Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: Pallase kroonikad 19.09. – 02.10.2020

Selline vanainimese jutt … aga aeg läheb jube kiiresti. Ja seda ei märka ainult mina, nagu te tänast kroonikat lugedes edaspidi täheldada võite.

Mis me kahest nädalast räägime, kui keegi on viis aastat pihta pannud, nagu ma äsja avastasin. Nimelt on tekkinud õhkõrn lootus, et Pallas võiks saada veidi lisaraha oma hoonete kohendamiseks. Ja siis helistas kunstikooli direktriss Kadi ja ütles: „Sa ju lasid teha selle kohviku juurdeehituse projekti …“

Tõepoolest, hea mõte ja alles see oli …

Pagan – see oli aastal 2015! Nii on projekti peale kirjutatud. Samas, ka Eha maja ehituse asju hakkasime ajama aastal 2005 ja 2010 sai see valmis – jälle viis aastat.

Üldse tundub viis aastat olema mingi maagiline ajaühik, sest selle aasta lõpus saab otsa meie arengukava ja vaja on kokku panna uus. Ja arengukava periood on samuti viis aastat.

On olnud mitmeid koosolekuid, ajurünnakuid ja seminare. Ja sellest ka Jaak Roosi tõdemus, et see kestis kauem, kui ma olin arvanud – ja sain viis tundi imetleda kolleegide kõnepidamatust.

Panite tähele – VIIS tundi!!!

Uue arengukavaga seoses on mõned asjad juba ka kokku lepitud. Möödunud aasta lõpul panime väljasõiduseminaril paika Pallase järgmise perioodi põhiväärtused (viis tükki, muide), mis on: julgus, avatus, vastutus, loomingulisus ja vabadus.

Ja selle, et keskendume oma tegevuses igal aastal ühele neist. Näiteks niimoodi: 2021 – julgus; 2022 – loomingulisus;  2023 – avatus; 2024 – vastutus;  2025 – vabadus.  Ja siis on jälle viis aastat läbi, justkui oleks keegi need pihta pannud. Vanainimese jutt …

Käisin Tallinna Tehnikakõrgkooli rektori Enno Lendi ametisse pühitsemisel Tallinnas. Tal oli see kolmas kord ja teised rektorid küsisid minult, et millal siis minu neljas pühitsemine tuleb. Ma ütlesin, et mul polegi ühtegi olnud – ma olen lihtsalt uue lepingu alla kirjutanud ja jälle tööle hakanud. Muide – ametiaeg kestab ka 5 aastat…

Vallo Nuust

 

Esitan olulisemaid väljavõtteid Pallase inimeste nädala kokkuvõtetest.

Arendusjuht

Maiken Austin: Vananaistesuvi sai selleks korraks jälle läbi ja igavene oktnotsember on kätte jõudnud. Loodan, et kõik püsivad terved!

Esimesel nädalal olin ma haiguslehel, mille tulemuseks on fantastiliselt hea õhu juurdevool. Tulin küll enne haiguslehe lõppemist tööle, sest vastasel juhul oleksid asjad liigselt kuhjuma hakanud ja ega mu enesetunne oli ka täitsa okei juba.

Teisel nädalal oli hulk tööd Rakveres toimuma hakkava arengukava seminariga. Kes ja kuidas tulevad, kes kellega ühes toas on ning mida söövad ja mis kõige olulisem – millest me seal rääkima hakkame. Just selleks sai käidud SWOT-analüüsi koosolekul.

1. oktoobril tagasi tööle pöördunud arendusjuhi Piret Kaevatsiga sai tehtud esimesed töödejaotused ja veebilehe platvormi tutvustus. Nüüd, mil  meid on 1,5, saame ehk ka rohkem ja põhjalikumalt tegeleda kooli kuvandi, kommunikatsiooni ja turundusega, mis kõik palju rohkem tähelepanu vajavad, kui vaid üks isik anda saaks.

Välissuhete juht

Riina Gendrikson: Ootan üliõpilaste sooviavaldusi Erasmusega partnerkooli kandideerimiseks kevadsemestriks 2021. Kinnitasime komisjoniga kevadeks 9 toetusesaajat, vähemalt üks huviline on lisaks. Kuna sügisel läheb partnerkooli õppima vähe õppureid (Euroopa-sisese Erasmuse projektiga 3), siis on toetusi pakkuda palju.

