Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 12.09.2023

Pallases toimub…

Pallase üliõpilasesindus ootab kõiki kolmapäeviti võrkpallitreeningutele A.Le.Coq spordihoones 21.00-22.30. Trennid on tasuta ja regulaarse trennis käimise eest saab 1 EAP semestri kohta! Trennides käimine toimub eelregistreerimise tabeli alusel. Trennide kohta rohkem infot SIIN.

19. septembril toimub nüüdseks juba traditsiooniks kujunenud turniir Pallas VS Lennukas. Nimelt ühendavad Kõrgem Kunstikool Pallas ja Eesti Lennuakadeemia jõud, et IDUS päeva raames korraldada üks vägev piljardi-, nooleviske- ja rallisimulaatoriturniir!
Ühinema on oodatud kõik Pallase tudengid – aga miks mitte ka vilistlased, õppejõud ja personal! Isegi, kui kindlat tiimi koos ei ole, siis olete ikkagi oodatud ühinema & kaasa elama! Üritus on kõigile tasuta!

20. septembril toimub Miniylipall kuhu ootame huvilisi osalema pimevõrkpalli, 3×3 korvpalli ja spikeballi tiimides. Osalema on oodatud tudengid, vilistlased ja õppejõud! Huvi korral kirjutage spordiesindajatele Triine Roosalu või Martin Männa. (triine.roosalu@pallasart.ee martin.manna@pallasart.ee)

28. septembril ootame tudengipäevade programmi raames kõiki kell 19.00 osalema juba kuuendal Barlova viktoriinil, mille käigus selgitame välja selle semestri kõige targema tiimi! Osaleda soovijad võivad huvi korral juba ühendust võtta Pallase üliõpilasesindusega meiliaadressil kunstitudengid@pallasart.ee

Ja punaselt võib kalendrisse juba märkida 12. oktoobri, kuna just siis ristime oma rebaseid!

Pallase täienduskoolituste raames hakkab toimuma uudne aksessuaaride tuunimiskursuse “Vanast uus”, mis toimub 13.-14. oktoobril ja 20.-21. oktoobril. Paljud on kindlasti juba tuttavad riiete ümber disainimisega, aga just aksessuaaride uuendamisele keskenduval kursusel tutvutakse redisaini ja ringdisaini põhimõtetega ning antakse osalejate endi aksessuaaridele uus elu. Õpime, kuidas erinevaid nahkesemeid, kunstmaterjale ja tekstiile uuendada ning parendada nii, et võimalikud defektid muutuvad efektideks. Kursust juhendab disainer ning Pallase nahadisaini osakonna lektor Tiina Karu. Lisainfot ja registreeruda saab SIIN.

Lisaks on veel mõned vabad kohad Ingemar Maasikmäe juhendatavale intarsia kursusele, mis toimub 23. ja 24. septembril ning oktoobris toimuvale Pallase nahadisaini osakonna juhataja professor Rene Haljasmäe juhendatavale kursusele, mis tutvustab Vahemere köitepärandit ja mille praktilises osas valmib kopti köitekoopia.

Pallase raamatukogus on 22. septembrini avatud näitus UUDISKIRJANDUS Nr 164 ja jätkuvalt toimuvad raamatukogu infotunnid, mille ajal on raamatukogu teistele külastajatele suletud.

Pallasest väljas toimub…

Galeriis Pallas on viimast nädalat avatud Tarrvi Laamanni tervet maja hõlmav ülevaatenäitus “ME-DEYA”, kus pühapäeval, 17. septembril algusega 15.00 toimub vestlusõhtu. Kunstnikku intervjueerib rännumees ja teleajakirjanik Priit Kuusk ning üritust salvestab ja edastab kuulajateni taskuhääling “tARTu hääl”.
18.-22. septembril läheb galeriis näituste vahetuseks ja nädala lõpus avanevad 3 uut väljapanekut: 22. septembril kell 17 Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu näitus „Tekstiks ja tagasi“ ning Pallase vilistlase Kerli Jõgi „Disaini anatoomia I“ ja Pallase üliõpilaste ühine väljapanek.

