Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 21.11.2023

Uudiseid Pallasest:

Uudishimu päeval käis Pallasel külas Veeriku kooli 3.b klass. Rääkisime skulptuuridest ja tegelesime savi tundmaõppimisega. Kaanefotol on Veeriku kooli õpilaste käed savi vormimas. Suur tänu Pallase skulptuuriosakonnale ja juhiabile Rasmus Eistile!

Üliõpilased, otsige oma kõige pidulikumad riided välja, kuna juba 7. detsembril toimub tudengite jõulupidu. 

Meeleolupildike 2022. aasta Pallase jõulupeolt.

9. detsembril saavad kõik huvilised oma teoseid müüa Pallase jõululaadal. Jõululaat toimub Aparaadi tehases Klubi Gutenbergi ruumides. Huvilistel palume registreerida SIIN. Loomulikult on oodatud ka kingikottidesse ja enda rõõmuks noort kunsti osta soovivad kliendid. Laat toimub 9. detsembril Klubi Gutenbergi (endine Erinevate Tubade Klubi) ruumides.

Üliõpilasesindus kutsub pallaslasi talvist nädalavahetust 26.-28. jaanuaril 2024 veetma Käärikul sportides: TULEMAS ON ÜLIÕPILASTE VIII TALIMÄNGUD! 
Pallasele on eraldatud vaid !KÜMME! kohta. Soovijatel palutakse end kirja panna siin. Lisainfot saab Ylispordi kodukalt siin; avatud on ka piletimüük. 

Pallase fotograafiaosakonnas on kuu aega pärast filmiõppejõu Urmas Jõemehe lahkumist uueks filmioperaatori ja montaažilektoriks Silver Õun. Silver on lõpetanud Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM). Tudengitele Silver meeldib ja koos tehakse videomontaaži nii Premiere’i kui ka Da Vinci programmidega.

29.-30. novemberil peab maaliosakonna tudengitele ettekande ja viib läbi seminari Umeå Kunstiakadeemia kaasprofessor ja kunstifilosoof Per Nilsson.

Pallase kohvikus on väljas Koopiamaali näitus, mille kuraator, koostaja ja kujundaja on Pallase üldmaali õppejõud Maire Aarsalu. Tegu on lõbusa näitusega, mida võib võtta ka kui kunstiajaloo viktoriini. Koopiamaali loengutes osalesid 53 Pallase mööbli-, tekstiili-, nahadisaini-, skulptuuri, meedia- ja fotoosakonna teise kursuse üliõpilast, k.a. välistudengid.

Toomas Kalve juhtimisel on fotograafia osakond saamas uut suurepärast kööki, kus hakatakse PallasFoto parimate kokkade ja kondiitrite juhtimisel loengutest vabal ajal tegema nii odavaid hõrgutavaid hommikusööke kui ka muid tõsisemaid superroogi. Lubatud on varsti kõiki degusteerima kutsuda!

Toomas Kalve foto.

Pallase täienduskoolitused kutsub huvilisi osa võtma:

Ideest kavandiks – moekollektsiooni loomine
25.-26. november
Maksumus: 100 €
Kursust juhendab moedisainer Kairi Lentsius. Õpime tundma erinevaid kavandamise meetodeid, teeme katsetusi kollaažimisega ning töötame kangaga mannekeenil. Oluline osa on ka arutelul ja tagasisidestamisel, et mõtestada disainiprotsessi. Kursuse lõpuks areneb osalejal arusaam, millised kavandamise võtted sobivad tema oskuste ja ideedega ning ta on teinud esimesed sammud tervikliku moekavandite seeria loomiseks.

Torketikand
02.-03. detsember
Maksumus: 150 €
Kursust juhendab tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grins. Torketikandi kursus on tihedalt seotud Maryliisi loovprotsessiga, mille lähtekohaks on maastik ja maastikuga seotud mälu. Kursuse esimeses pooles toimub väike jalutuskäik kohalikus linnamaastikus, kus õpitakse kavandamise aluseid. Valminud kavandite põhjal valmistab osaleja 25 x 25 cm suuruse torketikandi.