Pallase Erasmuse toetuse saamine ei tähenda, et ollakse partnerkooli vastu võetud. Kandideerimise tähtajad partnerkoolides on vahemikus 15. oktoober ja 15. november. Tegelen kandidaatide nõustamisega partnerkooli ja osakonna valimisel ning dokumentide koostamisel.

Kõik 4 Pallase erasmuslast on välisriigis kohal: maalist Gruusias, Kreekas ja Ungaris, skulptuurist Kreekas.

Sügisel alustab praktikat Lätis üks Pallase õppur. Ootan sooviavaldusi ka välispraktikale minekuks.

Saabunud on üks avaldus kevadel Pallase mööbliosakonnas õppimiseks (Hannoverist). Meie tähtaeg on 8. november, edastan kõigi kandidaatide dokumendid osakondadele pärast tähtaega

Ootan SA Archimedeselt täpsustusi Erasmuse all uue võimaluse – virtuaalsete koolituste/õpetamise kasutamiseks. Kõik töötajad, kellel on käesoleval sügissemestril võimalik füüsiliselt võimalik välismaal koolitusel osaleda või õppetööd läbi viia, võivad jooksvalt märku anda.

Osalesime Aet Ollisaarega Nordplusi võrgustiku veebikohtumisel. Rahastuse sai NordTradCraft projekt, partneriteks on lisaks Pallase tekstiiliosakonnale: University of Tartu; University of South-Eastern Norway; Uppsala University; University of Gothenburg; University of Helsinki

Raamatukogu.

Edith Hermann: Taas on kaks nädalat linnulennul möödunud ja seekordsed märksõnad ajalises järjestuses on Prima Vista, raamatukogu veebileht, XIII teadus- ja erialaraamatukogude päev Kirjandusmuuseumis, esmakursuslaste infotunnid ja Tallinna päev ning loomulikult järjepidev igapäevane töö raamatukogus.

Selle aasta Prima Vista teema on „Inimese varjud“ ja patrooniks Viivi Luik. Festivali peamised sündmused toimusid üle-eelmisel nädalal. Koostasime koos Mare Pikkeliga TÜ raamatukogust kunstiprogrammi raames näituse „Viivi Luik – luuletaja, proosakirjanik, esseist“. Kohtusime Viivi Luigega näitusel, osalesin patrooni kohtumisõhtul valges saalis ja tema luuleõhtul TÜ vanas kohvikus. Kõik need kohtumised olid sisukad, inspireerivad ja meeldejäävad, selle tõttu järgnevalt ka tsitaat tema viimasest raamatust „Selle kevade tervitus“.

XIII teadus- ja erialaraamatukogude päeval oli mitu huvitavat ettekannet teiste eriala- ja teadusraamatukogude ning muuseumide tegevusest ja kuidas nad on eriolukorraga toime tulnud. Lisaks nägin ja kuulsin ka Eestis toodetavast laenutus- ja tagastusfunktsiooni ning tarkvaraga varustatud kapist, mis võiks meiegi raamatukogule sobida, kui vaid ostujõulised oleksime. Loodan, et see igati tulevikku arvestav lahendus meile väga kaugesse tulevikku ei jää.

Tegin veel täiendusi ja parandusi raamatukogu veebilehe muutmiseks. Janika tegeles aktiivselt teenindusega ja kataloogis Esterisse 2020. aasta lõputööd, mis on digiarhiivi sisestatud: 3 maaliosakonnast, 4 tekstiiliosakonnast ja 11 meediadisaini osakonnast.

Nädala lõpetuseks olid töised päevad Tallinnas. Kirjastuste Liidule sai tagastatud Eesti 2019. aasta kauneimate raamatute näitus ja EKRÜ juhatuse koosolekul arutasime aasta lõpu üritust ja uue aasta plaane.

Reedel ja laupäeval käisin kunstimuuseumi raamatukogus kunstiraamatuid valimas. Oli, mida valida ja seekord tõin kolm suurt kasti head kunstikirjandust. Kahjuks ei jõudnud kõiki vajalikke raamatuid läbi sirvida ja tuleb veel minna. KUMU raamatukogul on üsna lai muuseumide vahetuspartnerite võrgustik, kuid ruumipuudus vaevab neidki ja mitut eksemplari ei saa säilitada. Pikaaegse koostöö tulemusena jõuab üks osa neile saadetud väärt kirjandusest ka meie raamatukokku.

