Pallase Lend 2023 lõputööde kaitsmised

Täna, 6. juunil algavad Kõrgema Kunstikooli Pallas selleaastased lõputööde kaitsmised. Kuue päeva jooksul tulevad kaitsmisele 51 lõputööd disaini, kunstide ja konserveerimise/restaureerimise valdkondades.

Kaitsmised on traditsiooniliselt avalikud ning neid on oodatud vaatama-kuulama kõik huvilised.

Disaini valdkonnas kaitsevad 6.-8. juunil lõputöid nelja osakonna lõpetajad. Mööbliosakonna diplomandid tegelevad tootedisainiga laiemalt ja mitmed lõputööd on koostööprojektid ettevõtetega. Meediadisaini osakonna lõputööde hulgas on tellimustöid, mille raames luuakse mitmele ettevõtetele visuaalne identiteet, tehakse reklaamikampaaniaid ning kujundatakse kunstiõppe platvorm ja raamat. Nahadisaini osakonna lõputöödena valmib nii jalatseid kui ka aksessuaare. Tekstiiliosakonna lõputööde autorid uurivad ühiskonnas aktuaalseid teemasid ning otsivad materjalidele uudseid jätkusuutlikke kasutusviise.
Enamust tekstiiliosakonna lõputöödest ja ühte nahadisaini osakonna lõputööd esitletakse 7. juunil Eesti Rahva Muuseumis Estonian Fashion Festivali raames toimuval Pallase moeetendusel Mood-Performance-Tants.

Konserveerimise ja restaureerimise suunal 9. juunil kaitstavaid mööbli-, maali- ja nahadisaini osakonna lõputöid iseloomustab eripalgelisus, samas ühendab neid kõiki kirg pärandi mõtestamise ja säilitamise vastu. Nii mitmedki objektid alates pillidest ja lõpetades stukkdekooriga on saanud uue elu, aga on ka jäädvustatud paratamatult kaduvat.

Kunstide valdkonnas 12. ja 13. juunil esitletavad fotograafia osakonna lõpetajate tööd on ühtaegu sotsiaalselt olulised (uurimused sõjapõgenikest, vananemisest, kohalolekust, suhtest vaatajaga), tundlikud (nt luule-fotoraamatud) kui ka innovaatilised, kasutades AI poolt alles äsja loodud võimalusi. Meediadisaini osakonna diplomandid esitlevad linoollõikes ja digimaalis teostatud kunstiprojekte, skulptuuriosakonna lõpetajal seevastu valmib protsendikunsti võidukavandi teemal loovuurimus. Maaliosakonna lõputöödes kajastuvad teemadena nii pöördumine minevikku kui ka eksperimenteerimine ning lahti laskmine olevikust.

Lõputööde hindamiskomisjonide koosseisu kuuluvad valdkondade eksperdid Eestist ja välismaalt.

Kaitsmised toimuvad enamasti galeriis Pallas (Riia 11, Tartus) ning täpne ajagraafik asub siin www.pallasart.ee/oppimine/kaitsmised-2023/

Näituse LEND 2023 on kujundanud Madis Liplap.

Pärast kaitsmisi on näitusesaalid ainult külastajate päralt ning näituse avamine toimub neljapäeval, 15. juunil kl 17. Avamisüritusel tutvustavad Pallase erialaosakondade esindajad lõputöid.

Tartu linna päeval, 29. juunil kl 17 toimub galeriis näitust tutvustav ringkäik, mis pakub samuti head võimalust saada täpsemat infot lõputööde kohta.

Lõputööde näitus on avatud 8. juulini.