Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 05.12.2023

Pallases toimuvast:

7. detsembril toimub Pallase tudengite jõulupidu. 

Pallases jagati stipendiumeid:
Pallase valdkonnastipendiumite saajad 2023:

  • Restaureerimise valdkonnas otsustas komisjon sel aastal välja anda ühe stipendiumi ning stipendiaadiks valiti komisjoni otsusega: Gertu Soosaar (maaliosakond, 4. kursus).
  • Disaini valdkonna stipendiumi saajateks valiti komisjoni otsusega: India Maria Emilia Kiisler (tekstiiliosakond, 3. kursus) ja Regita Lepla (nahadisaini osakond, 3. kursus).
  • Kunstide valdkonna stipendiumi saavad komisjoni otsusega: Andra Rahe (fotograafia osakond, 4. kursus) ja Kätriin Säde (maaliosakond, 3. kursus).
  • Kunstide ja disaini valdkondades anti välja 2 väiksemat lisastipendiumit ning disaini valdkonnas pälvis selle: Ülle Järv (tekstiiliosakond 4. kursus) ja kunstide valdkonnas: Helli Aas (skulptuuriosakond, 4. kursus).

2023. aastal pälvisid Tartu valla sihtstipendiumi Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna üliõpilased Ülle Järv ja India Maria Emilia Kiisler. Tartu valla stipendiumiga tunnustatakse aktiivseid ja väljapaistvaid üliõpilasi, kes lisaks heade õpitulemustele annavad oma tegevusega panuse ka tekstiilivaldkonna arengusse.

Rõõmsad Pallase valdkondlikud stipendiaadid rektoriga. Foto autor: Piret Kaevats.

24. novembril käisid Pallases aktiivõppeprogrammi “Tänavakunsti kaleidoskoop” raames Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi abituriendid. Programmi juhendas Kristjan Bachman aka Bach Babach, kes tutvustas tänavakunsti värvikat ajalugu ning stencili ehk šabloonikunsti võimalusi. Uuri aktiivõppeprogrammide kohta lisainfot Tartu linna veebilehelt: https://tartu.ee/et/oppida-saab-koikjal#aktiivoppeprogrammid Pallase kontakt on täiendusõppe juht Maris Makurin, maris.makurin@pallasart.ee

“Tänavakunsti kaleidoskoop” Bach Babachi juhendamisel. Foto autor Maris Makurin.

ÜLIÕPILASTE VIII TALIMÄNGUD! Soovijatel palutakse end kirja panna siin. Lisainfot saab Ylispordi kodukalt siin; avatud on ka piletimüük. 

Pallase kohvikus on kuni 20. detsembrini väljas Koopiamaali näitus.

Täienduskoolitustest on valikus praegu:

Kuldamine
09.-10.12
Maksumus: 300 €
Kursust juhendab Pallase mööbliosakonna lektor Kristjan Bachman. Kahepäevasel kuldamise koolituskursusel tutvutakse teoorias ja praktikas vesi- ja õlikuldamise tehnikate ning poleerimis- ja kaunistamistehnikatega (Dragon teeth, punching tools, munatempera).

Graafiline disain edasijõudnutele
09.01-07.02
Maksumus: 345 €
Kursust juhendab Pallase külalislektor ning kujundusgraafik Katrin Leement. Kursus käsitleb Adobe Photoshopi ja Illustratori olulisemaid kasutusvõimalusi, tööriistu ja -protsesse, et kujundada trükiseid, logosid, illustratsioone ja liikuvaid pilte.

Aksessuaaride tuunimiskursus „Vanast uus”
19.-20. ja 26.-27.01
Maksumus: 175 €
Kursust juhendab Pallase nahaosakonna lektor Tiina Karu. Kursusel saab teada, kuidas lihtsate vahenditega aksessuaare ja jalanõusid redisainida ehk tuunida – edevamaks, pidulikumaks, värvikamaks. Tutvustatakse taaskasutuse, redisaini ja ringdisaini põhimõtteid.

Pallasest väljaspool toimuvast:

Kõrgem Kunstikool Pallas korraldab Klubi Gutenbergis jõuluturu!
Jõuluturg toimub 9. detsembril ajavahemikus 12:00-17:00.

