Seekordne Pallase infokiri pakub võimalust piiluda vaatluspraktika ja õppereisi tegevustesse. Meie galeriis Pallas on aga hetkel avatud olevate näituste raames toimumas tihe lisaprogramm. Näiteks toimub 16. aprillil ka meediadisaini osakonna tudengite tööde oksjon. Pallaslaste töid saab soetada ka 4. aprillil toimuval Tartu Kunstioksjonil.
Järgmisel nädalal toimub keskkonnanädala sündmusena Pallases rahata riideturg. Ja nagu ikka leiab infokirja lõpuosas ka ülevaate olevatest ja tulevatest näitustest.
Galerii Pallas näitused:
Galeriis on 19. aprillini avatud Pallase meediadisaini osakonna tudengite, vilistlaste ja õppejõudude ühisnäitus “Lävi“ ning Pallase nahadisaini osakonna ühisnäitus “Hoia oma nahk/a“.
Näituse “Lävi“ iga teos on kunstniku omailma peegeldus, pakkudes võimalust piiluda üle läve kui piiritähise kahe maailma – reaalsuse ja sisekaemuse, autori ja vaataja, idee ja selle väljenduse – vahel.
Väljapanekul “Hoia oma nahk/a“ osalevad autorid on võtnud eesmärgiks mitte üksnes visuaalselt köitva disaini, vaid annavad materjalile ka uue tähenduse, arvestades loomevaldkonna sotsiaalset, kultuurilist ja majanduslikku mõju.
Näitustega käivad kaasas ka publikuprogrammid. Osad neist on juba toimunud, aga tulemas on veel järgmised üritused:
Pallases toimub:
Üliõpilasesinduse eestvedamisel lüüakse kaasa keskkonnanädalal “Vähem on rohkem?!”, mille eesmärk on suunata mõtlema minimalistlikuma elustiili ja teadliku tarbimise positiivsele mõjule nii keskkonnale kui ka isiklikule heaolule.
Selle raames toimub Pallases rahata riideturg 11. aprillil kell 16:00–17:30 Tolstoi õppehoone 2. korrusel.
Rohkem infot keskkonnanädalal toimuvate ürituste kohta leiab siit.
Pallase kohviku seintel saab näha juba traditsioonilist üliõpilaste portreekoopiate näitust, mis seekord koosneb 54 maalist. Väljapanek on avatud 1. aprill-31. mai. Loe lisaks siit.
24. aprillini on Pallase raamatukogus avatud näitus „Uudiskirjandus 177“ Selles uudiskirjanduse valikus on 2024. aasta ostud, annetused (Rein Mägar, Margus Tiitsmaa, Piret Viirpalu, Jaan Malin, Henrik Sova, Aet Ollisaar, Andres Jatsa, Romain Roussel, Soome Instituut, Katrin Maask, ERÜ) ja vahetused ERMiga.
17. aprillini on Pallase raamatukogus avatud näitus „25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2024“. Sellega seoses toimub 10. aprillil kl 16 – 18 toimub sealsamas seminar „Mis määrab kauni raamatu – nähtav ja nähtamatu ilu“. Seminaril osalevad ettekannetega: Tuulike Kivestu „Eesti kauneimatest lasteraamatutest, illustratsioonist ja Bologna raamatumessist 2025“, Lennart Mänd „Raamatuköite disain ja väiketiraaž“, Mette-Mari Kaljas „Noore raamatukujundaja märkamisi“.
Ettekannete teemad on laiemad, kui selle aasta konkurss. Kõik huvilised on väga oodatud.
Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ning Pallase tekstiiliosakonna koostöös toimunud tootekonkursil pälvis stipendiumi Hanna-Maria Org tootega Säänesääre. Lisaks otsustas tekstiiliosakond premeerida napilt teiseks jäänud Kätlin Kalmust 5 kg lõngaga, millest valmivad kapuuts-sallid Pilk. Nüüd on seegi auhind üle antud.
Mida pallaslased mujal teevad:
Tartu Kunstioksjonil osalevad taaskord mitmed Pallase tudengid, vilistlased ja õppejõud. Kunstioksjon toimub 4. aprillil kell 17.00 ning teostega saab tutvuda siin.
