Pallase väljapanek Disainiööl ei varja digivahendite osakaalu

2023. aasta Disainiöö festivali teemafookus „DISAIN 4.0. AI: tööstus või töötus?“ toob arutelu tehisintellekti üle ka disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanekusse. Kõrgem Kunstikool Pallas on välja pannud valiku 2023. aasta lõputöödest ja lisaks ideeprototüüpe Pallase mööbliosakonna ja tekstiiliosakonna kolmanda kursuse tudengite jätkusuutlikust mõtteviisist sündinud projektist TÜHI/EMPTY.

Varasuvistest lõputöödest väljapanek nimega “Disain OFFline / ONline” näitab küll visuaalselt ära iga praktilise töö tarbeks kasutatud digitaalsete tööriistade osakaalu, kuid rõhutab seda, et iga lahenduse tulemuslikkuse määravad siiski disaineri teadmised ja oskused. Lõputööde väljapanek arutleb küsimuse üle, millest algab disaineri vastutus? Olulise teema märkamine ja lahenduse pakkumine eeldab teadlikke valikuid, koostööoskust ja tasakaalu leidmist digitaalse ja käegakatsutava vahel. Nagu kõik teisedki tööriistad vajavad ka digitaalsed vahendid, tehisintellekt nende hulgas, oskuslikku kasutamist ja treenitud silma. Väljapanekus olevate lõputööde autorid on: Signe Milkov, Kristin Vaher, Kätrin Sibul, Ago Albert, Doreen Mägi, Evelin Kõur, Kerttu Rebane, Brigita Kasemets ja Kristiina Saaron.

Pallase väljapanek Disainiööl. Foto autor Aet Ollisaar

Mängulise puhkeala Pallase väljapanekus loovad jääkmaterjalist loodud objektid, mis kutsuvad toodete elukaare pikendamise võimaluste üle kaasa mõtlema. Mööbli- ja tekstiilitudengitest koosnenud meeskonnad alustasid disainiprotsessi piiratud koguses puitmaterjaliga, lisaks leidis iga võistkond materjalijääke, et oma toodet upcycling põhimõtteid järgides täiendada. Koostööprojekti TÜHI/EMPTY tulemusena valmis kuus sisustustoodete prototüüpi, mille projekteerimisel on kasutatud mõlema valdkonna oskusi ja potentsiaali. Osalenud tudengid: Gert Christjanson, Renate Eensalu, Liisa Hanvere, Iris Eller, Ülle Järv, Eliise Järve, Kirke Kirikall, Karl Olaf Kolla, Caroliina Ladva, Grete Maruste, Teiloora Ojaste, Rebecca Raak, Bruno Sepp, Inger Tammela ja Monika Teder. Juhendajateks: Madis Liplap, Aet Ollisaar ja Keret Altpere.

Pallase väljapanek Disainiööl. Foto autor Aet Ollisaar

XVIII Disainiöö festival toimub 18.-24. septembril Põhja-Tallinnas Krulli kvartalis. Disaini- ja arhitektuurikoolide näitus avatakse 18. septembril kell 19.15.

Pallase väljapaneku kujundas Madis Liplap.

Kaanefotol Kristin Vaheri lõputöö “Eesti disainiklassika maimikutele”, mockup

18.09.2023