Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 07.11.2023

Pallases toimuvast…

Pallase pikaaegne välissuhete juht on suundunud uute väljakutsete juurde… Edu sulle, Riina! Anname siinkohal teada, et Pallase uus välissuhete juht alustab 15. novembril.

Infokirja kaanepildi ja selle joonistuse autor on sügissemestril Pallase fotograafia osakonnas tudeeriv erasmuslane Romain Roussel.

Pallast külastab 9. novembril Läti Restauraatorite Ühing. Esmalt on plaanis külastada Eesti Rahva Muuseumi konserveerimisosakonda ning peale seda tutvustab professor Heli Tuksam Pallase restaureerimissuuna tegemisi. Lisaks Restauraatorite Ühingule on grupis veel õpetajad Riia Ehituskolledžist ja teistest haridusorganisatsioonidest.

Pärast pikki läbirääkimisi on Pallase fotograafia osakond saanud „kaubale“ kahe eesti tippfotograafi ja kunstnikuga, kes üksteise järel osakonda külastasid. Mark Raidpere on tuntud oma autobiograafilise loomingu poolest, ta on esinenud Veneetsia Biennaalil ning juhib hetkel Kunstiakadeemia teatrikujunduse osakonda. Raidpere tõis kaasa „oma aja“, vibrantse, veidi neurootilise aga samas ülimalt tundliku suhtumise maailma. Ajataju kadus – märkamatult möödus ligi 3 tundi. Raidpere rääkis lihtsalt, vahenditult nagu me kunstnikult tavaliselt just ootamegi. Ja pole ilmselt juhus, et praktilise poole pealt hakkasid mõnedki tundegid teda oma lõputöö juhendajaks kauplema. Loodame, et see ka reaalselt õnnestub.

Mark Raidpere PallasFotos. 25. oktoobril

Teine külaline oli arhitekti haridusega arhitektuurifotograaf Arne Maasik, kes oli omal ajal ka Peeter Linnapi rühmituse „Faculty of Taste“ aktiivne liige ja avangardkunstnik. Ta lõpetas kunstiülikooli arhitektina, töötas Künnapuu & Padrik arhbüroos ent jõudis lõpuks siiski fotograafia valdkonda. Maasik on esinenud arhitektuurifotodega igal pool maailmas, andnud välja mõnikümmend raamatut/ albumit, saanud hulga preemiaid sh Kristjan Raua preemia ning on ilmselt läbi aegade tuntuim linnakeskkonna pildistaja Eestis. Maasik esines Andrus Kanneli arhitektuuri ja interjöörifotograafia kursuste raamides ja tema eeskuju tundegitele on ilmselt suur. Kui suur täpselt, selgub lähitulevikus.

Arne Maasik PallasFotos 2. nov. 2023

Kuni 17. novembrini saab Pallase raamatukogus vaadata näitust UUDISKIRJANDUS Nr 166. Valikus on 2022. ja 2023. aasta ostud ja vahetused:  Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Rahva Muuseum, Kiasma ning 2022. aasta annetused Kurmo Konsa, Margus Punab, Juri Berezkin.

Pallases on tulemas ka mitmeid uusi täienduskursuseid:
Torketikand
02.-03. detsember
Tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grins tutvustab oma loomingulist tööportsessi, mille lähtekohaks on maastik ja maastikuga seotud mälu. Koolituse alguses toimub väike jalutuskäik kohalikus linnamaastikus, kus õpitakse kavandamist. Valminud kavandite põhjal valmib seejärel torketikandi tehnikas 25 x 25 cm suurune tikand. Koolitus haakub Maryliisi isikunäitusega  „Suuremjault mälëstustes”, mis on Vana-Võromaa Kultuurikojas avatud kuni 10. detsembrini. Näitusel eksponeerib kunstnik oma torketikandi seeriat maastikumälestustest.

Maryliis Teinfeldt-Grins “Kodutee” lähivaade

Ideest kavandiks – moekollektsiooni loomine
25.-26. november
Moekollektsiooni kavandamise kursuse eesmärk on tutvuda erinevate võimalustega, kuidas oma disainiideid vormistada moekavanditeks ning seejuures mõned võimalused ka ise läbi katsetada. Koolituskursus sobib eriti hästi neile, kes soovivad osaleda Estonian Fashion Festivali programmis. Teretulnud on aga ka moe- ja disainihuvilised, kellel EFF-iga seekord plaane pole – eeldame huvi moedisaini vastu ning avatust katsetada erinevaid lähenemisi. Kursust juhendab Kairi Lentsius, moe- ja ehete disainer, õppejõud ning ettevõtja. Kairi on lõpetanud moedisaini magistriõpingud Rootsi Tekstiiliülikoolis ning omandanud tekstiilidisaineri diplomi Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Kairi on 2016. aastast Eesti Disainerite Liidu liige ning on olnud ka Estonian Fashion Festivali üheks asutajaks.