Nahadisaini osakonna restaureerimise suuna vilistlane Tuuli Jõesaar esineb 10. aprillil ettekandega “Jalatsite mood hiliskeskaegses Euroopas” EKA doktorikooli konverentsil . Lisainfo.
8.-10. aprillil toimub Eesti Töötukassa virtuaalne töö- ja karjäärimess, kus osaleb ka Pallas. Virtuaalsel messil saab tutvuda tööandjatega ja valida tööpakkumiste vahel, avastada haridusasutusi ning põnevaid erialasid: https://onlineexpo.com/ee/too-ja-karjaarimess/
Tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu leiutatud MultiWeave tehnika kogub tuntust! Hiljuti ilmus mainekal disainisaidil Designboom.com artikkel firmast Kryss, mille asutas Svea Tisell. Svea kasutab multiveevimist, et luua muudetava kujuga sisustusobjekte. Multiweave tehnika edasiarendused on Pallase TAL projekt. Loe artiklit siin.
MultiWeave tehnikat kasutab efektselt ka Mirjam Fenström Farsi, kes otsib võimalusi töötada suuremas skaalas ja tegi multiveevimisaktsiooni Tyresö Arthall’is.
9.-13. aprill külastavad tekstiiliosakonna tudengid ja õppejõud Liisi Tamm ja Mari-Triin Kirs Milano sisustusmessi Itaalias. Messikülastus on osa koostööprojektist India vaibaettevõttega Riviera Home Furnishing ning tudengite messikülastust toetab ka Eesti Kultuurkapital.
Pallas on alati silma paistnud ka osalemisega rahvusvahelises tegevuses. Erinevate programmide toel käivad meie õppejõud õpetamas partnerkoolides ning kutsuvad välisõppejõude ka Pallasesse.
Tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar õpetab 7.-11. aprillil Vilniuse Kunstiakadeemia tekstiiliosakonnas. Kursuse teema on seotud Aet Ollisaare mitmeaastase TAL uurimisprojektiga „Piltvaibad kunstniku praktikas – traditsioon ja tulevik“. Vilniuse Kunstiakadeemias õpetamist toetab Cirruse programm.
Erasmus programmi toel viib aga 7.-10. aprill Pallase tekstiiliosakonnas trükitekstiili kursust läbi Petri Juslin, kes on Marimekko pikaajaline tehniline disainer ja ettevõtte Seröösi asutaja.
Oluline osa õppetööst on ka õppereisidel ja vaatluspraktikal. Sel korral jagavad oma muljeid mööbliosakonna tudengid ja fotograafia osakonna tudengid.
27. – 30. märtsil toimus mööbliosakonna restaureerimise suuna tudengite vaatluspraktika Stockholmis. Praktika eesmärgiks oli erialaste teadmiste avardamine ja tutvumine Rootsi olulisimate muuseumite kollektsioonide ja ekspositsioonidega. Muljeid vaatluspraktikal osalenutelt:
Elamusterohkeks osutus tutvumine Hallwyl´i muuseumi eksklusiivsete interjööride ja mööbli kollektsioonidega. Muuseum on heaks näiteks 19. sajandi lõpul moodi läinud kollektsioneerimise vaimustusest ning sinna on eraviisiliselt kogutud Euroopa ja Aasia erinevate käsitöövaldkondade esemeid. Kollektsiooni põhjalik dokumenteerimine on Vilhelmina von Hallwyl´i aastakümnete pikkuse töö tulemus. Juba kollektsioneerimise algaastail oli proua von Hallwyl´il plaan kinkida maja koos tervikliku sisustuse ja kollektsioonidega Rootsi riigile, mis sai teoks 1938. aastast. Nüüd on selle suurepärase tarbekunsti ja arhitektuuriansambli omanikuks Rootsi riik ja seal toimub ka kollektsioonide uurimine.
Pallase tudengitel õnnestus lisaks tavakülastuses pakutavatele võimalustele luua kontakt kollektsiooni mööbliekspositsiooni põhjaliku uurimisega tegeleva kunstiajaloolase Samuel Norrbyga. Ta ei pidanud paljuks võimaldada tudengitel tutvuda mitmete huvitavamate objektide hingeeluga. Ka vastas ta tudengite asjakohastele küsimustele ja jagas selgitusi erinevate tehnoloogiate üksikasjade osas.
