Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: Pallase kroonikad 05.09. – 18.09.2020

Septembri keskel kirjutati Pärnu linnavolikogus ümber maailma kunstiajalugu, koroona kogub tuure ja Pallase meediadisaini osakonna õppejõud küsisid: Palun luua vorm antud formaadile, et lihtsustada kokkuvõtete tegemist /—/ Mis formaat see on? Kas kooli nõudmine? Või soovitakse õppeaine programmi välist infot?

Arutasime õppeprorektoriga, et Pärnust võiks kutsuda kunstiajaloo ainesse külalislektori, nii et esimese punktiga on selge. Ja esimene e-loeng on vabalt kättesaadav SIIN. Koroonaga on ka selge. Esialgu pole kuskilt abi loota, seega sõltub ainult meist endist, kui kaua suudame kurikavala haiguse endast ja Pallasest eemal hoida.

Sellepärast:
o Me ei tule kooli ega tööle tilkuva nina või kipitava kurguga
o Külmetushaiguse tunnuste ilmnedes laseme ennast testida
o Me jagame omavahel informatsiooni

Viimane punkt on ühtlasi ka vastus meediadisaini osakonnale – kevadel alguse saanud infokirjad on ellu kutsutud selleks, et oleksime ühises inforuumis ja et „parem käsi teaks, mis pahem käsi teeb“. Ja kindlasti ei pea ükski õppejõud nende ülevaadete jaoks lehekülgede kaupa aruandeid koostama. Ootame erialaosakonna juhilt lühikest kokkuvõtet nädala(te) olulisematest sündmustest „jõulisel, värvikal või sisutihedal moel“, nagu on rõhutanud ajakirjandusteoreetik Vicky Hay. J

Esitan olulisemaid väljavõtteid Pallase inimeste nädala kokkuvõtetest.

Õppeprorektor
Kristina Tamm: Õppetöö Pallase kulgeb nii traditsiooniliselt kohapeal kui osaliselt kombineerituna veebis. Suuri vooruloenguid salvestame või kombineerime Teamsi ülekannetega. Tehnilisi viperusi on ka olnud (see legendaarne kaamerahirm!), aga suhtume filosoofiliselt ja leiame jooksvalt lahendusi. Aitäh, Mart ja Meelis! Jätkuvalt hoiame fookuses infovahetust, Tahvli arendajatele on ettepanekud teadete funktsiooni parendamiseks tehtud. Õppejõud ja üliõpilased on oodatud Tahvlis tegutsemise osas nõu küsima. Tuletan meelde, et Pallase üliõpilastele on tasuta ERM-i näituste külastamine ja sel aastal ootab ERM meeldiva uudisena tasuta külla ka Pallase korralisi õppejõude. Piletikassas tuleb öelda, et olete Pallase üliõpilane või õppejõud ning nimekirja alusel saate näitusi külastada. Igaks juhuks olge valmis oma isikut tõendama. Ka Tartu Kunstimuuseum ootab Pallase üliõpilasi oma näitustele, ikka tasuta. Alanud nädalal lõpeb ülekoolilistele valiakinetele registreerimine ja vastuseks küsijatele: jah, graafika ja krokii kohad on traditsiooniliselt täis. Aga näiteks kunstiloo kursust tasub ja saab ka valida. Veel saab esimene kursus vastata ka vastuvõtu tagasisideküsitlusele. Eelmisel nädalal kohtusid kaasaegse kunsti valikploki aines osalevad üliõpilased koostööpartneritega Viljandi ja Rakvere omavalitsustest. Värsked koostöömõtted olid külalistel kaasas ja põnevad ideed ja projektid on sündimas. Suhelge, tegutsege, küsige!

