TAVA 2021 näitus “Kontiinumi teisendus. Tatsuru Arai, Exotikdot, Paola Medina Querini” galeriis Pallas

Galerii Pallas
Kontiinumi teisendus. Tatsuru Arai, Exotikdot, Paola Medina Querini
27.10.-20.11.2021

Neljapäeval, 28. oktoobril kell 18 avatakse galeriis Pallas valgusfestivali TAVA 2021 sisenäitus “Kontiinumi teisendus” kolme rahvusvahelise kunstniku Tatsuru Arai, Exotikdot ja Paola Medina Querini osalusel. Väljapanek keskendub valguse metafoorile, mida käsitletakse kui otsest assotsiatsioonide ahelate aktiveerijat ning taju ja tunnetuse stimulanti.

Näituse pealkiri on spontaanne absurdsus, mille on genereerinud Tartu tuntud tänavapoeet Aldar “Psaiko” Talviste. See kohaspetsiifiline tekstitunnetus dekontekstualiseerib väljastpoolt Eestit pärinevad kunstnikud ja nende teosed Tartu psühhogeograafilisele taustale. Kontiinumi teisendus on võimatus, kuna “kontiinum” peaks ise juba ammendavalt kõikvõimalikke teisendusi sisaldama. Seega on tegu kujuteldamatuga, mis ometi kahe sõna abil osutab igasuguste piiride ületamisele. Et sellest kuidagi aru saada, tuleb appi võtta valgus.

Galerii saalis on eksponeeritud Jaapani kunstniku Tatsuru Arai helilisvisuaalne installatsioon “THERMO,” mis on teine installatsioon tema hüperseriaalse muusika suurest projektist. Tatsuru laiendab seriaalse muusika printsiipi uute tehnoloogiate, tehisintelligentsi ja algoritmiliste manipulatsioonidega, katsetades heli kui füüsilise nähtusega inimtaju piire. “THERMO” keskendub inimese võimele tajuda soojust heli ja visuaalse meele kaudu.
Pallase galerii keldrikorrusel on väljas Hispaania kunstnike Paola Medina Querini ja Maria Pazi installatsioonid. Maria Paz on tuntud ka kui elava valgusinstallatsioonina esinev elektroonilise muusika artist Exotikdot.
Nii Tatsuru Arai kui ka Exotikdot astuvad üles festivali TAVA2021 Xperimental kontserdil 29.10 Aparaaditehase Armastusesaalis.
Graafiline disain: Margus Tamm
Kuraator: Kiwa
NB! Erakorraliselt on näitus “Kontiinumi teisendus” galeriis Pallas avatud 27.-30.10. kl 11.00-22.00.

Tatsuru Arai on Berliinis elav ja töötav Jaapani helikunstnik, keda on tugevalt mõjutanud Austria helilooja August Schönbergi looming. Ta sai tuntuks atonaalse helikeele ja abstraktse videopildi segamisega. Läbiva teemana interpreteerib Tatsuru universumi peamisi tunnetuslikke elemente inimese taju kaudu.
Kunstnik on töötanud ja esinenud rahvusvahelistel kunsti-ja muusikafestivalidel üle maailma, nende hulgas on näiteks Flow Festival (Helsingi, Soome), Art/Music Festival/, Kinetica Art Festival (London, Suurbritannia) Tunisia Fashion week(Tunis Tuneesia), MADATAC Festival (Madrid, Hispaania) jm. http://www.tatsuruarai.com/

Maria Paz on 1981. aastal Colombias Bogotas sündinud kunstnik, helilooja ja disainer. Exotikdot on tema kunstiline pseudonüüm ja ka sooloelektroonika bändi nimi. Ta omandas BA ja MA kraadi ENSAV La Cambres Brüsselis, oli külalisüliõpilane Taani Kuninglikus Kunstiakadeemias ja omandas MA kraadi elamusdisaini alal Stockholmi Konstfackis ning valgustusdisaini alal IED-s (Barcelona). Rändav elustiil ja interdistsiplinaarne lähenemine on tema praktikat sügavalt mõjutanud. Kunstnik on osalenud mitmetel kollektiiv- ja isikunäitustel ning festivalidel Belgias, Prantsusmaal, Jaapanis, Eestis jm, sealhulgas Tokyo eksperimentaalfestival (Tokyo Wonder Site, Jaapan), Norbergi festival (Norberg, Rootsi), FILE Electronic Language International Festivalil (Sao Paulo, Brasiilia) ja kunstiasutustes nagu Kunsthal Charlottenborg (Kopenhaagen, Taani) ja Atelier 340 Muzeum (Brüssel, Belgia).

