Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 10.01.2023

Esmalt kaunist käesolevat aastat ja uudiseid Pallasest:

Õppeosakond soovib kõigile teada anda, et:
02.01.2023 – 15.01.2023 23:59 VÕTA taotluste esitamine õppeinfosüsteemis TAHVEL
09.01.2023 – 25.01.2023 23:59 Pallase poolt pakutavatele vaba- ja valikainetele registreerumine
Käesoleva sügissemestri õppeainete tagasisideküsitlus õppeinfosüsteemis Tahvel on avatud kuni 30.01.2023. Sinu tagasiside aitab õppejõududel oma tööd analüüsida, annab sisendit ainete sisu ja korralduse planeerimise jaoks.

Välissuhetest: neli erasmuslast, kellest kolm on lõpetamas oma õpinguid Pallases, tegid kokkuvõtted oma elust Eestis ja õpingutest Tartus. Kolm hispaanlast olid ühel meelel, et sel aastal olid neil esmakordselt päris jõulud, lume ja külmakraadidega. Näiteks Valencias olevat praegu +20 °C. Positiivsena toodi veel välja Tartu väiksus (kõikjale jõuab kiirelt jala või ühistranspordiga) ja turvalisus. Pallase õpingute puhul hinnati väga kaasõppurite ja töötajate abivalmidust. Erinevus Hispaania kõrgkoolidega seisneb näiteks selles, et seal on väga palju grupitöid, mille käigus saab ülesandeid jagada ning oma ideid teistega nö põrgatada. Pallase õpikeskkond tundub aga rahulikum ja hubasem.

Kevadsemestril õpib partnerkoolides tõenäoliselt 11 pallaslast – Itaalias, Kreekas, Portugalis, Soomes, Ungaris ja Maltal.
Kui soovid samuti semestriks Eestimaa tolmu jalgelt pühkida ning maailma ja iseennast teises keele- ja kultuurikeskkonnas avastada, siis kandideerimine Erasmusega õppima ja praktikale algab veebruari keskel.

Täienduskoolitustest räägib Salme: “koolituste puhul on üks edasiviiv tegur tagasisaamine – osalejate positiivne tagasiside ja kursustel loodu nägemine. Aasta algaski võimalusega näha keraamilisi esemeid, mis valmisid Pallase skulptuuriosakonna vilistlase Kersti Kalsi juhendatud savikursusel pimedatele ja vaegnägijatele. Võluvalt glasuuri all läikivad tarbeesemed lausa kiirgasid hoolest ja loomisrõõmust, millega need olid voolitud. Eriline tähelepanu oli suunatud tekstuurile ja rohketele mustritele, mida saab eset käes hoides sõrme all tunda. Rõõm kursusest oli olnud suur, millest rääkis ka täienduskoolitustele kirjutanud Lõuna-Eesti Pimedate Ühingu juhataja. Üllatusena kutsuti isegi ühingu podcasti kõnelema sellest, kust tuli idee teha savikursus pimedatele. Loodetavasti saab kursus jätkata, sest vajadus käelise tegevuse ja koosloome järgi on pimedate kogukonnal kirjeldamatult suur.  

Foto autor Salme Kulmar

Esmakordselt algasid kursused koostöös mööbliosakonnaga ning juba on jõudnud Ingemar Maasikmäe juhendamise all valmida kümme kaunist intarsia tehnikas karbikest. Järgneva nädala jooksul saavad mööbliosakonnas hulk inimesi õppida puitmööbli restaureerimist ning kuldamist; oodata on skulptuuriosakonnas stukkdekoori restaureerimise kursust. Tasapisi alustavad ettevalmistavad joonistus- ja maalikursused ning loomulikult ka loovkursused ukrainlastele. 20. jaanuaril pannakse punkt mitu kuud kestnud jätkusuutliku näituse kursusele, kui Kurmo Konsa ja Madis Liplapi juhendamisel avatakse Tartu linnakodaniku muuseumis näitus karpidest.

23. jaanuaril toimub Kõrgema Kunstikooli Pallas rektori Piret Viirpalu pidulik ametisse pühitsemine.

Mitmed pallaslased on leidnud ka tunnustamist: Praktik Cum Laude võitja 2022, parim praktikant kõrgharidusest on Helen Strom ning Wiiralti stipendiumi pälvisid Merily Mikiver ja Mari-Triin Kirs tekstiiliosakonnast. Palju õnne!!!!

Mis toimub väljaspool Pallase kampust…

Algas galerii Pallas näitusetaotluste vastuvõtt perioodiks 2023/2024.

Kõrgema Kunstikooli Pallas galerii Pallas ootab näitusetaotlusi perioodiks augustist 2023 kuni juulini 2024. Taotlusi saab esitada teisipäeva, 31. jaanuari südaööni 2023.

Taotlusi koos näituse portfoolio ja muu vajaliku informatsiooniga saab esitada täites taotlusvorm ning edastades see meiliaadressile galerii@pallasart.ee. Pallase erialaosakondadel on võimalus taotlus täita ja esitada Webdesktopi kaudu.

Näituse kestus on tavapäraselt 5 nädalat ning väljapanekute korraldamiseks on võimalik taotleda nii galerii esimese (220 m²) kui teise (18 m²) korruse pindu kui keldriruume (160 m²).

Enne nõutava vormi postitamist tutvuge ka galerii kasutamise eeskirjaga, mis on kättesaadav SIIN.

