Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 29.08.2023

Pallaslased koolis…

Eile, 28. augustil avasime Pallase suures fotostuudios uue kooliaasta! Tere tulemast kõigile esmaskursuslastele ja edu õpingutes!

Foto autor Maiken Austin

Käimas on Pillery Teesalu allveefotograafia kursus Rummu karjääris. Pillery Teesalu on allveefotograafia maailmas juba päris oluline nimi. Õppinud Pallase fotograafiaosakonnas Alex Kirkbride’i erikursusel, mille prof Peeter Linnap tõi õppekavva juba 2014. aastal, on Teesalu tulemuslikult juhendanud tudengeid Matera – Euroopa Kultuuripealinn 2019 raames (Eva Kram), esindanud enda ja PallasFoto tööd ajakirjas „Ikelite magazine“ ning olnud nomineeritud Noore õppejõu kolme finalisti hulka HTM-i 2019.a. konkursil. Selleaastasel allveefoto kursusel oli rekordarv tudengeid!

Kaanefoto autor on Pillery Teesalu 2023. aasta kursusel osalev üliõpilane Sille Riin Rand.

Sügissemestril alustab Pallase kolmes erialaosakonnas õppimist viis Erasmuse programmi vahetusüliõpilast Poolast, Leedust, Prantsusmaalt ja Hispaaniast.

Foto autor Riina Gendrikson

Suvel osales Erasmuse välispraktikal 20 pallaslast ning sügissemestrit on väliskõrgkoolis alustamas 5 Pallase üliõpilast Soomes, Portugalis, Tšehhis ja Saksamaal.

Algab lisavoor 2. ja 3. aasta üliõpilastele, kes soovivad kandideerida Erasmuse raames partnerkooli õppima 2024. aasta kevadsemestriks. Dokumentide esitamise tähtaeg on 15. september, täpsem info SIIN.

28. augustist 22. septembrini on Pallase raamatukogus näitus UUDISKIRJANDUS Nr 164.
Valikus on 2022. aasta vahetused Eesti Rahvusraamatukoguga ja Eesti Kunstimuuseumiga ning annetused: Poola Vabariigi Suursaatkond (TK), Tartu Kunstikool (Kadi Kreis), HTM, Hoiuraamatukogu, Leili Parhomenko.

Pallase raamatukogus toimuvad septembris nii pallaslastele kui ka kunstikooli esmakursuslastele raamatukogu infotunnid. Raamatukogu on sel ajal teistele külastajatele suletud.
Pallas:
31.08 kl 10.40 – 12.10 maaliosakond
04.09 kl 13.10 – 14.40 mööbliosakond
05.09 kl 9.00 – 10.30 fotograafia osakond
06.09 kl 14.50 – 16.20 nahadisaini osakond
13.09 kl 14.50 – 16.20 skulptuuriosakond
14.09 kl 10.40 – 12.10 tekstiiliosakond
03.10 kl 10.40 – 12.10 meediadisaini osakond

Tartu Kunstikool:
06.09 kl 11.00 – 12.30 3D PHB 1. GRUPP
15.09 kl 9.15 – 10.45 KUJUNDUSGRAAFIKUD PHB DENISS
15.09 kl 11.00 – 12.30 DEK PHB
19.09 kl 9.15 – 10.45 KUJUNDUSGRAAFIKUD PHB ANTON
22.09 kl 13.15 – 14.45 3D PHB 2. GRUPP
28.09 kl 15.00 – 16.30 KUJUNDUSGRAAFIKUD + STILISTID KHB
29.09 kl 15.00 – 16.30 3D KHB
21.09 kl 16.30 – 18.00 UKRAINA ÕPILASED

Ka kõigil, kes Pallasesse õppima ei ole asunud, on võimalik end meie juures täiendada. Septembris toimuvatel täiendõppekursustest on vabu kohti veel kahel:
VABAÕHUKURSUS: LINNAILLUSTRATSIOON JA LINNAVAATEGA POSTKAARDI LOOMINE, mis toimub 2.-3. septembrini kell 10:00-17:00. Päeva sisse jääb tunnine lõunapaus. Kursusel tutvustatakse linnaillustratsiooni stiile, tehnikaid ning erinevate autorite loomingut. Praktiline osa toimub miljööväärtuslikus Karlovas, kus iga osaleja valib endale meelepärased hooned illustreerimiseks. Pärast kursuse lõppu saavad kõik osalejad 10 enda kujundusega trükitud postkaarti – lisaks paberil valminud illustratsioonidele.
Kursust juhendab Alexandra Milyakina, kunstnikunimega Sashami, kes on illustraator ning Tartu Ülikooli semiootika teadur.