18. septembril kell 19.15 avatakse disaini- ja arhitektuurikoolide näitus Tallinnas Krulli tehases toimuva Disainiöö raames. Välja on pandud valik selleaastaseid lõputöid, lisaks on Disainiööl võimalik külastada Pallase mööblidisaini osakonna juhataja professor Aivar Habakuke panusega Sisustus+ minimessi ja meediadisaini osakonna professori Marko Kekishevi kureeritud rahvusvahelist kujundusgraafika näitust “Lootusrikas”. Näitused jäävad avatuks kuni 24. septembrini. Pallase tekstiili- ja mööblidisaini osakonna tudengid osalevad kuulajatena ka rahvusvahelisel konverentsil “DESIGN 4.0. AI: Industrial (un)employment?”

Pallase väljapanekus Disainiööl saab muuhulgas näha ka Pallase meediadisaini osakonna 2023. aasta lõpetaja Kristin Vaheri lõputööd “Eesti disainiklassika maimikutele”.

Hotell Pallase nimelise maalikunsti stipendiumi laureaat Hedi Kuhi avas 8. septembril Tartu Kunstimajas näituse „Jälle siin“. Näitus toimub koostöös Tartu Kunstimaja, Kultuurkapitali ja Hotell Pallasega. Näitus jääb avatuks kuni 08. oktoobrini.

Foto Jaak Kikas.

Kuressaare Piiskopilinnuses valmisid Professor Heli Tuksami ja Pallase peakunstniku Madis Liplapi juhendamisel Pallase maaliosakonna tudengite maalingud.

Foto autor on Heli Tuksam.

Uudiskirja kaanefotol on Pallase maaliosakonna tudengi Gertu Soosaare seinamaaling Kuressaare piiskoplinnuses. Heli Tuksami foto.

ERMi Heimtali muuseum korraldab koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ja Kõrgema Kunstikooliga Pallas Anu Raua 80. juubelile pühendatud konverentsi. Anu Raud on oma elu jooksul, läbi erinevate rollide (tekstiilikunstnik, õppejõud, emeriitprofessor, akadeemik, kirjanik, talupidaja, vanavarakoguja, muuseumiarendaja) inspireerinud ja harinud väga palju erinevaid ja erinevas vanuses tekstiili- ja rahvakultuurihuvilisi, tulevasi ja juba aktiivselt toimetavaid käsitöömeistreid ja kunstnikke, kooli- ja lasteaialapsi. Anu Raua juubelile pühendatud konverentsi teemaks on Anu enda elutööst inspireerituna pärand laiemalt, selle kogumine, tutvustamine ja õpetamine. Konverents toimub 6. oktoobril 2023. a. ERMi Heimtali muuseumi rahvamajas Viljandimaal, kell 11-17.

Pallase tekstiiliosakond on kaaskorraldaja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu kangakudumise infopäeval, mis toimub Tartus 7. oktoobril. Infopäeval esinevad ettekannetega Liina Kool, Mari-Triin Kirs, Marite Rikkas ja India Maria Emilia Kiisler. Osalejad tutvuvad ka Pallase tekstiiliosakonnaga, Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu näitusega galeriis Pallas ning Aet Ollisaare tööprotsessiga ateljees Stuudio 100 Aparaaditehases. Samuti toimub infopäeval Kangasulase konkursi võitja väljakuulutamine. Konkursi teema on VILLAVAIB, mis iseloomustab villast materjali, mis lubab luua nii kangast kui vaipa. Villa meeleolu ehk “vaib” kasvab Pallase tekstiiliosakonnas iga aastaga ning seetõttu on ka teised telgedel kudujad kutsutud näitama, millist villavaibi nemad tunnevad.

Fotol on teise kursuse üliõpilase India Maria Emilia Kiisleri autoritehnikas villane rõivakangas, foto autor on samuti India ise. Juhendaja Mari-Triin Kirs.

