Estonian Fashion Festivali 2024. a disainerid on selgunud

Estonian Fashion Festivali keskmes on kolm erinäolist moeetendust – Antoniuse moeetendus, OmaMood ja Mood-Performance-Tants, mida korraldab Kõrgem Kunstikool Pallas. Mood-Performance-Tants on Eestis ainulaadne moeetendus, mis ühendab unikaalsel viisil moe, performance ́i ja tantsu. Etendus loob alustavatele moeloojatele võimaluse esitleda oma erakordseid disainilahendusi platvormil, mis on sama ebatavaline kui nad ise. Disainerite tööd tuuakse publiku ette tõeliselt pilkupüüdva ja mängulise esitusena. Moeetendus julgustab alati unikaalseid ja ebatavalisi ideid kollektsioonides, etendustes, dekoratsioonides ja asukohtades. Ühtlasi on moeetendus seotud ka lõputööde kaitsmisega.

Estonian Fashion Festivalile, mis tänavu toimub 6.-9. juunini, kandideeris rekordarv disainereid. 49 moelooja seast valis konkursižürii välja 28 disainerit. Antoniuse moeetendusele pääseb 12 ready-to-wear kollektsiooni esitlevat disainerit, OmaMood etendusele valiti 10 pärimuskultuuri edendavat moeloojat ning kunstisugemetega etendusel Mood-Performance-Tants etendusele valiti 6 noort disainerit, kellele lisanduvad Kõrgema Kunstikooli Pallas lõputööde esitajad.

Festivali pikaajaline partner Piret Vapajeva, kes tänavu korraldab põhiprogrammi kuuluva ja valdkonna professionaalidele mõeldud Showroomi, tõi välja, et võrreldes algusaastatega on noored disainerid muutunud julgemaks, tehes katsetusi erinevate materjalidega ning mängides lõigetega. „Tugevalt on juurde lisandunud taaskasutuse aspekt ning erinevad jätkusuutlikkuse suunad. Väga paljud noored disainerid teavad kohe, millised on olulised esimesed sammud, et sellel kirjul moemaastikul välja paista,“ tõstis Piret Vapajeva esile noorte oskust lisaks kunstilistele eelistustele, teha ka praktilisi valikuid.

Moefestivali tegevjuhi Key Külaotsa sõnul on festivali peamiseks missiooniks edendada Eesti moekunsti. “Me pakume väljavalitud disaineritele mitmekülgset tuge ning panustame disainerite arengusse. Kõik žürii poolt valitud disainerid saavad automaatselt osa koolitusest, mis aitab kaasa nende jätkusuutlikkuse arengule ning panustab disainerite konkurentsivõime tõstmisse. Ka festivali auhinnad täidavad seda rolli, et Eesti moedisaini populariseerida,” selgitas Key Külaots, miks festivalil osalemine on toonud kaasa aina suurema huvi. „Hea meel on tõdeda, et paljudest, kellega olen kuue aasta jooksul koostööd teinud, on saanud meie festivalilt hea lennu,“ rõhutas Piret Vapajeva omalt poolt festivali, kui stardiplatvormi olulisust, noorte disainerite karjäärile.

Tänavuse festivali peapreemiaks on kõige keskkonnahoidlikuma disaineri saatmine Kopenhaageni moenädalale, mis on lipulaevaks jätkusuutliku moe esindamisel ning mida kutsutakse viiendaks maailma moepealinnaks Pariisi, Milano, Londoni ja New York´i kõrval.

28 tänavust disainerit valis välja moeekspertidest koosnev žürii. Mood-Perfomance-Tants žüriisse kuulusid Aet Ollisaar, Madis Liplap, Jaanus Tepomees, Tanel Veenre, Liisa Kanemägi ja Kairi Lentsius. OmMood žürii koosseisus olid Ave Matsin, Triin Amur, Katre Arula, Diana Tuulik, Kristi Jõeste, Key Külaots ja Karina Kirs. Antoniuse žüriis tegid otsuse Juta Kuhlberg, Piret Vapajeva, Hedviga Vei, Triinu Pungits, Külli Hansen ja Key Külaots.

Estonian Fashion Festival 2024 osalevad disainerid:

Antoniuse moeetendus:

Cärol Ott, carolxott
Margo Laanvee, OOMYO
Tuuli Peil, New Life Studio
Kätlin Kikkas, KÄT
Kerli Koovisk, KENA
Lisette Laanoja, DESIGN BY SETE (Pallase vilistlane)
Irja Lembra, ME knit
Eva Lotta Tarn, New Life Studio
Anu Sirkas
Siret Ott (Pallase vilistlane)
Susanna Peters, Franz Raver
Alisa Vasina (Pallase vilistlane)

OmaMood moeetendus:

Inger Pürjema
Ene Vainola, UNIUSE
Liisi Tammar
Angela Mettus
Heidi Toome
Piret Tärno
Vilve Unt ja Ulvi Kangru, PROMENADE
Janika Solmann, NaturalSolmann
Gea Rahel Promet, Moonsund
Margit Randmäe ja Kristi Everst

Mood-Perfomance-Tants:

Julia Burak
India Kiisler (Pallase tudeng)
Jana Hanikova
Olga Galińska
Mairo Seire
Liisi Kuusk

Festivalil osalevate disainerite loominguga saab lähemalt tutvuda kodulehel: https://fashionfestival.ee/disainerid

Estonian Fashion Festival sündis 2018. aastal, ühendades Kõrgema Kunstikooli Pallas moeetenduse Mood-Performance-Tants, Viljandi Kultuuriakadeemia moeetenduse OmaMood ja Tartu Loomemajanduskeskuse Antoniuse moeetenduse ühtse formaadi alla.

Käesoleva aasta festival toimub Eesti Rahva Muuseumis ja Knorringu Aadlimajas. Lisaks põhiprogrammi kuuluvale kolmele moeetendusele, toimuvad festivali raames disaineritele suunatud seminar Greenery, valdkonna professionaalidele mõeldud Showroom, aga ka laiemale publikule avatud näitused, töötoad ja filmiprogramm.

Estonian Fashion Festival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, mis jutustab ellujäämise kunstide lugu. Tänavu toimub festival seitsmendat korda.

Soodushinnaga festivalipasse ja -pileteid saab osta aasta kuni 1. aprillini 2024 Fientas. Lisainfo: https://fashionfestival.ee/programm/piletid-ja-passid