Pallase fotograafia osakonna näitus „Hortus PallasFoto“ Pallase galeriis

„Hortus PallasFoto“

Galerii „Pallas“ 11.jaanuar – 29.jaanuar 2022. Kuraator Peeter Linnap.

PallasFoto on Kõrgema kunstikooli „Pallas“ fotoüksus, akadeemiline osakond kus õpitakse, talletatakse ja luuakse fotokunstiga seonduvat. See on Eesti vanim kõrgkooli fotoosakond, mis asutatud juba 1997.aastal ning mis on seni silma paistnud juba ligi viieteistkümne näituse ja paarikümne raamatu publitseerimisega. Osa on võetud Euroopa Fotokuust, peale oma näituste on korraldatud ka klassikute (Peeter Tooming, Martin Parr) rändnäitusi, tehtud rahvusvahelisi konverentse („Jagades tulevikku“, „Pildid ja hirm“) ja palju muud.

Seekordne väljapanek „Hortus PallasFoto“ on kokkuvõte Pallase kammerlikematest töödest, mille temaatika ulatub isiklikest otsingutest psyche’s kuni hiliskontseptuaalsete ja irooniliste töödeni välja. Näituse võibki jagada tinglikult „pildilisteks“ ja „ideelisteks“ teosteks, kumbagi poolt esindavad markantsed näited. Ikoonilisele algele rajatud tööde hulgast võiks esile tuua Eva Kram’i autointerpretatiivset kooslust „Justitia“, mis on ühtaegu kaunis ent samas ka mõtlemapanev ja ajalooliselt viiteline. See kooslus konstrueerib pilte mõistetele, mis tuttavad juba antiikmaailmast ent teeb seda kaasaegsete vahenditega, tänaste inimeste ja lähimineviku interjööride abil. Nele Tammeaid seevastu on soomeugrilikult kultuurikeskkonna üldse hüljanud ja naasnud looduskeskkonda, et iseenesele sügavamalt ja mõtlikumalt silma ja hinge vaadata. („Mängud iseendaga). Kristin Hansen laseb oma „Usaldusejoogas“ välja paista inimese-looduse kaunitel ja vallatutel Kraft-und-Scönheit kooslustel ning hiljuti Kultuuriministeeriumi ja Kultuurikoja „Tulevikutegija“ tiitliga pärjatud Andero Kalju, kellest on vahepeal ka PallasFoto õppejõud saanud, viib meid uusimate vahendite (Virtuaalreaalsuse keskkond ja 360-kraadised droonivideod) abil tagasi lapsepõlve, pannes meid lendama ilma lennukiteta, puhtalt vaimujõu toimel. Tulemuseks „Linnu Eesti“, teos, milletaolist siirast elamust pole ammu näinud ega saanud.

Teise, kontseptuaalsema liini näitusest algatab tinglikult Johan Huimerind, kes on loonud tüpoloogia Portugali rannamajadest.

Lisainfo:
Peeter Linnap – peeter@linnap.com