Kuldamine
09.-10. detsember
Maksumus: 300 €
Kursust juhendab Pallase mööbliosakonna lektor Kristjan Bachman. Kahepäevasel kuldamise koolituskursusel tutvutakse teoorias ja praktikas vesi- ja õlikuldamise tehnikate ning poleerimis- ja kaunistamistehnikatega (Dragon teeth, punching tools, munatempera).

Ning… Mitmed pallaslased on esindatud konkursil Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhind. Publik saab samuti valida oma lemmiku. SIIN.

Pallaslaste uudiseid mujalt:

Pallase galeriis algas näituste „Mitmekesine akvarell“, „Sanctus Päivulus, valede valikute kaitsepühak. Kadri Kalve“, „Vaiksus. Helen Strom“ ja „Rütmika“ viimane nädal. Kadri Kalve teeb oma väljapaneku raames lõpuürituse laupäeval, 25. novembril kell 17.

29. novembril kell 17 avatakse Pallase galeriis 3 tekstiilinäitust:
rahvusvaheline tekstiiliüliõpilaste näitus „MAPPING. Students from Cork, Tartu, Kaunas, Bucharest“. Näitusel osalevad neli kunsti- ja disainikõrgkooli: Pallas, MTU Crawford College of Art and Design (Iirimaa), Vilnius Academy of Arts, Kaunas Faculty (Leedu) ning National University of Arts Bucharest (Rumeenia). Eestit esindavad näitusel Pallase tekstiiliosakonna üliõpilased Liisa Hanvere, Brigita Kasemets ja Olga Hoch. Üliõpilasi juhendasid Maryliis Teinfeldt-Grins, Lylian Lainoja ja Aet Ollisaar. Näituse kujundab Madis Liplap Näituse korraldamist toetab Eesti Kultuurkapital.
keldris avatakse samal ajal teinegi tekstiilinäitus Minimina: neljanda kursuse tudengid näitavad oma minitekstiile, juhendaja Zane Shumeiko.
galerii projektiruumis avatakse kaasaegse tekstiilikunsti kursuse näitus ELUILULISUS, osalejad tekstiiliosakonna kolmanda kursuse tudengid, juhendaja Maryliis Teinfeldt-Grins.

Pallase tekstiiliosakonna tudeng Liisa Hanvere MAPPING rändnäitusel Cork-is.

30. novembril kl 17 avaneb suures saalis Pallase galeriis fotograafi, Pallase vilistlase ja õppejõu Malev Toomi juubelinäitus „Elutöö“.

Ühisnäitus „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?“ on avatud Tartu Kunstimaja Väikeses saalis kuni 17. novembrini. Tegemist on olulise näitusega Eesti fotokunsti kõrghariduse ajaloos, kus ajastu vaimust kantuna võtavad sõna hetkel Eesti Kunstiakadeemias ja Kõrgemas Kunstikoolis Pallas õppijad või selle hiljuti lõpetanud. Noorte fotokunstnike ühisnäitus on osa 7. Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali satelliitprogrammist ja see toimub nii Hobusepea galeriis Tallinnas kui ka Tartu Kunstimaja väikses saalis.

24. novembril toimub Aparaaditehases 11. Galeriide öö, kus osalevad ka Aet Ollisaar ja Madis Liplap. Tekstiilikunstnik Aet Ollisaar ja sisekujundaja Madis Liplap (Stuudio 100) tutvustavad kell 18.30 Made in Aparaaditehase galeriis oma näitust “Pelgupaik”, sissepääs uks nr 1 ja 9. Stuudio 100 / Aet Ollisaar ja Madis Liplap ootavad pärast Made in Aparaaditehase näituse tuuri kõiki kuni hilisõhtuni oma värviküllasesse stuudiosse, uks nr 7, III korrus.

