Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupi preemiad pälvisid 3 pallaslast

14. veebruaril toimus Eesti Rahva Muuseumis kultuurivaldkonna tänusündmus, kus jagati välja Tartu Kultuurikandja aunimetused, kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupi aastapreemiad ja ka Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 rahvusvahelise koostöö eripreemia. Üritust kajastas ka Tartu Postimees.

Tõnis Paberiti näituse avamine Tampere Majas

Elutööpreemia pälvis skulptor Tõnis Paberit, kes tähistas tänavu oma 70. sünnipäeva. Ta on osalenud näitustel juba 1976. aastast. Kuigi eelkõige tuntakse teda erinevates materjalides (k.a. turbas) portreede autorina, on tema loomingus üha kasvanud erinevate kõnekate installatsioonide osatähtsus. Samuti on ta Tartu linnapea Karl Luige ja Elva Kool 100 monumentide autor. 2022. aastal tähistas Tõnis oma juubelit Tampere Majas toimunud isikunäitusega. Kuid vähemalt sama oluline, kui on tema enda loometöö, on olnud ka tema pikk töö õppejõuna. See algas juba 1989. Tallinna Ülikoolis ning jätkus hiljem nii Tartu Ülikoolis kui Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Viimases, küll praeguse nimega Pallases, õpetab ta alustavaid kunstnike praegugi ning tudengid hindavad eelkõige just tema tehnilisi ja vormi loomisega seotud teadmisi.

Diana-Tamane-ja-Urmas-Klaas_foto-Jaak-Kikas
Urmas Klaas ja Diana Tamane detsembris saadud Ado Vabbe nimelise kunstipreemiaga. Foto autor Jaak Kikas

Aktiivse tegevuse eest kunstimaailmas tunnustati fotokunstnikku Diana Tamanet, kellel 2022. aastal toimus kokku neli isikunäitust, neist kaks Tartus. Lätis sündinud Tamane on Eestis elanud, Pallase fotograafiaosakonnas hariduse omandanud ja töötanud üle 15 aasta ning on üks tunnustatumaid siinseid fotograafe. Kevadel leidis Tallinnas Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis aset tema varasemat, kunstniku perekonnaga seotud loomingut kokkuvõttev näitus. Seejärel esitleti Elektriteatris ja Kogo galeriis tema esimest filmi „Sama taeva all”. Juunis avati Tartu Kunstimuuseumi viltuse maja esimesel korrusel isikunäitus „Poolarmastus”, mis koosnes täiesti uuest fotoseeriast, mis portreteeris kunstniku nooremat poolõde pea terve tema elu jooksul. Lisaks sellele esitleti Viinis tema varasemal teosel „Flower Smuggler” põhinevat isikunäitust, mis just äsja avati ka Budapestis. Seega on Tamane näol tegemist ühe viimaste aastate aktiivseima Tartus elava kunstnikuga.

Edgar Tedresaar räägib oma isikunäitusest “Antropotseen” Tartu Kunstimaja suures saalis 06.05.–05.06.2022.

Preemia originaalse ja mõtlemapaneva lähenemise eest maalikunstile sai Edgar Tedresaar, kellel toimus eelmise aasta mais Tartu Kunstimaja suures saalis isikunäitus, mis kombineeris suuremõõtmeliste maalide seeriat spetsiaalsete heli- ja valguslahendustega. Tedresaar jätkas oma varasemat keskkonna temaatikat kujutades teostel erinevate maailma paikade satelliidifotosid. Seejuures oli inimtegevus enamasti läbi destruktiivsete praktikate mõjutanud orbiidilt nähtavalt kõigi nende kohtade pinnavorme. Tedresaar kasutas maastike kujutamiseks klassikalise pintslitõmmetel põhineva maalikeele asemel looduslikke pigmentidega värvitud lõuendi skulpturaalset vormimist, mis muutis geograafilise reljeefi lausa käega katsutavaks ning seeläbi keskkonnakatastroofid veelgi mõistetavamaks. Edgar Tedresaar lõpetas 2010. aastal Pallase maaliosakonna ning omandas 2014. aastal Tartu Ülikoolis magistrikraadi.

Tekst põhineb kandidaadid preemiale esitanud Tartu Kunstnike Liidu esimehe Peeter Talvistu esildisel.
Kaanefoto autor Sille Annuk.

Palju õnne ka Pallase poolt!