Mööbliosakonna esimene kursus raamatukogu infotunnis. Foto: Edith Hermann

Nii nagu iga aasta kevadel on lõputööde kaitsmised eriline aeg, on seda ka sügisel esmakursuslastega kohtumised infotundides. See ootus, innukus, uudishimu ja omamoodi uus algus nende elus kiirgab nende olekust ja meiegi saame sellest osa. Kui grupiga õnnestub veel hea side luua, siis loodetavasti lahkume kõik sellelt kohtumiselt positiivse elamusega.

Maaliosakond

Kaspar Tamsalu: Viimase paari nädalaga on õppetöö vajunud tuttavatesse rööbastesse ja uudisteportaale sirvimata tundub, et kõik ongi vanaviisi hästi. Meelierutavam argipäev ilmselt ongi neil, kes seiklevad hetkel piiride taga.

Tuleval nädalal ootab kõiki tudengeid ees tsükliõpe ning praktikatelt naasevad IV kursuse üliõpilased, kellega hakkame arutama lõputööde plaane eelolevaks kevadeks.

Keeruliste välismaailma olude kiuste jõudis Kreekasse Ioanninasse pärale maali- ja skulptuuriosakonna ühiskaravan: Kadri ja Urmo saavad loodetavasti lauspäikese käes kunsti tudeerida tuleva aasta veebruarini.

Meie teine Erasmuslane Mia on Gruusias juba kolmandat nädalat ning muljetab enda tegemistest ja kogemustest vlogi vormis Youtube vahendusel

Foto: Youtube, ekraanitõmmis

Maris on ise küll vahetusõpingutel Ungaris, aga tema näitus Tartu Kunstimajas väärib vaatamist nüüd ja praegu. Mida näitusel näha saab, sellest kirjutab Tartu Postimehes Raimu Hanson: Limaste imalate maalide vaatajat võib tabada iiveldustunne – Kultuur – Tartu Postimees

Maaliosakond – restaureerimise suund

Heli Tuksam: Septembriga pühkisime tolmu põlvedelt ja lõpetasime selleks aastaks Koeru kiriku keskaegsete võlvimaalingute konserveerimise.

Selle eestvedajateks olid Hilka Hiiop ja firma H&M. Sel aastal valmis neli võlvikut. EKA ja Pallase tudengid viibisid ühisel praktikal nädala. Praktikumi üks aktiivne vedaja oli meie vilistlane Varje Õunapuu, kes sellest aastast on EKA doktorant.

Sellel sügisel sai alguse ka tore koostöö Läti Siimeri mõisa omanikega. Lõputöö raames on plaanis taastada biidermeieri stiilis telgiks kujundatud väikesemõõtmeline ruum. Vastavalt hetkevõimalustele õnnestus läbi viia juba septembris lühike, kuid intensiivne praktikum.

Mis võib juhtuda, kui ütled “Jah”? Tuli kutse teostada Põlva Luterliku kiriku välisviimistlusuuringud. Kiire väljasõit ja kohtumine Põlvamaa inspektoriga viis selleni, et meieni jõudis huvitav võimalus lõputööks. Nimelt Peri endises kolhoosikeskuses on säilinud Andrus Kasemaa 1984.aastal valminud seinamaal “Mahtra sõda”. Viimane vajaks hädasti konservaatori sekkumist.

Fotograafia osakond

Peeter Linnap:  Tühja nädala kaader ehk Sel nädalal hakkas vaikselt endast märku andma koroona 

Sel nädalal hakkas taas vaikselt endast märku andma koroona. Kerkisid postiivsete protsendid, leksikasse tuli taas “juhitav hingamine”, koroona kolded lahvatasid järgemööda Eesti erinevates kohtades. Osa koole suleti,  osa poolsuleti ja osa jätkas tegutsemist kõigele vaatamata. Kõik see pole enam eriti uus, nii on olnud juba kolmveerand aastat ja tundub, et polegi millestki rääkida.

Ent kõik muu oli TAVALINE. Väga tavaline.  Nii harilik, et ei oska sellest isegi mitte enam kirjutada. Heaga ja toimivaga harjub kergesti. Kõik toimib, tudengid käivad isegi koolis, õppejõud ei puudu jne. Paradoksaalselt puudub selles erakordsus, ligitõmbavus.

