Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 19.12 (nr 18 / 2024)

Pühade ajal pakuvad inspiratsiooni ja elamusi Tartu jõululinn koos Pallase universumiga, galerii Pallase näitused ning mujal üle Eesti avatud olevad pallaslaste osalusega väljapanekud.

Kauneid jõule ja loomingulist uut aastat!

Pallase galeriis:

On aeg hakata planeerima uusi näituseid. Galerii Pallas ootab näitusetaotlusi perioodiks september 2025 kuni august 2026. Taotlusi saab esitada pühapäeva, 12. jaanuari südaööni. Lisainfo.

Galeriis on 4. jaanuarini 2025 avatud neli näitust, mida saab külastada ka pühade perioodil:

  • tekstiiliosakonna III kursuse tudengite ühisnäitus „Tekstiil ja koht” toob vaatajate ette kuus erisugust teost, mis mängivad tekstiili töövõtete mitmekülgsuse, materjali ja perspektiiviga.
  • tekstiiliosakonna IV kursuse ühisnäitus „Õigus parandada” jutustab tikkides ja nõeludes unustatud ja unustamatute tekstiilide lugusid. 13.12. jagasid Pallase tekstiiliosakonna IV k tudengid rõivaste parandamise ja isikupärasemaks muutmise nippe

  • projektiruumis on avatud köitekunstnik Maila Käose näitus „Oma igatsused ma karjun vaikusesse“. Väljapanekul eksponeeritakse Maila Käose köiteid, millest varaseimad pärinevad 20 aasta tagusest ajast. Näituse viimasel päeval, 4. jaanuaril kl 15 tutvustab autor galeriis isikunäitust.

Avamisajad pühade perioodil:

  • 23.-26. dets 2024 – suletud
  • 27.-28. dets 2024 – avatud
  • 29. dets 2024 – 01. jaanuar 2025 – suletud
  • 2.-4. jaanuar 2025 – avatud

Pallases toimub:

Tee kalendrisse juba aegsasti märge – Pallas avab kolmapäeval, 26. veebruaril 2025 kõikidele huvilistele oma uksed! Hoia meie kodulehel ja sotsiaalmeediakanalitel silma peal – jaanuaris avame lahtiste uste päeva registreerimise ja avalikustame päeva programmi.

Tartu valla sihtstipendiumi 2024. a stipendiaatideks valiti Pallase tekstiiliosakonna üliõpilased Sofia Lanman ja Marite Rikkas. Tartu valla stipendiumiga tunnustatakse aktiivseid ja väljapaistvaid üliõpilasi, kes annavad oma tegevusega panuse tekstiilivaldkonna arengusse.

PallasFoto uudised ja mõtisklused osakonna juhataja professor Peeter Linnapi poolt:

Mõtisklused Pallase kui koolkonna üle jätkusid minu jaoks ka pärast juubelisündmusi – laiemal tasemel eesti maalikunsti Grand Old Man i – Enn Põldroosi näitusega kunstimuuseumis. Näitusega kaasnes kõvakaaneline raamat/ kataloog, mis potsas kenast postkasti. Minu kunagine koolkondlane EKA päevilt, Anders Härm kureeris just 92 aastaseks saanud Põldroosi maalidest tugeva retrospektiivi, mis pakkus huvi mitme kandi pealt. Kuna ma pole maalikunsti ekspert vaid sügavalt fotograafiast läbi imbunud pildikäsitleja, siis otsustasin mulle tehtud artiklipakkumise vastu võtta ja kirjutada maalikunstnik Põldroosist kui prantsuse, seega ka Pallase ideaalidest kantud kunstnikust. Veelgi enam, otsustasin leida Põldroosi maalidest fotograafilisi elemente ja kasutada neid hiljem “fotograafilisuse” kontseptsiooni raames oma tudengitele peetud loengutes.

