Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 31.10 (nr 15 / 2024)

Oktoobrikuu eelviimasel päeval avanes Pallase galeriis uus näitus, mis täidab kõik kolm korrust. Näitusel esinevad meie skulptuuritudengid koos professionaalsete skulptoritega.
Maaliosakonna tudengite illustratsioonidega sai valmis nii raamat Annelinnast kui ka põnev Tartu-teemaline kaardimäng.
Samuti jõudis Pallas vahepeal käia tutvustamas õppimisvõimalusi Tallinna noortele.

Pallase galeriis:

Festivali Tartu Valgus TAVA24 ürituste seeria avab Pallase skulptuuriosakonna tudengite ja Eesti Kujurite Ühenduse vanema generatsiooni skulptorite ühisnäitus galeriis Pallas. Näituse “Päritud valgus” on avatud 31. okt-30. nov.
Näitus ühendab valgusinstallatsioonide kaudu Pallase skulptuuriosakonna tudengid professionaalsete vanema põlvkonna skulptoritega, tõstatades küsimusi, kuidas ja milliseid eelkäijate oskusi anda edasi noortele? Mis oskused jäävad kasutusse, mis kaovad? Andes edasi valgust, on lootust kultuurilisele järjepidevusele. Lisainfo.

Näituse avamise video.

Pallases toimub:

28. okt -15. nov on Pallase raamatukogus avatud maaliosakonna IV kursuse tudengi Katriin Säde näitus illustratsioonest raamatule „Annelinna lood“. Kolmapäeval, 6. novembril kl 16.15 toimub Pallase raamatukogus ka raamatu esitlus.
Äsja ilmunud Liisa Nurme lasteraamat „Annelinna lood“ jutustab Liisi ja tema sõprade seiklustest 2000. aastate alguse Annelinnas. Raamatus on 14 Katriin Säde poolt markeri ja guaššidega teostatud illustratsiooni. Raamatu kujundaja on Mette-Mari Kaljas. Loe lisaks.
Pärast Pallast läheb illustratsioonide näitus edasi Annelinna raamatukokku ja Kivilinna kooli.

Maaliosakonna I ja II kursuse tudengite näitus „Suvetööd“ on avatud maaliosakonna Koridorigaleriis kuni novembri keskpaigani. Näituse kujundasid Triine Roosalu, Jüri Kaarel Runnel ning abiks olid Tuuli Puhvel ja Indrek Aavik. Töid juhendasid Tuuli Puhvel ja Sirje Petersen ning need on teostatud Mehikoormas, Meeksis ja Tartus.

Väljaspool Pallast toimub:

Maaliosakonna III kursuse tudeng Nele Luik illustreeris ja kujundas koostöös Tartu Linnakodaniku muuseumi ning Maarja Leedjärvega Tartu-teemalise kaardimängu Tartu Kvartett. Mängupakis on 60 kaarti ja mängu eesmärk on koguda kokku kvartetid ehk neli ühise nimetajaga kaarti. Näiteks teatrid, liiklusvahendid või tehased. Uus mäng kujutab ajaloolisi ja nüüdisaegseid Tartuga seotud olulisi objekte, kohti, esemeid.
Kaardimängu kontseptsioon põhineb Balti-Saksa päritolu kaardimängul – Balti Kodumaa kvartett („Baltisches Heimatquartett“), mis loodi 1947 ja oli käsitsi joonistatud. Trükiversioon ilmus 1951.

Noore kunsti oksjonil osales ka sel korral arvukalt Pallase vilistlasi ja tudengeid tudengeid. Oksjonile eelnenud näitus oli üleval Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis 11. – 23. oktoober. Oksjonile esitasid teoseid rekordiliselt üle 250 kunstniku, millest lõppvaliku moodustasid 80 teost. Vaata teoste kataloogi ja Fotografiskas toimunud oksjoni salvestust.

30. oktoobril toimus Tallinnas Kultuurikatlas inspireeriv kõrghariduspäev “Õpi Tartus”. Lisaks Pallasele olid kohal TalTech Tartu kolledž, Eesti Maaülikool, Kaitseväe Akadeemia, Eesti Lennuakadeemia, Tartu Tervishoiu Kõrgkool ja Tartu Ülikool.
Päeva jooksul said noored tutvuda kõrgkoolidega messialal, kuulata inspireerivaid esinejaid konverentsil ning osaleda kaasahaaravates töötubades. Pallas pakkus huvilistele võimalust osaleda töötubades “Uudne kudumismeetod – MultiWeave” ja “Visandamise loomingulised võtted”.