Arendusprorektor
Ivi Lillepuu: Kuu aega Pallases sai täis! Tunnen end siin väga koduselt 😊 Septembrisse on mahtunud päris palju kohtumisi – üliõpilastega, kolleegidega, võimalike koostööpartneritega. Kõige rohkem ongi mul südamel jutuajamine üliõpilasesindusega ja noorte tõstatatud teemad. Muu hulgas oli nende sooviks õueala ja Tolstoi maja rõdu hubasemaks muutmine, sinna laudade ja toolide/pinkide paigutamine, et värskes õhus mõnusalt süüa, teed või kohvi juua, juttu ajada ja miks mitte tundi läbi viia. Eelmises lauses on rõhk väljendil „värskes õhus“, mis tähendab, et sinu ümber ei hõlju sigaretisuits ja ninna ei tungi hais mõnest konisid täis purgist. Paraku kipub see nii minema, et kui on kusagil mõni mõnus kohake, siis hõivavad selle suitsetajad. See ei ole aga sugugi aus. Igatahes kavatsen igati seista mittesuitsetajate õiguste eest. Viime kindlasti õueala ideekonkursi läbi ja parim idee saab teoks tehtud. Korterielanikuna igatsen Tartus kohta, kus võrkkiiges lesides mõtteid koondada või just vastupidi, mõtetel minna lasta. Pallase hoov ja Karlova on selle jaoks suurepärane koht. Mõni pessimist võib öelda, et milleks meie pidevalt kehva suusailmaga taolisi mõtteid üldse mõlgutada, enamus kooliajast on ju külm ja sajab ja kuidas on võimalik, et koolis käies on aega võrkkiiges lesida, aga ilusaid ilmasid jagub aasta ringi ja lõõgastav keskkond on äärmiselt vajalik selleks, et jaksaks jälle õppida ja tööd teha. Nii et palun pistke vähemalt üks võrkkiik sinna ideekavandisse sisse!

Arendusjuht
Maiken Austin: Kooliaasta on kenasti käima lükatud ja palju toredat on toimumas!
o Pallase “koroonaraamatule” sai leitud keeletoimetaja ja ka raamatufail on tänase seisuga juba teele pandud.
o Nagu ikka on palju tööd olnud Pallase kodulehe ja sotsiaalmeediaga. Praegu olen peamiselt keskendunud meie tegemiste kajastamisele ja seda pole õnneks vähe. Ning nagu alati, mainin ka nüüd – palun andke mulle teada, kui teie osakond, vilistlased, õppejõud millegi toredaga hakkama saavad. Suurima hea meelega räägin sellest ka kooli kodulehel ja sotsiaalmeediakanalites, toetan teie näituseid ja ettevõtmisi, abistan kuulutustega ja koostööpartnerite leidmisega.
o Koostöös tekstiili- ja mööbliosakonna ning Madisega sai üles Disainiöö väljapanek, esmaspäeval tuleb see juba kooli tagasi. Kooli tagasi tuli ka Pärnus 2 nädalat väljas olnud Pallas 100 näitus.
o Toimus esimene kohtumine uue ülisõpilasesinduse koosseisuga ja paika sai pandud mitmeid ideid, mida sooviksime sel aastal ellu viima hakata. 21.09 algavad ka Tartu tudengipäevad ja Pallas on samuti sel aastal aktiivne üritustekorraldaja. Vaata lähemalt SIIT.
o Käin ja räägin esmaskursuslastega (juba olen jõudnud vestlema skulptuuri- ja maaliosakonnaga) ja uurin, kuidas nendeni kõige paremini kooli kommunikatsioon jõuda võiks. Mul on ka mõningaid ideid, mida nendega põrgatan, aga need on veel liiga värsked, et
rääkima hakata.
o Galeriis Noorus on tihedad päevad! Tuleval nädalal avatakse 3 uut näitust: peasaalis Tartu Lastekunstikooli näitus “Metsakunstikool”, keldris Pallase mööbliosakonna 65. aastapäevale pühendatud näitus “Võta kinni” ja teise korruse saalis Karl Tiiveli esimene isikunäitus
“Loomulikud abstraktsioonid”. Kutsume kõiki vaatama!

Välissuhete juht
Riina Gendrikson: Septembri teise poole jooksul on välismaale õppima minemas 4 Pallase üliõpilast. Suhtlen nii partnerkooli, kui ka õppuritega ja jälgin vastavate riikide ametlike kanalite infot, kuidas on riiki sisenemise tingimused. 18.09 seisuga on kenasti Thbilisis Mia Melanie Saar maaliosakonnast.
14.-18. septembril õpetas Pallases skulptor Uwe Schloen Saksamaalt Erasmuse väliseksperdi alaprogrammi raames. Selgitasime välja praegusel koroonaviiruse leviku ajastul lähetusega seotud piirangud ja kohustused ning mobiilsus sai korraldatud vastavalt etteantud tingimustele. Gruusia programmi raames planeeritud Thbilisi maaliõppejõu Tinatin Tshkadadze visiit peaks hetkeseisuga aset leidma
9.-13. novembril 2020. 8.-10. septembril võõrustasime nelja Erasmus+ partnerkooli Vilnius College of Technologies and Design mitteakadeemilist töötajat: avalike suhete spetsialist, sekretär ja kaks raamatukogutöötajat. Kolme päeva jooksul käisime ringkäigul osakondades, toimusid kohtumised ja arutelud meie vastavate üksuste esindajatega: raamatukogust Edithi ja Janikaga, kantseleist Maire ja Reedaga, arendusjuht Maikeni ja välissuhetest minuga. Visiit jättis vastastikku väga positiivse mulje. Vilniuse kolleegid olid sõbralikud, avatud ja meie tegemistest väga huvitatud. Lähetuse järgselt kirjutavad mõlemad koolid artikli toimunust. Kuulutasin välja lisakonkursi Erasmus+ programmi üliõpilaste õppetoetusele õppimaks kevadsemestril mõnes Pallase partnerkoolis. Tähtaeg on 24.09 kl 10.00. Mõned huvilised on ühendust võtnud, nõustan neid kandideerimise teemal. Nordplussi võrgustikus arutame, kuidas kasutada väikese rahastuse saanud projekti Higher Education on Craft Traditions eelarvet.

