Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 19.12.2023

2023. aasta viimane infokiri on teie ees! Lõppevasse aastasse jääb aga veel mitmeid huvitavaid sündmusi:

Jõulutervitused Pallaselt ja Pallasele.

Täna allkirjastasid koostöölepingu Tartu Kirjandusmuuseum ja Kõrgem Kunstikool Pallas. Lepingu allkirjastamine toimub 67. Kreutzwaldi päevade konverentsi “Kilplasest ja kratist tehisintellektini: loodus, loovus ja tehnoloogia” raames. Konverentsiga seoses avati ka Kirjandusmuuseumis Pallase õppejõudude ja tudengite näitus.

Pallase maaliosakonnast on esindatud: Ingmar Roomets, Kadri Kalve, Patrick Tall, Kristin Erm, Miina Vilo, Hele-Riin Juhkama, Kätriin Säde, Mari Frühling, Laura Marita Lappalainen, Indrek Aavik ja Pille Johanson. Meediadisaini osakonnast: Ott Villem Vackermann, Amanda Orav, Kaisa Benga, Markus Kliss, Kristiina Feldmann, Liis Allikas, Anastasia Musakko, Riste Riiel, Mikhail Pabor, Valeria Skabardis, Maria-Elise Remme, Liisi Tamm. Köitekunsti nahadisaini osakonnast, mille autoriteks: Elise Kruusel, Karmen Lumik, Kertu Lepassaar, Karmen Lumik, Jaan Murumets, Gerda Retter, Kaari Sibrits, Jaanus Tordik, Anni Vallsalu, Rene Haljasmäe, Rutt Maantoa ja tundmatuks jääda sooviv fotograafia osakonna tudeng 21. sajandist.

Fragment pallaslaste näitusest Kirjandusmuuseumi saalis. Foto autor Pille Johanson.

Pallase galerii suures saalis on avatud fotograafi, Pallase vilistlase ja õppejõu Malev Toomi juubelinäitus „Elutöö“. Tunnustatud fotograaf on Kõrgema Kunstikooli Pallas vilistlane ja kauaaegne õppejõud, kes astub publiku ette valikuga oma pikast loometeest, eksponeerides seekord nii portreid kui noppeid erinevatest fotoseeriatest. Lisaks on kirjastatud ka Malev Toome fotoraamat „Oleme Tartust. Fotoportreid tartlastest”.

Lisaks saab Pallase galeriis näha 3 tekstiilinäitust: rahvusvaheline tekstiiliüliõpilaste näitus „MAPPING. Students from Cork, Tartu, Kaunas, Bucharest“, keldris tekstiilinäitus Minimina, kus neljanda kursuse tudengid näitavad oma minitekstiile, juhendaja Zane Shumeiko ning galerii projektiruumis kaasaegse tekstiilikunsti kursuse näitus ELUILULISUS, osalejad tekstiiliosakonna kolmanda kursuse tudengid, juhendaja Maryliis Teinfeldt-Grins.

22. detsembril avatakse Tartu kunsti aastanäitus, mida saab külastada kuni 28. jaanuarini. Selleaastase näituse kujundajaks on Evelin Zolotko. Kokku kandideeris näitusele 238 autorit ning lõplikus valikus on 81 kunstnikku, kelle hulgas ka mitmeid pallaslasi. Avamisel kuulutatakse välja tänavune Ado Vabbe preemia laureaat.

Tänavusel Tartu kunsti aastanäitusel antakse välja kaks uut preemiat, mida toetavad Tartu kunstikollektsionäärid Veljo Ipits, Reigo Kuivjõgi ja Margus Punab. Näituse külastajad saavad hääletada publikulemmiku poolt ja lisaks valib preemiažürii noore kunstniku ergutuspreemia. Mõlema preemia rahaline väärtus on 3000 eurot. Preemiasaajad kuulutatakse välja näituse viimasel päeval 28. jaanuaril. Noore kunstniku ergutuspreemiale kvalifitseeruvad kõik aastanäitusel osalevad kuni neljakümneaastased kunstnikud (näituse avamispäeval vanus 40 kaasaarvatud).

