Kõrgema Kunstikooli Pallas uudiskiri 20.03 (nr 5 / 2025)

Märtsikuu on eriti rikkalik loomingulise tegevuse poolest. Uued näitused avanevad nii Pallase galeriis kui ka mujal Eestis ning isegi Lüneburgis ning on juba avatud Corkis.
Pallase täienduskoolitused kutsuvad aga osalema plastilise anatoomia intensiivkursusel, mis sobib ka kunstieriala sisseastumiseksamiteks ettevalmistumisel või oskuste värskendamiseks.

Galerii Pallas näitused:

Neljapäeval, 20. märtsil kell 17 avatakse galeriis Pallas kaks uut näitust:

  • Pallase meediadisaini osakonna tudengite, vilistlaste ja õppejõudude ühisnäitus Lävi. Näituse iga teos on kunstniku omailma peegeldus, pakkudes võimalust piiluda üle läve kui piiritähise kahe maailma – reaalsuse ja sisekaemuse, autori ja vaataja, idee ja selle väljenduse – vahel. Väljapanekus on iga osaleja välja valinud teose, mis on talle hingelähedane ja avab killukese tema olemusest.
    Näitusele eelnevad interaktiivsed sündmused, mis kutsuvad inimesi osa saama kunstist veel enne galeriisse astumist:
    17. märts kell 17.30 – Rongkäik Tartu kesklinnas. Autorid kannavad raame, otsides inspiratsiooni, kuhu need paigutada ja leida otsitav “lävi”.
    18. märts kell 17.30 – Performance Tartu Kaubamaja kõrval, mille jooksul loovad kunstnikud käigu pealt interaktiivse 3-värvilise teose, ümbritsevast inspiratsiooni ammutades. Vaatajaid kutsutakse osa saama loomeprotsessist, mis aitab jõuda lähemale “lävele” erinevate maailmade vahel.
    19. märts – kell 20.00 Krokii Genialistide Klubis. Avalik ja hubane visandamisüritus, kuhu on oodatud kõik huvilised!
  • Pallase nahadisaini osakonna ühisnäitus Hoia oma nahk/a tõstab keskmesse naha kui materjali väärtuse. Nahk on eriline materjal: unikaalne, mitmekülgne, ehe.
    Kõigile huvilistele toimub näituse publikuprogrammi raames 12. aprillil kell 13–15 töötuba ja kuraatorituur.

Näitused jäävad avatuks 19. aprillini.

Eelinfo: 11. aprillil toimub galeriis Pallas tegevuskunstide õhtu. Alates kl 13.15 tulevad esitamisele Pallase meediadisaini tudengite tegevuskunstide õppeaine arvestustööd. Üliõpilaste juhendaja on Martiini Teekann. Rohkem infot jagame peatselt sotsiaalmeedias.

Aga mida pallaslased mujal teevad:

🎤 Kas disaineriks õpitakse või sünnitakse? Neljapäeval, 20. märtsil kell 12:15-13:15 toimub Tartu Kaubamaja Apollos podcasti “Mitut Moodi Mood” avalik salvestus. Podcastis arutlevad Estonian Fashion Festivali tegevjuht Key Külaots, Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen, Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar ja Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili lektor Ave Matsin, kas loomingulisus ja moelooming on kaasasündinud anne või saab seda koolis omandada. Lisainfo.

Uues Kunst.ee-s nr 2025/1 ilmus fotograafia osakonnajuhataja abi Kaisa Eiche artikkel “Lubatud ja kogetud kosmosest”. Professor Peeter Linnapi kirjutab aga teemal “Cogito, ergo sum. Enn Põldroosi elukestev vestlus Rene Descartes’iga”. Lisaks kirjutab Tõnis Tatar kunstiasutuste nimevahetusest s.h Pallase näitel. Vt Kunst.ee

Tekstiiliosakonna tudengid ja õppejõud käisid 14. märtsil õppereisil Helsingis, kus külastati Marimekko tehase kangatrüki osakonda ning kohtuti disaini ja tootmise spetsialistidega. Samuti külastati Helsinki Metropolia Ülikooli tekstiiliosakonda ja kohtuti sealse õppejõu Tiina Karhuga ning Erasmuse programmi toel seal vahetussemestril õppiva tekstiilitudengi Christina Kasesaluga, Lisaks käidi Disainimuuseumis ja EMMA muuseumis.

8.-10. aprillil toimub järjekordne Eesti Töötukassa virtuaalne töö- ja karjäärimess, kus osaleb ka Pallas. Virtuaalsel messil saab tutvuda tööandjatega ja valida tööpakkumiste vahel, avastada haridusasutusi ning põnevaid erialasid: https://onlineexpo.com/ee/too-ja-karjaarimess/

Näitused Pallase raamatukogus:

Pallase raamatukogu näitused ootavad külastama. Praegu on avatud kaks näitust ning aprillis on tulemas ka seminar:

  • Kuni 21. märtsini on avatud jätkuvalt näitus „Uudiskirjandus 176“ Selles uudiskirjanduse valikus on 2024. aasta ostud.
  • 19. märts – 17. aprill saab vaadata näitust „25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut“.
    Eelinfo: 10. aprillil kl 16.00 – 18.00 toimub seminar seoses „25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut“ näitusega. Täpsem kava selgub aprilli alguses, aga huvilised võivad aja broneerida.

Pallaslaste näitused:

Kunstirühmituse Multinektar näituse „NO2“ maalinäituse avamine toimub 18. märtsil Vein ja Vine kunstigaleriis, Rüütli 8, Tartu. Kunstirühmitusse MULTINEKTAR kuuluvad 14 kunstnikku, kes said kokku Pallase maaliosakonda õppima asudes.