Raamatukogu
Edith Hermann: Kaks nädalat on möödunud väga tempokalt, töiselt ja pingeliselt, peamisteks märksõnadeks esmakursuslaste infotunnid, Leedu kolleegidega kohtumine, lugejaks registreerimised ja lugejate teenindus ning Prima Vista kunstiprogramm. Aina olulisemaks muutub õige ja usaldusväärse info kättesaamine nii globaalses kui ka lokaalses plaanis. Suvine rahulikum olukord hakkab uuesti pingestuma ja haigestunute arv kasvab, ka Eestis. Meie Pallase raamatukogus oleme praegu otsustanud kõik raamatukogu infotunnid siiski kontaktõppes läbi viia. Soovime, et meil tekiks parem kontakt uute tudengitega ja neil side raamatukoguga ja see virtuaalselt kahjuks ei toimi. Sel aastal alustan kõiki infotunde uute reeglite tutvustamisega, sest raamatukogu ja kohvik on kohad, kus käib kõige rohkem inimesi mõlemast koolist ja turvaline käitumine on väga oluline. Lisaks tutvustan juba teist aastat esmasel kohtumisel ka Pallasega seotud kunstnike teoseid. Palume valida kõigil tudengitel ühe teose reproduktsiooni, millega nad kõige paremini haakuvad ennast tutvustades. Selline lähenemine paistab ka üliõpilastele sobivat ja annab võimaluse ka erinevaid kunstnikke
tutvustada. Kolmanda nädala lõpuks on kahe kooli peale kokku toimunud 10 pooleteisetunnist infotundi, kokku 109 esmakursuslasele.
Prima Vista 2020 „Inimese varjud“ raames on avatud neli näitust, üks Pallase ja 3 TÜ raamatukogus. Meie raamatukogus saab vaadata näitust „25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2019“. TÜ raamatukogus on raamatunäitus festivali patrooni loomingust „VIIVI LUIK – luuletaja, proosakirjanik, esseist“.


Indrek Aaviku maalinäitus „VALGUSES JA VARJUS (KUMMITUSLINN / GHOST TOWN)“


ja Malev Toome fotonäitus „INIMESED“

Maaliosakond
Kaspar Tamsalu: Lõunarindel suuremate muutusteta. On alanud gripihooaeg! Üksikud tudengid ja mõned kolleegid on juba langenud nohuse nina küüsi ja on ettevaatusest kodust edasi toimetanud. Kellegil pole seni veel sedasamustki tulnud raporteerida ja loodame, et see niimoodi ka jääb. Vaid nädalad tagasi alanud õppetöö on saanud aga hoo sisse: kui koridoris korra seisatada ja kõrvu teritada, siis on kosta vaid pliiatsite kraapeid vatmanil – muusika minu kõrvadele! Iga seina äärest vaatavad vastu veel närtsimata natüürmordid või modellide murelikud pilgud; põrandad on kaetud värskelt krunditud pappide ja lõuenditega, ateljeeruumid tahavad järjepidevalt õhutamist ja kõik muu on ühtlaselt värvine. Meie üliõpilane Mia lendas päris viimasel hetkel vahetusõpinguteks Gruusiasse ja kirjutab, et seal on väga soe ja tore. Kallid kolleegid on aga ka kooliseinte väliselt olnud väga tegusad: Sel nädalal avas Tallinnas Toompea Lossi kunstisaalis oma isikunäituse “Taevane ja maine” kunstnik ja Pallase maaliosakonna dotsent Sirje Petersen. Näitus on avatud 16. oktoobrini 2020.
Möödund nädalal avas galeriis Art & Tonic isikunäituse “Iidolid ja peened wormid” kunstnik ja Pallase külalislektor Mall Nukke.
Eelolevast nädalast saab Jakobi Galeriis aga kaeda maalikunstniku ja Pallase maaliosakonna multimeistri Indrek Aaviku verivärsket isikunäitust FAKE NEWS.
Kes ei ole veel jõudnud läbi astuda, siis Indrekul on veel ka teine näitus üleval TÜ Raamatukogu II korrusel. “Valguses / Varjus” kestab nädala lõpuni (26.09.2020)


