Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 26.09 (nr 13 / 2024)

Pallase galeriis:

Reedel, 27. septembril kl 16 avatakse galeriis Pallas kaks rahvusvahelist näitust: “Kujutades tulevikku. 6 kunstnikku Lüneburgist” ja David Bate “Moodsad ajad”. Näitustega kaasnevad ka publikuprogrammid:

  • Laupäeval, 28.09. kl 12 tutvustab galeriis oma loomingut ja näitust David Bate.

Näitus „Kujutades tulevikku / Depicting the future“ publikuprogrammi raames toimuvad Julija Kotenko ja Jessica Kulpi juhendamisel kolm üritust.

  • Laupäev, 28.9. kell 14–17 I töötuba: „Depicting the Future /Tuleviku kujutamine”
  • Pühapäev, 29.09. kell 14-17 II töötuba: „Putukad ja võimatud olendid tulevikust ja tulevikule“
  • Teisipäeval, 01.10. kell 14 esitletakse töötubades loodud objekte, fantaasiaputukaid ja olendeid publikule. Lisainfo: galerii Pallas t: 734 9954.

Kes on inimene ja mis teeb ta ainulaadseks? Mida saab kujutav kunst antud teemale lisada? Ja AI? Kas kunstnikud peaksid tootma tehisintellekti abil kunsti, et käia ajaga kaasas ja/või toetuda oma kogemustele ja teadmistele?
Neid ja rohkemgi küsimusi esitasid kunstnikud endile näitust “Kujutades tulevikku / Depicting the future” ette valmistades. Tulemuseks on kuus kunstnikupositsiooni, mis heidavad valgust tuleviku teemale. Kunstnikud Ursula Blancke Dau, Eike Kuhse, Ulrike Hennecke, Uwe de Witt, Julia Kotenko ja Jessica Kulp toovad vaatajate ette maale, graafikat, fotograafiat ja installatsioone. Väljapaneku Saksa-poolseks kuraatoriks on Ursula Blancke Dau. Loe lisaks siit.

Näitus „Modern Times“ koosneb David Bate’i kahest suuremast teosest, mis pakuvad isiklikku vaadet igapäevaelu ja fotograafia muutuvale vahekorrale. Fotokollaaži ja montaaži abil kehastavad need kaks projekti erinevaid lähenemisviise tulevikuideedele, uuele nn võrguühiskonnale ja uutele linnade „heterotoopilistele“ ümberkujundustele Ühendkuningriigis. Piltide ja ruumi kuvamine kollaažina ei ole neis töödes mitte lihtsalt metafoor, vaid isikliku ja avaliku ruumi, samuti personaalse aja otsene kokkupuutekogemus, mis ekraanil omavahel põrkuvad.
David Bate on kunstnik, teoreetik ja õpetaja, kes elab Londonis, Suurbritannias. Ta on laialdaselt tuntud oma ulatuslike rahvusvaheliste kriitiliste publikatsioonide poolest, mis käsitlevad fotograafia ajalugu ja teooriat ning eksperimentaalseid visuaalseid kunstiteoseid. Tema kunstnikutegevus töö keskendub visuaalse pildi, subjektiivsuse ja ühiskonna kriitilistele vastastikmõjudele.

Loe lisaks

Pallases toimub:

Pallas otsib nahadisaini osakonna juhatajat. Ametikoha põhieesmärk on kavandada ja korraldada osakonna õppetööd, arendustegevusi ning teadus- ja loometegevust. Kandideerida saab kuni 30. okt. Loe täpsemaid tingimusi siit.

Esmaspäeval, 30. septembril toimub Pallases NordTradCraft võrgustiku koordinaatorite kohtumine. Võrgustiku töös on Pallas osalenud juba mitmeid aastaid ning iga aasta on toimunud nii koordinaatorite kohtumine kui ka intensiivnädal, milles osalevad tudengid. Viimati käis meie mööbliosakond kevadel Norras kohtumisel.

Pallases viivad praegu õppetööd läbi kaks välislektorit, kes on siia tulnud Erasmuse programmi toel. David Bate peab loenguid fotograafia osakonnas ja Ursula Blancke-Dau maaliosakonnas.