Ammendamatuks osutus Nordiska Museet´i ekspositsiooniga „Põhjamaa elu„ tutvumine, mis näitas elu Põhjamaades läbi 500 aasta, nelja aastaaja ja erinevate lugude. Emotsionaalseks ja üllatuste rohkeks osutus ka Stockholmi Eesti Maja külastus, kus 28. märtsil avas mahuka isikunäituse „Sillad ja uksed“ 80.ndatel Rootsi emigreerunud Eesti kunstnik Jüri Salu. Tudengitel oli võimalus autoriga kohtuda ning kuulda selgitusi näituse saamisloost, kunstniku elust ja asjakohaseid soovitusi analoogiliste ettevõtmiste kohta kodu- ja välismaal.
Kevadsemestri alguses sündis aga fotograafia I kursuse tudengitel maalitunnis koos õppejõud Imbi Kruuviga mõte sõita Riiga, et külastada sealseid näituseid ning nautida kevade hõngu meile tegelikult nii lähedal asuvas, aga juba küllaltki suures linnas.
Fototudeng Maria Grünberg: Esimene päev Riias möödus kunstnikele kohaselt galeriisid avastades ja Läti artistide loominguga tutvudes. Külastasime Riia kunstnike maja, Peetri kiriku platsil olevat disainimuuseumi, Galerejas asuvat näitust, ISSP fotokunsti keskust ja Istaba pisigaleriid. Kogu selle näituste melu vahepeal sattusime peale ka Eesti suursaatkonna avamisele sealsamas Riia vanalinnas. Nägime seal Eesti presidenti ja mitmeid kõrgeid külalisi ka kaugematest riikidest. Kohalik lätlastest koosnev koor laulis isegi Eesti hümni. Meid küll pidulikumale osale ei kutsutud, ent saime väga lähedalt jälgida (ja loomulikult ka pildistada) kõike toimuvat.
Õhtul maandusime ühte pisikesse airbnb’sse, mis asus otse vanalinna keskel. Tegime ühise õhtueine, ajasime juttu ja puhkasime järgmiseks Riia-päevaks.
Teise päeva hommikupoolikul käisime hästi väikses Kodaki fotopoes ja uurisime, kas eelmisel õhtul kinni olnud kassi- ja lillepood on seekord avatud (kahjuks ei olnud). Käisime digikunsti muuseumis vaatamas 180° laia, Jaapani kunstist inspireeritud animatsiooni, samuti külastasime MaksalaXO galeriid.
Teise poole päevast veetsime Agenskalna turul, mis oli väga omamoodi, ent mõnus koht kus olla, juttu ajada ja head-paremat süüa.
Tagasisõit Tartusse läks meeletult kiirelt, eks me aitasime sellele kaasa pideva jutuajamise ja naljategemisega.
Tulemus: oli kirglik ja hoogne Riia visiit, millega käis kaasas üle keskmise määra pöörasust, valutavad naerulihased ja fotoosakonnale omaselt ka hulgaliselt pilte. Suur tänu veelkord Imbile, kes selle toreda plaani välja mõtles ja meile Riiat tutvustas!
Pallaslaste näitused:
29.03-31.08.2025 on Tartu sõpruslinnas Lüneburgis avatud Tartu kunstnike näitus “Depicting the Future. Variations”. Üheksa tegevkunstnikku, kes on ühtlasi ka Pallase õppejõud, esitlevad ühisnäitusel oma uudisloomingut ning arutlevad näitusega seotud sündmustel kunsti tähenduse ja tähenduslikkuse üle tulevikus.
Näitusel osalevad Jaanus Eensalu, Andrus Kannel, Margus Meinart, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Sirje Petersen, Tuuli Puhvel, Anne Rudanovski ja Heli Tuksam. Näituse kuraatorid on Heli Tuksam ja Aet Ollisaar. Näituse kujundas Madis Liplap. Loe lisaks: Raimu Hanson, Tartu Postimees “Lüneburglased vaatavad tartlastest kunstnike ettekujutust tulevikust“
Reedel, 4. aprillil kell 19:30 avaneb Pallase maalitudengite maalinäitus „mis on inimene?“ Näitusel osalevad kolmanda kursuse tudengid, kes oma tööde kaudu käsitlevad inimest ja inimeseks olemist, avades nii kihiti selle komplekssust. Näituse avamine on osa galeriide ööst ning jääb avatuks 6.aprillini.