Kõigi publikulemmiku poolt hääletajate vahel loositakse välja Põhja- ja Baltimaade kunstnikele pühendatud kunstikeskkonna NOBA.ac kinkekaart väärtusega 500 eurot.

Tuurid näitusel toimuvad:
28. detsembril kell 17.30
11. jaanuaril kell 17.30
Ekskursioonid näitusel viib läbi näituse kujundaja Evelin Zolotko.

13. jaanuarini on ARS Kunstilinnaku projektiruumis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus ETTE/VAATLIK. 1993. aastal asutatud Eesti Tekstiilikunstnike Liidul on lõppemas kolmekümnes tegevusaasta, mis viib mõtted nii tulevikku kui ahvatleb tagasi vaatama. Näituse kuraator on Aet Ollisaar, kujundus Madis Liplap, graafiline kujundus Kadi Pajupuu.

Näitusega kaasneb kolmel laupäeval toimuv publikuprogramm:
16. detsembril on näitus avatud kell 12-16 ning kell 13 tutvustab näitust tekstiilikunstnik Kadi Pajupuu. Kell 13-16 saavad huvilised tutvuda Aasta Tekstiilikunstnik 2022 Elna Kaasiku stuudioga ARS Kunstilinnakus. Samuti on kell 13-15 avatud Zane Shumeiko stuudio aadressil Tondi 1 ( 2. korrus, ruum nr. 208). Kell 15-17 toimub samas paberil vabakäetikandi töötuba (eelregistreerimisega). Info registreerimise kohta SIIN.
6. jaanuaril on näitus avatud kell 12-16, näitust tutvustavad autorid.
13. jaanuaril on näitus avatud kell 12-16, toimuvad noortele suunatud tegevused. Huvilistele tutvustab näitust Aet Ollisaar ning näituse lahtioleku viimastel tundidel saab näituseruumis kohtuda osalevate autoritega.

Näitust avab kuraator Aet Ollisaar. Foto autor Lisette Laanoja

2023. aasta kunstnikupalga saajate hulgas on fotograafia osakonna vilistlane Diana Tamane. Diana Tamane on läti päritolu kunstnik, kelle teoste peategelased on enamasti tema perekonnaliikmed ja ta ise. Peamiselt foto- ja videomeediumis tegutsev Tamane on lisaks Pallase fotograafia osakonnale lõpetanud ka LUCA kunstikooli Brüsselis ning läbinud HISKi residentuuri Gentis.

Ning lõppu pisut kingi-ideid. Kogemust peetakse üldiselt parimaks kingiks ja me pakume veelgi paremat: õpikogemust!

Graafiline disain edasijõudnutele
09.01-07.02
40 akadeemilist tundi

Kursus käsitleb Adobe Photoshopi ja Illustratori olulisemaid kasutusvõimalusi, tööriistu ja -protsesse, et kujundada trükiseid, logosid, illustratsioone ja liikuvaid pilte. Kursust juhendab Pallase külalislektor ning kujundusgraafik Katrin Leement. 

Aksessuaaride tuunimiskursus „Vanast uus”
19.-20. ja 26.-27.01
20 akadeemilist tundi

Kursusel saab teada, kuidas lihtsate vahenditega aksessuaare ja jalanõusid redisainida ehk tuunida – edevamaks, pidulikumaks, värvikamaks. Tutvustatakse taaskasutuse, redisaini ja ringdisaini põhimõtteid. Kursust juhendab Pallase nahaosakonna lektor Tiina Karu. 

Õlimaal edasijõudnutele
27.01.-23.03
32 akadeemilist tundi

Maalime natüürmorte, keskendudes valgusele-varjule ja hele-tumedusele, töötame limiteeritud paletiga. Kursus sobib väga hästi kunstihuvilisele, kellel on õlivärvidega natuurist maalimise kogemus ning baasteadmised värvi ja valguse-varju käsitlemisest. Kursust juhendab Pallase maaliosakonna vilistlane ja maalikunstnik Silver Laadi.

Kaanefotoks on eelmisel edasijõudnute õlimaali kursusel tehtud maalid. Foto autor Silver Laadi.

Soovime teile kauneid pühi ja imelist uut aastat!