Pärnus avatakse fototudengite näitus „Pisarad vihmas”

Pärnu muuseumis avatakse 11. märtsil fotokunstnik Virginijus Kinčinaitise ja Kõrgema Kunstikooli Pallas fototudengite näitus „Pisarad vihmas”. Näitus uurib mobiilifotode kaudu kujutise kaduvust, mälu ning seda, mida me tegelikult talletame kui võtame telefoni taskust pildi tegemiseks.

Mobiil on tänapäeval kõige käepärasem hetkejäädvustaja: sama seade peegeldab maailma ja salvestab seda. Kaamera ei ole enam eraldi „tööriist”, selle kasutamine on argine liigutus – mõnikord peaaegu refleks. Nii muutub pilt ühtaegu isiklikuks ja avalikuks: see sünnib intiimselt lähedal, aga elab edasi pilves ja voos.

Mobiilifoto eripära on ka see, et osa otsuseid tehakse meie eest. Seade teravustab, korrigeerib, silub, tihendab ja tõstab esile. Autorsus on jagatud: inimese pilk ja masina automaatika töötavad koos ning see muudab pildi iseloomu. Näitus ei käsitle seda puudusena, vaid ajastu paratamatusena – nii sünnibki tänapäeva mälu.

Vihm on näituse keskne kujund: pidev uhtumine ja voolamine, kus üks hetk sulandub teiseks. Mobiilifoto sünnib enamasti kiiresti, jõuab mõtlemata pilve ja vajub voos allapoole. Isegi kui fail jääb alles, kaob ta meie silme alt – uuenemise rütm uhub sellest üle. Seetõttu ei taotle näitus tehnilist täiuslikkust. Ta otsib kohalolu: fotosid, mis ei ole ainult tõend („olin siin”), vaid kannavad ka kogemust. Näituse fotode autorid püüavad mobiilikaamerat kasutades ületada mõtlematust, automatismi ja juhuslikkust.

Teoste autorid on Leedu kunstiajaloolane ja fotokunstnik Virginijus Kinčinaitis ja Kõrgema Kunstikooli Pallas fototudengid: Teele Saag, Merilin Trummal, Samuel Tamm, Maria Grünberg, Kerttu Heljula, Mona Bronzov, Anette-Jasmin Ansip, Martin Männa, Xenia Kvitko, Andres Vesso, Rasmus Jaanimägi, Egle Žukov.

Pealkiri viitab Ridley Scotti kultusfilmile „Blade Runner” (1982), kus identiteet ja inimlikkus sõltuvad mälust, kogemusest ja kaastundest, mitte päritolust. Roy Batty monoloog lõpeb lausega: „All those moments will be lost in time, like tears in rain.” Selles peitub mobiiliaja paradoks: kujutisi on rohkem kui kunagi varem, kuid just seetõttu on nad kergesti kaduvad. „Pisarad vihmas” tõstab osa neist korraks voost välja ja annab neile ruumi, aega ja kaalu.

Pärnu muuseum asub Aida 3, Pärnu ning on avatud T-P kl 10.00-18.00. Näitus on avatud 24. maini.

Näitus on osa Pärnu FotoFest programmist. Pärnu FotoFest on Pärnu Linnagalerii poolt üheksa aastat tagasi ellu kutsutud iga-aastane festival, mis keskendub fotokunsti mitmekesistele vormidele ja tähendustele. Sel aastal kannab festival pealkirja „Ajatu”, koondades enda alla 9 näitust.

Kaanefotol Rasmus Jaanimägi  “Tuhat silma” .

Kõrgem Kunstikool Pallas
Privaatsuse ülevaade

Privaatsuspoliitika

Kõrgema Kunstikooli Pallas veebilehe külastamine

Kõrgema Kunstikooli Pallas veebileht kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda parimat võimalikku kasutuskogemust.

Veebilehe külastamisel piirduvad külastaja kohta kogutavad ja säilitatavad andmed kasutatava arvuti veebilehitseja ja operatsioonisüsteemi tarkvaraversiooniga, millist seadet kasutatakse, külastamise ajaga (kellaaeg, kuupäev, aasta), kui kaua ja millistel veebilehtedel viibitakse ning äratundmine, kui naasete veebisaidile. Veebilehe külastamisel külastaja kohta kogutavaid ja säilitatavaid andmed ei ole võimalik seostada konkreetse isikuga. Kogutud andmeid kasutatakse veebilehe korrektseks toimimiseks ja mugavamaks kasutamiseks ning külastusstatistika tegemiseks, et selle põhjal veebilehte arendada ja veelgi külastajasõbralikumaks muuta.

Küpsised võivad olla loodud ka erinevate väliste teenusepakkujate poolt, kelle abil täiustame veebilehte (näiteks Facebook või Google). Kasutajad loetakse küpsistega nõustunuks, kui veebilehitseja seadistustes on lubatud küpsised. Kui nendega ei nõustuta, siis võivad mõned veebilehe funktsioonid olla piiratud.

Isikuandmete töötlemisest ja teabenõude esitamisest: https://pallasart.ee/korgkoolist/teabenoue-ja-isikuandmed/