Täna, 30. mail 2025, alustas Pallasest Viljandi poole teekonda ligi 3 meetri kõrgune installatiivne pronksskulptuur „Androgynos“, mis hakkab kaunistama Viljandi maakonna uue haigla ja tervisekeskuse Tervikum esist väliala. Monumentaalne kunstiteos on Leena Kuutma ja Eeva-Ruth Niitvägi võidutöö 2022. aasta riigihankel, millega otsiti avalikku ruumi rikastavat kunstiteost. Töö teostati Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonnas.
Teos transporditakse Tartust Viljandisse kahes osas ja monteeritakse kohapeal terviklikuks skulptuuriks, mis kujutab kahte inimfiguuri ühinemas üheks tervikuks – sümboliseerides armastust, hoolivust ja igatsust lähedustunde järele. Autorite sõnul lähtub skulptuuri idee Platonist. „Inimesed olnud alguses kerakujulised, mitme paari käte-jalgadega, jumalad poolitasid nad kaheks ning sellest peale otsime me taga tervikut. Tervikut teise inimese läheduse läbi, üksteist peegeldades ja tugevdades, ega tähenda sugugi tingimata romantilist armastust. See armastus võib olla ka näiteks ema ja lapse vahel, sõprade vahel,“ lisas Kuutma.
Eriliseks teeb teose selle ligipääsetavus – see ei tõuse ülejäänud linnaruumi kohale, vaid asetub samale tasandile vaatajaga, muutes kunsti vahetuks ja osaks igapäevases keskkonnas. „Androgynos“ kutsub märkama, peatuma ja mõtestama – see on emotsionaalne maamärk, mis kõnetab igaüht.
Skulptuuri autorid on skulptor ja Pallase skulptuuriosakonna õppejõud Leena Kuutma ning Pallase skulptuuriosakonna vilistlane Eeva-Ruth Niitvägi. Projekti juhtis Pallase skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski, objekt teostati skulptuuriosakonna meistrite ja tudengite kaasabil meister Raigo Kannikese juhtimisel.
Lisainfo:
Leena Kuutma
+372 529 6820
leena.kuutma@gmail.com