Samal päeval (26.09.2020), mil läheb maha üks näitus TÜ raamatukogus, avab Tartu Kunstimaja väikeses saalis enda näituse “Iiveldus/Nausea” Pallase maaliosakonna IV kursuse üliõpilane Maris Paal. See näitus on eriline veel ka selle poolest, et tegemist on esimese projektiga, mis valmib Tartu Kunstike Liidu, Hotell “Pallase” ja Kõrgema Kunstikooli Pallas koostöö raames. Eriolukorra tõttu neil näitustel kahjuks suuri avamisi ees ei ole, küll aga on kõik oodatud neid külastama!

PS.
Kellegil oli vist vahepeal sünnipäev, sest reede õhtul puhkeruumi uksel kõõludes jäid silma tühjaks söödud kommikarbid.

Fotograafia osakond
Peeter Linnap: Aeg läheb kiirelt ja kokkuvõte tuleb seekord samuti töine, lausa faktograafiline
1. Näitus Jõgeva Kultuurikeskuses (september 2020): Pallase fotograafia osakonnas koostatud Peeter Toominga retrospektiivne fotonäitus “Mees Valgel Hobusel” jõudis septembris Jõgeva Kultuurikeskusesse. See on menuka näituse juba kaheteistkümnes 12 (!) eksponeerimiskoht. Varasemalt on fotoosakonnas kureeritud väljapanekut eksponeeritud Tartus, Rakveres, Haljalas, Kundas, Viljandis, Kuusalus, Valgas, Hiiumaal, Järvamaal, Tõrvas ja Põltsamaal. Näitust saadab Pallases kirjastatud kõvakaaneline mahukas raamat autorist.
2. Veel täiendust allveefotograafide ridadesse: Sel nädalal lisandus veel kaks üliõpilast: Helena Lehtmets ja Karolin Viilukas, fotoosakonna akvalangistide ja allveefotograafide ridadesse. Nende juhendaja, instruktor Einari Talviste on Euroopa 8 kordne meister allveespordis ja kuulub Eesti paremikku ka akvalangistika treenerina. Juhendaja jäi Pallase fotokatega väga rahule! Soovime tudengitele selle mahuka ettevõtmise puhul palju õnne!!!
3. Katsed kujutada kogu maailma ja uus innovaatiline kursus: Allveefotograafia raames jätkuvad fotoosakonnas katsed 360-kraadise pildistamise alal ning on ette valmistatud kursus “Interaktiivne fotograafia”, mis käivitub kevadsemestril. Sellele tehnilisele innovatsioonile rajab fotoosakond teisigi lähituleviku uusi kursusi. Kursusi viivad mh läbi ka uued noored õppejõud nagu läinud õppeaasta parima diplomitöö autor Andero Kalju jt.

Foto Peeter Linnap/ Instruktor Einari Talviste. PallasFoto, 2020
4. Eesti Foto Antoloogia suur menu. Juba aasta esimesel poolel ilmus Pallase foto-osakonnas Prof Dr Peeter Linnapi koostatud mahukas 528 leheküljeline koguteos “Eesti Foto Antoloogia I: 19.sajand-1940”. Üllatava kiirusega on enamik Eesti keskseid ja väiksemaid raamatukogusid ning muuseume hankinud  endale selle meie kooli ja Eesti Kultuurkapitali poolt toetatud suurteose. Raamat on saanud ka esimesi innustavaid tagasiside reflektsioone, mis on äärmiselt rõõmustav ja räägib raamatu vajalikkusest.

5. Fotoosakonna noorel õppejõul Maris Savikul valmis uued plaadikujundused. Fotoosakonna populaarsel õppejõul Maris Savikul valmisid uute albumide “Ülemheli” ja DND “Kesköine” kujundused. Soovime õnne!
6. Õnne sünnipäevaks! Meie õppejõududest täitus Tiit Lepal 50 ja Rao Heidmetsal koguni 64 aastat sünnist. Õnne neile ja tänu hea koostöö eest!

