Pallas avab 1. märtsil uksed kõigile huvilistele! Ametlik osa: 12.00 ja 15.00 toimuvad infotunnid ja töötoad osakondades. 13-14.30 toimub ringkäik Pallase kampuses. Külastame kõiki osakondi ning tutvustame kooli ja meie tegemisi. 16.30 toimub tudengite läbiviidav kuraatorituur Pallase nahadisaini osakonna kureeritud rahvusvahelisel näitusel “Nahaga või nahata” galeriis Pallas (Riia 11)
11-17.00 on külalistele iseseisvalt tutvumiseks avatud kõik Pallase osakonnad.
Registreeri oma osalemine lahtiste uste päeval siin: https://t.ly/tBAA
22. veebruaril kell 12.15–13.00 toimub Pallase raamatukogus Eesti Vabariigi 105. aastapäeva tähistamine.
Kavas rektori sõnavõtt ja finantsjuht Mare Muugale 15. tööjuubeli puhul Pallase punase aumärgi üleandmine. Järgneb kaitseliitlaste Assar Jõgari ja Kristjan Bachmanni teemakohane ja hariv etteaste, kus nad tutvustavad Eesti riigikaitse sõduri varustust ja seda on palju. Pakutakse ka päevakohaseid suupisteid. Olete väga oodatud!
Veel 23. veebruarini on Pallase raamatukogus näitus „Meelemaastik“ – raamatuid Tuuli Puhveli isiklikust raamatukogust.
23. veebruarini on Pallase raamatukogus näitus UUDISKIRJANDUS Nr 160 ning 27. veebruarist 24. märtsini on Pallase raamatukogus uus näitus UUDISKIRJANDUS Nr 161.
Seekordses valikus on 2022. aasta ostud ja annetused: Meiu Münt, Epp Krosmann, Reet Pulk-Piatkowska, Küllike Pihkva, Are Tralla, Maris Vojdani, Rene Haljasmäe, Edith Hermann, Vano Allsalu, Krista Aru, Aet Ollisaar, Eve Eesmaa, Kelly Alloja, Mari-Liis-Roots.
Uudiskirjandusega samaaegselt on võimalik nautida Eve Eesmaa graafika näitust MINISINI.
27. veebruarist 1. märtsini õpetab tekstiiliosakonnas külalisõppejõud Tiina Karhu (Helsinki Metropolia UAS). Tiina Karhu on tekstiiliosakonna pikaajaline koostööpartner, samuti on ta olnud Pallase lõputööde komisjoni liige ning kuulub Pallase nõunike kogusse. Tiina Karhu juhendab tekstiiliosakonnas tekstiilitrüki lühikursust, mis on tema peamine õpetamisvaldkonda ka Metropolias. Lühikursus toimub tekstiili 2. kursuse õppeaine Tekstiilitrüki tehnoloogia raames, mida juhendab Marju Roos.
27. veebruaril kell 11-12 toimub tekstiiliosakonnas ka Tiina Karhu avatud loeng, mis tutvustab õppimisvõimalusi Metropolia ülikoolis Erasmuse programmi raames, kevadsemestril 2023 viibib Metropolias vahetustudengina Kirke Kirikall (tekstiiliosakonna 3. kursuse tudeng). Tiina Karhu õpetamist Pallase tekstiiliosakonnas toetab Erasmuse programm.
Uudiseid pallaslaste tegemistest mujal:
Pallase galeriis avati uus näitus ning selle kuraator Tiina Karu kirjutab järgmist: “Näituse “Nahaga või nahata/With or Without Leather” meeleolukas avamine Pallase galeriis tõi kohale palju tudengeid, vilistlasi ja kunstisõpru. Kohal oli meie oma Pallase pere koos prorektori ja rektoriga, Riigikogu kantselei esindus ja üllatuskülalisena haridusminister Tõnis Lukas.
Kuna minister igapäevaselt Galerii Pallase näituste avamisel ei käi, tehti isekeskis pakkumisi nagu Eesti mängus. Variantideks pakuti: a) minister on suur kunstisõber ja nahaeriala fänn b) minister tuli oma kursuseõele Reedale külla c) tulemas on valimised 😊
Näituse korraldajad olid rõõmsad, et 4 partnerkooli – EKA Aksessuaari- ja köitedisain /EKA , TÜ Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia /TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia , Ādas dizains RDMV /Riia Disaini -ja Kunstikool Lätist ning Kauno kolegija. Stiklo, keramikos, odos, tekstilės meno studijų programa. /Kaunase Rakenduskõrgkool Leedust tulid kampa väga eriilmelist näitust looma!
