Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: eriolukorra 8. nädal 04.05-08.05. 2020

Kaheksa nädalat, kaheksa kokkuvõtet. Piiranguid hakatakse vaikselt leevendama, samas mitmed olulised jäävad: 2+2 ja maksimum 10 ja maskid nii edasi. Eks kõik on lugenud ja kursis. Pallase otsuste ja lahenduste kohta saavad kõik asjaosalised täpsemat infot, aga lühidalt on seis järgmine:

• Sel kevadel enam Pallases I, II ja III kursuse jaoks kontaktõpet ei taastata.

• Alates 18. maist pääsevad õppehoonetesse need lõpetajad, kes on ennast osakonnajuhatajatele “üles andnud”. Saate oma praktilistele töödele viimast lihvi anda.

• Alates 18. maist pääsevad õppehoonetesse ka töötajad, aga ainult väga vajalike toimingute tegemiseks.

• Pallas tervikuna jääb kuni suvepuhkusteni kaugtööle. Õppehooned on vältimatuteks käikudeks avatud tööpäeviti kl 9-17. Õhtuti ja nädalavahetustel on õppehooned suletud.

• Õppehoonetes viibimise ajal tuleb järgida kõiki ohutusnõudeid … kleebime ruumid plakateid täis.

• Lõputööde kaitsmised ja uute üliõpilaste vastuvõtt toimuvad veebis.

Ja lõpuaktus … anname endast parima, et see mingil moel ja samas parimal võimalikul viisil saaks vabas õhus toimuda.

Siis saan võibolla mõne kõrgema puu otsa ronida ja sealt kõigile lõpetajatele tsiteerida nimikangelast Ilmar Talve romaanist „Juhansoni reisid“: „Nüüd aga, kui me reisid on läbi, võiksin ma öelda, et peaasi oli siiski see, et meie pidasime vastu. Eks see ole kõige tähtsam. Me olime selles asjas ikka kõvasti sees, aga me pidasime vastu!“

Esitan olulisemaid väljavõtteid Pallase inimeste nädala kokkuvõtetest.

Õppeprorektor
Kristina Tamm: Püüa mitte muretseda asjade pärast mida sa ei saa mõjutada. Eriolukord, ilm, tähtajad, õppejõu hääl jne. Mõned asjad on nagu on.

Pallase kodulehelt leiab fotograafia osakonna koostatud abistava juhendi, kuidas oma töid ise kodustes tingimustes pildistada ehk eriolukorra tingimustes hindamiseks paremini eksponeerida.

Traditsioonilist lõpetajate näitust sel aastal ei toimu, kuid Pallase galerii Noorus on alates 25.05 kuni kaitsmiste lõpuni lõpetajate päralt.

Reedesel teeõhtul rektoriga tutvustasid külalised Eesti Kunstiakadeemiast EKA tööstus- ja tootedisaini osakonna magistriõpet.

Arendusjuht
Maiken Austin: Tartu linn soovib Pallasega koostööd teha seoses Tartu kujude riietamisega pidulikesse riietesse, kuna lõpetamised jäävad tavapärasel kujul sel aastal ära. Rääkisin tekstiiliosakonna juhi Prof. Aet Ollisaarega – teeme. Alustasime sisseastumise promoga ja 12. mail avame jälle Pallase galerii Noorus, kus on üleval nahaosakonna suurnäitus “Nahk on ehe?”

Välissuhete juht
Riina Gendrikson: Sellel nädalal tegin ühe tööpäeva Pallases, sest oli vaja tegutseda paberdokumentidega. Kuidagi eriliselt armas oli jälle tööle minna ja vestelda nende toredate töökaaslastega, kes pidid ka mingil põhjusel Pallases kohapeal olema. Malta partnerkoolist tuli info, et neilt soovib meile sügiseks fotoosakonda Erasmusega vahetusüliõpilaseks tulla lausa 4 kandidaati, kes saadavad oma dokumendid 15. mail. Põhiõppesse sisseastumiseks on huvi näidanud 2 Venemaa kodakondsusega kandidaati, keda nõustan jooksvalt. Komisjon kinnitas Erasmuse 2019 projekti praktikatoetuste saajateks kõik avalduse esitanud kandidaadid.