Õppejõud Toomas Kalve avas oma järjekordse personaalnäituse “Kalvetaarium” Kastellaani majas Tallinnas (kuni novembrini), kus ta kuvab enda sõnul eesti kultuuri kandjaid. Aga seda on ta juba varemgi näidanud.

Millest peaks siis üldse kirjutama, mida on meil üldse teistega jagada? Et meil on tegevust alustamas noored õppejõud. Näiteks Andero Kalju, kes äsja lõpetas parima diplomitööga meie osakonna. Otsustasime juba siis, et “kasutame ta ära”. Andero valmistas ette maastiku kursust ja sain teda iga päev pisut instrueerida jne. “Milliseid autoreid peaks soojenduseks näitama?” Kas peaks pidama ühe või mitu loengut?  Kuidas teha tuntud autoritega telefoni-presentatsioone? Kui palju anda iseseisvat kirjandust? Kas bussi saab broneerida õigeks ajaks või on see kinni?  Mulle sümpatiseeris see noore inimese siiras pabistamine, tavaliselt on see ettekuulutuseks headele loengutele ja hingestatud tundidele. Loodame, et kõik läheb hästi selgi korral.

Vaikselt hakkame tuure üles võtma interaktiivsete ruumilise esitluse kursustega. Virtuaalreaalsus on selle tehnilise poole nimi ja ehk saame järgmises infokirjas ühtkomateist neist katsetustest rääkida.

Seni aga on kõik endiselt tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline, tavaline,…….

Tekstiiliosakond

Aet Ollisaar: Minu jaoks pidid need nädalad olema täiesti erinevad – ühe nädala sellest perioodist olin puhkusel ja teise koolis. Ootamatult sugenes puhkusenädalasse aga palju töiseid tegemisi, nii et tagantjärele on mõlemad nädalad omavahel veidi segamini.

Esimene nädal

Sellesse nädalasse jäi Disainiöö näituse kokkupakkimine ja transport Tartusse. Õppetöö laabus hästi, hoog on kõigil sees. Tunneme puudust pikaleveninud sülearvutite hankest ja remondist, ilmnesid probleemid õppetööks vajalike seadmetega. Teeme plaane, mida ja mis järjekorras selle aasta eelarvest hankida. Ventilatsioon töötab, kuid mure on siiski: õhk jõuab meie õpperuumidesse siis, kui ventilatsioon töötab korralikult ja suuremal võimsusel. Kahjuks pole ehituses ilmselt arvestatud kolmanda korruse väljaehitamisega ning seal hakkab ventilatsioonimüra õppetööd häirima. Nii keeratakse võimsus jälle väikeseks ja õhk meie õpperuumidesse ei jõua… Ootame ventilatsiooni kordategemist, et sellest ringist ükskord ometi välja pääseda (etteruttavalt võib öelda et järgmise nädala neljapäevane rektoraadi koosolek andis selleks lootust).

Üldjoontes on kõik tavapärane ja peamine uudis on see, et selle nädala kohta ei ole midagi uut või ebatavalist lisada.

Teine nädal

Olen puhkusel, esialgu üsna edukalt. Plaanid olid suured ja nägid välja umbes sellised:

Õppetöö koolis käis tavapärases rütmis, toimusid tunnid ja jõudsid kätte esimesed vahehindamised.

I kursuse skulptuuri aine vahehindamine, õppejõud Tõnis Paberit, foto Liina Kool.

Kolmapäevast alates sai puhkusest unistus, sest lisaks varem teadaolevale, tuli palju erinevaid asju kalendrisse juurde.

Osalesin koos Riinaga Põhjamaade käsitöökoolide võrgustiku esindajate koosolekul läbi Skype. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia juhitav projekt Higher Education on Craft Traditions on saanud Nordpluss projektist toetuse mobiilsuse korraldamiseks ning Pallase tekstiiliosakond on projektis partner. Lisaks konkreetsetele projektikorralduse teemadele jagasid kõrgkoolide esindajad kogemusi käsitöötehnoloogiate õpetamisest distantsõppe tingimustes. Mitmed tehnilised abivahendid ja sisulised ideed on kasutusel meilgi, kuid selles valdkonnas on kogemuste vahetamine kindlasti väga põnev ja vajalik ning pani mõtted liikuma. Üldine teema, mis kogu vestlust läbis, oli nending et distantsõpe on praktiliste ainete õppejõudude koormust märkimisväärselt suurendanud ning seetõttu hetkel lisategevusi juurde planeerida pole võimalik.

