Selgusid Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ning Pallase tekstiiliosakonna tootekonkursi võitjad

Juba neljandat korda toimus Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu (ERKL) ning Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna koostöös tootekonkurss, et selgitada välja parimad ideed kaasaegsete jätkusuutlike silmuskoeliste toodete valmistamiseks. Konkursi kaks võrdset stipendiumi pälvisid Liisa Hanvere ja Karl Olaf Kolla.

Sel aastal kujunes konkursi peamiseks märksõnaks värv – lisaks naturaalsetele valgetele, hallidele ja pruunidele toonidele pakkusid tekstiilitudengid välja erksavärvilisi lahendusi, mis püüavad pilku trendikate värvilahendustega.

Esimese koha saavutas tootekonkursil Liisa Hanvere mütsiprototüüp IIL, mis avaldas žüriile muljet väga hästi lahendatud ja kõikides detailides lõpuni läbi mõeldud lõpptulemusega. Samuti toodi esile tundlikud tootefotod ja mõjus esitlus, mis aitas luua tootega vahetu ja isikliku kontakti. Autor kirjeldab oma toodet järgmiselt: „IIL on müts, mida iseloomustab lakoonilisus ja konkreetsus, midagi pole puudu ega üle. IIL on inspireeritud 1960ndate kiiver-mütsi lõikest, tollasest kiirusest ja uuendusmeelsusest. Mütsi valmistamisel on kasutatud vanutatud villast materjali, mis hoiab hästi sooja ja on vetthülgav. IIL on müts, mida tuul peast ei puhu!“

Konkursi teise koha pälvis Karl Olaf Kolla kott 1kaks. Komisjon tõstis esile, et julged ja noortepärased kotid on kauplusse väga oodatud, sest hetkel sarnased tooted müügivalikus puuduvad. Praktiline ja mugav kott on hästi kantav ning võiks pakkuda huvi erinevatele kasutajatele. Tänu vanutatud villa omadustele on kott vastupidav ning seetõttu ka hea kaaslane igapäevastes toimetustes.

Lisaks kahele stipendiaadile pälvisid žürii tunnustuse Ülle Järv kinnaste kollektsiooni WooloFiilia eest ja Eliise Järve sukkade prototüüpiga gummy rope.

ERKL paneb konkursil osalevatele Pallase tekstiiliosakonna 3. kursuse üliõpilastele välja kaks 1000 eurost stipendiumi. Stipendiumisumma eest saavad üliõpilased valmistada esimese väikeseeria tooteid ning testida nende müüki ERKLi Kaarmanni kaupluses Tallinnas. Konkursi komisjoni kuulusid Liina Veskimägi-Iliste, Katrin Lükk, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Liina Kool ja Liisi Tamm.

Varasematel konkurssidel välja valitud tooted on leidnud hea vastuvõtu ning mitmel neist on tänaseks koht ERKLi toodete valikus. Koostööd on kavas jätkata ka edaspidi ning septembris saab üliõpilaste silmuskootud kollektsioone näha ka ERKLi Kaarmanni kaupluse vaateaknal Tallinnas.

Konkursi kohta tegid lühiuudise ka Tartu Ülikooli ajakirjandustudengid Ehe Kaldmaa, Katariina Järve ja Katre Roomets: https://peegel.ut.ee/reporter/node/743

 

Lisainfo:
Aet Ollisaar
Professor, tekstiiliosakonna juhataja
Kõrgem Kunstikool Pallas
aet.ollisaar@pallasart.ee

 

Fotodel Liisa Hanvere IIL, fotode autor Kristo Kalbe

06.03.2023