Lisaks veel:
Intarsia: puidust tasapindade dekoreerimine
Vahemere köitepärand: kopti köide

Kuldamine

Pallasest väljaspool…

Pallase galeriis on avatud tervenisti 4 näitust: Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus „Mitmekesine akvarell“, Pallase mööbliosakonna tudengite harjutus „Rütmika“, Helen Stromi „Vaiksus“ ja Kadri Kalve „Sanctus Päivulus, valede valikute kaitsepühak“.

Näitustega seoses toimuvad järgnevad üritused:
10. novembril kell 17 Harry Liivranna vestlusõhtu     
11. novembril kell 12 ja 16 Helen Stromi kuraatorituurid isikunäitusel „Vaiksus“

Reet Pulk-Piatkowska foto Eesti Akvarellistide Ühenduse näitusest.

17. oktoobril toimus rakenduskõrgkoolide visioonipäev, kus oli fookuses kõrghariduse kvaliteedi ja selle hindamise teemad. Visioonipäeval salvestust saab vaadata Eesti Rakenduskõrgkoolide youtube´i lehelt. Mõtteid jagavad Tallinna Ülikooli teadur Grete Arro, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts, Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees Veljo Konnimois ja üliõpilaskonna esindaja Kristel Jakobson-Pallo. Pildigaleriid saab vaadata siit. Sündmust jäädvustas fotograaf Elen Kontkar.

14. novembril kell 9.00–10.30 toimub IV kursuse tudengitele andmebaaside koolitus Tartu Ülikooli Raamatukogus.

Publikuprogramm noorte fotokunstnike ühisnäitusel „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?“
Novembrikuu jooksul leiab Tallinna Fotokuu satelliitprogrammi raames toimuval noorte fotokunstnike ühisnäitusel „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?“ aset mitu publikule avatud sündmust. Näituse publikuprogramm hõlmab kuraatorituuri, fotoraamatutele tähelepanu toovaid kohtumisi ning kaasaegse fotokunsti publikatsiooni starter-KIT Tallinna esmaesitlust. Näitus toimub kahes kohas: Hobusepea galeriis 1.11–27.11.2023 ja Tartu Kunstimaja väikses saalis 17.11–17.12.2023 (avamine 18.11 kell 14.00).

Laupäev, 11. november
13.30 Photobook Club Helsinki Tallinnas. Fotoraamatute teemaline vestlusring (inglise keeles)
16.00 Mirjam Varik „Vaikelu hääbuvas ruumis” raamatuesitlus

Laupäev, 25. november
15.00 Kaasaegse fotokunsti kogumiku starter-KIT esitlus

Kõik sündmused on tasuta ja ei vaja ette registreerimist. 

Kohvikus Spargel on avatud Tiina Androni näitus “Kuju saanud mõtted”

Foto autor Maria Kilk.

Täna avatakse kunstnik Tuuli Puhveli akvarellide näitus „Ussilakk ja kurgirohi” Tamme raamatukogus, Tartus.

Lisaks avatakse täna õhtul kell 18.00 Aet Ollisaare ja Madis Liplapi näitus “PELGUPAIK. A Place to Come To” Aparaaditehase galeriis.

Pallas, Aet Ollisaar ja Madis Liplap, Stuudio 100 näitus Aparaaditehases

17. novembril toimub Viljandis Pärimusmuusika Aidas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia konverents „Kestlik mood”. Konverentsil astub teiste kestliku moega tegelevate ekspertide hulgas üles ka Pallase nahadisaini osakonna vilistlane Stella Runnel. Peale konverentsi antakse üle Anu Raua stipendium ja esitletakse ajakirja Studia Vernacula värsket numbrit, mille üks kaasautoritest on sel korral Pallase tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu..

Fotograafia osakonna lektor ja meister Andrus Kannel tegi näituse Pärnu Kontserdimajas, mis on mitte ainult tõeliselt hea muusika kuulamise paik vaid ka näitushoone. Lisaks näitab Kannel ka oma varajasi vedel-emulsiooniga tehtud fotomööbli teoseid 1.-30. novembrini.

Andrus Kannel. „Teekond” (2003)

Heli Tuksami näitus “Mälestuste sillerdus” Koeru Kultuurimajas on avatud jõuludeni.

Heli Tuksam. “Kuldne”

CHANGED PERSPECTIVE. Pallase vilistlase Inga Jermakova mälestusnäitus on 24. novembrini avatud Tartu Lastekunstikooli Jakobi galeriis, Jakobi 52.

Pallase fotograafia osakonna vilistlase Anna-Stina Treumundi töid saab näha EKKM-is 17. detsembrini Maria Helen Känd’i kureeritud näitusel „Meduusa naer“.

