Pallase Infokiri 18.04. – 08.05.2022

Rektor

Piret Viirpalu: Suur kevad on äkki kätte jõudnud. Kõik õitseb ja haljendab ja Tartusse jõudmas aasta kõige ilusam aeg. Kõikidele koolidele, sealhulgas Pallasele on aga see kõige ilusam aeg ühtlasi kõige kiirem aeg. Esmaspäeval, 09.05 stardime päris suure seltskonnaga Veneetsiasse biennaalile. Reisimuljetest siis juba järgmises infokirjas.

Vahepealsesse aega on jäänud palju sündmusi – Pallase tudengite ja õppejõudude näitused kirjandusfestivali Prima Vista raames, meie oma galeriis ja veel paljudes teistes näitusepaikades. Üliõpilasesinduse eestveetud Pallase viktoriin Barlovas, taimekastide valmistamine ja taimede istutamine. Väga inspireeriv! Tänu ja tunnustus kõigile osalistele.

29.04 külastasime Eesti Kunstiakadeemiat, täpsemalt disainiteaduskonna üliõpilaste joonistuste näitust EKA galeriis. Õppejõud Ülle Marks tutvustas põhjalikult antud ülesandeid, tagasiside andmist ja õppeprotsessi. Oli põnev ja maailmapilti avardav, tekkis palju mõtteid ja küsimusi. Kindlasti tuleb taolisi külaskäike jätkata, külastada lisaks disainiteaduskonnale ka vabade kunstide ja arhitektuuriteaduskonna nii joonistamise kui teiste praktiliste kunstiainete tunde ja hindamisi, kohtuda õppejõududega. Eesti on liiga väike selleks, et mitte koostööd teha. Igal kõrgkoolil on muidugi oma nägu ja suund, siiski on koostöö väga oluline ja rikastav. Aitäh õppeprorektor Lennart Männile kohtumise organiseerimise eest ja Ülle Marksile meie vastuvõtmise eest!

Tallinnasse jõudes õnnestus külastada ka Postimehe majas olevat Peeter Mudisti näitust, mis pühendatud kunstniku 80. sünniaastapäevale. Soovitan soojalt ja lihtsalt sõnu ei ole, et kirjeldada seda õhustikku, koloriiti, emotsiooni…

4. ja 5. mail toimus Pallase osakonnajuhatajatele ja -abidele ning õppejuhtidele suunatud koolitus haridusdisainist ja õppekvaarendusest. Koolitaja Merike Rehepapi juhtimisel saime kahe päeva jooksul süveneda nii õppekavateooriasse kui -praktikasse, teooria ja praktika rolli õppekavades jne. Loodame saadud teadmisi ja kogemusi peagi ellu rakendama hakata.

Jätkan ka selles infokirjas institutsionaalse akrediteerimise aruande tutvustamist ning seekord võib-olla just EKA külaskäigu ajendil väike meeldetuletus Pallase ajaloost:

Ajalugu, sh 2018. aasta nimevahetus

Tartu on Eesti rahvusliku professionaalse kunstihariduse sünnipaik. Siin asutas kunstiühing Pallas eraõppeasutusena 1919. a kunstikooli, mille esimene juhataja oli Konrad Mägi. 1924. a sai see kunstikool kõrgemat kunstiharidust andvaks õppeasutuseks nimetusega Kõrgem Kunstikool Pallas. 1939. a alanud okupatsioonide ja sõja ajal reorganiseeriti ja nimetati kunstikooli korduvalt ümber, mitmel korral õppetegevus ajutiselt katkes.

Pärast teist maailmasõda tegutses kunstikool esialgu Tartu Riikliku Kunstiinstituudi nime all ja seejärel kuni 1954. aastani ENSV Riikliku Kunstiinstituudi Tartu osakonnana. Kunstikooli reorganiseerimiste käigus kujunenud ja alates 1951. aastast Tartu Kujutava Kunsti Kooli nime all tegutsenud õppeasutusest sai 1960. a Tartu Kunstikool.

2000. a taasavati Tartus kõrgemat kunstiharidust pakkuv õppeasutus Tartu Kõrgem Kunstikool (TKK), mis al 01.08.2018 kannab uuesti nime Kõrgem Kunstikool Pallas. Kõrgkool kannab edasi Eesti professionaalsele kunstielule aluse pannud, 1924. a avatud Pallase väärtusi, sh avatust ja nüüdisaegsust, ning täidab missiooni anda parimat tänapäevast rakenduslikku kunstikõrgharidust.

