Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 30.05 (nr 11 / 2024)

Ongi käes aasta kiireim, põnevaim ja samas ka kõige pidulikum aeg. Üks lend lõpetab ja teine alustab peagi.
Alates 31. maist saab esitada avaldusi Pallasesse sisseastumiseks. Sel aastal saab kandideerida kaheksale erialale.
Juba järgmisel nädalal algavad lõputööde kaitsmised, mida on oodatud vaatama-kuulama kõik huvilised. 6. juunil toimub Eestis ainulaadne moeetendus Mood-Performance-Tants, kus esitlevad oma loomingut nii žürii poolt valitud disainerid kui ka Pallase selleaastased lõpetajad.

Pallase galeriis:

Pallase lõputööde kaistmised ja näitus lend 2024

Juunikuu ja osa juulistki täidavad galeriis Pallase 2024. aasta lennu lõputööde avalikud kaitsmised ja näitus:

  • Näitus “Lend 2024”: 3. juunist – 6. juulini on galeriis avatud Pallase 2024. a lennu lõputööde näitus. Läbi galerii kolme korruse on väljas 61 lõputööd, mis võtavad kokku kultuuripealinna aasta lõpetajate eelnevad neli õpiaastat. Esindatud on seitsme eriala lõpetajate tööd: fotograafia, maal ja restaureerimine, meedia- ja reklaamidisain, mööblidisain ja restaureerimine, nahadisain ja restaureerimine, skulptuur ning tekstiil. Lõputööde näituse kujundaja on Pallase peakunstnik Madis Liplap. Pallase 2024. aasta lennu lõputööde avalikud kaitsmised ja näitus
  • Lõputööde kaitsmised – 3. ja 4. juunil toimuvad galeriis konserveerimise/restaureerimise valdkonna lõputööde kaitsmised. 5.-7. juunil disaini ning 11.-13. juunil kunstide valdkonna lõputööde kaitsmised. Kaitsmised on avalikud ning kõik on oodatud neid kuulama. Täpne ajakava asub siin: pallasart.ee/oppimine/kaitsmised-2024

Madis Liplapi fotod näituse ettevalmistustest.

Pallases toimub:

Jah, see aeg on samuti nüüd käes – tule Pallasesse! 31. maist – 26. juunini ootame kõiki kunstide, disaini- ning konserveerimise/restaureerimise erialade huvilisi esitama avaldust Pallasesse õppima asumiseks. Pallases saab rakenduskõrghariduse omandada uuest õppeaastast alates kaheksal erialal .
Avaldusi saab esitada sisseastumise infosüsteemi SAIS kaudu kuni 26. juuni kella 23.59ni. Sisseastumiseksamid toimuvad virtuaalselt vastavalt eksamite ajakavale 27. juunist kuni 1. juulini. Vaata lähemalt: pallasart.ee/sisseastumine/

Pallase fotograafia osakonna juhataja Peeter Linnap jagab muljeid selleaastest osakonna lõputöödest: “Millised on PallasFoto selleaastased diplomitööd? Eel- ja eel-eelkaitsmisi läbi viies, hakkas silma, et meie selleaastased diplomitööd on valdavalt egotsentrilise loomuga ja romantilised. 

Kui neist esimene määratlus oleks alles kaks aastakümmet tagasi tähendanud negatiivset suhtumist, siis praeguseks on asjad muutunud. Lähiminevikus oli heaks tavaks kunstis tegeleda pigem makro- kui mikroprobleemidega ehk teisiti öeldes – pigem sootsiumiga kui personaalse maailmaga.

Ajapikku leiti, et need kaks maailma teineteisel ei vastandugi. Üksikisiku, indiviidi seni egotsentrilisteks peetud omadustest osutusid paljud, sh ka tõved, hälbed jm normaalsest olekust kõrvalekalded lõpuks ikka sootsiumi peegeldusteks inimese tasandil. Mõisteid nagu poliitiline, sotsiaalne jm hakati ajapikku tõlgendama läbi indiviidide ja sageli ka läbi iseenda. Nõnda on meil portreekollektsioone kiriku vaimulikest, keda on „töö juures“ ja koduses atmosfääris; univormiga ja ilma või keset ametialaseid kohustusi vs omapäi.
On töid, kus võetakse lahata varju teemat, mis pealtnäha tundub lihtne. Ühtaegu füüsikaline reaalsus kui ka vaimse sfääri sümbol, on vari alati seal, kus on valgus. Aga ta on ka seal, kus valitseb salapära, hämarilm või tumedad teemad. Selliste tööde kaudu jõuame teatud mõttes tagasi fotograafia või isegi kogu kunsti algusaegadesse, kus varju kaudu õpiti modelleerima kujutisi. Praegusel juhul mõjuvad sellised teosed seega pigem romantilise return-tripina tehniliste vahendite ajalukku. Fotograafia algusmaile keskenduvatest töödest hakkavad silma, camera obscuraga tehtud mustvalgete fotode juurde, kus ent fotodelt ei puudu ka muu tehniline-tunnetuslik võttestik nagu multiekspo, liikumine jmt. Taas romantiline töö ja seda nii vaimses kui ka tehnilis-arheoloogilises mõttes.
Kolmas ja mahukaim grupp meie lõputöödest tegeleb inimesega kaasaegses mõtte, olgu selleks siis moe, kehatunnetuse vm. teemad ühel või teisel kujul. Neisse soomeugrilikult tõsistesse töödesse kiilub üksikuid vaimukaid, huumori abil lahendatud iroonilisi puänte. Just viimaseid pean väärtuseks omaette kuna eesti kunstist on huumor ja teravmeelsus praktiliselt üldse kadunud.
Täpsemalt kirjutame töödest aga siis kui need kaitstud on.”

