Pallase raamatukogus saab näha näitust „Soome kauneimad raamatud 2021“ ja toimub vestlusring

Näitus „Soome kauneimad raamatud 2021“
Pallase raamatukogus
7.11.2022 – 13.01.2023.

Kõrgema Kunstikooli Pallas raamatukogus avatakse esmaspäeval, 7. novembril näitus 2021. aasta Soome kauneimatest raamatutest. Kolmapäeval, 9. novembril kl 17.30 toimub raamatukogus vestlusring teemal “Kirjataide – mitä se on? // Raamatukunst – mis see on?”.

Kauneimaid raamatuid valitakse Soome Raamatukunsti Komitee eestvedamisel järjepidevalt juba 1947. aastast. Soome kauneimate raamatute konkursi laiem eesmärk on ühiskonnas kaasa aidata raamatute ja raamatukunsti väärtustamisele. Komitee soovib, et trükitud raamatuid vaadataks kui kunstilisi tervikuid, milles vorm ja sisu üksteist võimalikult hästi toetavad.

Pallase raamatukogus saab Soome kauneimaid raamatuid vaadata juba üheteistkümnendat korda. Esimene kord oli 2009. aastal kui näidati 2008. aasta raamatuid ja traditsiooniliselt on neid näitusi korraldatud igal aastal välja arvatud 2015 ja 2020.

Käesoleval näitusel esitletakse 2021. aasta raamatute valikut. Soome kauneimate raamatute konkursi erinevus Eesti samalaadsest konkursist on see, et igal aastal valitakse ka üks kõige kaunim raamat. Valik tehakse 6 erinevas kategoorias: ilukirjandus-, aime- ja õpperaamatud, kunsti- ja fotoraamatud, laste- ja noorte raamatud, koomiksid ja alates 2019. lisandus uus kategooria, erilised raamatud. Need on raamatud, mis paistavad silma raamatukunstile innovaatilise lähenemisega. Lisaks valitakse kauneimad raamatukaaned, mida sellel näitusel kahjuks ei esitleta. 2021. aastal oli žürii esimeheks Annukka Ahopalo, (Graafinen Teollisuus ry) ja lisaks 4-liikmeline eel- ja 11-liikmeline žürii. Raamatuid saadeti valimiseks 219 ja valituks osutus neist 27.

2021. aasta kauneimaks raamatuks valiti Matti Hagelbergi „Läskimooses“, mis on üheksa aastase töö tulemusena valminud eepiline teos. Tutvustuses kirjutatakse : “Selles hoolikalt koostatud kolmest koomiksiköitest koosnevas kogumikus töötab iga millimeeter. Erksavärviline ja üllatava tüpograafiaga ümbris sisaldab endas must-valget kosmilist universumit. Raamatute kaaned ja elegantne lehekülgede nummerdus üllatavad ja rõõmustavad. Helesinised köited on graafilise disaini meistriteos – hinnalised esemed, mille kõik detailid on kaunid ja läbimõeldud.“

Soome kauneimate raamatute 2021 näitust on eksponeeritud nii Soomes kui ka Euroopas. Lisaks osalevad raamatud 2023. aasta jaanuaris konkursil Best Book Design from all over the World.

Pallase raamatukogus toimuv näitus on korraldatud koostöös Soome Instituudi Tartu osakonnaga ja Soome Raamatukunsti Komiteega. Näituse plakati, sildid ja järjehoidjad on kujundand Tartu Kunstikooli õpilane Kirke-Berit Soosaar.

Pallase raamatukogu on avatud E–N kl 9–17 ja R kl 9–16.30. Raamatukogu on suletud kuu viimasel reedel 25.11 ja 23.12.22 – 1.01.23.
Raamatukogu asub Tolstoi tänava õppehoones (sissepääs hoovi Tähe 38b või Eha 41 väravate kaudu)

Lisainformatsioon:

Edith Hermann
Pallase raamatukogu juhataja
edith.hermann@pallasart.ee

Kaanefotol Matti Hagelbergi “Läskimooses” (allikas: www.kauneimmatkirjat.fi )

04.11.22


Soome Kauneimad raamatud näitus Pallase raamatukogus 2022