Näituse keskseks lähtekohaks on inimkeha – läbi maalikeele lahkavad kunstnikud nii inimese vaimset kui ka füüsilist poolt. Kunstnikud kutsuvad kaasa mõtlema teemadel nagu emadus, ärevus, kogukonna tähtsus, kehanormatiivid ja soorollid.
Näitusel osalevad kunstnikud: Nele Luik, Nele Must, Tiia Silm, Delfi Oraakel, Jüri Kaarel Runnel, Linda Lehtpuu, Triine Roosalu, Helen Lang, Viktoria Jegereva. Juhendajad: Kerly Ritval ja Veiko Klemmer
Lisainfo.
15. aprillil toimub TÜ Haridusteaduste Instituudis väljapaneku „Nüüd ma näen, kuidas sa näed“ kuraatorituur, mille viivad läbi näituse kuraatorid Aet Ollisaar ja Madis Liplap. Näitusest lähemalt: Õpetajate Leht ” Pallase näitus ühendab õpetamise ja õppimise loomingulise dialoogi kaudu”
Tuuril tuleb juttu järgmistel teemadel:
Fotograafia osakonna üliõpilane Signe Oidekivi avab 11. aprillil kl 18 Tartu Ülikooli muuseumis isikunäituse „Kujutlen“, mis uurib mahajäetud talumajade ja arhitektuuri poeetilist ilu valgusmaalingu tehnika kaudu.
„Aasta tagasi maale kolides leidsin rahu ja tasakaalu ning hakkasin märkama mahajäetud talumajade ainulaadset ilu. Iga päev neist möödudes tekkis soov anda neile uus elu ja nähtavus. Minu abstraktsed teosed kasutavad valgusmaalinguid, et esile tuua nende hoonete eripära. Ma ei sea kindlaid tõlgendusi, vaid loon ruumi vaataja enda emotsioonidele. Nii jäädvustan nende majade viimased hetked poeetilise hüvastijätuna” kirjeldab kunstnik ja kuraator Signe Oidekivi.
Näitusel on väljas arhitektuurifotod, mis kasutavad valgusmaalingu tehnikat – kaamerasisene protsess, kus pikk säriaeg võimaldab valgusega joonistada ja luua unikaalseid kujutisi. Eksponeeritud on nii prinditud fotod kui ka animatsioonid. Lisaks arhitektuurile käsitleb näitus ka ajakulgu ja inimtekkelise maailma mõju loodusele. Näitusel on ka interaktiivne osa, kus külastajad saavad avamisel ise valgusmaalingu tehnikat proovida. Näitus kulmineerub 17. mail toimuva Muuseumiööga, mis seob näituse öised fotod ja valguskatsetused suurepäraselt selle kultuurisündmusega.
Näitus jääb avatuks kuni 17. maini 2025. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tartu Ülikooli muuseum, IT Sensor OÜ, KÜ Kujundus ja Cramo, galerii Pallas.
Tartu Ülikooli muuseum on avatud K–P 11–17, alates 1.05–30.09 T–P 10–18.
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis on 2.05–21.09.2025 avatud Karin Pauluse ja Ingrid Alliku kureeritud näitus “Piirideta aineväljadel” . Näitusel osalevad skulptuuriosakonna vilistlane Eike Eplik ja tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu, kes saab multiveevida muuseumi hoovi oma töö Kasvab ja kaob, kus kasutab biolagunevat materjali ja taimi, mis eeldatavasti suve jooksul selle struktuuri söögiks tarvitavad.
Vaata Pallase täienduskoolituste kalendrit siin: pallasart.ee/taienduskoolitused/koolituskalender/
Järgmine infokiri ilmub 17. aprillil.
Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.
Kaanefotol nahadisaini osakonna näituse avamine galeriis Pallas