Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: eriolukorra 4. nädal 06.04-10.04. 2020

Eriolukorra neljas nädalüks kuu. 

Peeter Linnap märgib: „Sel neljandal nädalal andis jõudu positiivne tagasiside, teadmine et ka meie inimesed oskavad olla tänulikud, et keegi ei vea suures plaanis eriti alt ja et 4 nädala jooksul pole suurt keegi läinud oluliselt paanikasse.“ 

Sõitsin lihavõttereedel 400 km mööda tühje maanteid, läbi tühjade asulate ja linnade. Mõtlesin, kui habras kõik on. Sõitsin Pärnusse vaatama oma ema, kellega viimati olime koos Vabariigi aastapäeval. Tookord saime käest kinni hoida. Seekord saime vaid õues jalutada. Aga ma nägin ta ära ja tema minu ka. 

Mart Kivastik kirjutab raamatus „Presidendi lapsed“: „Peagi kaovad maailmast sõjad ja nälg, rassid muutuvad võrdseks, hiinlased kasvavad pikemaks ja arstid ravivad välja viimase haiguse. Me jääme igavesti nooreks ja tantsime kõik koos kes aias. Selleks on väga vähe vaja. Tuleb lihtsalt järele mõelda, mis minevikus valesti tehti, ja püüda nendest halbadest tegudest hoiduda. See on ju nii lihtne. 

/—/ 

Kui bengali tiigril algavad tuhud, eraldavad rohelised miljon dollarit sünnituseks, saadavad helikopteri ja kolm arsti. Kui vaja, viiakse rase Brüsseli kliinikusse. Kui tilk naftat kukub merre, pestakse kalad lapiga puhtaks. Kui Eesti metsas pole käbi küllalt suur või on männil okkaid puudu, hakatakse instituutides muretsema. Tehakse teadust, kuidas käbi kasvaks veel ja okkaid sigiks juurde. Sõnaga, nagu ütles meie parteiajaloo õpetaja sm Kinkar, loodust me hoida ei häbene, miks me ei võiks hoida inimest?“ 

Küllap möödunud kuu kõige olulisem meeldetuletus meile kõigile on, et inimesed vajavad üle kõige teisi inimesi. Miks me ei võiks siis lisaks loodusele hoida ka inimest? 

 

Esitan olulisemaid väljavõtteid Pallase inimeste nädala kokkuvõtetest. 

Õppeprorektor 

Kristina Tamm: Oleme rõõmsad (ja vahepeal imestame ka) selle üle, mida kõike me praegu teeme, suudame ja õpime. Kevad on niikuinii alati suurepärane. 

Sellel nädalal avanes tudengitele võimalus (olgem enda vastu ausad, kohustus) vastata õppekeskkonna ja õppekorralduse tagasisideküsitlusele, mida viiakse läbi kord kolme aasta jooksul. Veel saab esitada kandidaate üliõpilasesindusse. Üliõpilased, hoolige oma osakonnast ja Pallase üliõpilaskonnast ning esitage kandidaatideks oma osakonna tegusad, head, targad, andekad jt. üliõpilased (või kõige parem, iseennast, tegelikult ka!). 

Arendusjuht 

Maiken Austin: „Neljas nädal ja väidetavalt peaksid uued harjumused hakkama nüüd juba kinnistuma. Kodus ON vähemalt mul mugav töötada, aga kindlasti tunnen puudust inimestest ja isiklikust suhtlemisest. Aga juba avastan hulganisti asju, millest olukorra normaliseerumisel kindlasti puudust hakkan tundma. Nagu näiteks valikute vähesus, mis teeb elu märksa lihtsamaks!” 

Õpetajate Lehes ilmus 9. aprillil artikkel selle kohta, kuidas läheb distantsõpe Pallases. 

https://opleht.ee/2020/04/%ef%bb%bferiolukord-toi-pallasesse-julguseaasta/ 

Välissuhete juht 

Riina Gendrikson: Jätkuvad eelmise nädalaga sarnased tööd. Ka sel nädalal suhtlen kõigi Pallases olevate Erasmus+ välisüliõpilastega, Pallase üliõpilastega, kes soovivad sügisel partnerkooli kandideerida ja partnerkoolide koordinaatoritega. Tänaseks on kõik meie õppurid nomineeritud, juhendan neid dokumentide koostamise asjus. 

