Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 18.04.2023

Mida teeme Pallases…

Kuni 23. aprillini on võimalik kandideerida üliõpilasesinduse liikmeks. Tudengid on meilile saanud juba üleskutse kandidatuuri esitamiseks, aga siinkohal tahaksin ka omalt poolt innustada kõiki kandideerima!

Pallase üliõpilasesindus 2022. aasta rebaste ristimise eel. Foto autor Enlil Sonn

Üliõpilasesinduse liikmena on võimalik saada:

 • 1 valikaine EAP semestri kohta (kokku 2EAP)
 • Üliõpilasesinduse meened
 • Kevadine stipendiumreis
 • Personaalne arenguvõimalus ja CV-täiendus
 • Sidemed ja koostöövõimalused teiste osakondade/koolide üliõpilastega

Anna enda kandidatuurist teada aadressil: kunstitudengid@pallasart.ee

Lisaks saada/kirjuta:

 • Pilt endast
 • Osakond ja kursus, kus õpid
 • Miks kandideerid tudengiesindusse?
 • Mis on Sinu tugevad küljed?
 • Miks peaksid tudengid just Sind valima?
 • Mida tahaksid esinduse liikmena korda saata?

20. aprillil tuleb Katry Mets, Pallase nahadisaini eriala vilistlane, Viljandi Kultuuriakadeemia kultuuripärandi loovrakenduste õppekava magistrant, tutvustama oma lõputööd nahktapeetidest. Katry avab nahktapeetide olemuse, ajaloo, tehnikad ja huvilised saavad proovida hõbelehtede asetamist nahale. 

Kuni 21. aprillini on Pallase raamatukogus näitus UUDISKIRJANDUS Nr 162. ja kuni 24. aprillini näitus EESTI KAUNEIMAD RAAMATUD 2022

Pallase täienduskoolitused vaatavad vaikselt suve poole, kuigi hetkel toimuvad kursused veel kuni mai lõpuni siseruumides. Viimase paari kuu jooksul on toimunud hulk kursusi mööbliosakonnas ning huvilised on saanud õppida aaderdamist, intarsia tehnikat, mööbli restaureerimist ja kuldamist kolme osakonna meistri käe all. Sisseastumiseksamite ootuses toimub hulk ettevalmistavaid kursuseid, mis annavad kindlust ja juhiseid joonistamise, maalimise, kompositsiooni ja moeillustratsiooni alal. Põnevate uute kursuste näol toimub mais illustratsioonikursus, mida juhendab Tallinna lasteraamatute illustraator Pamela Samel ning mai lõpus saab Karlova maju joonistada Tartu illustraatori Sashami juhendamise all. Juunis toimuvad, nagu juba traditsiooniks on kujunenud, akrüülmaali kursused Tartu Ülikooli botaanikaaias.

Foto autor Salme Kulmar

Natuke ka huvitavatest väljasõitudest (kirjutab Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar): “Tekstiiliosakond jätkab vaatlusreise Eesti ettevõtetesse ja tekstiili valdkonna sõlmpunktidesse, 17. aprillil külastati Iida kangakudumise muuseumi ja käsitöökooli ning ettevõtet Valley Vändras.
IIDA Kangakudumise Muuseumi (IKKM) eesmärgiks on säilitada erilisi Eestist pärit kangastelgi, käsitsi kootud tekstiile, kangakudumise ja käsitöö raamatuid ning käsikirju. Muuseumi looja ja eestvedaja Eva-Liisa Kriis andis tudengitele põhjaliku ja emotsionaalse ülevaate muuseumist, selle toimimisest ja kogudest ning korraldatavatest kursustest. Eva-Liisa on päästnud ja korrastanud märkimisväärse hulga erineva keerukuse ja lisavõimalustega kangastelgi ja loonud mitmekülgse toimiva koosluse, mille kasutamist ta õpetab erinevatel suvekursustel. https://www.iida.ee/et
Teisena külastati Vändras asuvat taftingvaipade vabrikut Valley, mida tutvustas ettevõtte juht Aadu Juhkental. Vändra vaibavabrikus valmivad naturaalsed käsitöövaibad, mis on hinnatud nii kodumaal kui kogu Euroopas, ettevõte paneb suurt rõhku vaipade vastupidavusele ajas. Valley valmistab vaipu nii eramutesse kui ka avalikesse interjööridesse, samuti muuseumidesse ning ajaloolistesse hoonetesse. Pallase tekstiiliosakonna esindajad said ülevaate ettevõtte tootmisloogikast ja erinevatest protsessidest vaipade tootmisel ning tutvusid materjalide valikuga. Samuti arutati võimalusi edasiseks koostööks ning tehti konkreetseid plaane järgmiseks õppeaastaks. Rohkem infot ettevõtte kohta leiab siit: www.valley.ee.
Vaatlusretk Vändrasse on üks osa suuremast projektist eesmärgiga anda tudengitele kogemus Eesti tekstiilitööstusest ning tugevdada ja edasi arendada koostöösidemeid ettevõtetega. Projekti toetab Eesti Kultuurkapital.