Põldroosis on nii Magritte’i tüüpi fotolavastuslikke maalimotiive (Hüpe 1977, Puhkepäev 1977 jm), lihtsat “ülesäritust”, kaameramoodi “kadreeringut”, vastuvalgust, fotole tüüpilst must-valget kujutist, valgustara, ultraviolett-kiirguse kohalolu, põgusaid poose mida püüab kinni ainult kaamera katik (mitte inimsilm) jpm. Ja vägagi palju muud “fotograafilist”. Eriti pikantseks teeb selle seiga tunne, et maali vahendite abil muutub fotograafilisus justkui veel “fotograafilisemaks”.

Pallase fototudengid osalesid aktiivselt vestluses, mis oli pühendatud interdistsiplinaarsusele selles mõttes, kuidas eri meediumid üksteist mõjutavad. Tunti ära ajaline põguses, valguse fotograafiline loomus, pooside fragmentsus jpm. Kõik see oli kinnituseks pallaslaste loomingu toetumises just teaduslpõhisele mõtlemisele, mis oli ka just toonase prantsuse kunsti peamisi tunnuseid.

Sai käidud veel ühel huvitaval veebikoolitusel “Kuidas tulla toime infoturbega?”, mille korraldas Grant Thornton Baltic ja millest jäi kõlama, et infoturbe valdkonnas on tänaseks küll juba palju korda saadetud ent meist igaühe asi on infoturbele omapoolne kaasaaitamine. Tulevikus saabki see valdkond olema mitmepoolne, sest infoturvalisus nõuab pidevat tähelepanu nii info saatjalt, selle otseselt turvameeskonnalt kui ka vastuvõtjalt.

Enn Põldroos. Üles 2007 ja Alla 2007 erakogu. Repro ekm

Enn Põldroos. Üles 2007 ja Alla 2007 erakogu. Repro EKM

Loe lisaks

Ja mida pallaslased mujal teevad:

Ootame tutvuma Pallase universumiga ja tähetuurile! Kuni 5. jaanuarini 2025 on Tartu jõululinnas uudistamiseks Pallase universum. Tule avasta üllatavalt pallaslikke tähekogusid ja taevakehasid ning lase oma kujutlusvõimel lennata.
Esmaspäeval, 30. dets kell 18.30 toimub jõululinnas tähegiidi ja Pallase lektori Hillar Uudevaldi tähetuur, mis tutvustab nii Pallase universumi osaks olevaid tähekogusid kui ka neid, mis asuvad kaugemalgi. Juttu tuleb ka rahvaastronoomiast ja mõningatest juba unustuse hõlma vajunud tähtkujudest. Tuuri alguspunkt on Pallase paviljoni juures. Osalemine tasuta! Sündmus Facebookis

Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna ja Pallase ühisprojekti tulemusena valmis näitus “SV x Pallas”. Koostööprojekt tõi kokku teaduse ja kunsti, et luua kümme ainulaadset maali. Iga maal on kunstniku poeetiline tõlgendus ühiskondlikest küsimustest, pakkudes vaatajale võimaluse süüvida meie aja olulistesse probleemidesse ja aruteludesse. Loe lähemalt projektist siin.

Muinsuskaitseamet tunnustas auhinnaga AASTA TEGU sihtasutuse Virumaa Muuseumid Rehbinderi maja interjööri ja mööbliajaloo näitust “Toolile nõjatudes. Luksust ja lihtsust keskajast Lutherini”. Koostöös Pallase tudengitega valmisid Rehbinderi maja kahe ruumi leidude põhjal seinamaalingute rekonstruktsioonid.

Pallase maaliosakonnast olid professor Heli Tuksami juhendamisel Rehbinderi maja töödesse kaasatud õppejõud Tuuli Puhvel, vilistlastest Varje Õunapuu ja Kaisa Milsaar ja maaliosakonna tolleaegsetest tudengitest Angeliina Birgit Liivlaid, Hanna Roosimaa, Hanna Kuusvere, Melissa Tihhonova, Geterly Sepp, Triinu Meresaar, Polina Richter, Gertu Soosaar, Danel Ülper