Raamatukogu 

Edith Hermann: Virtuaalse ja reaalse raamatukogu argipäevas on välja kujunenud uus normaalsus, nagu nüüd on kombeks öelda. Rütm on vaikselt paika loksunud ja oleme õppinud aega paremini planeerima. Erinevalt mitmest teisest rakenduskõrgkooli raamatukogust, kus laenutuste arv pidi tasapisi vähenema, on meil see väikselt suurenenud. Kutsun ja julgustan endiselt kõiki huvilisi meile kirjutama või helistama, me oleme olemas ja võimaluste piires valmis abistama. 

Fotograafia osakond 

Peeter Linnap: “Distantsus on muutumas “modus vivendiks”. Sellega on kohanetud. Sellega on ka tülli mindud, aga lõpuks ikka kohanetud.  

Kuna pühendumus on tavalisega võrreldes praeguses “kaugõppes” juba umbes 1.7 (mitte 1.5), siis – mine tea, ehk tõuseb paradoksaalselt praeguses olukorras meie antava hariduse kvaliteet? Protsessina igal juhul süvendab praegune kontekst küll pühendumust.“ 

Sedapuhku käivitus meil stuudio abstraktse lavastusfoto kursus ja käivitumas on dokumentalistika. Esmalt peavad tudengid endale enne pildistama hakkamist teadvustama, millised on praegused kesksed sotsiaalsed probleemid? Kas näiteks “vaatajale tulevikust” viitavad praegused tüüpiliselt tühjad tänavad just tingima viiruse ja pandeemia probleemidele või võivad tühjad linnamaastikud panna oletama mõne muu katastroofi – neutronpommi vmt laastavast mõjust. Paratamatult peame praeguses kontekstis kasutama n-n fototekste, selle asemel, et loota doktriinile “pildid räägivad ise enda eest”! Kas roheline lootusvalgus teatrite “Vanemuine” ja “Estonia” öisel esiletõstmisel meie fotodel ei või tuleviku auditooriumidele anda infot marslaste kunagisest vastuvõtutseremooniast Eesti linnades? Ütleme aastal 2100. Kas üldse tulevikus ikka jäävad alles tahvlikujulised kahedimensionaalsed objektid – n-n “pildid” mälu kandjatena? Või kaotab selline “pildimäletamine” oma tähenduse uues tehnoloogilises olukorras täiesti? 

Kommunikatsiooniprobleeme esineb ja kohati näib, et närvid on inimeste väliselt kenade naeratuste taga vägagi pingul. Eestlased on igati toredad inimesed, aga suhtlemine on meil krooniliselt poolik, alaliselt on vaja mõnd “pulmavana”, kes sillutab tee inimtüüpide A, B ja C vahel. Palun väga, miks mitte? 

Tekstiiliosakond 

Aet Ollisaar: Osakonna asjad on kontrolli all ja head asjad teevad alati rõõmu. Nii osakonna õppejõud, külalisõppejõud kui ka tudengid on andnud endast parima. Semestri lõpp juba paistab ja lõputööd tõotavad tulla põnevad. 

Head uudised: Maryliis Teinfeldt-Grins on Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2019, Kadi Pajupuu tegevus pälvis tunnustuse Aasta Tegu 2019, Aet Ollisaar on Aasta Tekstiilikunstniku nominentide seas (Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastapreemiad). 

Veel häid uudiseid: Estonian Fashion Festivali etendusele OmaMood pääsesid osalema kaks Pallase tekstiiliosakonna kollektsiooni: KARgE (Anett Niine, Marge Allik ja Liisi Tamm) ja Vundament (Siret Ott). 

Pallase korraldataval Mood-Performance-Tants moeetendusel, mis on samuti Estonian Fashion Festivali kavas, tulevad esitlemisele kolme tekstiiliosakonna lõpetaja kollektsioonid. 

Üldine hoiak osakonnas on positiivne. Vaatamata kõigele saame hakkama! 

Meediadisaini osakond 

Jaanus Eensalu: Nädal oli väga tihehelistamine ja meilid ja jälle helistamine ja meilid jnejne. 

Mõned näited õppejõudude tagasisidest: 

Korporatiiv- ja infograafika. Korporatiivtoode – Jaanus Eensalu – Sellel nädala loengus analüüsiti uut briifi ning nüüd tehakse iseseisvalt parandusi. Jätkuvalt kiidan selle kursuse tudengeid. 