Septembri lõpus alustavad mööbliosakonna 4. kursuse disainerid maastikuarhitekt Kerli Irbo juhendamisel disainiprojektiga . Selle eesmärk on õppida viise, kuidas elavdada avalikku pargiruumi ja luua ajutisi installatiivseid ruume. Projekti esimese osa raames osalevad tudengid Tartus Tänavamängude festivalil. Juhendaja Kerli Irbo sõnul soovib ta sellel üritusel osalemisega rikastada tudengite linnaruumi kogemust ja ärgitada mõtlema erinevatele võimalustele parke või linnaruumi kogeda ja ruumikogemust disainida.

Ka Pallase ja Tartu Kunstikooli raamatukogu ootab endiselt külastama. Kuni 4. oktoobrini on raamatukogus avatud veel näitus „Uudiskirjandus 172“.
1.– 16. okt toimuvad raamatukogus Tartu Kunstikooli esimese kursuse õpilastele infotunnid. Sellel ajal on raamatukogu teistele külastajatele suletud. Palun vaata enne külastust infot veebilehel

Väljaspool Pallast toimub:

Tallinnas Fotografiskas jagatud disainiauhindade galal pälvisid tunnustust pallaslased:

  • elukeskkondliku toote disaini kategoorias võitis mööbliosakonna vilistlaste poolt tehtud istmeteseeria “Sahin” (autorid Markus ja Mirjam Pärnamets);
  • elustiilitoote disaini kategoorias kuulutati võitjaks meie selleaastane nahadisaini osakonna lõputöö “Brah”, mis kujutab endast vähemustele suunatud aksessuaarikollektsiooni (autorid Birgit Peerna ja Moolen Veering; juhendaja Kerli Jõgi). Fotode seeria autoriks on samuti selleaastane fotograafia osakonna lõpetaja Karmel Kull, lõputöö juhendaja Riina Varol.

Preemia Noor Püss 2024 võitis meediadisaini osakonna vilistlane Kätrin Sibul. Selle preemia väljaandmisel hinnatakse noorte talentide viimase kahe aasta tegutsemist ning proovitakse tuua välja see nimi, keda juba varsti kõigi muude kategooriate kuldasid oodatakse noppima. Vaata tema portfooliot siin.
Meediadisaini osakonna õppejõud pälvis auhinna aga kategoorias ADC*E / Sahtlitööd (concepts).

Loe ja vaata lisaks disainiauhindade kohta:
Portail Eesti parimad disaintooted pärjati BRUNO auhindadega, Terevisioon: Tänavune disainiparemik, Postimees Disainerid jagasid auhindu .

19.-22. september toimus Prantsusmaal St-Remy-les-Chevreuse´is rahvusvaheline köitekunstibiennaal (Biennales Mondiales de la Reliure d´Art) ja konverents, kus osalesid ka Eesti Nahakunstnike Liidu liikmed. Osalevaid riike oli 25 ja kunstnikke 279. Traditsiooniliselt on igal köitebiennaalil oma teema ning sel aastal köitsid kunstnikud üle maailma Antoine de Saint-Exupéry teost “Vol de nuit” (”Öine lend”).
Eesti Nahakunstnike Liitu esindavad kunstnikud, kelle seas oli ka Pallase õppejõud professor Rutt Maantoa, pälvisid koolkonnapreemia 2e Prix du Jury catégorie Écoles.

Tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu ja lektor Mari-Triin Kirs tutvustasid üritusel New York Textile Month toimunud veebiülekandes Pallase TAL projekti “Lõime ja koe manipulatsioonid käsikangastelgedel” ja sellest, kuidas tudengid on projekti kaasatud.

Maaliosakonna juhataja Margus Meinart viib läbi maalimise töötoa „Painting wet on wet“ tehnikas Umeå Kunstiakadeemias Rootsis. Töötuba toimub 30. sept – 4. okt ning sellel osalevad Umeå Kunstakadeemia tudengid.

Maaliosakonna Erasmuse tudengid osalevad TYPA residentuurikunstniku Valentina Monari läbiviidavas töötoas 1-2. okt. Töötuba toimub Pallase ja TYPA koostöös ja sisaldab ka giidituuri TYPAs. Valentina Monari on lõpetanud Bolognia Kunstakadeemia graafikuna.