Konserveerimise ja restaureerimise osakonna professor Heli Tuksam tegi koos Aivar Roosaarega 25. oktoobril konverentsil “Mõisast linna aadlimajja – Eesti linnapaleed läbi aegade” ettekande teemal ” Muutused Knorringu aadlimaja arhitektuuris ja sisekujunduses läbi sajandite”.

Fotod Raikküla mõis

Tekstiiliosakonna 4. kursuse tudengid osalevad Eesti Rahva Muuseumi korraldataval rahvusvahelisel konverentsil „Jätkusuutlikkus praktikas: isetegemine, parandamine, taaskasutus ja innovatsioon”. Konverentsi ettekanded keskenduvad parandamisele, taaskasutusele ja argisele leiutamisele nii minevikus kui ka tänapäeval, mis on osa jätkusuutlikust tarbimiskultuurist. Tudengid kuulavad ettekannete veebiülekannet Tootearenduse ja Tikandi õppeainete raames, mis sel aastal keskenduvad just nendele teemadele.

Pallaslaste näitused:

Esmaspäeval, 4. nov kell 16 avatakse Ugala teatri galeriis tekstiilinäitus Viiel viisil. Näitusel osalevad Pallase tekstiiliosakonna vilistlane Eva Jakovits ja professor Kadi Pajupuu koos  Marilyn Piirsalu, Ülle Saatmäe ja Aune Taamaliga, kes kõik on on eesti kaasaegses tekstiilikunstis eksperimentaalse suuna esindajad.

Igal kunstnikul neist on oma teemadering, märkamised ja valupunktid, on isikupäraselt äratuntav käekiri. Selles kvintetis on igal osalejal oma tugevus, kõrgus ja toon. Üksteist täiendades ja toetades pakub autorite looming ilusa näite vaheda mõtte ja vaba materjalikäsitluse õnnestunud koostööst. Näitus on osake Eesti Tekstiilikunstnike Liidu 30. tegevusaastat tähistavate sündmuste reas ja selle toimumine Viljandis langeb õnnelikult kokku ka ühe teise algusega: 30 aastat tagasi avati TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias rahvusliku tekstiili osakond. Väikelinnas, kus pärandtehnoloogia tundmaõppimisega kõrgkooli tasemel tegeletakse, on kaasaegse tekstiilikunsti mitmekesiseid võimalusi tutvustav näitus igati kohaseks sündmuseks. Näitus jääb avatuks kuni 17.12. 

Näituse kujundus ja graafiline disain: Kadi Pajupuu, Marilyn Piirsalu

Loe lisaks

Tartu Jaani kirikus on avatud näitus ajalooliste vitraažakende katketest. Väljapanek annab ülevaate kunagistest klaasakendest ning nende praeguseks alles olevate katkete puhastamiseks, säilitamiseks ja päritolu selgitamiseks ette võetud tegevustest. 2023. a tegi näituse üks koostajatest Diana Edur Pallase lõputöö teemal “Tartu Jaani kiriku vitraažakende fragmentide konserveerimiskava loomine ja dokumenteerimine” (juhendaja Arvi Haak).

Kiriku kooriruumi kaheksale uusajal kinni müüritud olnud aknale, mis avati 1899.–1904. aasta restaureerimistööde käigus, telliti vitraažid Riiast Ernst Tode töökojast. Vitraažid said kahel korral II maailmasõja ajal viga – 1941. aastal Kivisilla õhkimise tagajärjel ning 1944. aasta tulekahjus päästetööde ootel olles. Hinnanguliselt on alles umbes kümnendik akende kogupinnast, millest väikest konserveeritud osa saab näitusel näha.

Väljapaneku koostasid Diana Edur ja Arvi Haak
Projektijuht Maria Usk
Kujundus ja teostus OÜ Salibar
Kaasa aitasid Eesti Rahva Muuseum, Kõrgem Kunstikool Pallas, Muinsuskaitseamet
Konserveerimistööd toetas Eesti Kultuurkapital.

Näitus on alates 30. oktoobrist avatud kiriku lahtiolekuaegadel ning on külastamiseks tasuta.