Loe lisaks

Pallases toimus maikuus toredaid üritusi. Üliõpilasesinduse korraldatud hoovipidu võttis kõige mõnusamal ja igatepidi loomingulisel moel kokku lõppema hakkava õppeaasta.

Pallas, Estonian Fashion Festival ja Tartu 2024 võõrustasid Läti sisuturundajaid. Pallase peakunstnik Madis Liplap ning Mood-Perfomance-Tantsul osalev tekstiiliosakonna tudeng India Kiisler tutvustasid tänavusel moeetendusel osalevaid disainereid ja muidugi Pallast. Festivali arengutest rääkis Key Külaots, kes viis läbi ka redisaini töötoa.

Maikuusse jäi ka kolme kooli – Pallas, Tartu Kunstikool ja Tartu Karlova kool – ühine Karlova päeva programm KarlovArts. Pallase tudengite loomingut sai soetada Salme tn staadionil toimuval laadal ning Pallase tekstiiliosakonnas toimus Moepäev. Raamatukogu juhataja Edith Hermann tutvustas aga ringkäiguga Pallase põnevat keskkonda.

Väljaspool Pallast toimub:

💐 Palju õnne! Pallase tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar pälvis Kristjan Raua nimelise preemia, mis anti üle 20. mail anti Tallinna Raekojas toimunud pidulikul tseremoonial.
Aet Ollisaart tunnustati silmapaistvalt särava loomingulise tegevuse eest 2023. aastal. Kevade alguses pälvis Aet ka Aasta Tekstiilikunstnik 2023 tunnustuse. Loe lisaks.

Põhjust õnne soovida on veel. Eesti Kunstiakadeemia Noore disaineri preemia magistri tasemel sai Pallase mööbliosakonna vilistlane ja nüüdne osakonnajuhi abi Kristina Allik tööga “Kutseala praktiku toetamine õppejõuks kujunemise teekonnal” eest, mis on juhend kõrgkoolile.

Tutvu Pallase korraldataval moeetendusel Mood-Performance-Tants osalevate disainerite kollektsioonidega, mida saab täies mahus näha 6. juunil, kell 18 Knorringu Aadlimajas. Ühe kollektsiooni esitlus toimub ka Genialistide klubis (jälgi ajakava). Soodsama hinnaga piletid müügil kuni 1. juunini.
Mood-Perfomance-Tants etendusel osalevad:

Laupäeval, 1. juunil avatakse Mehikoorma koolituskeskuses Freiberg Haus (Järve 8) maaliosakonna I kursuse tudengite mosaiikpannoo “Kuldkohake”. Juhendaja Tuuli Puhvel.
Kavandikonkursi võitis Liisa Soolepp ja töö teostas kogu I kursus. Algus tehti sügisel mosaiigitundide raames ja paigaldus- ja viimistlustöö Mehikoormas nüüd mai lõpus. Sealsamas maalipraktikal olnud II kursus andis oma osa tükikeste krohvisegust puhastamisel. 1. juunil kell 15 on koolituskeskuse hoovil mosaiigi õpituba ja pannoo avamine on kell 17.

Fotod: Tuuli Puhvel

Pallaslased esitlesid New Yorgi disaininädalal oma loomingut näitusel “Upmade in EE”, mis keskendus leidlikele ideedele ja jätkusuutlikule disainile. Näituse eesmärgiks oli tutvustada ameeriklastele erinevaid materjali ümbertöötlemise võimalusi ja biomaterjalide kasutamist. Näitusel olid esindatud mööbliosakonna vilistlased Mirjam ja Markus Pärnamets (olustvere puidukoda) ning Maria Rästa Design. Loe lisaks.

Maaliosakonna professor Heli Tuksam ja üliõpilane Hele-Riin Juhkama osalevad Amsterdamis 28. mail-1. juunil konverentsil Architectural Finishes Research Conference. Spetsialistid üle kogu maailma saavad konverentsilö kokku, et vahetada ideid ajalooliste viimistluste tõlgendamise, säilitamise, dokumenteerimise ja haldamise vallas.

Pallase fotograafia osakonna vilistlane Sirla Joala rääkis ERR kultuuriuudistes tänavakunstist ja tuntud anonüümsest kunstnikust Edward von Lõngus’est. Vaata saatelõiku siin.