Soov taas avada TKK ajaloolise järjepidevuse alusel Pallase nimega kõrgem kunstikool oli tekkinud juba enne 2000. aastat, kuid vahetult kõrgkooli asutamise eel 1990. aastatel jäi liiga vähe aega laiemaks aruteluks TKK-ga ajalooliselt seotud institutsioonide ja valdkonna teiste huvirühmadega. Sel ajajärgul oli ühiskondlik arutelu vajalik, sest okupatsioonikahjude ja sellega seotud ajalooliste katkestuste teema oli endiselt teravalt päevakorral. Selgest ajaloolisest järjepidevusest hoolimata oli ühiskonnas tollal kutseharidusest väljakasvanud rakenduskõrghariduse kui kõrghariduse uue vormi arengu suhtes kõhklusi ja eelarvamusi.

Nimevahetuse protsessi alustati uuesti 2015. a koos Tartu Kunstikooli (kutsekool) ja Tartu Lastekunstikooliga (huvihariduskool) visiooniseminaril, kus arutati vajadust eristada selgema kuvandi huvides õppeasutusi ka nimetuse kaudu. Pallase nime taotlemist alustas TKK 2016. a, pidades sel teemal nõu HTM-iga. Et kaasata võimalikult laiu huvirühmi, korraldas TKK 09.02.2018 kunstihariduse konverentsi „Pallas 99“, mille põhieesmärk oli anda kõigile Pallase pärandiga seotud osalistele võimalus aruteluks. Püüdlust ennistada kõrgkoolile Pallase nimi toetasid oma ettekandes ka TKK nõunike kogu esimees, Eesti Kunstnike Liidu president, Tartu Kunstimuuseumi direktor ja Eesti Kunstiakadeemia rektor. 22.02.2018 otsustaski TKK nõukogu taotleda TKK ümbernimetamist. 18.06.2018 kinnitas haridus- ja teadusminister TKK põhimääruse muudatuse, mille alusel hakkas kõrgkool alates 01.08.2018 kandma nime Kõrgem Kunstikool Pallas.

Prorektor

Ivi Lillepuu: Mai esimestel päevadel sain tööl mõnusasti luua ja lustida. Selle eest pean tänama Diana Edurit, kes haakus suurepäraselt mõttega, et meie hoovis võiksid olla maitsetaimede kastid. Käisime koos Uuno ja Dianaga taimi ostmas Juhani puukoolis, kus lustisime nagu lapsed kommipoes. Nuusutasime ära kõik liivateed, maitsesime kõiki münte, tutvusime tundmatutega. Tegime pakutavast parima valiku, kusjuures jälgisime, et oleks ka käharaid sorte, punaseid ja kollaseid toone, kõrgeid ja madalaid taimi.

Talgupäeval tuli Dianale ja Andrele appi nahaosakonna neidude kvartett ning kusagil ehitusel üle jäänud laudisest, mille Diana oli leidnud ja kohale toonud, valmisid imearmsad taimekastid. Annes juhendas kasti vooderdamist geotekstiiliga, rektori kindla käega on kirjutatud taimede nimed siltidel. Mina koos Salmega koostasin viis erinevat taimekompositsiooni, käärisime käised üles ja tegime käed mullaseks. Maaliosakonna talgulise vastutada oli grilli kõrvale käiva salati koloriit. Kui igal õhtul saaks oma päevatööga nii rahul olla ja kiita tehtud tööd koos nii toreda seltskonnaga… Kuna ööd olid veel jahedad, siis jätsime ümberistutatud taimed toibuma mööbliosakonda, kuid loodetavasti saab pärast infokirja lugemist minna neid nunnusid kohviku ukse taha imetlema. Esialgu paluksin küll vaid imetleda, kuna taimed on veel väikesed, aga loodetavasti õige pea on nad nii palju kosunud, et iga soovija saab sealt endale tee tarbeks varsi näpsata või toidule värsket maitset lisada. Kindlasti on nüüd meie-tunne Pallases minu jaoks mitu pügalat tugevam.

