Noorte kunstnike grupinäitus „Ürgausus“ Pallase galeriis

Ürgausus.
14.07.-12.08.2023

Reedel, 14. juulil kell 16 avatakse galeriis Pallas noorte kunstnike grupinäitus „Ürgausus“, mis on pühendatud meie hulgast varalahkunud ekspressionisti ja kunstiteadlase Eva Elise Olli (24.09.1988 – 16.02.2023) mälestuseks.

Väljapaneku üks proosalistest eesmärkidest on koondada tunnetuslikul tasemel sarnase kunstnikukäekirjaga noorema põlvkonna kunstnikke, kelle loomingut iseloomustatakse sageli ühise märksõnaga – ekspressionism.

Ühisosa klassikalise saksa ekspressionismiga on konstrueeritult otsides olemas, olgu selleks Ingmar Roometsa, Danel Kahari, Grisli Soppe-Kahari kohatine maaliline metsikus Die Brücke vaimus või teatav art brut hullus Eva Elise Olli ja Ralf Sannikovi loomingus. Luisa Greta Vilo fotodele on omane kontrastidele toetuva vahetu inimkeha ekspressiivne kujutamine. Kauri Kallase keraamikas domineerib koopamaalinguline mänglevus. Samas ühendab näitusel osalevate kunstnike loomingut midagi rohkemat, kui pelgalt paigutine sarnasus klassikutega. Paljuski on kujutatud inimest, tema lihalikku ihu ja nägu, milles peegeldub puhas emotsioon oma täies tooruses ja aususes – ürgaususes. Loomingulises vahetuses, isegi süüdimatus robustsuses, kuid mitte eesmärgiga šokeerida, püüdlevad kunstnikud jõuda kaasaegsuse kihi alla mattunud ürgsuseni, inimeseks olemise tuumani.

Näitusel „Ürgausus“ on võimalik näha primitiivseid emotsioone võtmas maalilisi vorme ja keraamilisi kujusid. Kunstnikud analüüsivad oma loomingus nii isiklikke kui kollektiivseid kasvamisi, kontakteerudes oma tunnete ja emotsioonidega, seeläbi mõtestades iseenese teekonda inimesena. Vaatajal on võimalik tunnetada maalide kaudu alkeemilist puhastusprotsessi, mis võib viia ärganud teadlikkuseni. Oma loomingu kaudu soovivad kunstnikud puudutada inimestes olevaid rikkalikke tundeid ja omal moel vallandada vanade elumustrite lõppe, mis võivad osutuda uuteks algusteks.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Kauri Kallas: www.instagram.com/kaurikallasart/
Grisli Soppe-Kahar ja Danel Kahar: www.instagram.com/grisli_soppe_kahar_danel_kahar/
Ingmar Roomets: www.instagram.com/ingmar.roomets/
Ralf Sannikov: www.instagram.com/ralfsannikov/
Luisa Greta Vilo: www.instagram.com/luisagretavilo/

Näituse info Facebookis.

Lisainfo:

Ingmar Roomets
Näituse kuraator
+372 5781 3954
Ingmar.Roomets@pallasart.ee

Galerii Pallas
galerii@pallasart.ee
+372 734 9954
T-L 11-18, Riia 11, Tartu
facebook.com/GaleriiPallas