Maaliosakonna vilistlane Evelin Zolotko avab Gabriel García Márquez-i romaanist „Sada aastat üksildust“ inspireeritud näituse „Macondo“ Tallinnas Vabaduse galeriis reedel, 15. septembril kell 18. Näitus on avatud 11. oktoobrini.

Pallase fotograafia osakonna värske vilistlase Luisa Greta Vilo loomingut näeb Tallinnas neljandale Balti nüüdistsirkuse esitlusfestivalile eelneval ja järgneval tsirkusekehade näitusel “Keha(s)tus”. Näitus toimub Tammsaare pargi Uue Turu platsil 23. septembrist 22. oktoobrini. Näitus väljendab ühtaegu inimkeha lihtsust ja selle võimekust, moodustades sümbiootilisi vorme Peipsi-äärsete maastikega.

Olev Mihkelmaa näitus „Igapäevane pühadus“ Dominiiklaste kloostris Tallinnas on avatud kuni 8. oktoobrini.
Andra Rahe näitus “Valu puhang” on avatud Aparaaditehases kuni 30. septembrini. Andra Rahega ilmus Õhtulehes ka Inkari Lindve intervjuu: “Iga komistamine võib lõppeda luumurruga” Rasket haigust põdev noor kunstnik pingutab elu nimel.
Aparaaditehase galeriis Ag47 saab 17. septembrini vaadata Pallase fotograafiaosakonna tudengite ning kolme vastse vilistlase ühisnäitust «Minu lugu on minu lugu on minu lugu on …», mille kuraatoriks on fotograafia osakonna juhiabi Kaisa Eiche.

30. septembrini saab külastada Tekstiiliosakonna näitust “ULLMAGI” Tallinnas Kaarmanni kaupluse vaateaknal.

Meediadisaini osakonna juhataja kaasprofessori Jaanus Eensalu maalinäitus “Pühendumuspildid poosides” on Püha Laurentsiuse Laatre kirikus avatud 8. oktoobrini. 

Eestist väljas toimub…

Tekstiiliosakonna 3. ja 4. kursuse tudengid tudengid ja osakonna õppejõud on 14. septembril õppereisil Lätis. Ühiselt külastatakse tekstiilikunsti näitusi Riia rahvusvahelise triennaali raames The 7th Riga International Textile and Fibre Art Triennial Rundalas ja Riias.

Tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar käis rahvusvahelise miniatuurse tekstiilikunsti näituse VOYAGE avamisel, mis toimus 9. septembril. Näitus jääb Soome Käsitöömuuseumis Jyväskyläs avatuks 3. detsembrini.

Foto autor Madis Liplap.
TREASURED MEMORIES OF MY LIFE
2023
17,5x16x8,5
Metal, silk
Mixed media. Ready-made object, yarn, light.
Foto autor Aet Ollisaar.

Pallase skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski võtab osa Rahvusvahelisest Käsitööpaberi Valmistajate ja Paberikunstnike Assotsiatsiooni (International Association of Hand Papermakers and Paper Artists) 27. kongressist PAPER ALIVE!, mis toimub 12.-16. septembrini Dresdenis.

Sirje Petersen osaleb 24 septembrini toimuval kaasaegse kunsti näitusel Art’In Lima – O Eterno Feminino, mis on näha Ponte de Lima linnas Portugalis.

Ja kaante vahel toimub…

Pallase restaureerimise/konserveerimise suuna juhil professor Kurmo Konsal ilmus koostöös teoloogi ja kirjaniku Meelis Friedenthaliga raamat: “Alkeemia ajaloost”.

Sügiseses fotoajakirjas Positiiv on mitme Pallase fotograafia osakonna tudengi kirjutised:
Enlil Sonn analüüsib Andrea Margó Rotenbergi seeria põhjal tehisintellekti võimekust kunstniku abilisena.

Ja Rain Avarmaa sürrealistlikud fotomontaažid on omalaadne protsessipäevik vaimsete tumemaastike tundmaõppimise ja nendega toimetulemise teekonnast.

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.