Vaataja näeb näitusel erinevaid lähenemisi nahaga või nahata teemale. Igal osalejal on olnud võimalus väljendada, mis on tema jaoks eseme loomisel oluline. Milline materjal on tema meelest kestev ja milline kaduv. Eksponeeritud on nahast ja alternaniivmaterjalidest kotid, köited, jalanõud, kindad, ehted, peakatted, karbid, laekad, erinevad aksessuaarid ning objektid. Näitusel saab ülevaate kui mitmepalgelist nahaõpet pakkuvatest koolidest Eestis, Lätis ja Leedus.”
Kogu näituseprojekt valmis koostöös Pallase nahadisaini ja restaureerimise osakonna III ja IV kursuse tudengitega – Gerli Kelt, Grete Prost-Kängsepp, Helen Strom, Birgit Peerna, Kerli Otsa, Kerttu Rebane, Anzela Sirel, Gregor Kiin, Helen-Mary Vartšun, Dhana Vaimann, Moolen Veering, Jaanika Leiter, projekti juhendas nahadisaini lektor Tiina Karu.
NÄITUS ON AVATUD JA JÄÄB KÕIGILE VAATAMISEKS KUNI 18. MÄRTSINI!
Näitusega seotud tulevased lisaüritused: K 01. märtsil 16:30-18:00 Pallase lahtiste uste päeval toimub Pallase nahatudengite kuraatorituur, mille eestvedajateks on III kursuselt Jaanika Leiter, IV kursuselt Gerli Kelt ja Kerttu Rebane.
Juba neljandat korda toimus Eesti Rahvakunsti ja Käsitööliidu ja Pallase tekstiiliosakonna koostöös tootekonkurss kolmanda kursuse üliõpilastele eesmärgiga välja selgitada parimad silmuskootud tooteprototüübid. ERKL toetab stipendiumiga kahte konkursil osalejat, stipendiumi eesmärk on võimaldada autoritel valmistada esimene väikeseeria tooteid ning testida nende müüki ERKLi Kaarmanni kaupluses Tallinnas.
Žürii koosseisus Liina Veskimägi-Iliste, Katrin Lükk, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Liina Kool ja Liisi Tamm tutvus eelnevalt konkursil osalejate esitatud toodetega ning kuulas veebikohtumisel osalejate tootetutvustusi. Kohtumisele järgnes žürii arutelu, kus otsustati järgmist:
Konkursi I koht Liisa Hanvere
Komisjon tõi välja, et Liisa Hanvere mütsiprototüüp IIL on väga hästi lahendatud ja kõikides detailides lõpuni läbi mõeldud. Samuti toodi esile tundlikke tootefotosid ja mõjusat esitlust, mis lõi tootega vahetu ja isikliku kontakti. Suurepärane!
Konkursi II koht Karl Olaf Kolla
Konkursi II koha vääriliseks tunnistati Karl Olaf Kolla kott 1kaks. Komisjon tõstis esile, et sellist tüüpi toode on kaupluse tootevalikust hetkel puudu ja seetõttu on julged ja noortepärased kotid väga oodatud. Toote üldine tunnetus on äge ja esitlus toetas autori ideed hästi.
Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit paneb välja kaks võrdset 1000 eurost preemiat, mis katavad ka autorite esimese tooteseeria teostamise kulud. Stipendiumist pool makstakse välja konkursi tulemuse põhjal ja on mõeldud esmase tooteseeria teostamise kulude katteks, esitatavate toodete arv lepitakse kokku enne stipendiumi väljamaksmist. Teine osa makstakse välja peale toodete müüki jõudmist.
Lisaks kahele stipendiumisaajale pälvis žürii tunnustuse Ülle Järv kinnastega WooloFiilia ja Eliise Järve sukkade prototüüp gummy rope.
Käsitööliit innustab ka kõiki teisi konkursil osalenuid oma tooteid edasi arendama ning on hea meelega valmis koostööks, kui autoritel on huvi oma tooteid müüki tuua.