Samuti osalesin Pallase arengukava seminari ettevalmistaval üritusel ERMis, mis oli intensiivne ning põnev. Lisaks arengukava teemade ajurünnakule selgus, et erialaosakondade juhtidel on omavahel arutada palju põletavaid küsimusi õppekavaarenduse ja õppetöö korralduse teemadel, nii et tõenäoliselt vajaks see eraldi väljasõiduistungit.

Neljapäev kujunes puhkusenädala kõige dramaatilisemaks päevaks – evakueerisime oodatust varem Eesti Tekstiilikunstnike Liidu näituse TEGIJAD Uue Kunsti Muuseumist Pärnus, sest muuseumi näituseruumide kasutusvõimalus lõppes üllatuslikult keset näitust. Näitusel TEGIJAD osales mitmeid Pallasega seotud kunstnikke (Kadi Pajupuu, Aet Ollisaar, Erika Pedak, Anu Raud, Maryliis Teinfeldt)  ning näituse kujundas Madis Liplap, täpsemalt saab sündmusest lugeda SIIT.

Kogu selles tohuvabohus avaldus Pallase kolleegide vastutulelikkus – olukord lahenes tänu sellele, et kolleegid olid nõus muutma ammu tehtud bussibroneeringuid ning Andres tegema ootamatu tiiru läbi Eesti. Olen supertänulik et mul on sellised kolleegid!

Neljapäeval osalesin kooli bussist ka rektoraadi koosolekul ning Uue Kunsti Muuseumist TAL nõukogu koosolekul.

Tekstiiliosakonna külalisõppejõud Erika Pedak avas Tallinnas Vabaduse galeriis koos Tambet Pedakuga näituse „Made in Saaremaa“, mida õnnestus näha küll vaid läbi akna sest galerii oli minu külastuse päeval kahjuks veidi varem suletud. Näitus on avatud kuni 21. oktoobrini.

Tekstiiliosakonna dotsent Kadi Pajupuu esines ettekandega konverentsil “Digikultuuri aasta 2020. Kunst ja käsitöö, traditsioonid ja disain”. Konverentsil käsitleti esemelise kunsti, rahvakunsti ja käsitöö ühisosa kultuuriloolistest, kultuurihariduslikest ja loomemajanduslikest aspektidest.

Täpsem info sündmuse kohta on leitav SIIT.

Reedel olin kuulajana ka Eesti Kultuurkapitali koosolekul, kust sain taotluste kirjutamiseks mõndagi kasulikku teada. Samuti tõstatas Kristina taas Pallase loomevaldkonna õppejõudude stipendiumi teema, ehk hakkab ka siin jää jälle liikuma.

Teise nädala lõpus püüan kokku lugeda päevad, mil puhkus asendus sujuvalt tööga ja mõtlen, kuidas ja millal seda teistpidi tagasi pöörata. Rõõmustan aias kasvava väikese õunapuu üle, mille mõned aastad tagasi kinkisid kolleegid maaliosakonnast. Tänavu on aia pärisperemees suur valge klaari puu tühi, aga väikesel õunapuul valmib koguni seitse õuna!

Meediadisaini osakond

Jaanus Eensalu: Algas sügis nagu ikka – viljad punetavad ning valgus on suuteline näitama suvega kogutud vitamiine, küpsemine on loomulik ja see annab meile saaki.

Viimased paar nädalat on liikunud kiiremini, kui kell ajanäitajana lubab, tundub, et kiirustamine on moes.

Meediadisaini osakond rõõmustab, sest rektori üldtegevuse käskkirjaga määrati tulemuspõhine lisarahastamine järgnevatele osakondadele: skulptuur, meediadisain ja tekstiil. Nimetatud erialaosakonnad on näidanud häid tulemusi üheaegselt mitmes valdkonnas:

  1. Erialaosakonna üliõpilaste rahvusvaheline (sh lühiajaline) mobiilsus
  2. Erialaosakonna mobiilsed Erasmus+ üliõpilased
  3. Üliõpilaste vähene väljalangevus
  4. Omatulu teenimine

Muidugi on hea ja uhke olla võitja ja saavutada I koht – Rain Jaaksoo saavutas Eesti Vabariigi 55. mittekommertslike filmide festivalil parima animatsiooni tiitli B-grupis (tudengid).

Õnnitlused tudengile ja muidugi tänud animatsiooni õppejõududele: Ave Taavet, Sveta Bogomolova, Timo Kähara. Kokku tuli festivalilt seitse diplomit.

