Pallase moeetenduse Mood-Performance-Tants esmaesitlus 9. juunil kell 19.00

Mida kujutab endast Mood-Performance-Tants?

Mood-Performance-Tants on Tartu vanim moeetendus, mis tutvustab igal aastal Pallase tekstiili- ja nahadisainiosakonna tudengite lõputöid ning konkursist osa võtnud disainerite kollektsioone väga erilises tantsuetenduses. See on omanäoline moeüritus, kus kollektsioone esitletakse mängulise ja sisulise tervikuna. Igal aastal on etendus kantud konkreetsest teemast, mille valikul on oma roll ka toimumiskohal. Iga toimumispaik lisab omakorda uusi väljakutseid, aga rändamine erinevate esinemispaikade vahel välistab rutiini ja teeb etenduse kordumatuks.

Mood-Performance-Tants virtuaaletenduse filmimine Aparaaditehases 2020. aastal. Foto: Maria Kilk

MPT on kujunenud noorele disainerile heaks stardiplatvormiks. Paljudele on see esimeseks katseks oma kollektsioonide loomisel ja esitlemisel, ka projekti korralduses osalemine. Moeetenduse kaudu saavad erinevate osakondade tudengid võimaluse näidata suuremale publikule, mida nad teha oskavad, ja mis neile meeldib!

Kuidas ning kust sai moeetendus alguse?

Üks sündmus pani aluse Mood-Performance-Tants moeetendusele: 23. novembril 1997 korraldas Tartu Zonta klubi Illusioonis kadripäeva puhul heategevusliku kübarashow, mille tulu läks andekate tütarlaste muusikaõpingute toetamiseks. Ürituse žüriis olid tookord Linnar Priimägi. Silver Vahtre, Reet Piiri, Jaak Lume. Nikolai Männik, Tarvo Seedre. Valiku kriteeriumitena toodi välja töömahukus, loomingulisus, fantaasiarikkus ja kooskõla kübarakandjaga. Peaauhind – kolmepäevane lennureis Londonisse – läks Lola Liivat-Makarovale hiigelsuure Londoni-nimelisekübara eest. Võistluses lõi kaasa ka Pallase valvur Helve Ritson, kes oli valmistanud suure loodusteemalise kübarakompositsiooni. Etenduses osales põhimõtteliselt terve kool. Valmistati nii erinevatest materjalidest fantaasiakübaraid kui ka vilditud mütse. Eesmärk oli luua terviklik etendus, mis oli rajatud kunstiajaloo õppejõu Leili Parhomenko kogust valitud tausta slaidide ning muusika, valguse ja kübarate koosmõjule. Juhendajateks olid tookord Aet Ollisaar ja Heli Tuksam, lavastuse proove tehti koolis ning ka klubis Illusioon. Modellideks olid lisaks tekstiiliosakonna tudengitele ka Madis Liplap ja Age Roosi, kes oli etenduse ajal vaid kaheksakuune. Peale seda muutus etendus juba iga-aastasekt traditsiooniks ja on kujunenud just selliseks nagu 9. juunil jälle näha saab.

Millised on moeetenduse väärtused?

Mood-Performance-Tants on nagu kaasaegne kunstnik, kes kannatamise asemel tegutseb. Ta on julge, rahutu, provokatiivne ja antiglamuurne. MPT käib kaarega mööda kapitalistlikust rahulolust, sõbrustades peamiselt eneseteadlikkusega. Teda võib kohata linna kõige ühiskonnakriitilisemates lokaalides, kus ta eneseiroonilise muigega läheb kaasa ka kõige pöörasemate ideedega.

Lisette Sivardi kollektsioon “VÖÖ” 2020. aasta Mood-Performance-Tants etendusel. Foto: Maria Kilk

Millised on mõned tuntuimad moedisainerid, kes on etendusest osa võtnud?

Triinu Pungits, Liisi Eesmaa ja mitmeid teised on oma loominguga tõstnud Tartu korraks välja tolmuse provintsilinna argipäevast, glamuurse fantastika sfääridesse. On ka osalenud sellised moedisainerid, nagu Hanna Tiidus, Raili Nõlvak, Annika Kiidron, Hanna Korsar jpt.

Annika Kiidroni kollektsioon 2019. aasta Mood_performance-Tants etendusel ERM-is Foto: Sadu-Triste Juurikas

Millises suunas liigub MPT tulevik?

MPT peaks ka edaspidi püüdma hoida endas Tartu kultuurielule iseloomulikku mitmekesisust, natuke kodust tunnet, teravat huumorit ja üllatusmomenti.

MPT saab alati olema Pallase tudengite nägu ja tegu!

Alates 2018. aastast on Mood-Performance-Tants Estonian Fashion Festivali kavas, tänu millele on oluliselt kasvanud etenduse tuntus ja disainerite võimalused rahvusvahelistumiseks. 

Mood-Performance-Tants 2021. aasta konkursilt edasipääsenud kollektsioonid:

1. „4bidden Fruit“ Kondrat Hecht (Läti)
2. „BLACK BOX LABEL – ABSENCE OF LIGHT“ Rytis Beiga (Leedu)
3. „HINGA“ Lisette Laanoja

Mood-Performance-Tants etendusel osalevad lõputöödega Kõrgema Kunstikool Pallas üliõpilased: 

1. “Elsa” Claire Aunison
2. “Sidumsus” Kelin Kuznetsova
3. “Leatherli” Liisa Lääne
4. “Leek” Malle Soosaar
5. “Maria” Liis Tisler
6. “London” Anni Valsalu
7.  Iris Krantsiveer

2021 aasta virtuaalshow on alates 9. juunist kell 19.00 nähtav SIIN

Kaanefoto on Mood-Performance-Tants 2018. aasta etenduselt. Foto: Silver Taavet Kollom