Rahvusvaheline koostööprojekt “Kasvatatud / Grown” galeriis Pallas

Kasvatatud / Grown
10.03.-02.04.2022
Galeriis Pallas

Näituse avamine 09.03 kell 17.00
Seminar 09.03 kell 15.30-16.30

Näitus “Kasvatatud” räägib ühe leiutise loo. 2016. aastal ehitas neljaliikmeline tiim Skeemipesa häkatonil Anna Jõgi juhtimisel 3D-printeri, mis laotas koelõnga vertikaalsete lõimetugede vahele. Tehnika sai nimeks MultiWeave ja idee autor on tekstiilikunstnik ja Pallase tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu. Tehnikat arendati Kadi Pajupuu juhitud rakendusuuringu käigus ja seda on oma projektides edasi arendanud Pallase tudengid.

2021. aasta sügisel algatas Pallase tekstiiliosakond rahvusvahelise koostööprojekti, mille käigus kunstnikud, partnerkoolide tudengid ja õppejõud kaasati MultiWeave´i kui käsitöötehnika arendamisse. Tehnika, mis võimaldab luua unikaalseid rakulise ehitusega tekstiilistruktuure on inspireerinud autoreid Eestist, Lätist, Soomest ja Rootsist looma teoseid nii kunsti kui disaini võtmes. Osalejaid julgustati ehitama ka enda töövahendeid.

Näituse jooksul korraldatakse ka tuure ja demonstratsioone, et näidata: kõik ei ole veel leiutatud – lõimest ja koest koosnevad MultiWeave struktuurid võivad kasvada ruumis viisil, mida kangakudumise ajaloos pole veel nähtud.

“Kasvatatud” näituse teemana viitab millegi laienemisele, arenemisele, elule, mille arengut inimene püüab juhtida. Peenrad ja plaanid, külvikorrad ja pookimine.

Näituse avamisele eelneb seminar, kus tutvustatakse osalevaid kõrgkoole ja näitusetööde autoreid. Esinevad Gothenburgi Ülikool/HDK-Valand, Läti Kunstiakadeemia ja Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakondade esindajad Matilda Dominique, Maja Gunn, Ieva Krumina, Kadi Pajupuu ja Aet Ollisaar.

Näitusel osalevad oma töödega Kõrgema Kunstikooli Pallas, Läti Kunstiakadeemia ja HDK-Valand üliõpilased, õppejõud ja kutsutud kunstnikud:

Rootsi: Emilia Elfvik, Elise Westin, Josefine Lundgren, Lea Firus, Moira Nilsson
Läti: Ginta Kristjansone, Kate Putniņa, Una Valtere, Ilona Valaine-Blekte, Dace Grīnberga, Šarlote Baškevica, Selīna Paula Sproģe
Soome: Laura Lindström
Eesti: Marilyn Piirsalu, Kadi Pajupuu, Liisi Anderson, India Maria Kiisler, Liisi Tamm, Anett Niine, Lisette Laanoja, Olga Hoch, Andrea Martha Teesaar, Maria Korczynska-Pilm, Maarja Kaasik, Arabella Lippur, Marge Allik.

Näitust kureerib Kadi Pajupuu ja kujundab Madis Liplap.

Näituse korraldamist toetab Eesti Kultuurkapital.

NB! Vastavalt Vabariigi Valitsuse piirangutele tagab sissepääsu näituse avamisele ja väljapanekuga tutvumisele COVID-19 vaktsineerimistõend või tõend COVID-19 läbipõdemise kohta, mis pole vanem kui 6 kuud, ja maski kandmine.

Lisainfo:
Kadi Pajupuu
Näituse kuraator
Pallase tekstiiliosakonna professor
kadi.pajupuu@pallasart.ee

Galerii Pallas
T-L 11-18, Riia 11, Tartu
galerii@pallasart.ee
+372 734 9954
facebook.com/GaleriiPallas

Kaanefoto: Emilia Elfvik, HDK-Valand, Rootsi

 

04/03/2022