Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse kunstikonkursi võitis taies „Androgynos“

Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse Tervikumi esisele välialale kavandav ligi 3-meetri kõrgune installatiivne pronksskulptuur kujutab kahte figuuri ühendumas üheks tervikuks. Võidutöö jutustab lugu igatsusest ja püüdlusest – hoolivusest ja armastusest, millega igaüks on võimeline samastuma.

Loodav kunstiteos ei ole ülejäänud ruumist eraldatud tõstetud alusega, mis muudab žürii sõnul selle traditsioonilise ent üldmõistetava kujundi igati ligipääsetavaks linnaruumi osaks ning toob teose vaatajale sõna otseses mõttes lähemale.

Leena Kuutma on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri eraiala. Ta on teinud mitmeid isiknäitusi, osalenud arvukatel grupi- ja ühisnäitustel ning projektides Eestis ning välismaal. Tema loominguline käekiri on tihti valdkondade vaheline ning seotud peamiselt skulptuurile omase ruumikogemuse ja keraamikale iseloomulike materjaliteadmiste ühendamisega. Viimaste aastate loomingulised praktikad lähenevad siiski taas rohkem skulptuurile. Leena Kuutma kuulub Eesti Kunstnike Liitu, Eesti Keraamikute Liitu ja Eesti Kujurite Ühenduse juhatusse.

Eeva-Ruth Niitvägi on osalenud ühisnäitustel Eestis ning Saksamaal ja kureerinud isikunäituse Viljandis, Kondase keskuses. Teda kõnetavad skulptuuris sellised esmapilgul ehk vastandlikud valdkonnad nagu kontseptuaalne lähenemine ja materjalikeskne looming, mis seotud modelleerimise ning metalli töötlemisega.

Võidutöö autorite ühendavaks lüliks on Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna loominguline keskkond, mis pakub võimalust ühendada erinevate põlvkondade kogemused ja oskused ühiseks loomekimbuks. Võiduka tandemi sõnul võiks meie ühises avalikus ruumis olla märksa rohkem kunsti, mis mitmekesistaks inimese mõtte- ning tundemaailma – läbi kunstiteoste tellimise seaduse sünnib tegelikult uus ja parem keskkond meile kõigile.

Kunstikonkursi võidutöö autoritelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 110 000 eurot. Võidutöö „Androgynos“ valmib 2023. aasta suvel.