Lisainfo.

Loe lisaks

Tekstiiliosakonna juhataja, professor Aet Ollisaar osaleb ERMi Heimtali Muusuemis avatud näitusel Nööri mööda. Näitus on avatud 15.10.2024-15.03.2025.

Detail Aet Ollisaare vaibast Rändaja

Näitus “Nööri mööda” on ajendatud Anu Raua loomingust, mida ta on ise nimetanud Mulgi kuue graafikaks. See tehnika on inspireeritud vanast villasest musta värvi Mulgi kuuest, millele on kaunistuseks peale õmmeldud punasest kaaruspaelast silmusmustrid. Punasest paelast ornamendid kaitsesid uskumuse kohaselt kuue kandjat kõige kurja eest. Nii öelda Mulgi kuue graafikas on kaaruspael asendatud näpunööriga ning sellega kujundatakse kangatükile pilt, mille tulemusena valmib nöörvaip.
2024. aastal suvel juhendas Anu Raud Heimtalis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu kunstnikele mõeldud laagri raames töötuba „Mulgi kuuest vaibani”, kus tekstiilikunstnikud õppisidki tema käe all Mulgi kuue graafikat. Töötoa tulemusena valmisid eripalgelised nöörvaibad, millega on nüüd võimalik tutvuda näitusel „Nööri mööda”. Samal näitusel on võimalik tutvuda ka Anu enda, Heimtali põhikooli õpilaste, korporatsioon Filiae Patriae lastelaagris osalenute ja teiste huviliste nöörvaipadega.
Näituse kuraatorid ja kujundajad on Anu Raud, Tuuli Tubin McGinley ja Merle Puusepp.

Loe lisaks

Teisipäeval, 5. novembril kell 19 toimub ArtDepoo galeriis (Jahu tänav 12, Tallinn) näitusel „ÄGE HULL. HULLULT ÄGE?“. vestlusring, millel osalevad ka Pallase tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar ja maaliosakonna vilistlased Kadri Toom ja Alar Tuul ning skulptuuriosakonna vilistlane Eike Eplik.

Näitus “ÄGE HULL. HULLULT ÄGE?” toimub kahes näitusepaigas, ArtDepoo galerii ruumides (Jahu tänav 12) ja Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskus Sensus ruumides (A. Lauteri 5).
ArtDepoo galeriis on väljas 8 suurepärase kunstniku (Eike Eplik, Kaupo Kikkas, Maarit Murka, Aet Ollisaar, Valera Poljakova, Kadri Toom, Jaan Toomik ja Alar Tuul) poolt värskelt just selleks näituseks valminud teemakohased tööd.
Läbi erinevate meediumite lahatakse delikaatseid teemasid: kuidas kunstnikul läheb, mis hetkel elus suurimad psüühilised väljakutsed, millest saab abi, kui on kõige raskem…

Loe lisaks

Tartu Kunstimaja väikeses saalis on avatud tänavuse hotell Pallase maalikunsti stipendiumi pälvinud maaliosakonna IV kursuse tudengi Mari Frühling näitus „Jagatud ruum“ .
Pühapäeval, 10. novembril kell 17 on viimast päeva avatud näitustel võimalik jalutada ringi koos kunstnikega. Oma näitus tutvustab ka Mari Frühling. Tuur toimub eesti keeles ja on tasuta. Lisainfo.

Reedel, 8. novembril kell 18.30 toimub Tartu Kunstimaja väikeses saalis vestlusõhtu kunstnik Mari Frühlinguga. Vestlust modereerib inim- ja loomaõiguste aktivist Kadri Sikk.

Mari Frühlingu näitusest: Klassikaraadio Delta saade, ajaleht Sakala “Leonardo DiCaprioga kohtunud kunstnik pani lõuendile naised ja kanad”

Tartu Kunstimajas saab veel näha ka Pallase skulptuuriosakonna vilistlase Art Allmägi ja Katrin Piile ühisnäitus „Sümbioos”.

12. novembril algavale pimedate ja vaegnägijate tasuta keraamikakursusele on vabu kohti.
Kursuse info Pallase veebilehel: pallasart.ee/keraamika-pimedatele-ja-vaegnagijatele-2/

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 14. novembril.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.

Kaanefotol: “Õpi Tartus” üritus