Raamatukogu
Edith Hermann: Rõõmustagem positiivsete muutuste üle, et varsti saame aeg-ajalt kohtuda ka reaalses ruumis ja tagagem siis ühiselt turvalisus. Väravalaenutus töötab, aga seekord oli taas kesine huvi – ainult kaks lugejat ja kolm laenutust. Põhjuseks on Ilmselt ikka kevad ja soojad ilmad. Kuid nägin kolleege ja saime silmast silma rääkida, jälle hea põhjus rõõmustamiseks. Teavikute tagastamisi üldiselt ei toimu, kuid lõpetajad peavad siiski kõik raamatud ja ajakirjad peale kaitsmisi tagasi tooma. Eriolukord muutub tasapisi leebemaks ja osad raamatukogud avavad juba uksi. On tehtud mitmeid ümberkorraldusi. Meiegi peame valmistuma uste avamisel turvaliseks tegevuseks.

Fotograafia osakond
Peeter Linnap: Sel nädalal toimus mingis mõttes “ärkamine koroonaunest”, mis sai alguse … valitsuse raamivatest otsustest ja rektoraadist. Oli kuulda, et avatakse muuseumid, galeriid ja loomaaed. Et tohtivat piiratud ulatuses teha sporti ja külastada mitmesuguseid avalikke asutusi. Jätkus ka rutiin. Kursused hakkasid jõudma oma loogilise lõpuni. Küsimusi peaaegu polnudki, õppejõud saatsid hindeid. Saab näha, mismoodi seekordne uudne virtuaalhindamine lõpuks välja kukub. Oluliseks, adrekat tõstvaks teemaks tõusis seekord ka digitaalne või elektrooniline või hoopis virtuaalne uute tudengite vastuvõtt. Fotoosakonna seisukoht oli, et kandidaate peaks korraga nägema ja seetõttu valisime meie suhtluskeskkonnaks Zoomi. Sisseastumisülesanded peavad olema selgelt väljendatud.

Maaliosakond
Kaspar Tamsalu: Ma ei mäleta, et ühelgi teisel nädalal – praeguse kriisi ajal või sellele eelnevalt – oleks olnud nii palju erinevaid koosolekuid, arutelusid, teeõhtuid või infotunde. Tuttavaid nägusid tihedamini näha on olnud väga tore. Nädala haripunkt minu jaoks oli II ja III kursuse maalikunsti üliõpilaste näituseprojektide presenteerimine Hotell Pallase maalikunsti stipendiumi komisjonile, mille tulemusena sai välja valitud võiduprojekt, mis tuleval nädalal ka välja kuulutatakse. Saime komisjoni liikmetelt nii tudengite projektidele, kui kogu stipendiumikavale palju head tagasisidet ja olulist mõtteainet projekti arendamiseks edaspidiseks. Võitja saab peale stipendiumiraha ka võimaluse/kohustuse sügisel Tartu Kunstimajas näituse tegemiseks, mis tähendab lähikuudel tihedat suhtlust Kunstimajaga. Õppetöö on sisuliselt lõppenud, kuigi hindamiste eel on dialoog üliõpilastega kohati lausa mitmekordistunud. Lõpetajatel on ees kirjalike tööde tähtaeg ning praktilised tööd edenevad kiiresti-kiiresti. Suurimateks väljakutseteks on nüüd ikkagi lõpetamised hästi läbi viia ning lõpetajad väärikalt lendu lasta. Sellele järgneb veel sisseastumiste distantsilt läbi viimine, mis saab kindlasti huvitav olema.

Tekstiiliosakond
Aet Ollisaar: Vaatan hämminguga et kaheksa nädalat tagasi olen osakonnale teinud uue dokumentide kausta mille pealkiri on „tekstiili kriisiplaan õppetööks“, milles kogu eriolukorra aja olen töötanud. Kriisi ei tulnud, tänu superõppejõududele ja motiveeritud tudengitele! Kõik ained on leidnud oma toimumisrütmi. Aga kausta ümber nimetama ka ei hakka, see esialgne segadus on hea meeles hoida. Seda suurem rõõm on õnnestumistest, semestri lõpp läheneb! Tundub et aiapidamine on taas haaranud kõiki osakonna töötajaid. FB juba kubiseb minu tulbifotodest sest värvirõõm vaimustab mind endiselt. Olen kahjuks sortide nimed ammu unustanud ja alati pole ka meeles, millisest peenrast millist värvi tulbid tulema peaksid, aga ootus ja rõõm on seda suurem. Kevad Karlovas ja võlumetsas.

Lõputööd koguvad ridu ja kaalu, järgmisel nädalal hakkame osakonnas põnevusega lugema. Kaitsmiste juures teeb heameelt et mingis vormis näitus ikkagi toimub ja lisandub võimalus pildistada töid galeriiruumis. Vastuvõtu juures on väljakutse korraldada eksamid nii, et ei tekiks liialt korralduslikke tõrkeid. Läheneme loovalt ja usaldame sisseastujaid, vaatame kuidas eksperiment koduste eksamitega õnnestub. Olen põnevil ja lootusrikas. Galerii avatakse taas! See annab võimaluse korraldada juunis ka Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus, mille tööde komplekti žürii välja valis, kuid mis eriolukorra tõttu ootele jäi. Žüriisõela läbinud autorite seas on ka tekstiiliosakonna tudengeid, vilistlasi ja õppejõude. Peale kaitsmisi on galerii tekstiilikunsti päralt.

