Pallase restaureerimise suuna ennistamisteemaline näitus galerii Pallas akendel

Galerii Pallas
Pressiteade
18.03.2021

Asjade salaelu avatud vaated.
Ennistamisteemaline näitus galerii Pallas akendel
16.03.-03.04.2021

 

 

Kindlasti iseloomustab 20. ja 21. sajandi ühiskonda teaduse, tehnoloogia ja sotsiaalsete süsteemide ülikiire arengu kõrval ka püüdlus teadlikult säilitada võimalikult palju oma minevikust ja kaasajast tulevastele põlvedele. Praeguse ühiskonna seotus pärandiga ei ole aga lihtne tõdemus ega möödapääsmatu tõsiasi. Seose loomine mineviku oleviku ja tuleviku vahel nõuab ühiskonnalt pingutusi. See on vajalik teadvustada ning ka selle nimel tegutseda.

Kõrgemas Kunstikoolis Pallas moodustab konserveerimise ja restaureerimise õpetamine ja uurimistöö olulise osa laiemast visuaalse keskkonna terviklikust kujundamisest. Erialas on ühendatud kunstid, teadus, humanitaarained, ajalugu ja käsitöö. Kogu õpe seostub tervikuliku keskkonnakäsitluse ja säästava arengu printsiipidega.

Käesolev aknanäitus lubab piiluda, ei lausa kenasti vaadata, konserveerimise köögipoolele. Kus on objekti õige koht? Kuhu see päriselt kuulub? Koju, muuseumisse, galerii aknale? Kui asjad on osa meist, siis on ka konserveerimine osa inimesest. Tahtmine mingeid väärtuseid alles hoida on sama püsiv või isegi püsivam kui objektid ise. Omades me naudime neid, konserveerides me tõlgendame neid. Loome uuesti võimaluse inimestel neid nautida. Püüdleme inimestena ideaalide poole. Kas objektid võivad olla ideaalsed?

Kuigi konserveerimise-restaureerimise alusprintsiibid on samad, eristub erinevatest materjalidest objektide töötlemine suuresti. Seetõttu toimub ka konserveerimise-restaureerimise õpe Pallase erinevates osakondades. Maaliosakonnas tegeldakse seinamaalingute ning tapeetide uuringute ja konserveerimisega, mööbliosakonnas mööbli ja muude puitobjektidega. Nahaosakonnas õpitakse raamatuköidete, mitmesuguste paber- ja nahkobjektide konserveerimist-restaureerimist.

Me armastame asju!

Teksti koostas: Kurmo Konsa
Näituse kolleegium: Kristjan Bachman, Rene Haljasmäe, Annes Hermann, Kurmo Konsa, Jaak Roosi, Heli Tuksam
Kuraator: Rene Haljasmäe
Näituse kujundas: Madis Liplap
Tänud: Indrek Aavik, Andres Kahur, Reet Pulk-Piatkowska, Kristina Tamm

Lisainformatsioon:
Rene Haljamäe
Pallase nahadisaini osakonna juhataja
rene.haljasmae@pallasart.ee
+372 51900544

NB! Näitustega „Kvaliteet. Pallase maaliosakonna õppejõud ja üliõpilased“ ja „Nagu tema seda näeb. Vika Eksta, Evita Goze, Kristine Madjare ja Diana Tamane“ saate endiselt tutvuda virtuaaltuuridel.

Galerii Pallas
Riia 11, Tartu 51010
galerii@pallasart.ee

NB! Koroonapiirangute tõttu on galerii Pallas suletud 11. aprillini!