Maaliosakonna üliõpilased viisid grupinäitusega Brüsselisse tervitusi kodumaalt

Kõrgema Kunstikooli Pallas maaliosakonna II kursuse tudengid külastasid aprilli lõpus Brüsselis erinevaid näituseid ja Art Brussel kunstimessi. Ühtlasi avati EV alalises esinduses Euroopa Liidu juures näituse „Tervitusi kodumaalt“. Näitusel eksponeeritavad 36 tahvelmaali peegeldavad, milliseid mõtteid ja tundeid tekitab kodumaaga seonduv noortes inimestes ning milliste motiivide kaudu avatakse oma suhet kodumaasse.

Brüsselis toimunud tudengite vaatluspraktika põhieesmärk oli Brüsselis erinevate näituste ja kunstimessi külastamine ning kohtumine kaasaegse kunsti keskuse Wiels residentuuriprogrammi juhi Eva Grossega. Praegu viibib Eestist Wielsis kunstiresidentuuris Laivi Suurväli, kes näitas pallaslastele oma töid ja ateljeeruumi.

Samuti külastati 39. korda toimuvat kunstimessi Art Brussel, millel osales sel aastal umbes 150 kaasaegse kunstiga tegelevat galeriid üle maailma. Esmakordselt osales messil ka Kogo galerii Tartust, mis esitles seal kunstnik Laura Põllu uusi tekstiili- ja keraamikatöid.

Lisaks külastasid tudengid ja õppejõud arvukalt teisi näituseid.

20. aprillil avati EV alalises esinduses Euroopa Liidu juures maalitudengite näitus „Tervitusi kodumaalt“. Kodumaaga seotud tunded muudavad inimesed kõikjal maailmas emotsionaalseks. Millised on aga selle teemaga seonduvalt tänapäeva noorte tunded ja mõtted? Kas ollakse uhked, kriitilised, nostalgilised või avaneb hoopis ootamatuid lähenemisi? Vanema põlvkonna okupatsiooniaegsed kogemused ning sellele järgnenud iseseisvus ja vabadus, inglise keele pealetung, rahvuse ja rahvuslikkuse tähtsus ning tähendus, sõda ja traditsioonid – need on ainult mõned märksõnad, mille kaudu tudengid teemat avavad ning näitusel esitlevad.

Näitusel osalevad: Mari Frühling, Kristin Erm, Laura Marita Lappalainen, Kätriin Säde, Triinu Kohanenkov, Miina Vilo, Patrick Tall, Ott-Kaspar Sults, Hele-Riin Juhkama, Hanna-Liina Krenštrauch, Ingmar Roomets ja Jelizaveta Saveljeva. Üliõpilasi juhendas maaliosakonna juhataja Margus Meinart.
Näituse avamisel osales ka Eesti suursaadik Belgias Artur Kink. Näitus jääb avatuks mai lõpuni. Eesti Vabariigi alaline esindus Euroopa Liidu juures asub Rue Guimard 11/13 1040, Brüssel.

Pallase tudengite tutvumist Brüsseli kunstiinstitutsioonidega ja näituseprojekti korraldamist toetas Eesti Kultuurkapital.