Tegeleme uue õppeaasta planeerimisega. Vaatamata kõigile prognoosidele ja stsenaariumidele teeme suuri plaane. On nagu on, aga ette muretseda ei tasu. Eelkokkulepped on tehtud, loodame et projektid toimuvad ja välisõppejõud saavad tulla.

Nahadisaini osakond
Rene Haljasmäe: Tohutu rõõm on, et „Nahk on ehe?“ väljapanek Nooruse galeriis jätkub! Võtke aega, et seda suurnäitust külastada!

Mõned näited õppejõudude tagasisidest:

Kerli Jõgi: Õpilaste tööde läbivaatamine kujunes töömahukaks ja aeganõudvaks ning seda suurem oli rõõm tõdeda, et sellele vaatamata said õpilased õppejõududelt adekvaatset ja asjatundlikku tagasisidet. Osakonna hindamiskomisjonis oli sel korral vähem disaini- ja kunstialast kompetentsi. Varem olen seda leevendanud teistest osakondadest õppejõudude kutsumisega hindamistele, kindlasti peaks seda jätkama, kuid sellele vaatamata tuleks leida disaini suuna juht osakonnas. Üliõpilastega olen väga rahul. Tööd on huvitavad ja inspireerivad, tulemused head.

Meediadisaini osakond
Jaanus Eensalu: Salvestamine/kogumine ja näitamine/esitamine jne … ning kõik see toimub ekraanil. Ekraan ei küsi, kas on hommik või õhtu, öö või päev, väsimatu valgus millest tekib ekraani-päevitus. Liigsest ekraanist võib tekkida väsimus, õnneks on veel olemas päris maailm ja päris inimesed. Tunnusgraafika esitlused on saadetud Tartu Vallale, väga tublid. Rõõmuga tulevad arvestused.

Mööbliosakond
Jaak Roosi: Täiesti kõrvaline teema, sain kolmandat korda vanaisaks. Ikka juhtub.

Esmaspäeval toimus mööbliosakonna õppejõudude veebikoosolek, kus arutati muude küsimuste kõrval keskselt sisseastumiseksameid. Kolmapäeval oli mööbliosakonna üldkoosolek. Arutati lõputöödega seonduvat, osakonna kappidest oma asjade kättesaamist ja osakonnas lõputööde tegemise võimalust. Seda võimalust taotlevad erinevas ajalises mahus neli tudengit.

Mööbliosakonna näitus Tartu Ülikooli Raamatukogus tuli maha võtta ja laiali jagada. Seega, keeruline logistiline ülesanne. Neljapäeva õhtupoolikuks – tehtud.

Skulptuuriosakond
Anne Rudanovski: Kui elu nii jätkub, siis ilmselt saab hoo sisse uute suhtlusvahendite loomine, kus virtuaalne ja reaalne tublisti miksitud ja me peame end tihti näpistama, et aru saada, kus me oleme. Õppetöö jätkus, tudengite motivatsioon kõigub, raske on moraali hoida, kui kevadised ilmad karantiinikoopast välja kisuvad. Ettevalmistused virtuaalkeskkonnas sisseastumisteks nõuavad ettevalmistusi. Kuigi… meie osakonnas on seda juba ette tulnud. Meie tänavune lõpetaja Gertrud Kinna astus sisse Skype vahendusel neli aastat tagasi. Saatuse irooniana on tema lõputöö kaitsmine samasugune, kui sisseastumine. Hindamise protseduurid on selginenud, järgmisel nädalal on start. Pärast hindamisi on võimalik teha kokkuvõtteid, mida sellest ajast laiemalt õppisime, mida väärtustame nüüdsest rohkem ja kus saab teha kannapöördeid. Mis läks hästi ja mis mitte nii väga? Kui peaks midagi sellist korduma, mida teeksime teisiti? Natuke värsket õhku tuli mõnede piirangute lõpetamisega seoses. Eriti mõnedele meie osakonna lõpetajatele on oluline kooli töövahendite kasutamise võimalus ja Nooruse galerii tegevuse jätkumine.

Vallo Nuust: Me olime selles asjas ikka kõvasti sees, aga me pidasime vastu!

 

Fotol on Vallo Nuust tühjas Pallase maalistuudios. Foto autor Indrek Aavik.