Loe lisaks

Avalikud suhted

Maiken Austin: Nagu ikka, kipun elama oma tegevustega tulevikus – lõputööde kataloogi sisend ja kujundus, sisseastumised ja lõpetamised ning vahelduseks vaatan lausa mitme aasta jagu ette ja mõtlen 2024. aasta peale. Sel korral aga mahtus vahepealsesse perioodi üks lähetus kevadisse Barcelonasse, kus külastasin Universitat de Barcelona kaunite kunstide fakulteedi konserveerimise-restaureerimise osakonda. Võtsin ka aega nägemaks, et Sagrada Familia pole veel teps mitte valmis.

Mind võtsid vastu Africa Pitarch Marti ja Raquel Freixas, kes rääkisid ülikooli tööst, konserveerimise osakonna põhimõtetest ja ülesehitusest ning näitasid mulle ka konserveerimiseks ja restaureerimiseks mõeldud ruume. Külaskäik oli meeleolukas ja usun, et nii mõnigi pallaslane võiks piisava hispaania keele oskusega seal Erasmuse projektide raames õppimas käia.

Loomulikult tuli Barcelonas ära teha ka kohustuslik Gaudi ring ja sel korral mahtusid lisana plaanidesse veel Montjuïc’ile ronimine ja Barceloneta rannas hetkeks maha istumine. 

Põnevaid asju toimub õnneks aga ka Tartus:

Pallase galeriis avati mitu uut näitust: “Hortus PallasFoto II”
Ja kordamööda näitavad oma loomingut Pallases õppivad väliskülalisüliõpilased: “3 näitust / 3 exhibitions” 

Praegu aga panen seda infokirja kodulehele Veneetsias, kuhu vaid mõni tund tagasi Pallase tudengitega biennaalile vaatluspraktikale tulime. Sellest, mida siin näeme ja kogeme, juba pikemalt loodetavasti järgmisel korral.

 

Loe lisaks

Mööbliosakond

Kristina Allik: Aprillis sai osakonnas lõpetajatele eraldatud vaheruum. See on koht kus lõpetajad võivad täna pooleli jäänud projekti jätta nii, et sellega homme samast kohast jätkata. Selliseid ruume meil üldiselt õppeperioodil ei eksisteeri. Seetõttu oli tore üllatus taasavastada kui nauditav on protsessiga kaasnev segadus, selle liikumine, lainetena kuhjumine ja kahanemine. Aga, nagu Eik Hermann ütleb, seda vaid juhul kui loomesegaduse kõrval eksisteerib ka puhas ruum – vastandid tõmbuvad.

Aprilli lõpus toimusid ka kolmanda kursuse erialaainete hindamised.

Materjaliõpetus III. Sepis – Tudengite lähteülesandeks oli kujundada hoonesse Väike Vanemuine sobituv ese ja sepikojas sellest üks detail ka ise valmis sepistada. Juhendas Alar Tamm.

 

Erialane projekt III. Arhitektoonika – Disainisuuna tudengitel oli lähteülesandeks valida üks objekt/hoone, mille pinnalise ja vormilise analüüsi kaudu otsiti algobjektile kõige iseloomulikumaid jooni ja vorme. Kodumaistest näidetest osutus valituks KUMU ja Tartu Raudteejaam. Väikese harjutusena kujundas iga tudeng mänguklotside prototüübid, mis kannavad edasi algobjekti karakteristikuid. Juhendas Kristina Allik.

 

Projekt V. Sisekujundus – Tudengid kaardistasid kasutajakogemust Pallase külaliskorteris ja valisid ruumi või teema, millega tegeleda ning sinna ideekavandina kasutajakogemust parandav konseptsioon luua. Lahendustes oli uus köök, eesruumi riputussüsteemid, ühidruumi diivanilahendus. Lisaks peab mainima, et selle kursusega algatasid mööbliosakonnas Grete Lehemaa ja Doreen Mägi enda konseptsioonilahenduse kaudu ka materjalikatsetuste projekti.

 

Mai algas osakonna juhtkonnale koolitusega. Tegelesime Merike Rehepapp juhendamisel kaks päeva õppekava loomiseks vajalike tööriistade õppimise ja rakendamisega. Mõtestasime ja kaevasime sügavuti õppekava olemust ja mõju. Meie omalt poolt võtsime kaasa paar head tööriista, millega luua ka osakonna meeskonnas parem mõistmine sellest, et keda me õpetame, mida ja miks õpetame.

