Pallase fotoosakonna 10 nõuannet ise kvaliteetse foto saamiseks

Sel aastal on paljud tööde esitamised ja esitlused tavalisest erinevad. Nii toimuvad ka Pallase lõputööde kaitsmised veebis ja kui muidu abistab erialade lõputööde üles pildistamisel Pallase fotograafia osakond, siis sel aastal panid fotograafia osakonna õppejõud kokku 10 nõuannet ise oma diplomitöö/kunstiteose/eseme pildistamiseks. Loodetavasti on see abiks ka teistele, kes peavad oma töid nüüd digitaalselt esitama.

  1. Pildistage õues. Õues on valguse värv, tugevus ja kvaliteet võrreldamatult parem kui tubastes tingimustes. Pildista pilves ilmaga või oota kuni pilv on päikese ees.
  2. Loo ühtlane taust. Las kunstiteos olla ainuke objekt kaadris. Väiksemate objektide pildistamiseks kasuta taustaks ühevärvilist paberit.
  3. Kasuta peegeldit. Eriti kui pildistad toas akna valguses ja valgus tuleb külje pealt – valge suur plaat või paber objektile vastu asetatuna pehmendab varjud ja ühtlustab valgust.
  4. Kasuta kahte võrdset valgustit. Maali või muu kahemõõtmelise teose pildistamiseks võid kasutada kahte võrdse valgusega lampi: aseta need võrdsele kaugusele ja 45 kraadise nurgaga maali suhtes. Tee seda siis kui väljas on pime või pimenda tuba.
  5. Valge-balanss sea automaatselt kui oled pildistamises algaja. Tulemusi võrdle kohe originaaliga, et värvid oleksid paigas. Valge-balanss sea käsitsi kui oled seda varem teinud. Katsetada võid ka erinevaid WB seadeid – pilv, päike, halegeenpirn jne.
  6. Rakurss. Reprot pildistades hoia objektiiv maaliga 90 kraadise nurga all, et ei tekiks perspektiivimoonutusi. Kui sul on optilise zoomiga fotoaparaat, siis zoomi objekti pisut lähemale (kasuta pikemat objektiivi) – nii on perspektiivimoonutused väiksemad. Paljudel telefonidel on zoom digitaalne ja seda kasutades kujutise kvaliteet halveneb.
  7. Kasuta statiivi või stabiliseeri muul moel kaamera. Nii väldid ebateravaid kaadreid ja objekte seeriana üles pildistades suudad hoida ühtlasemat kvaliteeti.
  8. Ala- või ülesäri. Kui kasutad valget tausta, siis on tõenäoline, et kaamera arvestab valgust mõõtes pisut valesti ja objekt paistab liiga tumedana. Kui kasutad musta tausta juhtub vastupidine – objekt jääb liiga hele. Katsu seda juba pildistamise ajal kompenseerida kaamera või telefoni seadetes. Hilisemas töötluses pilti suures mahus muutes võid pildi kvaliteeti rikkuda.
  9. Järeltöötlus. Mingis mahus saab edukalt pilti fototöötlusprogrammis paremaks muuta nii kadreerimise, perspektiivimoonutuse vähendamiseks, värvide korrigeerimiseks kui heletumeduse muutmiseks väikeses mahus. Tasuta tarkvara selleks on nt Adobe Photoshop Elements, Gimp, Picasa ja Iphoto.
  10. Kasuta teenust. Kui sa ei jää rahule pildi kvaliteediga, küsi nõu mõne teadjama käest, kes oskavad ehk väikesema vaevaga failile järeltöötlust teha, seda näiteks taustast eraldada vmt.

Vaata lisaks:

Andrus Kannel teeb koduste vahenditega repro tegemise puust ette ja punaseks:

https://youtu.be/I7p1PqDFt8w

Kuidas ise ehitada valguskasti:

Põhjalikum video kuidas pildistada kunstiteost:

Soovime edu! Fotograafid ja õppejõud Madis Palm, Andrus Kannel jt.

Fotol Andrus Kannel fotoosakonna stuudios pildistamas koos Pallase tudengitega.