INTARSIA KURSUS: PUIDUST TASAPINDADE DEKOREERIMINE, mis toimub 16.-17. septembrini kell 10.00-17.00. Päeva sisse jääb tunnine lõunapaus. Taas on avanenud võimalus õppida Pallases unikaalset puidu dekoreerimise tehnikat, intarsiat. Igal osalejal valmib kahepäevase kursuse lõpuks intarsia tehnikas kaunistatud karp (mõõdud on 150 x 100 x 60mm). Kursuse jooksul omandatakse esialgsed teadmised ning praktilised oskused puidust tasapindade dekoreerimisel intarsia tehnikas. Kursust viib läbi Kõrgema Kunstikooli Pallas vilistlane, puidurestauraator ja mööbliosakonna meister Ingemar Maasikmäe.

Pallaslased koolist väljas…

Pallase galeriis on kuni 16. septembrini avatud Tarrvi Laamanni ülevaatlik kunstinäitus “ME DEYA”. Kolmel korrusel, pea 400 ruutmeetril, on eksponeeritud üle 140 teose autori erinevatest loomeperioodidest ja lisaks Leonhard Lapini looming. Autori tänasele kodusaarele kannab külastajad Annika Metsla ja Kõrgema Kunstikooli Pallas vilistlase Kaidi Marii Kütti videoinstallatsioon. Näituse raames viib Tarrvi läbi graafika töötoa 1. septembril kell 17.00.

Pallas võtab ka 2023. aastal osa Disainiööst. 18.-24. septembrini Tallinnas Krulli tehases toimuv festival näitab mitmete pallaslaste loomingut – valik selleaastaseid lõputöid on välja pandud Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanekul, Pallase mööbliosakonna juhataja professor Aivar Habakuke panus on näha Sisustus+ minimessil, ja lisaks veel meediadisaini osakonna professori Marko Kekishevi kureeritud rahvusvaheline kujundusgraafika näitus “Lootusrikas”.

Hotell Pallase nimelise maalikunsti stipendiumi laureaat Hedi Kuhi avab 8. septembril Tartu Kunstimaja väikeses saalis näituse „Jälle siin“. Hedi Kuhi kirjutab näituse saatetekstis: „Näituse idee tekkis rongis, kui olin juba nädalas neljandat korda Tartust Valka sõitmas. Mõtlesin selle üle, miks elan Valgas, kui pean siit nii tihti ära minema ja alati tagasi tulema. See väike linn, mida tihtipeale kiputakse pidama igavaks ja märkamatuks, on minu jaoks väga eriline, kuna olen siin üles kasvanud. Maalid on emotsionaalsed portreed sellest, mis toimub siis, kui midagi ei toimu.” Näitus toimub koostöös Tartu Kunstimaja, Kultuurkapitali ja Hotell Pallasega. Näitus on avatud 08.09. – 08.10.2023

Pallase maaliosakonna tudengid on professor Heli Tuksami ja Pallase peakunstniku Madis Liplapi juhendamisel Kuressaare Piiskopilinnuses teostamas maalinguid uue ekspositsiooni tarbeks kevadsemestril restaureerimise suuna õppetöö osana valminud kavandite järgi.

Foto autor Madis Liplap

Pallase fotograafiatudengite looming on vaadeldav mitmel pool:
Olev Mihkelmaa näitus „Igapäevane pühadus“
Dominiiklaste kloostris Tallinnas on avatud kuni 8. oktoobrini.
Andra Rahe näitus “Valu puhang” on avatud Aparaaditehases kuni 30. septembrini.
Aparaaditehase galeriis Ag47 saab 17. septembrini vaadata Pallase fotograafiaosakonna tudengite ning kolme vastse vilistlase ühisnäitust «Minu lugu on minu lugu on minu lugu on …», mille kuraatoriks on fotograafia osakonna juhiabi Kaisa Eiche.

Tekstiiliosakond avab 1. septembril Tallinnas Kaarmanni kaupluse vaateaknal näituse “ULLMAGI”, mis tutvustab vastutustundlikult loodud silmuskootud tooteid, kus traditsiooniline kohalik materjal – villane lõng – kohtub noorte disainerite lennukate ideedega. Näitus on jätk Pallase tekstiiliosakonna ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu pikaajalisele koostööle. Oma kudumikollektsioone tutvustavad Ülle Järv, Caroliina Ladva ja Renate Eensalu. Näitus jääb avatuks 30. septembrini.

Kinnaste autor Ülle Järv, foto autor Ülle Järv.

