XVAJADUS – Pallase disainitudengid julgustavad oma väljapanekuga Disainiööl märkama ja sekkuma

Kõrgem Kunstikool Pallas
20.09.2021

Pallase selleaastane väljapanek Põhjala tehases toimuval Disainiööl otsib lahendusi mitmele probleemile, keskendudes toimetulekule erinevates olukordades. Ekspositsioonis on esindatud nii Pallase disaini suuna tudengite värsked lõputööd kui ka tekstiilidisaini ja mööblidisaini tudengite projekt XVAJADUS. Tudengid pakuvad oma töödes lahendusi, kuidas muutunud maailmas paremini toime tulla.

Valik Pallase disaini suuna lõputöid näitab disaineri erinevaid sekkumisvõimalusi ja toob vaataja ette mitmeid probleemkohti. Olivia Jõgi uurib oma töös laminaadijääkide kasutusvõimalusi Eesti mööbliettevõtetes, Malle Soosaar tegeleb anonüümsuse ja isikupära teemaga meestesärkide kollektsiooni näitel ning Iris Järg pakub võimalusi metsloomanahkade kui unustatud ressursi taas kasutusele võtmiseks. Ekspositsioon tutvustab ka Disainiöö uut nägu – Rain Jaaksoo lõputööks oli visuaalse identiteedi loomine XVI Disainiöö festivalile.

Projekt XVAJADUS sai alguse teemast: mida tähendab (enese)isolatsioon? Analüüsides eraldatuse häid ja halbu külgi läbi oma isikliku kogemuse, otsisid osalejad vastuseid küsimustele: Mis mind isolatsioonis olles ümbritseb? Millest tunnen puudust? Mida tahaksin muuta? Kuidas saan sellesse olukorda disainerina panustada? Millised toodete omadused ja funktsioonid muutuvad kriisiolukorras oluliseks? Tudengid töötasid kogu protsessi jooksul disainimeeskondadena, mõeldes läbi piirangud ja vabadused projekti elluviimisel. Töömeetodiks oli koostöö ja individuaalse disainiprotsessi kombineerimine, loovad arutelud ja ajurünnakud, ideede prototüüpimine ja esialgse toote teostamine. Projektis osales 14 tekstiilidisaini ja mööblidisaini kolmanda kursuse tudengit. Disainiööl saab heita pilku Ago Alberti, Maarja Kaasiku ja Kairi Palmi koostöös valminud mööblikomplektile RUUM ja plaatvaibale RUUT ning saada kokkuvõtlik ülevaade projekti tulemustest.

 

Foto: Disainiöö 2021, vaip RUUT disain Maarja Kaasik ja Kairi Palm; mööblikomplekti disain Ago Albert; foto Andrus Kannel

 

Viimased aastad on andnud olulisi õppetunde ning sundinud lähenema paljudele tuttavana tundunud teemadele uut moodi. Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et elu jääb seisma, kuid tegelikult tähendab see vaid pausi enne lahenduste leidmist ja rakendamist. Lahenduste edukuse määrab muidugi kriisijärgne vaade.

Disainikoolide väljapanekut Disainiööl saab külastada 20.-26. septembrini 2021. 

Väljapaneku kuraatorid: Aet Ollisaar ja Madis Liplap

Pallase disaini suuna õppekavasid tutvustav video: Ö stuudio/Siim Parisoo, Maiken Austin

Tehniline tugi: Marju Roos

Lisainfo: Maiken Austin
Avalike suhete juht, Kõrgem Kunstikool Pallas
+372 5323 0069
maiken.austin@pallasart.ee

Kaanefoto: Disainiöö 2021, vaip RUUT disain Kairi Palm ja Maarja Kaasik ; foto Andrus Kannel