22. märtsil avab maaliosakonna üliõpilane Silver Kontus isikunäituse “Strangeland IV” ja tutvustab oma digimaalidel maailma, kus loodus, müstilised lood ja fantaasia sulanduvad üheks. Näitus on täis värve, elu ja peidetud lugusid, mis ootavad avastamist. Näitus on Ihamaru Pizza & Käbliku Brewery Taproomis avatud mai lõpuni. Lisainfo.

Pallase õppejõud osalevad Lüneburgis näituse “Depicting the Future. Variations.” avamisel. 29. märtsist kuni 31. augustini toimub Saksamaal Lüneburgi muuseumis East Prussian State Museum with Baltic German Department Tartu kunstnike näitus.
Näitusel osalevad Jaanus Eensalu, Andrus Kannel, Margus Meinart, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Sirje Petersen, Tuuli Puhvel, Anne Rudanovski ja Heli Tuksam, kes on aktiivsed tegevkunstnikud ning Kõrgema Kunstikooli Pallas õppejõud. Näituse kuraatorid on Heli Tuksam ja Aet Ollisaar. Näituse kujundab Madis Liplap.

Näitus sünnib osalevate autorite koostöös ning toob publiku ette teemast lähtuvad erinevad vaatenurgad ja autoripositsioonid. Autorid eksponeerivad ühisnäitusel oma uudisloomingut ning arutlevad näitusega seotud sündmustel kunsti tähenduse ja tähenduslikkuse üle tulevikus. Kas oskame või peamegi oskama ennustada seda, mis jääb silmapiiri taha? Näitusel on eksponeeritud visuaalse kunsti erinevad meediumid – maal, skulptuur, foto, tekstiilikunst, objektid – ning kohati vastandlikena mõjuvad käsitlused avavad teemat autorite isiklike lugude kaudu.
Näitus on jätk kahe sõpruslinna kunstnike läbi aastate kestnud koostööle ja näituste vahetusele. 2016. aastal toimus Pallase kunstnike näitus Lüneburgis (kuraator Reet Pulk-Piatkowska) ning sellele järgnesid Lüneburgi kunstnike näitused galeriis Pallas aastal 2017 ja 2024. Samuti on erinevatel aastatel toimunud mitmeid vastastikuseid külastusi, näitusi ning meistriklasse.

Loe lisaks

Konserveerimise ja restaureerimise osakonna professor Rene Haljasmäe kujundas raamatuaastale pühendatud näituse “Raamatuaasta kajad: Tallinna Ülikooli aardeid”. Näitusel saab näha Tallinna Ülikooli mäluüksuste kogudest pärit aardeid. Näitus on Tallinnas Narva mnt 29 Astra galeriis avatud 17.–28. märts kell 10–17. Lisainfo.

Türi Kultuurikeskuses on 25. märtsini avatud Pallase tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaare ning konserveerimise ja restaureerimise osakonna professor Heli Tuksami ühisnäitus “Siis kui on aega”. Näituse kujundaja on Pallase peakunstnik Madis Liplap.

Uue Kunsti Muuseumis on 8.03-25.05.2025 avatud Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitus “Rääkimata lood”. Näitusel osalevad Pallase maaliosakonna õppejõud Heli Tuksam ja Margus Meinart ning vilistlased Mirjam Hinn, Triin Kristerson, Alar Tuul, Ingmar Roomets. Lisainfo.

Iirimaal Corkis on avatud Eesti-Iiri tekstiilitudengite ühisnäitus SPECIES, mis tõstab esile seoseid ja suhteid inimkonna, loomade ning taimede vahel, kes on kõik osa elurikkusest meie planeedil. Näitusel on eksponeeritud Pallase tekstiiliosakonna üliõpilaste Sofia Lanmani, Marite Rikkase ja Miina Aleksandra Piho teosed. Lisainfo.

Maaliosakonna vilistlase Karoliina Tomassoni näitus „SOFT LANDING“ on avatud Kivi baaris, Tartus 05.03-05.04.25.

Plastilise anatoomia intensiivkursusel on vabu kohti! Kas oled kunagi tahtnud inimese figuuri joonistada nii, et see näeks välja elutruu? Plastilise anatoomia joonistuskursusel saab tutvuda inimkeha kujutamise põhitõdedega. Kursusel õpitakse tundma lihaste ja luustiku struktuuri ning saab teada, kuidas inimkeha proportsioonid ja anatoomilised vormid omavahel suhestuvad. Kursusel saad personaalset juhendamist ning praktilist kogemust modelli ja kipsmudelite joonistamisel.
Plastilise anatoomia joonistuskursust juhendab Pallase õppejõud, kunstnik Rauno Thomas Moss, kes on illustreerinud ka arstitudengite “Inimese anatoomia” õpikud (Tartu Ülikooli Kirjastus).
Osalema on oodatud nii alles alustavad kui ka oma oskuseid värskendada soovivad joonistajad. Kursus sobib hästi ka Pallase maaliosakonda ja meediadisaini osakonda sisseastumiseksamiteks ettevalmistumiseks! Registreerumine ja lisainfo.

Järgmine infokiri ilmub 2. aprillil.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.

Kaanefotol MULTINEKTAR näituse avamine

Kõrgem Kunstikool Pallas
Privaatsuse ülevaade

See veebisait kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsiste teave salvestatakse teie brauserisse ja see täidab selliseid funktsioone nagu teie äratundmine, kui naasete meie veebisaidile, ja aitab meie meeskonnal mõista, millised veebisaidi jaotised on teile kõige huvitavamad ja kasulikumad.