Pallase vilistlase ja fotograafia osakonna õppejõu Diāna Tamane isikunäitus “Puudutuste tüpoloogia” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis

2012. aastal fotograafia osakonna lõpetanud Diana on Eesti kunstimaastikul end tõestanud juba väga viljaka ja tunnustatud kunstnikuna. Tema fotoraamat “Flower Smuggler” sai peaauhinna kategoorias Author Book Award 2020 konkursil The Rencontres D’Arles Awards 2020 ning oli short list‘is ka Aperture First Photo Book Awards’is. Peale Eesti on tema isikunäitused toimunud Belgias, Hiinas, Lätis, Prantsusmaal ja Saksamaal. Kohe peale lõpetamist sai Dianast ka Pallase fotograafia osakonna õppejõud, kus peab loenguid fotoinstallatsiooni ja psühholoogilise portree teemadel.

Diana Tamane isikunäitus „Puudutuse tüpoloogia” toimib kokkuvõttena kunstniku suguvõsa naistega tegelevatele teostele, mis kaasavad koos kunstnikuga kolme varasema põlvkonna esiemad. Kuigi kesksed teosed on nelja (ja hiljem kolme) naise reaalsed portreed, vaadeldakse neid kõiki ka eraldi nende personaalsete lugude ja jagatud saatuse kaudu, millest moodustub ühe perekonna koondportree.

Tamane on Lätis sündinud, kuid Eestis hariduse saanud ning siin elav ja töötav kunstnik. Tema teosed räägivad sageli väga isiklikel teemadel ning põhinevad kunstniku enda perekonnalool, kuid samas on nende sisu üldinimlik ja tänu jagatud ajaloole kõigile ära tuntav. Tulenevalt erialasest huvist, vaatleb kunstnik portreteeritavaid eelkõige läbi fotomeediumi, kasutades teostes sageli nende endi loodud materjali. Näitus „Puudutuse tüpoloogia” moodustab EKKMi kolmel korrusel vaikse mõtiskluse, mille käigus tõstetakse esile kolme kunstnikule olulise naise seesmine tugevus ja nende koht Tamane elus.

Näituse kuraator on Peeter Talvistu ja näitus on Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis avatud 5. juunini 2022.

 

19.04.2022