Muinsuskaitseameti aastaauhindade laureaat kategoorias “Hästi restaureeritud interjöör” oli  ka Saaremaa muuseumi Kuressaare linnuse uuenemise esimene etapp (põhikorrus ja sissepääs). Pallase maaliosakonna panus on sealgi olemas, sest seinamaalingud teostasid sinna maaliosakonna tudengid Heli Tuksami juhendamisel 2023 aastal.
Loe lisaks: Muinsuskaitseamet kuulutas välja aastaauhindade võitjad

2025. aastal asub WIELS-i residentuuriprogrammis Brüsselis tööle Eesti kunstnik, maaliosakonna vilistlane Marita Liivak, kes valiti välja avatud konkursil. Loe lisaks.

Pallaslaste näitused:

Eesti Kirjandusmuuseumis on 8. jaanuarini 2025 avatud maaliosakonna üliõpilaste ja õppejõudude näitus “Vaimustav”. Näitus toimub 68. Kreutzwaldi päevade teadusliku konverentsi “Medica XVII: Vaimne tervis, isik ja kogukond kultuuriloolises perspektiivis” raames. Maalide kaudu avanevad isiklikud ja universaalsed lood, mis kutsuvad vaatajat mõtlema oma vaimse heaolu tähtsusele.
Osalevad: Miina Vilo, Kadri Kalve, Kristin Erm, Patrick Tall, Laura Marita Lappalainen, Jelizaveta Fogel, Margus Meinart, Rauno Thomas Moss, Indrek Aavik, Pille Johanson ja Katrin Maask. Kuraator: Pille Johanson.
Plakatil Hedi Kuhi loodud teos pealkirjaga “Laetud”.

Reedel, 20. detsembril kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimajas uuelaadne Tartu kunsti aastanäitus, mille kujundajaks on Martti Ruus. Tartu kunsti aastanäitusel 2024 esitavad 100 kunstnikku oma nägemuse multisürrealismist. Sellega pannakse pidulik punkt sürrealismi 100 aasta juubeli tähistamisele ja hakatakse ette valmistama multisürrealismi 100 aasta sünnipäeva. Näitus jääb avatuks kuni 26. jaanuarini.
Näitusel osalevad Pallase õppejõud, vilistlased kui ka tudengid.

TLÜ Akadeemiline Raamatukogus on veel kuni 20. detsembrini avatud konserveerimise ja restaureerimise osakonna professori Rene Haljasmäe juubelinäitus “Rene Haljasmäe köited“. Reedel, 20. detsembril kl 15-16 toimub näitusel ringkäik.

Pärnus Uue Kunsti Muuseumis on avatud taaskasutusnäitus ANNA UUS ELU, mille alateemaks sel korral JUURED. Nii kaugele, kui me tunnetame või teame oma esivanemate oskuseid ja teadmisi, nii kaugele võime alateadlikult oma oskuste ning mälestustega rännata. Igaüks meist kannab nende pärandit juba alateadlikult. Näitusel osalevad tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar ja vilistlased Merle Nisuma, Belliisi Seenemaa ning nahadisaini osakonna juhataja Maila Käos. Näitus on avatud 2. märtsini 2025.

Pärnus Uue Kunsti Muuseumis on 2. märtsini 2025 avatud Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus “Aasta värv on kirju”. Näitusel osalevad Pallase tekstiiliosakonna õppejõud, külalisõppejõud ja vilistlased Reena Curphey, Mari-Triin Kirs, Epp Mardi, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Erika Pedak, Liis Pihlik, Anu Raud, Liisi Tamm, Ilja Uhlinov. Näituse kuraator on Aet Ollisaar. Näituse kujundab Madis Liplap, graafiline kujundus Kadi Pajupuu.

Pallase fotograafia osakonna juhataja professor Peeter Linnap koostatud näitus “Ajast ja arust: Tõnu Tormise portreefotod aastatest 1964-2008” on avatud TÜ raamatukogu II korruse galeriis 18.10.2024 – 18.01.2025.

Järgmine infokiri ilmub 9. jaanuaril 2025.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.

Kaanefotol maaliosakonna näituse “Vaimustav” plakat