Pallase fotograafia osakonna vilistlase Anna Hintsi ja tema abikaasa Tushar Prakashi uus lühimängufilm “Sannapäiv” valiti esilinastuma Cannes’i filmifestivali La Semaine de la Critique’i (Kriitikute nädal) eriprogrammis.

Nahadisaini osakonna õppejõud Tiina Karu külastas 14.-18. mail Erasmuse lähetuse raames Saksamaal Franfurti ja seal tegutsevat Pallase vilistlast Evelyn Toomistut (Offenbachi nahamuuseumi ja Pforzheimi Ülikooli).

Tiina Karu: Tutvusin lähemalt Pforzheimi ülikooliga, sain rohkem tuttavamaks sealse õppega ning osalesin aksessuaaride disaini õppekava kevadistel vahehindamistel, mis toimusid koos suure hindamiskomisjoniga kõikide kursuste lõikes ning kestsid terve pika päeva. Oli väga põnev ja meeleolukate kohtumistega reis. Tõdesin, et keelekeskkond on küll erinev, aga erialased teemad, koos rõõmude ja muredega on sarnased. 

Loe lisaks

Pallaslaste näitused:

Viru Keskuse I korruse aatriumis on avatud Estonian Fashion Festivali näitus, mis tutvustab peagi algaval festivalil osalevate disainerite loomingut. Näitus toob Tartus toimuva moe suursündmuse tallinlastele lähemale, tutvustades kolmel etendusel – Mood-Perfomance-Tants, Antonius ja OmaMood – osalevaid disainereid. Loe lisaks.

Põlva kaasaegse kunsti galeriipinna avanäituse “LAPSEPÕLVEPUNK” kuraator Pallase maaliosakonna vilistlane Margret Paide. Näitusel osalevad vilistlased Katrina Kolk, Margret Paide ja Kadri Toom.

Maaliosakonna juhataja Margus Meinarti näitust “Reetmine” saab E-Kunstisalongis vaadata veel kuni 4. juunini.

Olin teinud maailmaga lepingu, omapoolsete tingimustega, lähtudes mulle sobivatest väärtustest, tuginedes moraalselt õigetele põhimõtetele. Maalilm oli korras ja pidas lepingust kinni, kuni…
Näituse aluseks on „Põlenud kaunitar“. Ukraina.
Kõik teised pildid on ainult kommentaarid sellele.

Ma olen reetnud kunstitarvete poed.
Ma olen reetnud raamitöökajad.
Ma olen reetnud tasase pildipinna.
Ma olen reetnud omandatud maalilaadi.
Omandatud mõttemustrid.
Reetsin Pebeo. Ilu ajab oksapeale. Ausammasausammasausammasausammasausammasausammas.
Ja lilled.

Loe lisaks

Fotograafia osakonna vilistlane Diana Tamane avas Tartu Kunstimajas koos Thea Kvetadze’ga näituse „Ruum mitmele“. Tuues kokku erinevaid meediume nagu video, fotograafia, maal, tekstiil ja installatsioon, punuvad autorid keeruka narratiivide lõime, milles sisalduvad isiklikud kogemused, perekondlikud suhted ja intiimsed elukaemused. Näitus on avatud 30. juunini.

Fotograafia osakonna 3. kursuse tudeng Rain Avarmaa korraldas ühepäevase välknäituse Tähe tänaval ise ehitatud näituseruumis.

Jätkuvalt on veel avatud Prima Vista kunstiprogrammi mitmed kunstinäitused. NB! Osade näituste lahtioleku aega on pikendatud!
Tartu Ülikooli raamatukogus on avatud maaliosakonna vilistlase Kadri Toomi graafikanäitus „Udumüüri varjust“ kuni 23. juunini ja tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengite gobelääninäitus „Homme?“ 2. juunini.
Näitusel „Homme?“ esinevad: India Maria Emilia Kiisler, Sofia Lanman, Brigitte Mihkelson, Kristiin Kuuslap. Väljapanekut täiendavad tööd osakonna metoodilisest fondist. Tööd on valminud piltvaibakursuse raames, tööde valmimist juhendas ja näitust kureeris Pallase tekstiiliosakonna professor Aet Ollisaar.

Täienduskoolituste kevadsemestri lõpetab akrüülmaali vabaõhukursus! 15.-16. juunil toimuval kursusel saab maalida Maire Aarsalu juhendamisel kauneid vaateid Emajõe ääres, Supilinnas. Kursusele on oodatud kõik maalihuvilised olenemata nende maalimise kogemusest! Info ja registreerumine.

Veel on võimalik registreeruda ka 8.-9. juunil toimuva ruumilise kompositsiooni ettevalmistuskursusele! Kursuse eesmärk on saada teadmiste baas tervikliku ja ilmeka kolmemõõtmelise objekti loomise põhimõtetest. Kursus toetab järgmiste Pallase erialade sisseastumiseksamiteks ettevalmistumist: skulptuur, sisustustoote disain, nahktoode disain ja tehnoloogia. Info ja registreerumine.

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 12. juunil.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.