TÜ raamatukogus avatakse Pallase tekstiiliosakonna tudengite gobeläänide näitus

 Tahaks suusatama minna_Prima Vista_Pallase plakat

Homme, 3. mail kl 12 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogus Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengite gobeläänide näitus “Tahaks suusatama minna”, mis mõtiskleb selle üle, kus läheb piir võimalikkuse ja võimatuse vahel. Näitus kuulub Prima Vista 2023 kunstiprogrammi.

Kas pole igaüks meist kord elus tundnud seda tunnet – tahaks teha midagi muud, olla kusagil mujal, kohtuda inimestega keda enam pole või minna tagasi aegadesse, mis on möödas? Soovida võimatut on iseloomulik püüd ja igatsus, mis võib viia meeleheitele, kuid olla ka edasiviiv jõud. Siit edasi tekib küsimus – mis on üldse võimatu? On see alati nii, et vaid taevas on meile piiriks? Kust läheb piir võimalikkuse ja võimatuse vahel, kui erinev või ühesugune see meie jaoks on? Näitusel räägib iga autor oma loo, kasutades selleks gobelääntehnika mitmekülgseid võimalusi.

Näitusel esinevad autorid:

Caroliina Ladva otsib oma töös “Kui oleksin olnud hetkes” võimalust olla möödunud hetkedes ja seeläbi hetkes olemise olulisust enda jaoks jäädvustada.

Karl Olaf Kolla teos “Tahaks suusatama minna” peegeldab näituse teema ühte poolt – tahet teha midagi, mida tegelikult teha ei ole suutnud, ja vabaneda seeläbi kogunenud pingetest.

Liisa Hanvere väljapanek “Riputatud unistused” toob vaataja ette isikliku loo Filosoofi tänava köögi ahjusuu ees möödunud argistest hetkedest, jutuajamistest ja otsustest. Otsus minna, otsus jääda, tagasi pöörata või uuesti alustada. On see siis saatus või miski muu, mis elus radu seab?

Renate Eensalu töö “Tagurpidi maailm” on kantud soovist olla nähtamatu või elada tagurpidi maailmas, kus kõik, mida autor suudab ette kujutada ja uskuda, saab olla võimalik.

Inger Tammela teost “SNOW” saatev luuletus on täis igatsust päikese järele ja ootust, et silmi pimestav lumi juba ükskord otsa lõppeks. Igatsus kevade järele peegeldab autori mõtte- ja tundekilde, sügavaid tundeid ning muret selle üle, et liiga vähe jääb aega et ümbritsevat ilu tähele panna.

Ülle Järv toob teoses “Kõrgemalt on parem vaade” vaataja ette mõtte piiridest ja piiride ületamisest. Kas piiravad raamid on lõplikud või saab neist välja murda ja pilvepiiril tantsida?

Grete Maruste gobeläänil “Tuki-tuki, mina prii” mängivad mälestused peitust ning vahel võib juhtuda, et tervet pilti polegi võimalik täpselt kokku panna, sest suureks kasvamine paneb meid asju nägema erinevate nurkade alt.

 

Näitust saadab väljapanek Pallase tekstiiliosakonna metoodilisest fondist valitud portfooliotest ja teostest. Näituse kuraator on Aet Ollisaar ning korraldusmeeskonda kuuluvad tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengid.

Näitus on avatud 4. juunini Tartu Ülikooli raamatukogu 3. korrusel.

 

Lisainfo:
Prof Aet Ollisaar
Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna juhataja
aet.ollisaar@pallasart.ee

 

Vt ka Prima Vista 2023 kunstiprogramm

 

Kaanefotol Caroliina Ladva teose “Kui oleksin olnud hetkes” kavand

02.05.2023