Pallase tekstiiliosakonna teine kursus on 29.-30. augustil Eesti Põllumajandusmuuseumis linatööde õppepäeval. Juba teist aastat toimuva koostöö raames teevad Pallase teise kursuse tekstiilitudengid materjalitöötluspraktikal linatöid Põllumajandusmuuseumi põllul ja rukkiküünis. Osalejad saavad teada, teada, kuidas saab linavarrest kätte linakiu, millest on võimalik lõnga kedrata. Lina tekstiilkiuna on kasutusel olnud tuhandeid aastaid, kuid viimasel ajal lähiriikides ja ka Eestis lina enam ei kasvatata ning meie riidekappides on vähe linaseid rõivaid. Miks vaatamata väga headele omadustele lina enam nii populaarne pole, sellele püüame linakiu hingeellu süüvides vastuseid leida.
Linatöid juhendavad Tekstiiliosakond. Kõrgem Kunstikool Pallas õppejõud Liina Kool ja Eesti Põllumajandusmuuseumi töötajad Mari-Liis Tammiste ja Indrik Unt.

Meediadisaini osakonna juhataja kaasprofessori Jaanus Eensalu maalinäitus “Pühendumuspildid poosides” on Püha Laurentsiuse Laatre kirikus avatud 8. oktoobrini. Teiste väljapanekul eksponeeritud uurimuslike maalide hulgas on ka Eensalu loodud Laatre kiriku uus altarimaal.

Eesti Kujurite Ühenduse aastanäitus “Keerukuju” Artiumis näitab mitme Pallase skulptuuriosakonna õppejõu teoseid: Tõnis Paberit, Leena Kuutma ja Anne Rudanovski, kes on ka üks näituse kuraatoritest. Näitus jääb avatuks kuni 10. septembrini.

Veel pühapäevani, 3. septembrini, on võimalik külastada Pallase skulptuuriosakonna vilistlase Berit Talpsepp-Jaanisoo näitust “Tont-värk” Tartu Kunstimajas. Näitus on valminud koostöös James Prevetti ja Luis Sagastiga.

Pallase nahadisaini osakonna juhi professor Rene Haljasmäe ELEKTRIKIRIKu tarbeks tehtud installatsiooni UFO on võimalik külastada Viru-Jaagupi kirikus.

Maaliosakonna kauaaegse õppejõu Helle Vahersalu ja sama osakonna vilistlase Teele Ülesoo ühisnäitus KÕRVALMÕJU on avatud Art & Tonic galeriis kuni 31. augustini.

Pallaslased Eestist väljas…

Pallase fotograafia osakonna vilistlase Anna Hintsi dokumentaalfilm “Savvusanna sõsarad” on valitud Eestit esindama 96-ndal filmiakadeemia auhindade ehk Oscarite konkursil parima võõrkeelse filmi kategoorias.

Kaader Anna Hintsi filmist “Savvusanna sõsarad”

Pallase meediadisaini osakonna professori Marko Kekiševi plakat on valitud 75st riigist laekunud 7380 plakati hulgast Ameerika Ühendriikide Rahvusvahelise Plakatibiennaali näitusele. Marko plakat kandideeris kultuuriplakatite kategoorias. Näitused toimuvad esialgu USA-s Los Angeles, California, seejärel Iowa, Indiana, Alabama, Arkansas, Pennsylvania jne. 2024. aastal jätkuvad näitused mujal maailmas, alates Poolast, Hiinast jne.

Kekiševi kujundatud plakat on valitud ka Intercontinental Bienal-ile ning lisaks on ta B.I International Poster Art Biennale finalist (Lõuna–Korea).

Tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar on valitud esinema rahvusvahelisele miniatuurse tekstiilikunsti näitusele VOYAGE, mis toimub 9. septembrist 3. detsembrini Soome Käsitöömuuseumis Jyväskyläs.

Pallase skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski esineb Rahvusvahelise Käsitööpaberi Valmistajate ja Paberikunstnike Assotsiatsiooni (International Association of Hand Papermakers and Paper Artists) 27. kongressil PAPER ALIVE!, mis toimub 12.-16. septembrini Dresdenis.

Sirje Petersen osaleb 24 septembrini toimuval kaasaegse kunsti näitusel Art’In Lima – O Eterno Feminino, mis on näha Ponte de Lima linnas Portugalis.

Pallaslased raamatukaante vahel…

Ilmus Pallase restaureerimise/konserveerimise suuna juhi professori Kurmo Konsa filosoofiliste artiklite kogumik: «Traktaat alkeemia II tulemisest ehk juhtumid krüptodetektiivi töölaualt».

Foto autor Merike Petuhov

Ning lõpuks: pallaslased muusikas…

Pallase fotograafia osakonna õppejõud Andrus Kannel on õpetamise ja stuudiofotograafia kõrval pikka aega tegelenud paigahelide lindistamisega ja üllitas albumi. Albumiga saab tutvuda siin: https://andruskannel.bandcamp.com/

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.