Kõrgema Kunstikooli Pallas uudiskiri 15.05 (nr 9 / 2025)

Reedel, 16. mail toimub Karlova päevade raames Pallase, Tartu Kunstikooli ja Karlova Kooli ühine festival karlovARTS. Huvilised on oodatud festivalimelu nautima kell 15-18 Karlova Kooli staadionile (Salme 1a), kus toimub kunsti-disaini laat, pakutakse head ja paremat suhu pistmiseks ning toimuvad etteasted ja mängud nii suurtele kui ka väikestele.
Lisaks saab osaleda ka koole tutvustavatel tuuridel. Pallasega saab lähemalt tutvuda kell 15.30 algaval tuuril! Kogunemiskoht Eha 41 õppehoone väravate ees. Vt ka: Karlova päevad 2025

Galerii Pallas näitused:

Käsoleval nädalal toimub Tartu Kunstnädal, mille põhifookuses on seekord TYPA. Galerii Pallas osaleb programmis kolme üritusega: 14. mail toimus keldrikorruse väljapaneku “Vaatamata kõigele oleme me olemas” tuur ning projektiruumis tutvustas oma loomingut Kätriin Säde isikunäitusel “Minu punased lutikad”. Neljapäeval, 15. mail kell 17 saab taas osaleda I korruse eksposistiooni “Sõnastik: terminist objektini” teoseid ja nende ajalugu tutvustaval tuuril.

Kuni 24. maini saab galeriis vaadata veel kolme näitust:
– I korruse näitus “Sõnastik: terminist objektini“ keskendub restaureerimise ja kunstiajalooga seotud terminitele. Eksponeerimisel on Pallase tudengite, õppejõudude ja vilistlaste konserveerimise ja restaureerimise tööd.
– Keldrikorrusel on eksponeerimisel kolme skulptuuriosakonna diplomandi Lotta Karoliina Räsäneni, Silver Tsäko ja Carmen Ööbiku lõputöö raames valminud ühisnäitus “Vaatamata kõigele oleme me olemas”.
– II korruse projektiruumis on üles seadnud oma isikunäituse Pallase maaliosakonna tudeng Kätriin Säde. „Minu punased lutikad“ uurib enesemõistmise ja aktsepteerimise teekonda läbi punalutikast inspireeritud tegelaste.

Alates 3. juunist on galerii Pallase disaini, kunstide ja konserveerimise/restaureerimise valdkondade lõpetajate päralt. 3.-13. juuni toimuvad galeriis Pallase lõputööde avalikud kaitsmised ning 5. juulini on avatud on ka näitus “Lend 2025”. Lisainfo peagi.

Pallases toimub:

Pallas ootab esitama sisseastumisavaldusi! Kuni 25. juunini saab sisseastumise infosüsteemi (SAIS) kaudu esitada avaldusi kaheksale praktilisele loomeerialale sisseastumiseks: fotograafia, konserveerimine ja restaureerimine, maal, meedia- ja reklaamidisain, nahktoote disain ja tehnoloogia, sisustustoote disain, skulptuur ning tekstiil.
27. mail kell 10.30-13.00 toimuvad Pallase erialade virtuaalsed konsultatsioonid. Kui oled juba esitanud Pallasesse sisseastumisavalduse või plaanid seda teha, siis võta kindlasti osa virtuaalsetest konsultatsioonidest ja saad teada, mis sind sisseastumisperioodil ees ootab ja kuidas valmistuda! Täpsem ajakava ja liitumislink: pallasart.ee/sisseastumine/

Tekstiiliosakonnas on 1. juulini avatud Eesti-Iiri tekstiilitudengite ühisnäitus SPECIES, mis tõstab esile seoseid ja suhteid inimkonna, loomade ning taimede vahel. Näituse avamisel osalesid Trish Brennan ja Pamela Hardesty Pallase partnerkõrgkoolist MTU Crawford College of Art and Design. Näitust saab tekstiiliosakonnas (Tähe 38b, II korrus) vaadata 1. juulini. Fotodel näituse avamine.