Kuni 10. detsembrini on Vana-Võromaa Kultuurikojas avatud tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäitus „Suuremjault mälëstustes”.

Tartu Kunstimaja suures saalis on vaadata grupinäitus „Kokkumäng“. Näitusel osalevad teiste seas maaliosakonna õppejõud Rauno Thomas Moss ja näituse on kujundanud õppejõud Madis Liplap. Näitus jääb avatuks 12. novembrini. 

Maaliosakonna juhataja Margus Meinart avas maalinäituse „Lisadega linn“ Tartu Õllemuuseumi kunstitunnelis. Näitusel on 10 tööd ajavahemikust 2012-2023. Näitus jääb avatuks kuni 9. detsembrini.

Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuse Sensus vaimse tervise kuule pühendatud näitust “Sitta sellest sitast tundest!” ArtDepoo galeriis saab külastada veel kuni 15. novembrini.

Pallaslased välismaal…

Pallase fotograafia osakonna vilistlase Diana Tamane töid võib kuni 2024.a. jaanuarini näha „The Hands, the breasts, the fingers“ Mataro Art Contemporani galeriis Hispaanias. Kuraator Aleksandra Laudo. Sama kuraator on Tamane tööd valinud ka näitusele „Anti Biography“, mis toimub Centre t’Art Muxart Martorellis Hispaanias. Šelda Pukite näitab Diana Tamane töid ka Vilniuse Arka galeriis, Leedus. PallasFoto vilistlased Krista Mölder ja Diana Tamane olid nomineeritud ka selleaastasele Eesti kõige mainekamale kunstiauhinnale Kristjan Raua preemiale.

Suur rõõm on, et Euroopa fotokuu näitusele programmis OFF-Bratislava võeti vastu Pallase fotograafia osakonna III kursuse tudeng Rain Avarmaa. Grupinäitus „THE HOUSE OF PLAUSIBLE, PROBABLE, POSSIBLE AND PREFERABLE FUTURES“ toimus esinduslikus kohas – lausa Bratislava Kunstihoones ning näitusel esinevad noored Euroopa talendid.

Rain Avarmaa oma tööga Bratislava Kunstihoones 3. nov 2023

Peeter Linnap esines ka Bratislava Euroopa Fotokuu „AI and Photography“ 2023 konverentsil, mille teemaks oli AI ja selle tagajärjed fotograafias. Bratislava Kesk-Euroopa Fotomaja on Pallase kauaaegne partner, koos on tehtud juba mitu näitust, sh 2019.a. Borders of Mentality, kus osales terve rida Pallase üliõpilasi, vilistlasi ja õppejõude. Peeter kirjutab: “Kesk-Euroopa Fotomaja käib hämmastava kergusega ajaga kaasas, kui eelmisel konverentsil oli teemaks digifotograafia ja jälitustegevus, siis nüüd võeti ette AI lahkamine just pildi, täpsemalt fotograafia kontekstis.
Briti filosoof ja Nottinghami Polytech’i õppejõud Marx Kandhola rääkis AI kasutamisest õpetamisel ja õppetegevuses. Ta jäi AI võimaluste suhtes positiivsele arvamusele, tuues välja rea uuendusi, mida AI õpetamises võimaldab. Eetikaküsimused olid siin olulised n-ö algusest peale, Kandhola arvates tulebki AI kasutamist ja rakendamiset õpetada koos täie teadmisega, mis sellega kaasneda võib. Max de Esteban Hispaaniast on juba „vana“ AI kasutaja kunstis, nii nagu ka Boris Eldagsen Saksamaalt.

Kas fotograafia jääb pärast AI rakendamist fotograafiaks? Kas on vaja tunda hirmu, et autorikaitse kaotab üldse oma mõtte? Kas ja kes on autor, kui AI-d kasutatakse? Kui sakslane Eldagsen on katsetanud publiku narrimist „justkui dokumentaalsete“ ent AI genereeritud fotodega, siis hispaanlane Esteban suhtus asja tõsisemalt: jah, promotograafia on uus valdkond, see pole enam fotograafia jne.
Mina ise keskendusin AI peamiselt filosoofilistesse tagajärgedesse ja arutlesin selle üle, kuidas täpsemalt on ikkagi võimalik looming ning autorlus tehniliste vahendite kontekstis. Keskkonnas, kus vahendid on ilmselgelt kollektiivselt loodud ja copyright-küsimused pole enam nii lihtsad. Püüdsin eemaldada vanu sci-fi vastandusi roboti-inimese, looja-programmi ning individuaalse-kollektiivse loomingu vahel. On ju programmidki inimlike kirgede, soovide, püüdluste jmt kontseptualiseeritud mudelid ning kindlasti pole need inimvälised. Seetõttu pole minu arvates õigustatud ei hirmud a la „AI võtab üle“ või „autor on veelkord ja senisest rohkem surnud“. Aeg loksutab AI paika ja kaovad asjatud hirmud nagu need omal ajal kadusid kogu fotograafia suhtes või eriti ilmekalt fotograafia ja kino digitaliseerimisega seoses.