 

Mai esimesel nädalal korraldasid ka tudengid meie osakonnas ka taimekastide workshopi, mis on toonud kevade meie fuajeesse.

Loe lisaks

Maaliosakond

Margus Meinart: Mängu piirid Ülikooli raamatukogus. Erinevad esinejad. https://www.youtube.com/watch?v=2x8WyOLbNqM&ab_channel=KirjandusfestivalPrimaVista

Tudengitööd näituselt:

Mari Kass
Ott-Kaspar Kukk

Sirje Petersen „Mängu ilu“

https://www.youtube.com/watch?v=2x8WyOLbNqM.

https://kirjandusfestival.tartu.ee/pallase-maaliosakonna-tudengite-ja-juhendaja-sirje-peterseni-maalide-uhisnaitus-2-05-2-06-22-tartu-ulikooli-raamatukogus/

Rauno Thomas Mossi kollaažid „Tundelukud“

https://www.youtube.com/watch?v=g6KYGDx0AeU.

https://kirjandusfestival.tartu.ee/rauno-thomas-mossi-kollaazide-naitus-tundelukud-2-05-2-06-22-tartu-ulikooli-raamatukogus/

 

Margus Meinart „Obune“

https://kirjandusfestival.tartu.ee/margus-meinarti-maalide-naitus-obune-2-05-2-06-22-tartu-ulikooli-raamatukogus/

Siinjuures suur tänu Edith Hermannile!

Nurgagalerii

Esimene Nurgagalerii näitus on pühendatud Randel Saveli mälestusele. Tema tööd ja tööd temast. Kujundasid Indrek Aavik ja Pille Johanson.


Näituse üldvaade

Uus seina/müürimaaling

Tartus Kirjanduse Maja õuel valmis Madis Liplapi juhendamisel uus seinamaaling. Kavandi autor on Meriliis Volmer. Kavandeid esitasid maaliosakonna kunstisuuna 3. ja 4. kursuse tudengid. Tellimus tuli Kultuuriklubilt Salong, kes koos Berk Vaheriga Tartu Kirjanduse Majast valisid esitatud tööde hulgast välja just selle kavandi.


Vaated Kirjanduse Maja hoovist

Kohtumine EKA disainiosakonna joonistusõppejõu Ülle Marksiga

29 aprill toimus Pallase joonistusõppejõududega väljasõit EKAsse. Kohtumine Ülle Marksiga, et vaadata tema esimese aasta tudengite töid ja tutvuda töömetoodikaga. Kokkuvõte – mõtlemapanev, küllap igaüht meist isemoodi. Kahjuks pole olnud aega peale külaskäiku kõigiga veel muljeid jagada. Külaskäigu käimapanevaks jõuks on soov leida parimad joonistusmetoodikad. Kellele mida õpetada, kuidas diferentseerida tundides pakutavat vastavalt erialale, millal ja mida õpetada ja kui palju joonistustunde üldse võiks olla… Küsimusi on palju, loodame leida ka vastuseid. Tänan kõiki, kes korraldamisega seotud olid ja kõiki, kes kaasa tulid!


Kohtumine Ülle Marksiga ja tema tudengite tööde väljapanek EKA galeriis

Restaureerimissuuna väljasõit

28. aprillil toimus Heli Tuksami eestvõttel väljasõit marsruudil Koeru-Paide-Põltsamaa. Kaasas 25 tudengit ja hää mitu õppejõudu. Loodan pikemalt reisist kirjutada järgmises kroonikas.


Fotokaleidoskoop reisilt

Sarjast Vilistlased tegutsevad

Edgar Tedresaar „Antropotseen” / Suur saal / 06.05.–05.06.2022

http://kunstimaja.ee/2022/05/edgar-tedresaar-antropotseen

Paralleelpotentsiaalid. Brita Maripuu & Maris Paal

Sepikoja galerii, Põhjala tehas


Vaated Maris Paali ja Britta Maripuu ühisnäituselt

https://www.facebook.com/events/1495349534262499

Tuleval nädalal (09.-12.mai) ootab meid ees Veneetsia. Sellest järgmises kroonikas.