Sotsiaalreklaam:

Hindrek Väravas, Karl Kaisel, Jan-Henrik Pärnik: „Pesumasin“, 2019

Dokumentaalfilm:

Martin Allmaa: „Minu Glitch“, 2018

Sandor Torn: „Minu Toru“, 2018

Animatsioon:

Rain Jaaksoo: „Samm“, 2020

Elisabeth Teinburg: „Teosammul“, 2020

Krista Kattel, Kristel Pallasma: „Shattered Dreams“, 2020

Ronald Eiland, Henri Külm: „Tamboom“, 2020

Kõik mida oli võimalik võita, toodi koju. Tublid!

Käimas on „International Practice New Baltic Legends“ ehk, siis Leedu projekt, mida korraldab Vilnius Academy of Art. Õppejõud on Emma Eensalu ja Stina Leek.

Eelnev nädal algas Tallinnas SA Kutsekojas kujundaja ja disaineri kutsestandardite väljatöötamise koosolekuga. Tore oli jälle näha teistest institutsioonidest rõõmsaid kolleege. Päev oli töörohke ja sisutihe. Mõned selgitavad märksõnad juhuslikus järjekorras: disainiuuringute tegemine, disainiprotsessi haldamine, disainilahenduse teostamine, koosdisain, universaalne disain, ringdisain, disainiökonoomika, majandus/innovatsioon, disainistrateegia, disainiantropoloogia.

Nädala keskel toimus graafika kavandite ülevaatus, teoste visioone esitasid I-II kursus.

Komisjoni (Ardo, Emma, Jaanus) kommentaarid: „issand kui hea, suurepärane idee, on sügavust ja vormi“ jne. Peab tõdema, et nad oskavad hästi joonistada ning sõnumid, mida edastatakse on aktuaalsed ja inimlikku filosoofiat rikastavad.

Nädala lõpus toimus ERM-is osakonnajuhatajate, rektori ja prorektorite osalusel SWOT analüüsi koosolek, mis oli vajalik ja toimekas.

Mulle, aga jäid kaks väidet õhku rippuma!

  1. „Miks me võrdleme enda kooli teistega?“ nt EKA. Arvan, et tasakaalustatud konkurentsi jälgimine on kooli arengus tähtis ja tervendav.
  2. „Pole vaja jääda lõpetajal Tartusse elama, mingu parem New York-i!“. Arvan, et New York-i peab minema, kas just igaveseks elama, aga kui minna, siis kaasa tuleks võtta Tartu, Eesti ja Pallase kuulsus, jõud, energia, andekus millega saadakse maailma kaardile.

Reisida turistina on tore, saab kogeda uut ja huvitavat – ikka positiivne!

Nahadisaini osakond

Rene Haljasmäe: Need kaks nädalat on kulgenud tavapärases rütmis – koosolek, loeng, koosolek, loeng, näitus. Eriline oli muidugi suvine soojus ja laupäevane eramatk Ardu – Kakerdaja raba. Siis uuesti koosolek – loeng – koosolek – loeng – rektoraat – loeng – TAL-nõukogu, näitused.

Teisipäeval 22.09 oli Tallinna Tervishoiu-kõrgkoolis “Õppekava arendamise ja juhtimise koolitus”. Toimus hübriidvormis – osad olid reaalselt Kännu 67 ja teised kodudes ekraani taga. “Koolitusel osalejad peavad ise maskid kaasa võtma ja maski kandmine on kohustuslik. Lisaks kellel on tekkinud eneseisolatsiooni kohustus on meil loodud võimalus liituda ka Zoomi teel.” Sestap sai tekitatud endale see kohustus ja valitud õppe kodune versioon. Teemaks olid “Õppekavade arendus kui muutuste juhtimine”.

28.09 lõppes näitus “Scripta köited 1995-2015” Tallinna Keskraamatukogus (Estonia 8).

Nahaosakonna õppejõud ja VI kursuse tudengid külastasid ühiselt Scripta-näitust. Pakuti välja Pallase nahatudengitele võimalust praktikale tulemiseks #praktikantideootuses @br2nd_k8itegaraaz

Kolmapäev 30.09 oli päev, kus oleks olnud vaja teleporteerumis-võimalust või veel parem – mitme keha omamist samal ajal. Hommikusele osakonna koosolekule, kus arutati kitsaskohti ruumiprogrammis ja leiti lahendusi, järgnes köiteajaloo tund, mille ajaks sai I kursus viidud Ülikooli Raamatukokku ajaloolase ja vanaraamatu spetsialisti Kadri Tammuri hoole alla.