Pallase galerii suures saalis on avatud fotograafi, Pallase vilistlase ja õppejõu Malev Toomi juubelinäitus „Elutöö“. Tunnustatud fotograaf on Kõrgema Kunstikooli Pallas vilistlane ja kauaaegne õppejõud, kes astub publiku ette valikuga oma pikast loometeest, eksponeerides seekord nii portreid kui noppeid erinevatest fotoseeriatest. Lisaks on kirjastatud ka Malev Toome fotoraamat „Oleme Tartust. Fotoportreid tartlastest”.

Foto autor Reet Pulk-Piatkowska

Pallase galeriis saab näha ka 3 tekstiilinäitust:
– rahvusvaheline tekstiiliüliõpilaste näitus „MAPPING. Students from Cork, Tartu, Kaunas, Bucharest“. Näitusel osalevad neli kunsti- ja disainikõrgkooli: Pallas, MTU Crawford College of Art and Design (Iirimaa), Vilnius Academy of Arts, Kaunas Faculty (Leedu) ning National University of Arts Bucharest (Rumeenia). Eestit esindavad näitusel Pallase tekstiiliosakonna üliõpilased Liisa Hanvere, Brigita Kasemets ja Olga Hoch. Üliõpilasi juhendasid Maryliis Teinfeldt-Grins, Lylian Lainoja ja Aet Ollisaar. Näituse kujundab Madis Liplap Näituse korraldamist toetab Eesti Kultuurkapital.
– keldris avatakse samal ajal teinegi tekstiilinäitus Minimina: neljanda kursuse tudengid näitavad oma minitekstiile, juhendaja Zane Shumeiko.
– galerii projektiruumis avatakse kaasaegse tekstiilikunsti kursuse näitus ELUILULISUS, osalejad tekstiiliosakonna kolmanda kursuse tudengid, juhendaja Maryliis Teinfeldt-Grins.

Rahvusvaheline tekstiilinäitus “MAPPING”, foto autor Aet Ollisaar.

Pallasega saab kohtuda 6. detsembril Põlva noortekonverentsil “INSPO” ja 8. detsembril Valga gümnaasiumi karjääripäeval.

Tartu Postimees ja Tartu linnavalitsus kutsuvad kõiki tartlasi ja Tartu sõpru kaasa mõtlema sellele, mis on olnud tänavu see saavutus, üritus või ettevõtmine, mis väärib aasta teo tiitliga märkimist. Tartu aasta tegu valitakse 26. korda. Kandidaatide seas on ka mitmeid Pallase ja pallaslastega seotud tegusid: Anna Hintsi “Savusanna sõsarad”, Knorringu aadlimaja taastamine, milles lõid kaasa Pallase maaliosakonna restaureerimise suuna tudengid prof. Heli Tuksami juhendamisel, TÜ kliinikumi uued hooned, kuhu on tehtud seinamaalinguid jpm.

Tartu raekoja esimesel korrusel on avatud Pallase maaliosakonna vilistlase Asteria maalinäitus “Tartu tunne”. Näitust saab külastada kuni 2. jaanuarini.

Pallase fotoosakonna vilistlane Riina Varol avab 6. detsembril Rotermanni Palmigaleriis abstraktsete värvimaastike näituse “Suve tagasitoomine”. Riina Varoli küllastunud abstraktsed värvimaastikud toovad põhjamaisesesse halli lihtsust, kergust ja lootust, et kaamosele järgneb mahlane ja värvikas taasloomise tsükkel. See värviliste vineeride seeria on inspireeritud indiaani muinasjuttudest, põlisrahvastele omasest ilmaruumi tunnetusest, troopikast ja puude südamete pinnalaotusest.

13. detsembril kell 17 avatakse ARS Kunstilinnakus Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus “ETTE/VAATLIK”. 1993. aastal asutatud Eesti Tekstiilikunstnike Liidul on lõppemas kolmekümnes tegevusaasta, mis viib mõtted nii tulevikku kui ahvatleb tagasi vaatama. Liidu traditsiooniline aastanäitus avab ettevaatlikkuse teemat läbi tekstiilikunstile omaste meediumite, tehnikate ja mõtteviiside.
Näitusega kaasneb publikuprogramm: 16. detsembril avatud tekstiilistuudiote päev ja töötuba, 6. jaanuaril teevad näitusetuure osalevad kunstnikud. 13. jaanuaril on näitusel noorte päev ning näituse viimastel tundidel saab kohtuda osalevate autoritega. Näituse kujundab Madis Liplap, graafiline kujundus Kadi Pajupuu.