Konserveerimise ja restaureerimise osakonna meister Annes Hermann tutvustab Pallase raamatukogu lehel artiklit ajakirjast “Konservaatori” 142, (2024/1): pallasart.ee/raamatukogu/ajakirjade-ja-artiklite-tutvustus/.
Artikkel räägib konservaator Tannar Ruubenist, kes alates 2002. aastast töötab maalikunsti konserveerimissuuna juhi ja lektorina Metropolia rakenduskõrgkoolis, mis on ühtlasi meie partnerkool Soomes.

Kuni 23. maini saab Pallase raamatukogus vaadata näitus „Uudiskirjandus 178“ Selles uudiskirjanduse valikus on 2024. aasta ostud, vahetused Eesti Kunstimuuseumiga ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiaga ning üks annetus Anna-Liisa Sääselt.

Mis mujal toimub:

Estonian Fashion Festivali podcasti uuel episoodi salvestusel Apollo raamatuspoes vesteldakse Mood Performance Tants lavastaja Jaanus Tepomehega sellest, kuidas sünnib moeetenduse lavastus.
Milline on lavastaja roll ja kui palju ruumi jääb loominguliseks vabaduseks disaineritega koostöös? Jaanus jagab oma kogemust ja avab 12. juunil eksklusiivselt Samelini jalatsivabrikus toimuva Mood-Performance-Tants etenduse loomise telgitaguseid.
Podcast “Mitut Moodi Mood” jõuab Apollo raamatupoodi igal kuul. Sissepääs on tasuta – tule lõuna ajal kuulama ja mõtlema moeteemadel! Podcasti saab kuulata ka siin. Lisainfo avaliku salvestuse kohta .

Pallase poolt korraldatava Mood-Performance-Tants etenduseni on jäänud vähem kui kuu aega! 12. juunil kell 18 avab MPT oma fantaasiaküllase etendusega uksed Samelini jalatsivabrikusse, kuhu niisama ei pääsegi. See on harukordne võimalus kogeda midagi, mis sünnib vaid üks kord, vaid seal ja vaid sellel õhtul.
Alates 1997. aastast toimuva Tartu pikima traditsiooniga moeetenduse missioon on alati olnud avada uusi vaatenurki, seada kahtluse alla tavapärased formaadid ja tuua publikuni hetked, mis on nii ajatult ilusad kui ka ajastuomased. Samelini tööstuslik maailm loobki sel aastal omanäolise fooni etenduse olemusele – platvormile, kus kohtuvad moekunst, performance ja tants.
Mood-Performance-Tants 2025 etendusel osalevad kollektsioonidega Brigitte Mihkelson, Hanna-Maria Org, Helen Vetik, India Kiisler, Janika Autor, Jana Hanikova, Kristiin Kuuslap, Lisette Sivard ja Karl Joonas Alamaa, Mari Lemet, Marite Rikkas, Marleen Afanasjev, Merilin Kask, Regita Lepla.
Mood-Performance-Tants kuulub Estonian Fashion Festivali programmi, mis ühendab kolme moeetendust. Lisaks Mood-Performance-Tants moeetendusele kuuluvad festivali programmi ka OmaMood (toimub 13. juunil) ja Antoniuse moeetendus (toimub 14. juunil).
Täpsem info ja piletid: fashionfestival.ee/programm/mood-performance-tants

Kultuurisaade OP külastas skulptuuriosakonna juhataja, professor Anne Rudanovski ateljeed. Vaata saadet siit https://jupiter.err.ee/1609675256/op (alates 33:08). Anne Rudanovski töid saab hetkel näha aga näitustel Tartus Delta õppehoones ning Kirjandusmuuseumis.

Kinodesse on jõudnud Pallase meediadisaini osakonna professori Raivo Kelomehe dokumentaalfilm “Luulur”.  Dokumentaalfilmi peategelaseks on Jaan “Luulur” Malin.
Filmi saab näha Tartu Elektriteatris 20. mail kell 18:00 ning 31. mail, kell 18:00 (külas Raivo Kelomees ja Jaan Malin).