Multidistsiplinaarne kunstnik Paola Medina Querini (Panamá, 1989) on spetsialiseerunud valgustusdisainile, segades kokku värve, peegeldusi ja tekstuure, et äratada totaalse kogemuse abil inimeste meeled. 2019. aastal osales ta üritusel Hack the Light Up – Torre Agbar ja tänavalgustuse installatsiooni “Entremurs” loomisel Barcelona valgusfestivalil. Paola on lõpetanud arhitektuurse valgustuse eriala (2019) Barcelonas asuvas Instituto Europeo di Disegnos ning sisearhitektuuri projektijuhtimise (MA, 2018) Barcelonas asuvas La Salle Ramon Llulli ülikoolis. Kunstnik kasutab valguse ja värviga katsetamiseks erinevaid tehnikaid.

Toetajad: Tartu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, EAS, Tartu Kultuurkapita, Eesti Kultuuriministeerium
Kuldsponsorid: Hektor Light, Topledshop/Inestra
Sponsorid: Silman, Osram, Bartheime, LedsC4, Meyer, Reggiani, iGuzzini, Intiled, E&T Valgus, Eventcenter, Eventech, Elektrilevi, Stockholm Lighting, Digital Sputnik, Elektrilevi,
Partnerid: LUCI Assotsiatsioon, IALD, EVDA, Tartu2024, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Arhitektide Liit, EKA, Tartu Kunstikool, Kõrgem Kunstikool Pallas, Eesti Rahva Muuseum, Teaduskeskus AHHAA, Tartu Tantsuakadeemia, Alexela Loomemaja, Messiproff, Kunst ja Pärimus, Tartu Jaani Kirik, Gold Security Group OÜ, Teleprint, Typa, Aparaaditehas, Galerii Kogo, tARTu, Alles Oder Licht, Loodusturism, Peipsi Tee, EVA (Eesti Valgus Agentuur), Arhitektuurikool, Festival Afekt, TalTech, Tallinna Tehnikakõrgkool, Viljandi kultuuriakadeemia, Tartu Kunstimaja, Tasku keskus, Tartu Mart Reiniku kool, Coop, Selver.
Meedia partnerid: Megameedia, Art Light, [d]arc media, Tartu Postimees.
Partner hotellid: Hotell Tartu, Hotell V-Spa, Hotell Lydia, Hotell Antonius, Tampere Maja, Hotell Barclay, Hotell Dorpat, Art Hotell Pallas, Hotell Sophia, Hektor hostels, Looming hostel, Hansa hotell, Hotell Aleksandri, Hotell Draakon.
Koduleht: tartuvalgus.ee
Sotsiaalmeedia: Facebook @TartuValgus, Instagram @tartu_in_light, LinkedIn @Tartu in Light, Twitter: @TartuValgus
Teemaviited: #TAVA2021 #tartuvalgus #tartuinlight

NB! Vastavalt Vabariigi Valitsuse piirangutega alates 25. oktoobrist, tagab sissepääsu näituse avamisele ja väljapanekuga tutvumisele COVID-19 vaktsineerimistõend või tõend COVID-19 läbipõdemise kohta, mis pole vanem kui 6 kuud, ja maski kandmine.

 

Lisainformatsioon:
Kiwa
TAVA 2022 sisenäituste kuraator
Tel: +372 53994864
E-mail: kiwanoid@gmail.com

Galerii Pallas
galerii@pallasart.ee
+372 734 9954
T-L 11-18
Riia 11, Tartu
facebook.com/GaleriiPallas

Kaanefoto – Exotikdot on esinenud elava valgusskulptuurina