Samal ajal algas ERMis osakonnajuhatajate Pallase arengukava koosolek ja SWOT test… Kl 14:30 olid jällegi tegevused samal ajal – lõputöö praktika VI kursusega ja I kursusel esmakordne üritus sarjas #PallasNahk55: Kohtumine vilistlasega – Kaisa Suurmann. Vilistlastega koolipidu ei tule ja on väga ebatõenäoline, et rebased juhuslikult vilistlastega kokku saavad.

Reedel 2.10 toimus ZOOMis rahastamisega seotud arutelu kunstiasutustega. Jagati disaini arengukava.

Kolmeaastase ettevalmistuse ja viie päevase installeerimisajaga näitus sai viie tunniga kokku pandud. Talgute korras pakiti köited ja võeti vitriinid lahti, et siis need uuesti installida Kondase keskuses Viljandis. Näitus, kus eksponeeritakse eestlaste kunstilised köited sh Pallasega seotud inimesed on planeeritud novembrisse-detsembrisse. 19. novembril toimub Aidas VIII Päranditehnoloogia konverents „Oma nahk“, kuhu ma andsin nõusoleku ettekandega esinemiseks.

Aega “nahka vedada” ei ole…

Mööbliosakond

Jaak Roosi: Etteruttavalt olgu öeldud, et esimene nädal oli töönädal ja teine nädal oli minul korralise puhkuse nädal – niivõrd /kuivõrd.

Esimesel nädalal tegelesime lisandunud tudengitele töökohtade loomisega.  Ja siis tuli puhkuse nädal. Kolmapäev. Oli vaja ERMis arutada alustavalt uut õppeasutuse arengukava. Loomulikult olin kohal. See aga kestis kauem, kui ma olin arvanud – ja sain viis tundi imetleda kolleegide kõnepidamatust.

Neljapäeval ja reedel olin ma ka koolis, sest oli vaja lahendada probleeme, mis olid seotud finantsidega. Nii see puhkus lõppes.

Skulptuuriosakond

Anne Rudanovski: Osakonnas on maa valge, kuigi sügis suundub pigem suve poole tagasi.

Fotode autor Anne Rudanovski

28.09 – 02.10 toimub skulptuuriosakonnas skulptor Paul Männi kipsivalu meistriklass, mis nõuab pingutust tegijatelt ja kannatlikkust kõigilt teiselt. Aastasadu skulptorite kasutuses olnud ülekande- ja püsimaterjalina tuntud kips ja sellega vormi võtmise tehnika pole aegade jooksul oluliselt muutunud. Küll tuleb tikutulega otsida oskajaid ja tegijaid.

Paul Mänd jagab oma pikaajalist kogemust IV kursuse tudengitega. Vormi võetakse eelmisel aastal Mati Karmini juhendusel valminud üleelusuuruses stiliseeritud savist portreedelt. Covid-19 sekkumine kevadsemestril lõi plaanid segi ja jättis tööd kile alla pakituna oma aega ootama.

Esmapilgul lihtne protsess on täis karisid. Töö komplitseeritus tuleneb modelleeringu keerukusest ja suurusest. Töö algab vormi servade piiritlemisega. Saviportreele veetakse õrnalt vormi erinevaid osasid tähistavad jooned, metallribad  abil eraldatakse vormi erinevad pooled.

Neid, keda huvitab, mis saab edasi, ootame skulptuuriosakonda. Portreede lõpp-materjaliks jääb sel korral kips, mis valatakse valminud negatiiv-vormi sisse. Töid saab näha  09.11-06.12.2020 TÜ raamatukogus.

Tallinnas Rahvusraamatukogu 6. korruse saalis avatakse 6. oktoobril Kujurite Ühenduse näitus „Puust ja punaseks.“ Osalevad skulptuuriosakonna õppejõud Tõnis Paberit, Anne Rudanovski, Leena Kuutma. Kujurite Ühenduse kutsel osaleb sellest aastast igal aastanäitusel ka üks Pallase skulptuuriosakonna vilistlane. Sel aastal on selleks Maarit Mälgi. Kõik on lahkesti vaatama oodatud!