Luuluri kunstivorm, häälutamine – mõiste, mille tõi kasutusele Ilmar Laaban – on seotud dadaismi ja sürrealismiga. Malin mõtiskleb oma monoloogis isa, kunstnik Ilmar Malini, ning luuletaja Ilmar Laabani mõju üle, uurides nendega seotud ootusi ja pingeid.
Filmis on vaatluse all Luuluri elulugu, tema esinemised rahvusvahelistel eksperimentaalsetel luuleüritustel ning tuntud autorite intervjuud, mis arutlevad “tähendusetu” kunsti üle. Seda teemat peegeldab ka Malini väljamõeldud keeles kirjutatud romaan “Maa ja ilm”.
Kelomees uurib oma filmis, kuidas Luulur läheb oma eeskujudest kaugemale, luues dialooge teiste kunstnike, nagu Roomet Jakapi, Ivi Rausi ja Tobias Kunzega. “Hullunud Tartu” festivali kureerimine ja häälutamise praktika avavad eesti sürrealismi ning Luuluri väljendusrikka loomingu, mis paneb küsima: kas kunst peab alati omama selget tähendust?
Stsenaarium ja režii RAIVO KELOMEES Operaatorid JAKO KRULL, ALDO LUUD, RAIVO KELOMEES, ALEKSANDR HEIFETS, RIHHARD KRÜÜNER Muusika ROOLUULEND Monteerija ELINA KENGSEPP Helirežissöör HORRET KUUS Pildi järeltöötlus MÄRTEN VAHER Plakat MARKO KEKISHEV Tootjafirmad KOPLI KINOKOMPANII, KARM FILM Produtsent ANNELI AHVEN
Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Vt ka: elektriteater.ee/filmid/luulur/

Loe lisaks

    Näitused:

    Tartu Linnamuuseumis on 15. mai – 31. august avatud Pallase meediadisaini osakonna näitus “Nägelik”, mis on austusavaldus kirjasõnale
    Mida teeb noor kunstnik, kui talle usaldatakse Eesti raamatu 500-aastane lugu? Ta vaatab, loeb… ja kukub looma. “Nägelik” on näitus, kus Pallase meedidiasaini osakonna II kursuse tudengid on andnud Eesti autorite raamatutele ja muinasjuttudele uued visuaalsed kehad – uued värvid, uued kujundid, uue liikumise. Omal kohal on ka parimad tüpograafiaprojektid, näitamaks, kui rikkalik võib üks kiri olla. Näitusele on kaasatud ka Pallase nahadisaini osakond, kus on loodud unikaalseid nahkköidetes raamatukaasi.

    Reedel, 16. mail kell 17:30 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Sirje Peterseni isikunäitus „Tormid ja tungid“. Näitus teeb ülevaate kunstniku ligi poole sajandi pikkusest loometeest. Ühes näitusega esitletakse ka mahukat kogumikku „Sirje Petersen. Tormid ja tungid“, milles erinevate valdkondade spetsialistid mõtestavad loovust ja Sirje loomingut läbi oma valdkonna, nagu psühholoogia, loodus, teater, muusika ja kunstiajalugu. Kuraator: Kadri Asmer.

    Toompea lossi kunstisaalis on 19. juunini avatud tekstiiliosakonna juhataja, tekstiilikunstnik Aet Ollisaare vaibanäitus „Kõik, mis oli ja on“. Näituse kujunduse autor on Madis Liplap.
    Näituse avas Riigikogu esimees Lauri Hussar, kelle sõnul on Aet Ollisaare vaibad nagu aknad meie mälestuste ja unistuste maailma. „Need kutsuvad meid üles mõtlema sügavamalt, tundma intensiivsemalt ja unistama julgemalt, tuues esile igaühe sisemise loo ja inspireerides meid looma uusi mälestusi,” sõnas Hussar. Loe lisaks.

