Pallase tekstiiliosakond oli edukas rahvusvahelisel tudengite konkurss-näitusel YTAT 2022 – Maria Pilmi gobelään “Ebavõrdsus nutiühiskonnas” pälvis ühe neljast peapreemiast

YTAT on tekstiilitudengite rahvusvaheline tekstiilitriennaal, mida korraldab Poolas Lodzis asuv kõrgkool The Strzemiński Academy of Fine Arts. Näitus toimus tänavu neljandat korda ja sellest võttis osa 18 kõrgkooli 11 riigist: Rootsi, Eesti, Soome, Leedu, Jaapan, USA, Tšehhi, Slovakkia, Rumeenia, Sloveenia ja Poola. Iga osalev kõrgkool esitas näitusele kaks tööd viimase kolme aasta jooksul valminud tööde seast. Pallase tekstiiliosakonda esindasid näitusel oma lõputöödega Lisette Laanoja ja Maria Pilm.

Tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar ja Maria Pilm Lodzis. Foto autor Tuiti Paju

Lisette Laanoja lõputöö käsitleb ringdisaini võimalusi, autor uurib töös kuidas kasutada rõivaste disainis avariiliste autode turvapatju. Maria Pilm pöörab oma töös tähelepanu probleemile, et nutiühiskonnas toimimine pole kõigile võrdselt kättesaadav. Maria kirjutab oma töö kohta nii: “Koroonapandeemia tõttu meenutan sageli vanaema, kes oli viimasel eluaastal nõrk ja haige. Vanaema lahkus koroona esimese laine ajal ja õnneks tema ei kogenud isolatsiooni. Kuidas saavad koroonaisolatsiooni ajal toidu hankimisega hakkama üksi elavad vanainimesed? Noored tellivad toidu kulleriga, aga digioskusteta vanad ja väetid sõltuvad lähedastest või abivalmis naabrist”.

Näitusel hindas töid valdkonna tuntud professionaalidest koosnev žürii, kuhu kuulusid Hella Jongerius (disainer, Eindhoveni Disainiakadeemia vilistlane, Taani), Aleksandra Gaca (Poola disainer, Taani disainipreemia laureaat), Janis Jeffries (kunstnik ja teoreetik, Londoni Ülikooli emeriitprofessor). Jessica Hemmings (HDK-Valand professor, Rhode Island School of Design vilistlane) ja Dorota Stepniak (kuraator, teoreetik, ajakirjanik ja lektor, festivali Lodzi disainifestivali algataja ja eestvedaja.

YTAT 2022 žürii ja preemiasaajad. Foto Tuiti Paju

Žürii otsustas välja anda neli võrdset tunnustust: kaks kunstide valdkonnas, üks disaini valdkonnas ja üks interdistsiplinaarsuse kategoorias. Tunnustusega kaasneb rahaline preemia.

YTAT 2022 toimus Lodzis toimuva maineka rahvusvahelise tekstiilitriennaali “17th International Triennial of Tapestry” satelliitsündmusena. Tudengite triennaaliga kaasnes tekstiilihariduse teemaline seminar ja näitus “YTAT mentors”, mis tutvustas osalevate kõrgkoolide professorite loomingut. Õppejõudude näitusel osales oma tööga Pallase tekstiiliosakonna professor Aet Ollisaar.

Maria Pilmi lõputööga (juhendaja Eva Jakovits) saab tutvuda SIIN

Lisette Laanoja lõputööga (juhendaja Kairi Lentsius) saab tutvuda SIIN

Kaanefotol Maria Pilm oma gobelääniga “Ebavõrdsus nutiühiskonnas”. Foto autor Aet Ollisaar

12.10.2022