15. oktoobril toimub Tallinnas Öpiku konverentsikeskuses Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu visioonipäev TARKUSELE AVATUD EESTI! Ootame kõiki huvilisi koos juhtivate haridus-, majandus- ja julgeolekuekspertidega arutlema, kuidas muuta Eesti välistudengitele ja teadlastele taas avatuks ja atraktiivseks sihtriigiks.

Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu kohtus Kaitseväe Akadeemias Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Kristi Vinter-Nemvaltsi ning kõrghariduspoliitika ja elukestva õppe osakonna juhataja Margus Haidakuga. Kohtumisel saadi ülevaade kõrghariduse rahastamise tulevikust, peamistest kärpekohtadest ja teadusrahastuse perspektiividest. Samuti käsitleti uue kõrghariduspoliitika, sealhulgas kõrgkoolide rahastusmudeli loomise olulisust.

Allikas ja lisainfo: Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu

Pallase maaliosakonna vilistlane Karoliina Tomasson jätkas aga OPi külaliste jäädvustamist. Vaata järele 12. sept saadet ning 19. sept saadet.

Pallaslaste näitused:

Kuni 11. okt on avatud Rene Haljasmäe ja Tarrvi Laamanni juubelinäitus „50/50“ TLÜ Akadeemilise Raamatukogu 1. korruse galeriis (Rävala pst 10, Tallinn). 11. okt kl 15 tutvustavad autorid ise oma näitust. Käesoleval näitusel on kaks poolust. Ühest küljest eksponeeritakse aastakümnete jooksul ühistööna valminud ning rahvusvahelistele köitenäituskonkurssidele loodud unikaalseid köitekunstiobjekte. Teisalt – huviorbiidis on graafika taaskasutus uute köidete loomisel ning ksülograafia rakendamine kujutava- ja tarbekunsti piirimail. Lisainfo.
Kuni 11. okt on avatud ka nahadisaini osakonna professori Rene Haljasmäe isiknäitus Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogu Baltika ja III korruse lugemissaalis (Rävala pst 10, Tallinn).

3. okt – 6. nov on Tartus avatud tekstiiliosakonna vilistlase Victoria Käeseli loomingu näitus, mis pakub inspiratsiooni tumeda visuaalkunsti austajatele ning kutsub kaasa neid, kes pimedas veel ei näe: “See ei ole protest, vaid paljususe ja mitmekesisuse tähistamine. Peegeldan maailma läbi tundliku kujutluse ja melanhoolia: memento mori, masohhism, surmakultuur ning teised elu varjulisemad küljed leiavad oma koha Kivi seintel. Äkki pimedas ei olegi nii kuri ja paha, kui esialgu näib.” Lisainfo

30. septembrist 8. oktoobrini on valik tekstiilitudengite digiprinditud kangastest näitusel DIGI-ANN Texstudio ruumides Baltika kvartalis Tallinnas. Trükikursuse juhendajad olid Petri Juslin, Marju Roos ja Kadi Pajupuu. Väljapanek on Tallinna Rakenduskunsti triennaali satelliitnäitus.

Vildes ja Vines on 19. sept – 24. okt avatud fotograafia osakonna tudengite näitus “Torma”. Näitusel osalevad 4. kursuse fototudengid: Elis Liik, Anette Laius, Annabel Ritson, Kaimar Tauri Tamm.

Fotograafia osakonna üliõpilased ja vilistlased eksponeerivad oma isiklikke tähelepanekuid ja lugusid näitusel „Minu lugu on minu lugu on …“ Tartus Aparaaditehases asuvas galeriis Ag47 kuni 6. oktoobrini. Igaüks neist lugudest erineb teisest, olles samas kõigi naiste lood.

Tallinna Linnaarhiivis saab aga veel külastada Eesti Köitekunstnike Ühenduse 28. tegevusaastat tähistavat köitekunstinäitust, kus saab näha ka Pallase õppejõudude ja vilistlaste loomingut. Lisainfo.

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 10. oktoobril.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.

Kaanefotol: Karmel Kull moefoto seeria BRAH, 2024