    20. juulini on jätkuvalt avatud Prima Vista 2025 RAAMAT KUI PAIK – PAIK KUI RAAMAT kunstiprogrammi näitused TÜ Raamatukogu II korrusel:
    – tekstiiliosakonna tudengite gobelääninäitus „Sinu minu meie ei ole sama“ kuraator Aet Ollisaar ja kujundaja Madis Liplap.
    – fotograafia osakonna tudengi Signe Oidekivi ja Liisa Nurme foto- ja videonäitus „Lugejad“, mis portreteerib Prima Vista festivali tegijaid, esinejaid ja osalejaid.
    – skulptuuriosakonna vilistlase Jonna Kubu maalinäitus “Vaade ja imesta”, sõna ja pildi kohtumispaik Jan Kausi teosele „Vaade“.

    Sel suvel on võimalus osaleda kahel täienduskoolituse kursusel.

    • VABAÕHUMAAL – 14.–15.06.2025 kell 10:00–15:30
      Vabaõhumaali kursus toimub Raadi pargis, Eesti Rahva Muuseumi läheduses. Osalejad saavad juhendatud praktikas arendada oma kompositsiooni-, valguse- ja värvitaju. Kursus sobib nii algajatele kui ka juba kogenumatele harrastajatele, kes soovivad täiendada oma oskusi vabaõhumaalis. Kursuse tulemusena suudavad osalejad luua terviklikke maale, arvestades loodusliku valguse muutlikkust ning kompositsiooni tasakaalu. Juhendab maalikunstnik ja illustraator Eve Valper. Grupi suurus: 7 kuni 10 osalejat. Maksumus: 100 €.
      INFO / REGISTREERIMINE
    • ETTEVALMISTUSKURSUS: TASAPINNALINE KOMPOSITSIOON – 31.05 ja 07.06.2025 (kaks järjestikust laupäeva)
      Tasapinnalise kompositsiooni kursusel tegeleme töövõtete ja printsiipidega, mis aitavad läheneda teose kavandamisele teadlikult ning loominguliselt. Kursus koosneb teoreetilisest osast ja praktilistest harjutusülesannetest, millele järgneb analüüs ja tagasiside. Kursust juhendab Imbi Kruuv, Pallase maali ja kompositsiooni õppejõud. Grupi suurus: kuni 15 osalejat. Maksumus: 70 €.
      INFO / REGISTREERIMINE

    Järgmine infokiri ilmub 29. mail.

    Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.

    Kaanefotol näitus tekstiiliosakonnas

    Kõrgem Kunstikool Pallas
    Privaatsuse ülevaade

    Privaatsuspoliitika

    Kõrgema Kunstikooli Pallas veebilehe külastamine

    Kõrgema Kunstikooli Pallas veebileht kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda parimat võimalikku kasutuskogemust.

    Veebilehe külastamisel piirduvad külastaja kohta kogutavad ja säilitatavad andmed kasutatava arvuti veebilehitseja ja operatsioonisüsteemi tarkvaraversiooniga, millist seadet kasutatakse, külastamise ajaga (kellaaeg, kuupäev, aasta), kui kaua ja millistel veebilehtedel viibitakse ning äratundmine, kui naasete veebisaidile. Veebilehe külastamisel külastaja kohta kogutavaid ja säilitatavaid andmed ei ole võimalik seostada konkreetse isikuga. Kogutud andmeid kasutatakse veebilehe korrektseks toimimiseks ja mugavamaks kasutamiseks ning külastusstatistika tegemiseks, et selle põhjal veebilehte arendada ja veelgi külastajasõbralikumaks muuta.

    Küpsised võivad olla loodud ka erinevate väliste teenusepakkujate poolt, kelle abil täiustame veebilehte (näiteks Facebook või Google). Kasutajad loetakse küpsistega nõustunuks, kui veebilehitseja seadistustes on lubatud küpsised. Kui nendega ei nõustuta, siis võivad mõned veebilehe funktsioonid olla piiratud.

    Isikuandmete töötlemisest ja teabenõude esitamisest: https://pallasart.ee/korgkoolist/teabenoue-ja-isikuandmed/