Margus Meinart avas näituse „Vaated“ Tõrva Kirik-Kammersaalis. Väljas on 21 maali aastatest 2013-2023. Näitus jääb avatuks 2024. aasta veebruarini.

Margus Meinarti foto.

Rain Avarmaa fotograafia osakonna kolmandalt kursuselt kuulutas oma teoseks näituse ettevalmistamise KUU-poes, alates ruumikujundusest kuni Pallases tehtud piltide eksponeerimiseni välja.

Rain Avarmaa oma galeriid ette valmistamas Kuu poes.

Pallase mikrokraadi “Pärandi säilitamine kui tulevikuloome“ õppurid osalesid 6.-10. novembril Tartu Linnamuuseumis püsiekspositsiooni pakendamisel. 2001. aastal rajatud püsiekspositsioon võeti maha ja selle asemel tuleb uus näitus. Kuna esemete transportimine on selline etapp nende elus, kus on kõige suurem kahjustumise oht, siis nõuab see erilist tähelepanu. Peale teoreetilist ülevaadet museaalide pakendamisest ja transpordist asuti praktilise töö kallale. Tartu Linnaajaloo Muuseumid tänavad kõiki osalenuid.

Tuleval suvel 31. korda Viljandi lossimägedes toimuv pärimusmuusika festival leidis teemasse “Mustrid ja jäljed” sobiva tunnusnäo 50 autori esitatud 64 töö hulgast. Esimese koha stipendiumi võitis festivali korraldustoimkonna hinnangul teemasse “Mustrid ja jäljed” kõige paremini sobiva töö esitanud Kõrgema Kunstikooli Pallas 4. kursuse tudeng Anna-Liisa Sääsk.

Eero Ijavoinen ja Pallase maaliosakonna õppejõud Tuuli Puhvel ning Resa ja Margus Tiitsmaa ehk Sorge avasid Omicumi galeriis ühisnäituse “Kaks paari”, mis jääb avatuks kuni 15. detsembrini.

Uue Kunsti Muuseumis näituse “Lendlehed ja monumendid” raames toimub 26. novembril kell 14.00 mõttemäng kivi-paber-käärid ehk vestlus kunstnike ja kuraatorite osalusel! Näitus analüüsib kunstilise sõnumi tähendust ja tõhusust ning kunstniku rolli ideoloogiate kujundamisel. Monumentide ja lendlehtede piir on ähmane ja skulptuur ning graafika saavad ka materjalis kokku – lähenevad nii ideoloogiliselt, kui ka füüsiliselt. Näitusel osalevad mitmed Pallase õppejõud ja vilistlased. Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja Eesti Kujurite Ühenduse ühisnäitus LENDLEHED JA MONUMENDID on Uue Kunsti Muuseumis avatud 3. detsembrini.

Maaliosakonna vilistlane Danel Ülper esines Eesti Konservaatorite Ühingu X teadusseminaril Laulasmaal, Arvo Pärdi Keskuses ettekandega „Rullmustrid ja muud loomad mahajäetud hoonetes“.

Kohvikus Spargel on avatud Tiina Androni näitus “Kuju saanud mõtted”

7. detsembrini saab külastada kunstnik Tuuli Puhveli akvarellide näitust „Ussilakk ja kurgirohi” Tamme raamatukogus, Tartus.

Fotograafia osakonna lektor ja meister Andrus Kannel tegi näituse Pärnu Kontserdimajas, mis on avatud kuni 30. novembrini.

Heli Tuksami näitus “Mälestuste sillerdus” Koeru Kultuurimajas on avatud jõuludeni.

CHANGED PERSPECTIVE. Pallase vilistlase Inga Jermakova mälestusnäitus on 24. novembrini avatud Tartu Lastekunstikooli Jakobi galeriis, Jakobi 52.

