Pinnaruum. Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuri-, fotograafia- ja maaliosakonna tudengite ühisnäitus
Galeriis Pallase
8.03-16.03.2024
Alates 8.03.2024 saab galerii Pallas keldriruumides jälgida ligi 40 kunstitudengi käe all valmivat protsessinäitust “Pinnaruum”. Projektis said omavahel kokku Kõrgema Kunstikooli Pallas kolme kunstiliigi esindajad: skulptuuri-, fotograafia- ja maalitudengid, kes otsustasid rühmatööna uurida ruumi, objektide ja piltide vahekordi.
Lihtsas mõttes on ruum suur “mahuti”, kuhu saab sisse panna hulga huvitavaid objekte ja pilte. Ent just objektid ja pildid on need, mis tegelikult loovad selle ruumi, annavad iseloomu ja toovad välja autorite käekirja. Nii ütlevad esemed meie ümber, kas tegemist on keldri või magamistoaga, klassiruumi või puhkenurgaga, formaalse või intiimse keskkonnaga. Igast ruumist ja selles asuvatest objektidest jääb mällu mõni pilt – lihtne 2-mõõtmeline koopia või kokkuvõttev mälupilt ruumist, aidates nähtut salvestada, iseloomustada ning ruumi muljeid edastada ka neile, kes selles viibinud pole.
Maalijad said ülesande maalida ruumiliselt, kasutades põrandat, mööblit ja seinapinda selleks, et tekiks illusoorne kujutelm ruumist-kui-pildist. Skulptorid omakorda täidavad ruumi objektidega ja muudavad need ühise “pildi” koostisosadeks. Fotograafide eesmärk on suruda loodud ruumiline teos uuesti tasapinnaliseks pildiks, tahvlikeseks, mida vaadates jääb mulje, et tegemist ongi lihtsalt piltkujutisega. Lisaks fotograafide rollile illusiooni loomisel dokumenteerivad nad sündivate mixed media tööde valmimist.
Peale mängulisuse ja läbinisti interdistsiplinaarse ühistöö kogemuse sünnivad tegevuse käigus fantaasiarohked teosed, mis üllatavad oma illusioonide loomise võimega. Selle kõrval suudavad need alles valmivad teosed loodetavasti ärgitada vaatajaid mõtlema maailma, objekti- ja pildimaailma, tegelike vahekordade üle.
Kas neid kolme igapäevast kunstiliiki enam oluline eristada ongi, kui igapäevaelu lahutamatuteks osadeks on 360-kraadine fotograafia, 3D-kino ja -printimine, VR-simulaatorid ja järjest ehedama reaalsustaju simuleerimine? Üks asi on küsitavuste kõrval ometi kindel – pildi staatuse muutumine on praegusajal väljaspool kahtlust ja seda protsessina valminud näitus ka tõestab.
Näituse kuraatorid: Peeter Linnap (foto), Anne Rudanovski (skulptuur), Margus Meinart (maal)
Näitusel „Pinnaruum“ osalevad Pallase fotograafia osakonnast Annabel Ritson, Elis Liik, Anette Laius, Enlil Sonn, Eugénie Clément, Signe Oidekivi, Olev Mihkelmaa, Cihat Enes Kanat, Rain Avarmaa, maaliosakonnast Nele Must, Ariadna Valera Hidalgo, Jüri Kaarel Runnel, Helen Lang, Triine Roosalu, Tiia Kokla, Nele Luik, Daniel Petuhhov, Linda Lehtpuu, Viktoria Jegereva, skulptuuriosakonnast Carmen Ööbik, Rasmus Hirv, Toomas Bent, Raigo Kannike, Elena Madaninova, Viktor Kiss, S.Tsäko, Lotta Karoliina Räsänän ja Erasmuse tudengid Giorgio Caruso, Romain Roussel ja Duru Zezer.
Näituse pidulik lõpetamine toimub laupäeval, 16. märtsil kell 16.
Lisainfo:
Galerii Pallas
Riia 11, Tartu T-L 11-18
Facebook.com/GaleriiPallas
Kaanefoto: Pinnaruum. 2024. Foto Olev Mihkelmaa.