Digitaalse tehnika põhikursus – Alar Suija – See nädal sai tudengitele räägitud veidi postproduktsioonist ja antud järgmiseks nädalaks kodutöö “ekspertintervjuu”. On plaan lasta neil teha raadioreklaam, mille siis ülejärgmine kord maha mängiks eetris. Selle nädala ülesanne oli “valgus” ja tudengid said sellega väga tublilt hakkama. Minu arust on see aasta kõik väga usinad ja asjalikud ja ausalt öeldes on ka tähtajaks esitamisega lood ootamatult hästi  (võrreldes n.ö. tavaolukorraga). 

Maaliosakond 

Kaspar Tamsalu: Tsüklinädal võimaldas ilmselt kõigile leida see aeg, et hinge tõmmata ja keskenduda kümne erineva asja asemel ühele korraga. Igal juhul algas käesolev nädal märgatavalt teises meeleolus. Üliõpilased on ikkagi stressis sellest, et ei saa teiste inimestega kohtuda, aga üldine meeleseisund tundub olevat pigem tõusuteel. Sama peegeldub meil ilmastikuoludes – vahelduvad päike, rahe ja äike. Särtsu lisab kõigi tegevusse kindlasti ka fakt, et hindamised terendavad juba nurga taga.  

Õppejõududega vestlemisest selgub, et töö edeneb ja hindamisteks oleme varsti valmis. Nemad on kaugõppe seniste tulemustega rahul. Üliõpilased laevad usinalt enda tehtud töid internetti ja dialoog käib. Päris ägedaid maale on Teamsi tekkinud. 

Väljakutsed: Hetkel tundub, et suurim väljakutse on nüüd vastu pidada. Pühademeeleolu. Kuu aega on seda kadalippu läbitud ja kes teab, kui palju meid veel ees ootab. Nii sujuv on praegu, et võib-olla oleme tormi silma sisse jõudnud. 

Nahadisaini osakond 

Kerli Jõgi: Kohtusin sel nädalal õpilastega videokoosolekul, mille eesmärk oli vabas vormis vestelda kõigest muust, kui eriolukorrast, kohustustest ja koolist. Kuigi eesmärki täielikult täita ei õnnestunud, saime tõdeda, et olukorrale vaatamata lambad ikka poegivad ja kutsikad ikka kasvavad. Vestlus kujunes meeleolukaks ja mugavaks ja otsustasime ka edaspidi kulutada see pool tundi nädalas sundimatule virtuaalsele koosolemisele. Kuidagi vastupidiselt olukorrale tundub, et suhtlen osa kolleegide ja õpilastega praegu isegi lähemalt kui siis, kui saime samas ruumis viibida. Polegi kunagi olnud põhjust võõrustada oma kodus nii suurel hulgal inimesi. See kõik on kuidagi lahedalt veider ja naljakas. 

Skulptuuriosakond 

Anne Rudanovski: Millest tudengid puudust tunnevad? Inimestest, inimestest, inimestest. Arvutiklassist. Töökojast ja köögis kokkusaamisest. Kõik ained on joonistamine, ütlevad mõned tudengid, sest figuuri modelleerimise asemel saab praegu jätkata skulptuuri ja modelleerimise õpinguid toetavate tegevustega. Valmistume hindamisteks, mõtleme, kuidas paremini tagasisidestada. 

Mööbliosakond 

Jaak Roosi: Selleks, et sügissemestri koormus ei kasvaks liialt suureks, saab kõik ained sel semestril lõpetada, välja arvatud II kursuse restaureerimie suuna aine „pehme polster“, mis läheb sügissemestrisse. Samas pakub osakond sügissemestril, erinevates õppeainetes, kokkuleppel õppejõududega nö järeleaitamise tunde. Aga need on vabatahtlikud. 

 

 

Küllap möödunud kuu kõige olulisem meeldetuletus meile kõigile on, et inimesed vajavad üle kõige teisi inimesi. Mis on kool ilma tudengite ja õppejõududeta? Ja kuigi peame tervise huvides üksteisest eemale hoidma, on näha, et eelmise nädala olulisim teema oli just inimeste hoidmine ja koos olemine. Anname endast parima, et teineteist hoida, nii lähedal, kui kaugel. Ja kui ükskord algab aega, mil taas on lubatud kätest kinni hoida, siis korraldame Pallase keti, ilmtingimata. 

Vallo Nuust 

Foto tehtud Pallase ühiskogunemisel 2018. aastal, autor Vallo Kalamees.