 

Loe lisaks

Nahadisaini osakond

Rene Haljasmäe: Toimusid konsultatsioonid, on hindamiste aeg ja lõputööd tegemisel. Teoks sai rest.suuna tudengite väljasõit Kesk-Eesti muuseumitesse. Tutvuti EKA disainiteaduskonna joonistamise hindamisnäitusega. Nahadisaini osakonna tudengite näitus “Luues lugu” sai edukalt lõpetatud, juhendaja Maila Käos viis läbi kaks tutvustavat tuuri. Teisel nädalal viibis osakonnajuhataja Erasmus+ raames tutvumas Kataloonia Konserveerimis- ja Restaureerimiskolledžis.

28. aprillil toimus restaureerimise suuna tudengite ja õppejõudude väljasõit Koeru, Paide, Päinurme ja Põltsamaa muuseumitesse. Suur tänu Heli Tuksamit korraldamast!

 

29. aprillil külastas Pallase delegatsioon EKA galeriis disainjoonistamise hindamisnäitust, põnevusega vaadati ka ateljeesse. Tegevust kordineeris Lennart Mänd.

 

Osakonnajuhatajal oli Erasmus+ raames Kataloonia Konserveerimis- ja Restaureerimiskolledžis Barcelonas lühike aga intensiivne.

Prof. Rene Haljasmäe annab aru: “Kui ma lennujaamast linnapiiril asuvasse restaureerimiskooli jõudsin, olid tunnid juba… lõppenud 🙂 https://www.escrbcc.cat/ Aga süvenesin galeriis oleva rest.tegevusi tutvustava näitusega ja kohtumisel ülikooli esindajatega anti mulle üle viimased kooli tegevust tutvustavate artiklitekogumiku “Unicum´i” numbrid, varasematega on võimalik tutvuda Pallase raamatukogus ja siin: https://raco.cat/index.php/UNICUM/issue/archive

Teine päev kujunes osakondade külastamiseks ja õppetööga tutvumiseks. Sai ka tudengeid õppeprotsessis vaadeldud. Mind võttis vastu ja maja tutvustas prof. Carolina Biasi Pascual. Trükiste ja köite ennistamise laboris oli töölaual palju põnevaid objekte. Keskkond, tehnikad ja materjalikasutus on kaasaegne. 

Õhtul sai vanalinnas jalutatud ning suurele turule ring peale tehtud ja tänavakunstnikke esindavas galeriis tutvumas käidud, kus tehti ettevalmistusi Peta Rodríguez´i näituse avamiseks: https://www.artevistas.eu/

Viimast, kolmandat päeva täitis mäluasutuste külastamine.

*Kataloonia Rahvusraamatukogu asub keskaegses hospitalihioones, kus on sisukas vanaraamatu muuseumituba: https://www.bnc.cat/

 

*Uhke interjööriga ja küllusliku koguga on vabamüürluse, töölisliikumise, anarhismi ja sherlokholmismi raamatukogu: https://bpa.es/

*Kaasaegse Kunsti Muuseumis oli eksponeeritud kolm inspireerivat näitust: https://www.macba.cat/en

*Disainimuuseumis (https://ajuntament.barcelona.cat/museudeldisseny/en/) toimus samaaegselt

*Disainifestival: https://www.offf.barcelona/

Rene Haljasmäe teeb Pallases 24. mail esitluse Barcelonas nähtust.

 

Erialajuhi soovitus – EKA hindamismaraton: https://www.artun.ee/kalender/hindamismaraton-29-04-19-05-2022-eka-galeriis/

 

 

Loe lisaks

Tekstiiliosakond

Aet Ollisaar: Olin sellel perioodil 2.- 8.05 pikalt planeeritud puhkusel, aga kahjuks läheb see ilmselt kordamisele – 2. mail oli lõpetajate tekstide esitamise tähtaeg lõputööde kataloogi jaoks ja 4.-5. mail koolitus õppekavade disainist. Seega jäid vabaks üksikud hetked, mida püüdsin nii palju kui võimalik veeta aias (Karlovas ja Nõmmel) või ateljees.

Aga, juhtus paljutki:

28. aprillil kell 17 avati Prima Vista kunstisündmuste raames tekstiiliosakonna tudengite näitus „Kes juhib mängu“ Tartu Ülikooli Raamatukogus ning samas toimus tudengite piltvaiba kursuse hindamine.