Foto autor Aet Ollisaar

Mida teevad pallaslased mujal…

Täna toimub Viljandis Eesti pärimusmuusika keskuse väikeses saalis loomekõrgkoolide loovuurimuse seminar, kus arutletakse loovuurimuse rakenduse ja meetodite üle erinevates loomevaldkondades ning arutatakse, kuidas loovuurimust integreerida looverialade õppesse võimalikult varakult, juba bakalaureuse- ja magistriõpingute ajal. Pallasest esines ennelõunal ettekandega maaliosakonna õppejõud Rauno-Thomas Moss ja paneeldiskussioonist võtab pärastlõunal osa õppeprorektor Lennart Mänd.

Foto autor Aet Ollisaar

Kõrgema Kunstikooli Pallas meediadisaini osakonna tudengite graafilise disaini näitus “Supermarket” lahtiolek pikenes 27. aprillini. Palju meediatähelepanu saanud näitusel kajastatakse tarbimisühiskonna mõju kunstile. Tänapäeva kunstnikud ja disainerid on oodatud pakkuma oma loomingut nii, nagu tarbijat rahuldavas maailmas kombeks – kiiresti, võimalikult odavalt, edaspidist tarbimist innustades. Väljapanek “Supermarket” mõtisklebki just nendel murettekitavatel teemadel läbi huumori ja visuaalse absurdi.

Niisamuti pikeneb Lotta Karoliina Räsäneni isiknäitus galeriis Pallas. ”Järgmisel päeval avastasin, et olen tagasi” on pimesikumäng naiivsuse ja absurdiga, mis käsitleb inimsuhteid läbi sisemise dünaamika.

22.–30. aprillil on taas toimumas Tartu Tudengipäevade kevadfestival. Festivali nädalal toimub üle linna spordi-, kultuuri- ja meelelahutusüritusi, mil saad sõpradega lõbutseda, nuputada ja seigelda mööda kevadist Tartut. 17. aprillil toimunud pannkoogihommikul kohtusid tudengitele hommikukohvi ja -sööki jagades kolme Tartu kõrgkooli rektorid, kõik rõõmsalt punastes pusades. Kaanefotol on vasakult Kõrgema Kunstikooli Pallas rektor Piret Viirpalu, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ulla Preeden ja Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma.

Pallase üliõpilasesindus korraldab taas nüüdseks juba traditsioonilist viktoriini, mis toimub 27. aprillil algusega 19.30 Barlovas. Teemad on Pallas, Tartu, Barlova, Kunst ja Eesti film. Tiimi suurus on maksimaalselt 5 liiget, parimatele tiimidele auhinnad. Tudengi tiimi pileti hind 7, mitte tudengite tiimi hind 14.

Täna, 18. aprillil kell 18.00 toimub Fotografiskas oksjon Osta Noort Kunsti, kus tulevad müügile ka mitmete pallaslaste tööd.

Meediadisaini osakonna tudengite graafikatöid näeb Nooras, Rahvusarhiivi peahoones Nooruse 3, Tartu. Näitus on avatud kuni 5. maini.

30. aprillini on Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses avatud Eesti Kujurite Ühenduse ja Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna ühisnäitus “KAHEKÕNE“.

22. aprillil kell 18 on kõik oodatud näituse „Päeva Palee III“ raames toimuvale vestlusõhtule Rüki galeriis! Kunstnik Evelin Zolotko ja muusik Argo Vals räägivad elust ja loomingust ja kõigest sellega seonduvast.

23. aprillini on Tartus Tampere majas avatud Luisa Greta Vilo fotonäitus “Haavatavuse fragmendid”, mis on ka kunstniku lõputööks Pallase fotograafia osakonnas.

Pallase maaliosakonna õppejõu professor Heli Tuksami maalinäitust Jõgeval Betti Alveri muuseumis on võimalik külastada 25. aprillini.

29. aprillini saab Kadrioru galeriis Eesti Maalikunstnike Liidu näitusel “Valge Laev” näha Pallase õppejõudude Heli Tuksami, Sirje Peterseni ja Margus Meinarti ning vilistlase Ingmar Roometsa loomingut.

Tallinna linnaelumuuseumis on kuni 25. juunini avatud Pallase õppeprorektori Lennart Männi kureeritud köitenäitus.

Ning… Pallase mööbliosakonna restaureerimise suuna õppejõud Annes Hermann pälvis Oskar Kallase stipendiumi, mis anti üle Eesti Rahva Muuseumi 114. aastapäeval. Oskar Kallase stipendiumiga tunnustatakse muuseumile ja Eestile olulisi inimesi pikaajalise silmapaistva tegevuse eest rahvusteaduste ja -kultuuri alal, mis on aidanud ERMil täita oma rolli eesti kultuuri mõtestajana. Palju õnne!

Mida teevad pallaslased välismaal…

19.-24. aprillil toimub maaliosakonna II kursuse tudengite ja õppejõudude vaatluspraktika reis Brüsselisse.
Reisi peasihiks Artbrussels galeriide mess. Reisi raames toimub ka tudengite näituse „Tervitusi kodumaalt“ avamine Eesti Vabariigi alalise esinduse Euroopa Liidu juures hoones. Näituse avamine toimub 20. aprillil ja näitus jääb üles kaheks kuuks.

Maalide pakkimine osakonnas. Foto autor Margus Meinart

Nahadisaini osakonna juhataja Rene Haljasmäe viibib 19.-21. aprillil rahvusvahelisel säilitamise- ja konserveerimise alasel seminaril Kopenhaageni Ülikoolis

21. aprillini on avatud Vilniuses galeriis Artifex Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu ühisnäitus MultiWeave. 

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.