Tekstiiliosakond
Aet Ollisaar: Kudusin alates märtsi lõpust ateljees vaipa võlumetsast, mis asub seitsme maa ja mere taga. Nüüd on see valmis saanud ja uue vaiba esimesed read ja kujundid juba kasvavad. Tekstiiliosakonna dotsent Kadi Pajupuu on koos Marilyn Piirsaluga koostanud raamatu Tegelased ja tüübid meisterdamisprojektidest, milles on rõõmu ja väljakutset väikestele ja suurtele, koos ja omaette. Siin on õpetusi, kuidas teha tegelasi munakarpidest, tüüpe, keda paneb liikuma omapärane nukkvõll ja olendeid, kes peituvad üksikuks jäänud kindas.

Joonistused Marilyn Piirsalu, kujundus Kadi Pajupuu, toimetaja Sirje Endre.
Kokkuvõtte esimese nädala peamine märksõna oli õppetöö algus ja kõik sellega kaasnev: Tahvli tundmaõppimine, uute süsteemidega harjumine, kohtumised tudengitega. Korraldasime ka osakonna õppejõudude koosoleku, kus arutasime ühiselt läbi enim küsimusi tekitanud teemad ja vaatasime läbi õppejõudude infokirja. Avatud loenguga tekstiiliosakonnas algas osakonnasisene valikaine,
külalisõppejõud Piret Valgu loeng ja näidismaterjalid taimsete pigmentidega värvimisest ja trükkimisest olid tõeliselt muljetavaldavad.
Peale pikka janti saime Soomest tagasi žakaartelje poomi, mis kahjuks transpordi ajal kahjustada sai, Soomes ära parandati ja nüüd uue lõimega tagasi jõudis. Eesti ettevõtted kahjuks vajalikku teenust ei paku ning seetõttu kasutasime taas põhjanaabrite abi.
Kokkuvõtte teine nädal: Tartu-Tallinn-Tartu-Tallinn-Tartu-Tallinn-Tartu. Disainiöö. Teise nädala tegevused olid seotud Disainiööga. Tallinn tuli jälle ligemale, nädalas mitu korda edasi-tagasi liikuda tundus juba täitsa valutu. Disainiöö sündmuste ja näitustega olid seotud mitmed osakonna õppejõud ja tudengid.
Esmaspäev. Disainiöö näituse transport ja ülespanek Tallinnas Põhjala tehases.
Meeskond: Maiken, Madis, Aet, Jaak, 5 kolmanda kursuse mööblitudengit, tekstiiliosakonna vilistlane Victoria Käesel.
Tulemus: Pallase ekspositsioon Põhjala tehases disainikoolide alal, eksponeeritud 8 lõputööd ja virtuaalnäitus.
Seejärel: tekstiilitudengite väljasõidutund Põhjala tehasesse, 10 kolmanda kursuse tudengit, õppejõud Aet ja Keret. Alustasime tänavu Stockholmi messi projekti ilma Stockholmita (vähemalt esialgu) ja otsime senisest erinevaid võimalusi projekti teostamiseks. Esmaspäeva lõpetuseks: Disainiöö avaüritused ja kojusõit. Eriauhind Andresele vastupidavuse eest!
Kolmapäev. Tekstiiliosakonna esimese kursuse õppereis Disainiööle, näitused ja üritused. Sihtpunktideks Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Käsitööliidu Kaarmanni kauplus, Reet Ausi stuudio-pood, Põhjala tehase väljapanekud ja lisaks veel mitmeid näitusi ja üritusi tudengite endi valikul. Aitäh meie headele koostööpartneritele ja vilistlastele kes lahkelt selgitusi jagasid: Helen Adamson, Liivi Soova, Liina Veskimägi, Siiri Nool, Margot Vaaderpass ja Eva-Liisa Kubinyi. Tudengeid juhendasid Aet Ollisaar ja Kairi Lentsius.