Pallase üliõpilasesindus

Grete Lehemaa: Üliõpilasesindus hakkas jõudsalt sagima juba suvel. Kuidas olla esindatud Tudengipäevade raames? Milline saab olema töökorraldus? Vanad kalad Andre ja Paul juba teadsid, mida ja kuidas. Teised püüdsid nii kuis oskasid abiks olla. Nüüdseks on aasta täie hooga alanud ja esimene kuu on väga toimekas olnud.

Tuleb välja, et taaskord on kohtunud tõelised aktivistid. Septembri jooksul kohtusime Lennuakadeemiaga, kellega koos sai korraldatud ka mõõdukalt sportlik Tudengikarikas Lucky Loores. Pallasest oli mitu tubli tiimi ja korjasime võidu pokkeris ning tasavägine viik Lennuakadeemiaga piljardis. Veel oli kaks ala noolemäng ja rallisõit, milles tunnistasime paremaks Lennuakadeemia. Positiivne oli Pallaslaste pigem aktiivne osavõtt. Kes käis, see nägi!

Foto: Paul Poderat Piljardi lõpetasime viigiga, meid esindasid Markus ja Siim mööbliosakonnast, kes said auhinnaks piljardikiid!

 

Foto: Paul Poderat
Pallase tekstiili tudeng võitis pokkeri!

See koostöö andis indu ka uute koostööde peale mõelda. Saab tutvuda uute ja huvitavate inimestega ja koos tegemine annab alati võimaluse veidi suuremalt mõelda. Oleme juba suhtlemas uute ja huvitavate koolidega ning kindlasti ei jää suhtlemine Lennuakadeemiaga soiku.

Korraldasime Tudengipäevade raames ka kunsti ja kultuuri teemalise viktoriini Barlovas, kus osales tubli 9 tiimi, mis ületas meie ootuse juba kuhjaga. Andis indu juba uue säärase peale mõtteid mõlgutada. Küsimused olid parajad pähklid ja pingerida tuli pinev. Olid ka auhinnad lausa viiele edukaimale tiimile.

Foto: Paul Poderat
Võitjatiim juubeldamas.

Jõudsime vahepeal ka uurida, mis ruum see ÜE ruum küll on. Saime kokku 7 suurt pürgikotti, mille alt koorus välja täitsa asjalik ruum. Kohvimasin on paigas ja mõttetöö saab peagi seal jätkuda.

Esindusel on olnud neli koosolekut, millest ühel kohtusime kooli juhtkonnaga. Kui enne oli pisut hirmutav, mis saab, kui kool taas suletakse? Millal tean, et peaksin koju jääma? Siis koosoleku jooksul jõudsime ühesele arusaamale, et keegi ei taha kooli kinni panna. Mis tähendab, et üliõpilased ja õpetajad peavad vastutustundlikult käituma. Seda püüame ka enda tegevuse ja käitumisega levitada, samas jätkates siiski võimalikul määral üritustega ja aktiivse toimetamisega.

Viimasel koosolekul said meie seitse tegevat liiget endale ka ametinimetuse. Mitte lihtsalt, et tähtsam tunne oleks. Et töö sujukas paremini ja kohustused oleksid jaotatud. Andre Maisväli (MÖ) on meie pisikese, kuid toimeka ja tubli ÜE president. Paul Poderat (ME) on asepresidendi positsioonil. Andre ja Kristiina Saaron (T) moodustavad spordikomitee.  Anna Elisabeth Viise (ME) on meie kunstiline ingel. Diana Edur (MÖ) toimetab ürituste korraldamisega. Eva Kram (F) on välissuhete korraldaja. Grete Lehemaa (MÖ) proovib turundust ja sotsiaalmeediat hallata.

Nüüd jääme ootama, ristimist, mida haigust trotsides siiski korraldame, kuid ettevaatlikult. Plaanis on ka mitmeid teisi toredaid üritusi. Käitume vastutustundlikult ja siis saame kõiki neid ka korraldada!

Toimekat toimetamist ja kirjutame peagi taas!

 

 

Vallo Nuust: Mis me kahest nädalast räägime, kui keegi on viis aastat pihta pannud, nagu ma äsja avastasin. Üldse tundub viis aastat olema mingi maagiline ajaühik …

Järgmine infokiri 2 nädala pärast

Kaanefotol märkmepaberid ERM-is toimunud SWOT-analüüsi koosolekult, Maiken Austini foto.