Ole avatud/Open Your System
Kõrgema Kunstikooli Pallas kolmanda kursuse tekstiilitudengite näitus
Tartu Linnaraamatukogu 4. korruse näitusealal
Näitus on avatud 21.04-19.05.2026
Teisipäeval, 21. aprillil kell 17 avatakse Tartu Linnaraamatukogu 4. korruse näitusealal Kõrgema Kunstikooli Pallas kolmanda kursuse tekstiilitudengite gobeläänide näitus “Ole avatud/Open Your System”.
Inimene on avatud süsteem. Bioloogiliselt tähendab see pidevat energia- ja ainevahetust, kuid see toimimine kandub edasi kõikides meie elu aspektides. See on pidev infovahetus meid ümbritseva keskkonnaga. Mõni infoallikas on konkreetne – nähtav ja loetav. Neid on lihtne analüüsida ja tõlgendada ning tänapäeval teevad suure osa sellest tööst meie asemel masinad.
Kuid on ka need, mida me tunneme, katsume ja kogeme. Mis on need meeled, mis eraldavad tehislikku ja inimlikku? Tundume tänapäeval kõike tegevat kiirustades – sööme, ilma et naudiksime maitset, töötame, pidades eelkõige silmas kasumlikkust ja isegi armastame ilma füüsilise kontaktita. Inimene on kui svamm, mis võtab sisse end ümbritseva keskkonna mõjutused, kuid on vaja ka ennast aeg ajalt välja väänata, anda midagi tagasi sellesse maailma, kust me ise pidevalt võtame. Meil on anda meie aeg. Aeg selleks, et olla kõikide meeltega ühenduses oma loomingus, enda ümbruses ja enda lähedastega olles.
Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna tudengid eksponeerivad näitusel kevadsemestril valminud gobeläänvaipu, mille loomisel on autorid saanud inspiratsiooni Prima Vista kirjandusfestivali tänavusest teemast “Tehis ja päris”.
Iga tudeng on teemat omamoodi interpreteerinud. Emily uurib kultuskäekoti autentse ja koopia toote vahelisi pingeid. Anny taasloob gobeläänitehnika kaudu tehislikku puiduimitatsiooni. Miina Aleksandra jaoks on kogukond kõige rohkem päris, seega on kogukond tema gobelääni kudumisel aidanud. Leena talletab reisimälestusi pajuoksa haarade vahele, luues portaalid nendesse mälestustesse. Mari teos räägib ehtsast ja vahetust armastamisest. Johanna siseneb oma unenägude maailma, kust leiab end tihti ühes kindlas paigas, mida aga päriselt ei eksisteeri. Tiina mängib tehisliku ja loodusliku materjaliga, otsides vastust küsimusele, kas neid on tänapäeval veel üldse võimalik eristada.
Näitusel osalevad: Emily Dobrus, Ann Lily Löndorf, Miina Aleksandra Piho, Leena Isabel Pizzolante, Mari Saffre, Johanna Tuisk, Tiina Zukker.
Üliõpilasi juhendas Aet Ollisaar.
Fotodel: Kogukonna kaasamine Minna Aleksandra Piho kudumisprotsessi
Fotode autor Leena Isabel Pizzolante



