Teisipäeval, 29. aprillil kl 16 avatakse Tartu Ülikooli raamatukogus Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengite gobeläänide näitus “Sinu minu meie ei ole sama”. Väljapanek tutvustab tudengite loodud piltvaipu, mis on seotud Eesti Raamat 500 aastapäeva tähistamisega ning festivali Prima Vista selleaastase teemaga “Raamat kui paik – paik kui raamat”. Näitus kuulub Prima Vista festivali kunstiprogrammi.
Paik ei pruugi alati tähendada konkreetset kohta. Paik on hetked, mälestused, inimesed, nendel on omad tunded ja nendel tunnetel on omad värvid, värvidel on omad lood. See kõik on Sinus eneses ning pidev teekond selle kõige sees. Isegi kui me jagame samu hetki, mälestusi, inimesi, siis tõlgendame neid erinevalt. Isegi kui paik on konkreetne koht, määrame me ise, mida sealt kaasa võtame ning kuidas edasi liigume. Sinu minu meie ei ole sama…
Pallase tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengid avardavad omailmelist sõna “paik” ning kajastavad seda oma töödes. Igaüks neist on võtnud aluseks ühe kirjandusteose ning leidnud sealt oma paiga. Nii nagu inimesed on erinevad, on erinevad ka tudengite paigad ja nende tõlgendused. Näitusetööd avavad seoseid nii konkreetsete kohtade, hetkede kui ka tunnetega.
Grete Ottis lähtub oma töös August Gailiti teosest “Libahunt”, mis kirjeldab üksikisiku mässu kogu maailma vastu. Autor teeb töös katse pöörata liikumine vastupidiseks – esiplaanil kasvab hele sammal kui elu, mis leiab tee valguse poole isegi kõige varjulisemates paikades. Sigre Kodasma teos on inspireeritud Veiko Tubina luuletustest “Esimest korda” ja Elina Naani luulekogust “Lukuga päevik.” Kirjakeeles on tihti lihtsam oma tundeid väljendada ning peita neid kunstiliselt ritta seatud sõnade vahele. Aga mis saab siis, kui ma päriselt ütlen Sulle, mida ma tunnen? Hanna-Maria Org valis oma töö algpunktiks salmi Reketi teostekogumikust “Eeden”. See kannab endas sügavat sõnumit lootusest ja sisemisest tugevusest ning räägib ajast, mil inimene tunneb end emotsionaalselt kurnatuna ja murdununa — justkui olekski tema koht seal, allpool. Kuid ometi leidub temas jõud tõusta. See on lugu raskustest ja valust, aga veelgi enam sellest, kuidas edasi minna. Olga Hoch räägib oma teose kaudu elu kõige intiimsemast algusest: tärkamisest vaikuses ja valguses, habrast, kuid sisemist jõudu täis olemisest. See on meeldetuletus elu puhtusest, põlvkondi ühendavast niidist ja esimesest õrnast hingetõmbest. Teose peategelane Adele sai oma nime Oskar Lutsu “Kevade” Teelest inspireeritult.
Väljapanekut täiendavad Eesti Raamatu aasta teemaga haakuvad tööd osakonna metoodilisest fondist. Tööde autorid on Anneli Kurm, Kail Kuresoo, Liina Tiidor, Merje Niinepuu, Terje Salupuu, Maarja Raidla ja Liis Somelar.
Samuti saab näitusel tutvuda tekstiiliosakonna neljanda kursuse tudengite poolt loodud Eesti Raamatu Aasta piltvaiba kavandiga. Piltvaiba idee autorid on Mart Jagomägi ja Krista Aru ning seda saab kogu aasta vältel tikkides täiendada paljudes maakondade raamatukogudes. Vaiba kavandasid Sofia Lanman, Marite Rikkas, Inger Tammela, Brigitte Mihkelson ja Kristiin Kuuslap, tudengeid juhendas tekstiiliosakonna õppejõud Marju Roos ja projekti juhtis Aet Ollisaar.
Tööd on valminud piltvaibakursuse raames ning nende valmimist juhendas ja näitust kureeris Pallase tekstiiliosakonna juhataja, professor Aet Ollisaar. Näituse kujundaja on Madis Liplap. Näitus on avatud 20. juulini Tartu Ülikooli raamatukogus (W. Struve tn 1, 50091 Tartu).
Näitus on osa Prima Vista kunstiprogrammist.
Lisainformatsioon:
prof Aet Ollisaar
Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna juhataja
aet.ollisaar@pallasart.ee
Kaanefotol Sigre Kodasma oma teosega näitusel SINU MINU MEIE EI OLE SAMA. Foto Aet Ollisaar