Meediadisaini osakond
Jaanus Eensalu: Kool algas nagu ikka. September on koordineerimise ja juhtimise kuu, sest kõik on äkki uus ning lahendused tuleb leida kiiresti ja korraga! Septembri algus meeldib mulle väga, siis on ärevus ootus nagu sünnipäeval. Nagu ikka semestri alguses ja tavapäraselt alustame uute praktilise projektiga: Dikland OÜ – veredoonorlus (logod), Tartu Vald – korporatiivtoode, Tartu Tervishoiu Kõrgkool – mainefilm (bränding), Tartu Linnavalitsus ja A Film Eesti OÜ lühianimafilmi Gunnar Neemest – animatsioon.
Meid ümbritseb igapäevaselt liiga palju digitaalset müra, seal hulgas ka tekstimassiivid. Arvan, et kes palju räägib ja palju kirjutab, sellel võib juhtuda, et oma tööde tegemiseks ei jäägi aega. Nii ka meie osakonnas, rääkijatest kirjanikel on tööd kohati poolikud või suisa tegemata. Isiklikult arvan, et sellised aruandlused on äärmiselt vajalikud, kui selleks on otsene põhjus… Võib tekkida kahtlus, et meie tegemisi ei usaldata enam. Ei tahaks lisatööga koormata oma õppejõude, aruandlustega, kui selleks pole kriitilist põhjust. Loodan,
et edaspidi saavad loojad, mentorid, õppejõud tegeleda sellega milleks nad on kutsutud. Hetkel tunduvad kirjutised olema kõikidele siiski lisatöö. Kirjutiste kirjutamise asemel minge näitusele, sest oleme Pallaslased.
Näiteks – Jaanus Eensalu näitus: suur värviarmastus ja taltsutamatu fantaasia
Reede, 18. september 2020
Tänasest oktoobrini keskpaigani on ERMi B-fuajees Jaanus Eensalu näitus “Urvatrumm ja pulgakomm”, kus on valik kunstniku viimase kolme aasta loomingust. “Eensalu töid iseloomustab värviarmastus, hea maitse ja julgus eksperimenteerida. Kunstniku temperament lisab ta töödesse taltsutamatu fantaasia, mõningase teatraalsuse ja mõnusa huumori. Nauditava värvigammaga maalide lood on enamasti lõbusad, kuid vahel ka üpris sünged. Pealtnäha rõõmsa veiderdamise taga peidab end märksa tõsisem maailm,“ tutvustas näitust selle kuraator, ERMi näituste produtsent Reet Mark.
Näitusel on 23 pilti; neid vaatama pääseb kas kogu maja või muinasjutunäituse piletiga.
Ardo Sägi: Käesolev õppeaasta algas juba enne septembrit avaaktusega, äkki oli põhjuseks kartus õitsele puhkeda võiva viiruse ees… Esimene septembri nädal möödus n.ö. sissejuhatavalt ehk siis veelkord ettevalmistused õppetöö alguseks ja ka adapteerumiseks sest nii pikka vahet kontaktõppes ei ole enne kogenud. Teisel septembri nädalal toimusid esmakohtumised I kursusega ja südamlikud taaskohtumised teiste kursustega. Kurb aga pidulik. Paljud tudengid kurtsid, et on tahtnud ammu kooli tulla. Mõni neist istub hommikul vara enne loenguid juba rõõmsa näoga osakonnas, istub ka nendel päevadel kus tal loenguid pole. Siit võib järeldada meeletut iha kontakti ja osakonna vastu. Avati ülekoolilise vabaaine graafikatehnikad gruppi registreerimine. Grupp täitus ühe päevaga ja paljud osa võtta soovijad ei mahtunud gruppi. On näha et tudengite soov oma kätega mõtteid graafikatehnikatesse viia kasvab iga
aastaga. Kahjuks arvesse võttes loengute-praktikumide ajalist kestust ei ole võimalik momendil gruppe suuremaks paisutada. Aine mõte on iga tudengini personaalselt jõuda et säiliks õppekvaliteet ja sisu. Variant seda probleemi lahendada oleks luua grupp n.ö. edasijõudnutele, kes saaksid rohkem iseseisvalt tööd teha ja ei vajaks pidevat kontakti õppejõuga. Loodan, tudengite huvi aine vastu silmas pidades, et see lähimas tulevikus teostub. Nagu alati, on esimene kursus rõõmus ja täis tahet möllata õpirindel, samas on iga aastakäik erinev. Hoiame pöialt et sama rõõm ja tahe oleks olemas ka 3. ja 4. kursusel. Kolme kursuse praktikaesitlused ja praktikate sisud olid „seinast seina“. Oli lati alt kiiret jooksu ja kvaliteetset pikamaajooksu, inimesed ja nende soovid on erinevad… Aga õpetlikud esitlused siiski tervele osakonnale.