Pallase fotograafia osakonna vilistlase Anna-Stina Treumundi töid saab näha EKKM-is 17. detsembrini Maria Helen Känd’i kureeritud näitusel „Meduusa naer“.

Kuni 10. detsembrini on Vana-Võromaa Kultuurikojas avatud tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäitus „Suuremjault mälëstustes”.

Maaliosakonna juhataja Margus Meinarti maalinäitus „Lisadega linn“ Tartu Õllemuuseumi kunstitunnelis on avatud kuni 9. detsembrini.

Pallaslaste uudised välismaalt:

Kadi Pajupuu, Aet Ollisaar, Anne Rudanovski ja Liisi Tamm osalevad 30. novembrist kuni 1. detsembrini Helsingis Aalto Ülikoolis toimuval konverentsil Art of Research.

Eile avati Bulgarian Triennial of Mini Textile, kus teiste autorite kõrval eksponeeritakse ka Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare teost The Way to a Man’s Heart (Teekond mehe südamesse). Aet kommenteerib: “Päris põnev on katsetada suurte formaatide kõrval aeg-ajalt minitekstiili piiranguid ja võimalusi.”

Aet Ollisaare teos on allreas vasakult teine.

Pallase fotograafia osakonna vilistlase Diana Tamane töid võib kuni 2024.a. jaanuarini näha „The Hands, the breasts, the fingers“ Mataro Art Contemporani galeriis Hispaanias. Kuraator Aleksandra Laudo. Sama kuraator on Tamane tööd valinud ka näitusele „Anti Biography“, mis toimub Centre t’Art Muxart Martorellis Hispaanias. Šelda Pukite näitab Diana Tamane töid ka Vilniuse Arka galeriis, Leedus. PallasFoto vilistlased Krista Mölder ja Diana Tamane olid nomineeritud ka selleaastasele Eesti kõige mainekamale kunstiauhinnale Kristjan Raua preemiale.

Pallase uudised raamatukaante vahelt…

Vahendab Peeter Linnap: “PallasFoto kuulsusrikkas minevikus ja olevikus kulmineeris Malev Toome uue raamatu esitlus TÜ raamatukogus, mida võib populaarsuselt võrrelda fotograafilise laulupeoga. Malev Toom on ilmselt pildistanud oma karjääri jooksul igat vähegi silmapaistvat eestlast. Kuigi selles verivärskes raamatus „Oleme Tartust“ portreteeritud on pärit Emajõe- ja ülikoolilinnast, siis tegelikult on ta „katnud“ kõiki Eesti maakondi, linnu ja asulaid – sama lugu on inimestega. Toom on raudselt meie riigi parimaid portretiste – ta on harjunud töötama must-valges maailmas ja tegelikult ka analoogfotograafia vahenditega. Suurtele valgusega enamasti hästi modelleeritud pindadele lisaks tunneme Toome fotod ära ilusa graafilise filmiteralisuse järgi jpm. Vahel Toom teeb oma pilte lihtsas neutraalses mustvalges tonaalsuses, mõnikord ta toonib neid diskreetselt – ent kõik need mõjuvad ühe käekirjana. Toom on tähelepanelik pildistaja, kes kohaneb keskkonnaga, paindub isiksuste taktis ja jääb ise märkamatuks. Mis see siis veel on kui mitte andekus ja töökus koos? Tema tartlaste fotodelt leiab Lotmani, Miliuse, Saartsi, Tegova jpt. Lihtsam oleks öelda, keda neilt fotodelt ei leiaks. Uue raamatu näol on tegemist hea valikuga, kaunite fotode ja kauni kujundusega, milletaolist tihti ei leia. Iga sellise raamatu (ja neid on liiga vähe!) ilmumine on suur sündmus – ja soovime Malevile õnne nii sünnipäeva, raamatu kui ka kohe-kohe valmiva juubelinäituse puhul.

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.