Maaliosakonna õppejõule Valentin Vaherile pühendatud väljapanek

Kõrgema Kunstikooli Pallas Tolstoi õppehoone fuajees on avatud väljapanek, mis on pühendatud endise õppejõu Valentin Vaheri mälestuseks. Väljapaneku pani kokku Madis Liplap.

Kunstnik ja õppejõud Valentin Vaher (01.01.1945 – 23.09.2023) töötas Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (nüüd Kõrgem Kunstikool Pallas) palju aastaid, õpetades maalimist ja monumentaalkunsti tehnikaid (fresko, secco, sgrafiito). Monumentaalkunsti näol on tegemist on valdkonnaga, mille edasikandjaid ja õpetajaid pole enam Eestisse eriti palju jäänud. Olles võimekas kolorist ja maalija, pühendus Valentin Vaher isiklikust loometööst enam just pedagoogina uue põlvkonna monumentaalkunstnike õpetamisele.

Eesti Film 100 maalingu kavand. Juhendaja Valentin Vaher

Tema osalusega ja juhendamisel on valminud mitmed monumentaalteosed Tartus: Ülikooli tänaval raekoja hoone taga (Höflingeri graafilise lehe järgi tehtud) vaade Tartu Ülikoolile, EESTI FILM 100. juubelile pühendatud monumentaalne maaling Vallikraavi tänaval, Antoniuse hoovis paiknev sgrafiitotehnikas lõputöö ja hulga praktilisi katsetusi Pallase territooriumil (segatehnikas teos Tolstoi maja keldris, pannood Eha tänava maja müüri peal, kooli hoovis sissepääsu juures olev väike ehitis) jm.

Näitusele on veel välja pandud väike fotoalbum, paar freskot kasti sees, Eesti Film 100 eskiisid ja moodboard album, paar tema enda maalitud teost, üks tudengite praktikana valminud kartoon ning väike virn ideid ja mõtteid ja visandeid.

Vaade näitusele. Seinal Valentin Vaheri teosed
Pannoo Eha tn. Juhendaja Valentin Vaher
Juhendaja Valetin Vaher. Objekt Pallase hoovis

Juhendaja Valentin Vaher

Kaanefotol kursuse raames valminud kartoon (ettevalmistav joonistus suurema seinamaali või muus tehnikas pildi jaoks) “Vanamees ja meri, noorus ja Ada Lovelace”

27.09.2023