Nahadisaini osakond
Rene Haljasmäe: Üldkokkuvõttes on õppeaasta alanud rahulikult ja plaanipäraselt. Ainult I kursus on tavatult suur. Tavatu oli ka sisseastumine, aeg on tavatu… Rutt Maantoa: Loomingulises plaanis on olulisim rahvusvahelisel köitenäitusel Scripta Manent osalemine. Eelmisel aastal 3. kursusega raamatuköitmise aines tehtud tudengite köited on ka näitusel esindatud. Tudengipreemia pälvis Anni Vallsalu.


Anni Vallsalu köide, juhendas Rutt Maantoa.
Pressiteatest: Rahvusvahelise köitenäitus-konkursi Scripta manent VI „Forestonia. Estwald. Mine Metsa!“ võitjad tehti teatavaks.
Reedel 11. septembril toimus ARSi Kunstilinnakus rahvusvahelise köitenäitus-konkursi Scripta manent VI seminar ja näituse avamine, kus avaldati võidutööde autorid. Näitusele saabusid 129 kunstniku köited 15 riigist. Žürii koosseisus Ilizane Grinberga, Valdur Mikita, Lennart Mänd, Karin Paulus, Anne Pikkov ja Tarja Rajakangas valisid välja kolm võrdset peaauhinda ja kümme ergutusauhinda, lisaks anti välja tehnika eripreemia ja toodi esile kaks parimat tudengit. Pallaslasi on suurnäitusel esindatud 18, neist nahadisaini osakonna vilistlased – Kaire Avi-Kinnunen, Anu Kookla, Tiina Kraav, Helle Kõomägi, Kadri Paloveer, Dorel Sabre, Liis Turnau; tudengid (juhendaja Rutt Maantoa) – Gintare Čeponyte (Erasmus+), Iris Järg, Liisa Lääne, Emely Sulg, Taaniel Tambet, Liis Tisler, Anni Vallsalu; õppejõud – Rene Haljasmäe, Maila Käos, Rein Maantoa ja Rutt Maantoa.


Teisipäeva 15.09. õhtul toimus Linnateatri külaliskunstniku Jaagup Roometi varasema köitealase konsultatsiooni jätkuks teatri töökojas näitlejatele köitmise koolitus, mille viis läbi Rene. Priit Pius ja Vanalinna Hariduskolleegiumi “rebane” Aksel on etenduses vangirollis, kes köidavad kinnipidamisasutuse raamatukogu tarbeks trükiseid. Nende köitmistegevus peab olema usutav ja töökeskkond veenev ning tekst ei tohi köitmistuhinas meelest minna… Lavastuse “Nad tulid keskööl” esietendus toimub Salme Keskuses 24. oktoobril.
Kolmapäev 16.09. oli koosolekute päev – ennelõunat rest.suuna ja pealelõunat osakonna koosolekinfotund, kus osalesid ka Vallo ja Kristina.
Vaatluspraktika. Kuna seoses koroonaga on välismaale (isegi Riiga) vaatluspraktikale minek piiratud siis Pallase nahatudengid piirdusid seekord Tallinnas käimisega. Avatud olid mitmed disaini ja köidetega seotud näitused. 23. nädalal oli Põhjala vabrikuhoonetes Disainiöö, mis päädis Disainitänava ja Moepõigu üritusega, kus ka meie nahk oli esile toodud. Kaire Avi-Kinnuneni vest-aksessuaaride teemaline poster asus teiste Pallase kevadiste lõpetajate hulgas disainikoolide väljapanekus II korrusel. Pallas eristus oma kaootilise väljapanekuga teistest kunstikõrgkoolidest. Ilm oli ilus ja disainiaasta tippsündmusel käis tohutult rahvast ja paljud peatusid Pallase nurga juures. Pearuumis esitlesid oma töid nahadisaini osakonna vilistlased-õppejõud.

Mööbliosakond
Jaak Roosi: No midagi ei meenu just sellesse aega, sest see seguneb pikema perioodiga. Aga kui nüüd minna tänasest tagasi, siis ehk midagi meenub. Esmalt, loomulikult mööbliosakond 65. Sellele pühendatud näitus tuleb Nooruse galeriis. Ei tule nii uhke, nagu 60. juubel, aga omamoodi põnev näitus siiski. Seekord siis õppetööd – mööbel, maal, joonistus või projekt. Mida vaid on tehtud õpingute ajal. Seda veab kursuse raames Riho Tiivel koos tudengitega. Loomulikult kõik osakonna õppejõud aitavad näituse koostamisele kaasa. See on suuresti mälu näitus, sest tuleb jõuda selgusele kes tegi, kunas tegi, kes juhendas ja mõni huvitav seik. Praegu on veel mõnel õppejõul meeles, et näiteks Kersti Siim restaureeris lõputööks koduoreli ja kaitses oma lõputööd Ateena kino teise korruse ootesaalis. Ja lõputöö lõpuakordiks mängis kuulus orelimeister Ardo Kriisa sel orelil ühe loo. Ilus oli, aga seda teame vaid meie, kes me seal olime. Aga see ei peaks nii olema. Ka teistel on õigus teada.


