Pallase tekstiilitudengid viivad traditsioonid tulevikku

Vähe kisa, palju villa
Näitus Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis
14.09-4.10.2021

Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu koostöö on juba aastaid innustanud tudengeid väärtustama kohalikke tootjaid ja materjale. 4. oktoobrini on Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis avatud näitus „Vähe kisa, palju villa“, mis esitleb läbilõiget erinevatest koostööprojektidest.

Alguse sai koostöö 2001. aastal toimunud ERKL konkursist „Rahvakunst meis ja meie ümber”,  mille peapreemia pälvis tekstiiliosakonna õppejõud Annika Künnapi juhendamisel valminud tudengite ühiskollektsioon värvikate kampsunite seeria „Küidulised”. Järjepideva hoo sai koostöö sisse 2017. aastal, mil projekti LooTöö käigus kavandasid tekstiiliosakonna tudengid professor Kadi Pajupuu juhendamisel žakaartehnikas köögitekstiile.

Pallase tekstiiliosakonna algatatud villauuringud on toonud tähelepanu keskmesse omamaise lambavilla kasutamise. 2019. aastal kaitses Siiri Nool lõputöö „Villa töötlemise võimalused Eesti villavabrikutes. Eesti päritolu lambavillast lõnga testimine ja kasutamine silmuskoelise toote loomisel” (juhendaja Liina Kool), mille tulemustest ilmus Pallase toimetiste sarjas kokkuvõtlik väljaanne.
Innustatuna põnevatest tulemustest Eesti lambakasvatajate ja villavabrikute tegevuse kaardistamisel ning villase lõnga kvaliteedi ja omaduste testimisel, on järgnevatel aastatel koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liiduga toimunud tootekonkursid ning sündinud kudumikollektsioonid. Mitmed neist on saavutanud edu Eesti Moe Festivali (EFF) etendustel OmaMood ja Mood-Performance-Tants. 2020. aastal pälvis publiku ja žürii tähelepanu Kristina Paju ja Maarja Tamjärve juhendatud silmuskudumise õppeainest alguse saanud ühiskollektsioon KARgE, mille autorid on Anett Niine, Liisi Tamm ja Marge Allik. 2021. aastal osales Marge Allik EFF etendusel OmaMood kollektsiooniga Ehme ning pälvis tunnustusena koostöövõimaluse TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Vilma villakojaga ning praktika kudumisettevõttes WOOLISH.
Samuti on alates 2019. aastast olnud tekstiilitudengitel võimalus osaleda tootekonkurssidel, mille eesmärk on pakkuda uudseid ideid Eesti villast valmistatud silmkoeliste toodete disainis. Konkursitööde valmimist on juhendanud Kristina Paju, Kairi Lentsius ja Maarja Tamjärv. 2020. aastal pälvisid konkursil oma toodetega tunnustuse Liisi Tamm, Marge Allik ja Anett Niine ning 2021. aastal Andrea-Martha Teesaar, Lisette Laanoja ja Arabella Lippur. Konkursi peapreemia pälvinud autorite tooted on müügil Tallinnas Kaarmanni kaupluses.

Näitusel „Vähe kisa, palju villa“  eksponeeritud tööde autorid on Gerli Aimla, Marge Allik, Maarja Kaasik, Annika Kiidron, Kerli Kurikka, Kadri Kuusk, Lisette Laanoja, Maarja Linsi,  Anett Niine, Siiri Nool, Leeda Ots, Kairi Palm, Triinu Pungits, Liisi Tamm, Merike Uiga, Irina Vizner, Tatjana Vizner,  Maria Volk.

Näituse kuraatorid Aet Ollisaar ja Liina Kool
Näituse kujundaja Kadi Pajupuu
Tehniline tugi Marju Roos

Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigalerii asub aadressil Pikk tn 22 Tallinnas ning on avatud E-L 10-18 ja P 10-17.

Lisainfo:
Professor Aet Ollisaar
Tekstiiliosakond, Kõrgem Kunstikool Pallas
aet.ollisaar@pallasart.ee