Konkursile esitatud tööde valmimist juhendasid Annika Kiidron-Roomets ja Maarja Tamjärv
Fotograafia osakonna juhataja abi ja õppejõu Kaisa Eiche ja Kadi Estlandi ühisprojekt “Naisteta küla” on jõudnud Võrru, Kanal galeriisse. Näitus on avatud 2. aprillini.
Kuni 26. veebruarini on avatud köitenäitus “Tungal”Tartu Ülikooli Raamatukogus.
Köitenäitus “Eesti rahva ennemuistsed jutud” on TTÜ raamatukogus avatud veebruari lõpuni, siis edasi märtsis-aprillis juba Viimsi Raamatukogus.
Ning uudiseid pallaslaste tegemistest veelgi kaugemal:
5. märtsini saab Riias Läti Seltsi majas näha Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare isikunäitust IKKA SEE SAMA KUU.
Pallase tekstiiliosakond osaleb taas rahvusvahelisel ühisnäitusel Iirimaal Corkis. Projekti on kaasatud Vilnius Academy of Art Kaunas Faculty (Leedu), Bucharest National University of Art (Rumeenia), MTU Crawford College of Art and Design (Iirimaa) ja Kõrgem Kunstikool Pallas. Iga osalev kõrgkool on valinud näitusel osalema kolm üliõpilast. Pallast esindavad projektis Liisa Hanvere, Brita Kasemets ja Olga Hoch. Näitusel eksponeeritavad tööd on valminud tekstiiliosakonna õppeainete raames, üliõpilasi juhendasid Aet Ollisaar, Maryliis Teinfeldt-Grins ja Lylian Lainoja. Pallase tudengid ja Aet Ollisaar viibivad Corkis 2.-5. märtsil ning osalevad rahvusvahelisel seminaril MAKE 2023: Making and Place, tudengite näituse MAPPING avamisel ning tutvuvad MTU Crawford College of Art and Design tekstiiliosakonnaga. Tudengite osalemist sündmustel toetab Eesti Kultuurkapital ning Aet Ollisaar viibib Corkis Erasmuse programmi toel.
20. ETN konverents kannab nime „Codes – stories in textiles“. Konverentsi toimumispaik Lodz on tuntud ajaloolise tekstiilitööstuse keskusena, tekstiilimuuseumis Central Museum of Textiles in Lodz on 8.10.2022-15.04.2023 avatud rahvusvaheline tekstiilitriennaal Triennial of Tapestry. Konverentsi partner on Strzemiński Academy of Art Łódź, mille tekstiiliosakond on Pallase tekstiiliosakonna koostööpartner läbi Erasmuse programmi ning on ühtlasi korraldajaks tudengite tekstiilitriennaalile YTAT. Möödunud sügisel toimunud triennaalil esindasid tekstiiliosakonda oma lõputöödega Maria Pilm ja Lisette Laanoja, Maria Pilmi gobelään „Ebavõrdsus nutiühiskonnas“ (juhendaja Eva Jakovits) võitis ühe triennaali peapreemiatest.
Pallase tekstiiliosakond on organisatsiooni European Textile Network liige alates 1999. aastast ning on järjepidevalt osalenud organisatsiooni korraldatud erialastel sündmustel.
Kaanefotoks on Gregor Kiini tehtud foto nahadisaini osakonna neljanda kursuse tudengitest, kes tegid meeneid Riigikogu Kantseleile, mida saab kuni 18. märtsini näha ka Pallase galeriis.
Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.
See veebisait kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsiste teave salvestatakse teie brauserisse ja see täidab selliseid funktsioone nagu teie äratundmine, kui naasete meie veebisaidile, ja aitab meie meeskonnal mõista, millised veebisaidi jaotised on teile kõige huvitavamad ja kasulikumad.
Rangelt vajalikud küpsised
Rangelt vajalik küpsis peaks olema alati lubatud, et saaksime salvestada teie eelistused küpsiseseadete osas.
Kui keelate selle küpsise, ei saa me teie eelistusi salvestada. See tähendab, et iga kord, kui seda veebisaiti külastate, peate küpsised uuesti lubama või keelama.
3rd Party Cookies
See veebisait kasutab Google Analyticsit anonüümse teabe kogumiseks, näiteks saidi külastajate arvu ja populaarseimate lehtede kohta.
Selle küpsise lubatuna hoidmine aitab meil oma veebisaiti täiustada.
Lubage esmalt rangelt vajalikud küpsised, et saaksime teie eelistused salvestada!