Disaini ÖÖ. Viimase nädala esmaspäeval tuli püstitada mõningate tundide jooksul Põhjala vabrikusse Pallase näitus. Sai tehtud. Aga selleks, et see ekspositsioon sünniks, tuli mul Madis Liplapiga eelmise nädala reedel, laupäeval ja pühapäeval varustada kõike seda, mida tegelikult ettevõtmise kordaminekuks on vaja. Kuna III kursuse mööbliosakonna tudengitele oli see väljasõidutund, siis said
nad kogemuse, mis on ühel messil osalemine oma väljapanekuga. Kuna mul ja Madisel on see Stockholmi kursus kahepeale juhendatav, siis Disaini ÖÖ oli mõeldud sellise vahepalana. Põhiline eesmärk oli/on siiski Stockholmi mess, mida ilmselt sel aastal ei tule, siis
Disaini ÖÖ esitlus on piisav asendusaine. Kuna me tunnis selle võimaliku ekspositsiooni küll mängisime läbi, siis kohapeal kujunes see siiski improvisatsiooniks. Tudengid läksid kaasa ja said kogemuse, mis on improvisatsioon ajalises piirangus. Järgmise nädala esmaspäeva hommikul tuleb meil see näitus ka maha võtta ja Tartusse tuua.
Sündis ka koroonast tingitud huvitav ilming. Osakonda sai muretsetud diktofon ja Annes Hermann katsetab oma mööbliloengute lindistamist. Pärast seob selle teksti piltidega ja need, kel puudus võimalus kohal olla, saavad järelvaadata. Igati tore. Õppetööga samaaegselt jätkub õppekeskkonna korrastamine, et amortiseerunud osiseid uuendada ja millisele tegevusele lubas rektor ka koolipoolset tuge.

Skulptuuriosakond
Anne Rudanovski: Tudengid ja vilistlased käivitasid taas kaks aastat tagasi loodud Skulptuuri armastajate klubi. Kord kuus käiakse koos, skulptuuri ja armastust on palju. 14.-18.09 2020 toimus skulptuuriosakonnas saksa skulptor Uwe Schloeni meistrikursus. Eriolukord seab oma nõudmised: test lennujaamas, ooteaeg hotellis Tallinnas. Kõik laabus, esmaspäeval kohtusid tudengid Uwega, et jätkata kevadel e-õppena alustatut. Pikaajaline kursus kulmineerub tudengite näitusega Saksamaal.


Koostöö Uwe Schloeniga algas 2015. aastal. 2017 toimus Uwe algatusel ja õppejõud Rasmus Eisti eestvedamisel kolmanda kursuse suvepraktika Saksamaal. Valmis suuremõõtmeline teos „Paradiso“ (pildil), mis tänaseni külastajatele Hamburgi lähistel KunstHause am Scübergi skulptuuripargis nähtav. Kohalikud hindasid võimast maamärgina mõjuvat teost ja tudengite erakordset koostöövõimekust. Järgmisel aasta näituse teema ‘threat/fear’ oli paigas enne viiruslainet, Covid-19 lisas teemale ootamatu varjundi. Nädala jooksul tegelesid tudengid ideede edasiarenduse, kavandamise, skulptuuride ja installatsioonide teostusega, lisaks näituse korraldusega seotud küsimusted. Näituse avame 5. märtsil 2021 Potsdamis galeriis Kunstwerk. Käivitumas on kevadel pooleli jäänud projektid omavalitsustega, millest lähemalt juttu järgmisel korral.

Vallo Nuust: Koroonaga on ka selge. Esialgu pole kuskilt abi loota, seega sõltub ainult meist endist, kui kaua suudame kurikavala haiguse endast ja Pallasest eemal hoida. Järgmine infokiri tuleb 2 nädala pärast.

Artikli kaanefoto on Pallase väljapanek Disainiööl. Foto Aet Ollisaar