Ühisnäitus „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?“ on avatud Tartu Kunstimaja Väikeses saalis kuni 17. detsembrini.

Enlil Sonn. „Poliitiline simulaakrum“ 2023. Tartu Kunstimaja

Margus Meinarti näitus „Vaated“ Tõrva Kirik-Kammersaalis on avatud 2024. aasta veebruarini.

Heli Tuksami näitus “Mälestuste sillerdus” Koeru Kultuurimajas on avatud jõuludeni.

Pallase fotograafia osakonna vilistlase Anna-Stina Treumundi töid saab näha EKKM-is 17. detsembrini Maria Helen Känd’i kureeritud näitusel „Meduusa naer“.

Kuni 10. detsembrini on Vana-Võromaa Kultuurikojas avatud tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäitus „Suuremjault mälëstustes”.

Maaliosakonna juhataja Margus Meinarti maalinäitus „Lisadega linn“ Tartu Õllemuuseumi kunstitunnelis on avatud kuni 9. detsembrini.

Pallaslased välismaal:

Fotograafia osakonna 4. kursus külastas koos osakonnajuhataja abi Kaisa Eichega Berliini. Külastati Helmut Newtoni fondi, kunstikooli Ostkreutz lõputööde näitust, Fotomuuseumi jt Berliinile tunnuslikke erialaseid kohti ja asutusi.

Pallaslased Berliinis. Foto autor: Kirke Kuiv.
Uudiskirja kaanepilt ja ülalolev foto on tehtud Berliinis, Lauri Trolla poolt.

23. novembril osales Kadi Pajupuu ettekandega MultiWeave’i teemal sündmusel Algorithmic Pattern Salon (Algorithmic Patterns in Creative Arts, Craft and Code) ja seda ettekannet on võimalik nüüd ka järelvaadata.

Pallase fotograafia osakonna vilistlase Diana Tamane töid võib kuni 2024. aasta jaanuarini näha „The Hands, the breasts, the fingers“ Mataro Art Contemporani galeriis Hispaanias. Kuraator Aleksandra Laudo. Sama kuraator on Tamane tööd valinud ka näitusele „Anti Biography“, mis toimub Centre t’Art Muxart Martorellis Hispaanias. Šelda Pukite näitab Diana Tamane töid ka Vilniuse Arka galeriis, Leedus. 

Pallaslased kirjapildis:

Trükist ilmus ”Eesti disainiklassika maimikutele”, mille autoriks on 2023. aasta suvel Pallase meediadisaini osakonna lõpetanud Kristin Vaher.  Raamatu eesmärgiks on elus hoida ja näidata ikoonilist Eesti disaini. Disainiklassikuid tutvustavat raamatut saab kingikotti osta ka Pallase jõuluturul 9. detsembril või erinevatest raamatukauplustest.

Foto autor Siim Parisoo.

Ajakirjas „Positiiv“ saab lugeda intervjuud näituse “Mis värvi on täna taevas sadama kohal?” kuraatori (Pallase fotograafia osakonna juhiabi) Kaisa Eichega ning fotograafia osakonna teise õppejõu Urmas Tartesega, kellel on sel aastal juubel.  

Kurmo Konsal ilmus artikkel “Kas digitaalne infosüsteem ühtlustab teabeasutusi: muuseumide, arhiivide ja raamatukogude konvergents” ajakirjas: Ajalooline ajakiri, nr 1, 2023. 

Ning pallaslased välisajakirjanduses: New York Times’i 2023. aasta 10 parimat filmi –  

Nimekirjas on Pallase fotograafia osakonna vilistlase Anna Hintsi „Savusanna sõsarad“.

Auhinnatud pallaslased:

NOBA Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Konkursi (Nordic & Baltic Young Artist Award) publikuauhind läks 2023. aastal Pallase fotograafia osakonna vilistlasele Andrea Margó Rotenbergile, kes esitas konkursile oma 2023. aasta lõputöö, milles käsitles tehisintellekti fotograafi assistendina.

AI&I Andrea Margó Rotenberg

Palju õnne!

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.