Kel võimalik, soovitan näitust kindlasti külastada, tulemus on äge ja mitmekülgne! Raamatukogu puhkealal võtavad vaatajat esmalt vastu 3. kursuse tudengite äsjavalminud tööd, autoriteks Gerly Eisenschmidt, Kristiina Saaron, Marion Mölder, Brigita Kasemets, Merily Mikiver ja Johanna Mauer. Tööd on kõnekad nii sisult kui vormilt, autorite ideede suunast annavad aimu ka näitusel esitatud autoritekstid. Puhketoas moodustavad omaette keskkonna valitud tööd osakonna metoodilisest fondist, mille seas on nii kursuse- kui ka lõputöid. Metoodilise fondi tööde autorid on Mari Käosaar, Kristi Haav, Marielle Sari, Kail Kuresoo, Yuuki Vähi ja Eva Krustok.

Kõik osalenud tudengid olid väga vastutustundlikud ka näituse ülespanekul ja korraldamisel, rollid jagunesid sujuvalt erinevate tegijate vahel ja keegi ei jäänud kõrvale. Aitäh suurepärasele meeskonnale!

Rohkem infot näitusest siin: https://www.youtube.com/watch?v=VmvdsueQoJ0

Ja siin: https://pallasart.ee/pallase-tekstiilitudengid-tutvustavad-piltvaipade-naitusel-mangu-olemust/

Pallase tekstiilitudengid on kutsutud osa saama infotunnist, mis toimub veebi vahendusel 18. mail. Li Edelkoort ja Philip Fimmano on Polimodasse loomas magistriõppeprogrammi From Farm to Fabric to Fashion ning kutsuvad isiklikult meie üliõpilasi osalema seminaril, mis räägib õppimisvõimalusest lähemalt. Loe programmi kohta täpsemalt siit: https://www.polimoda.com/lidewij-edelkoort-declaration-of-change

Täienduskoolitusena toimub 11. – 12. ja 18. – 19. juuni loomingulise kangakudumise kursus: jääkideta disain kangastelgedel.

Kursusel õpitakse tundma jääkideta lõikeid ja tutvutakse juhendaja välja töötatud võtetega, kuidas kangastelgedel loovalt kududa. Pigem keskendutakse vormile kui erinevate siduste õppimisele. Seejärel kavandatakse vastavalt telgedel kudumise võimalustele ja ilma hilisema lõikesse lõikamise vajaduseta kangas või kangad eesmärgiga muuta nad seljaskantavaks esemeks.
Kursuse lõpuks valmib igal osalejal enda kootud kangast õhuline linane rõivaese.
Kursust juhendab Pallase tekstiiliosakonna õppejõud Mari-Triin Kirs.
Lisainfo ja registreerimine: https://pallasart.ee/loomingulise-kangakudumise-kursus…/

Teatame põnevusega, et täienduskoolitusena toimub Pallases 28. ja 29. mail kahepäevane moeillustratsiooni intensiivkursus, mida juhendab Eesti kostüümi- ja moekunstnik Anu Samarüütel. Kursus toimub koostöös tekstiiliosakonnaga.

Kursus sobib kunstikõrgkoolidesse sisseastujatele, kes soovivad ennast ette valmistada tekstiili- ja moedisaini õppesuuna sisseastumiseksamiteks.

Kahepäevane kursus pühendub erinevatele tehnikatele (joonistamine-maalimine-kollaaž-jms), töövahenditele (grafiit-akrüül-tušš-marker-švamm-jms) ja meetoditele, kuidas illustratsioone vastavalt nende funktsioonile rikastada. Tehakse suurel hulgal harjutusi loovprotsessi hoogustamiseks ja uudsete lahenduste leidmiseks. Kursus lõpeb portfoolioga eri valdkondade illustratsioonidest (kollektsiooni kujutamine, eri kangamaterjalide kujutamine, moeillustratsioon kui kunstivorm jne).

Väljastpoolt Tartut tulijatel on võimalik peatuda tasuta Pallase külaliskorteris. Selleks registreerumisel märku anda, kohad on piiratud.

Tõotab tulla mänguline kursus!

Täpsem info ja registreerimine: https://pallasart.ee/moeillustratsioon-rakendused…/ 

 

Loe lisaks