Lisaks esines Peeter Linnap Portos (Portugalis) Ersamus’e vahetusprogrammi raames loengutel „Pildid ja hirm“, „Fotograafia ja semiosfäär“.

Hübriidkonverents „AI ja Fotograafia“. Bratislava Euroopa Fotokuu 4. nov 2023. Vaade saali

20. novembril avatakse minitekstiilide näitus Sofias, Bulgaarias. Iga 3 aasta tagant toimuval näitusel osaleb sel aastal 146 autorit, Kelle hulgas on ka Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar. Foto Aeda teosest “Teekond mehe südamesse” on ka triennaali kaanefotol.

23. novembril osaleb Kadi Pajupuu ettekandega MultiWeave’i teemal sündmusel Algorithmic Pattern Salon (Algorithmic Patterns in Creative Arts, Craft and Code). Korraldajateks on rahvusvaheline algatusgrupp, kes uurib mustriloogikaid ja algoritme loovates valdkondades. Sündmus toimub veebiloengutena 23., 24., 30. novembril ja 1. detsembril, kõik on teretulnud kuulama.

Taanis Blokhusis asuvas paberikunstimuuseumis avatakse 1. oktoobril rahvusvaheline origaminäitus “Hands On Origami”, millel osaleb teiste kuulsate nimede seas ka Pallase skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski. Näitus jääb avatuks kuni 29. septembrini 2024.

Tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar osaleb Soome Käsitöömuuseumis Jyväskyläs 3. detsembrini rahvusvahelise miniatuurse tekstiilikunsti näitusel VOYAGE.

Auhinnatud pallaslased…

Alustame Pallase fotograafia osakonna vilistlase Anna Hintsi vägitegudest – „Savusanna sõsarad“ on nimelt lühikese aja jooksul taas võitnud 5 preemiat, sh FIPRESCI e Filmiajakirjanike Liidu auhinna Viennale’l. Žüriisse kuulusid maailma filmiajakirjanduse absoluutsed tipud. Eesti Kultuuriministeerium toetas filmi 165.000 Euroga Oscari kampaania jaoks. Õnne ja jätkuvat edu Annale ja Savusannale!

Muinsuskaitseameti aastaauhindade laureaatide ja nominentide seas olid Pallase maaliosakonna restaureerimissuuna tudengite osalusel valminud objektid. 
Parima interjööri tunnustuse sai Tartus Lai 36 asuv Von Knorringu aadlielamu, kus Heli Tuksami juhendamisel teostasid maaliosakonna tudengid ja vilistlased historitsistlikus stiilis söögitoa seinamaalingute restaureerimist. Samas toimus ka Mari Kallaste lõputöö teostamine ja kaitsmine. 

Knorringu maja. Foto: Mana Kaasik
Knorringu maja söögitoa lagi. Foto autor Liis Tamm

Nominentide hulka kuulus ka maja Tartus, Vallikraavi tn.10. Hoone on olnud hotell ja haigla. Nüüd 44 korteriga kortermaja. Maja restaureerimistöödel osalesid Pallase maaliosakonna restaureerimissuuna tudengid Heli Tuksami juhendamisel. 

Foto autor Heli Tuksam.

Pallaslased kirjapildis…

Pallase mööbliosakonna pikaaegne õppejõud Annes Hermann kirjutab Eesti Rahva Muuseumi ajaveebis Koloman Moseri toolist…

Lõpetuseks ka kaks nukramat uudist…

Hingedepäeval, 3. novembril suri USA-s 80-aastasena Eesti tuntumaid välisisiksusi – fotograaf ja menuajakirja „National Geographic“ 30 aastase staažiga (1973-2002) ajakirjanik Priit Vesilind (1943-2023). Teda mälestades vaadakem ka Peep Puksi portreefilmi „Vaba mees Priit Vesilind“. Priit Vesilind aitas Peeter Linnapil ka tõhusalt täpsustada Eesti fotoajaloo fakte ja andmeid, mis seotud USA-ga, sh Sigrid von Bremen’i biograafiat jpm.

Priit Vesilind 1943-2023

25. oktoobril lahkus meie hulgast Pallase fotograafia osakonna kauaaegne filmi ja filmimontaaži õppejõud Urmas Jõemees (1963-2023), kes oleks saanud kuu aja pärast 60-aastaseks. Mäletame Urmast kui fanaatilist ja kirglikku õppejõudu, kes ei hoidnud kokku aega ega energiat, et Pallase fototudengeid kõige paremal viisil õpetada.

Urmas Jõemees 1963-2023

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.