Galerii Pallas tegevuse eesmärk on tutvustada Kõrgema Kunstikooli Pallas üliõpilaste, töötajate, akadeemiliste koostööpartnerite ja külalisautorite loomingut, rikastades seeläbi Tartu ja Eesti kunstielu.
Galerii Pallas asub Tartus, Riia 11. Näitused on avatud teisipäevast laupäevani kell 11-18 ja nende külastamine tasuta.

Lisainfo:
Reet Pulk-Piatkowska
+372 734 9954
galerii@pallasart.ee

Avatud on ka Estonian Fashion Festivali disainerite konkurss. Moedisainerid saavad kandideerida ühele kolmest moeetendusest, et valida enda loomingu esitlemiseks kõige sobivam platvorm. Kunstisugemetega Mood-Performance-Tants, aeglast moodi ja pärimuskultuuri edendav OmaMood ning ready-to-wear riietele ja aksessuaaridele keskenduv Antonius pakub igale disainerile sobiva väljundi.

Mood-Performance-Tants 2023 moeetendus kannab sel aastal nime “Spekter”. Kõrgema Kunstikooli Pallas poolt ellu kutsutud vaatemäng toob vaatajani võimsa visuaalse elamuse, millega tähistatakse moeetenduse 25. loomisaastat. Juubelietendus interpreteerib valguse, heli, tantsu ja moe lainelist spektrit. Etenduse juht Marta Tuulberg lubab näidata noorte disainerite moodi suursuguselt: „Mood-Performance-Tants juubelietendus tõotab sel aastal tulla veidi erilisem. Mitte ainult ei tähista me 25ndat sünnipäeva, vaid muudame majesteetliku Eesti Rahva Muuseumi tõeliseks etteasteks.“ Inspireerivate moedisainerite kavandeid oodatakse 28. veebruari hilisõhtuni.

Paljude pallaslaste loomingut saab näha veel 15. jaanuarini avatud Tartu Kunsti Aastanäitusel.

25. jaanuaril toimub Tallinnas Kultuurikatlas haridusmess Õpi Tartus, mille raames 6 Tartu kõrgkooli tutvustavad edasiõppimise võimalusi: inspireeriv konverents, kus toimuvad põnevad aruteluringid ning oma elust räägivad kõigi 6 kõrgkooli üliõpilased ja vilistlased. Lisaks saab osaleda praktilistes töötubades, milles osalemine aitab mõista erialade sisu ja katsetada omal käel, kuidas üks või teine eriala sulle sobib. Avatud on ka kõrgkoolide messiala, kus saad tutvuda kõigega, mis puudutab erialasid, sisseastumistingimusi ja õppimist. Ootame kõiki gümnasiste ja muidu huvilisi siis Pallasega tutvuma!

Ingmar Roometsa näitust “Vari” saab Artrovert galeriis külastada 06. jaanuarist 11. veebruarini.

Luisa Greta Vilo foto Ingmar Roometsa näituse avamiselt

18. jaanuaril kell 16.30 avatakse maaliosakonna tudengite näitus Jõgeval Betti Alveri muuseumis. Kuraator Mia Melanie Saar.

Helen Bunderi, Maris Paali ja Talia ühisnäitust Mõni hetk on võimalik 9. jaanuarist 4. veebruarini külastada Türi Kultuurikeskuses E-N 10-19 ja R-L 10-15.

5. jaanuarist 1. märtsini on TalTech-i raamatukogu 2. korruse lugemisalas avatud Eesti Köitekunstnike Ühenduse näitus „Eesti rahva ennemuistsed jutud“.

Näitus on pühendatud F. R. Kreutzwaldile, kelle sünnist möödub tänavu 220 aastat. Kreutzwaldi aegumatu teos „Eesti rahva ennemuistsed jutud“ on eesti kirjanduse üks tüvitekste. Rahva suust korjatud muinaslood on igas vanuses lugejaid paelunud juba üle 150 aasta. Teiste hulgas on väljas ka Pallase õppeprorektori Lennart Männi ja nahadisaini osakonna juhi Rene Haljasmäe autoriköited.

Ning kus räägivad pallaslased…

SA Kutsekoda teeb kord kuus veebis kohvihommikuid ehk kommikuid, kus räägitakse karjäärinõustamisest ja õpirändest. Kohvihommiku õpirände seminaril esines koos välissuhete juhiga Haridus- ja Noorteameti juurde kuuluva Study in Estonia juht Eero Loonurm. Eero rääkis õpirändest riiklikust ja majanduslikust vaatest, Pallase välissuhete juht Riina jagas meie töötajate ja üliõpilaste kogemusi.

Esinemisest kirjutati kokkuvõte Kutsekoja kodulehele:

https://www.kutsekoda.ee/opirande-moju-ulatub-isiklikust-kogemusest-palju-kaugemale/

Viimane intervjuu Postimehes sarjast “Miks loomeinimesed vaesed on?”, sel korral ehtekunstnik Kadri Mälgu (1958-2023) ja luuletaja Tõnis Viluga. Sarjas võtsid palgakunstnikud ja -kirjanikud lahata töö ja raha teemad loomevaldkonnas. Kokku ilmus poole aasta jooksul 6 intervjuud, kus lisaks eelnimetatutele võtsid varasemalt sõna ka Kiwa, Margit Lõhmus, Raul Keller, Reeli Reinaus, Jüri Kolk, Sigrid Viir, Kaur Riismaa, Kristi Kongi, Kaido Ole ja Ülle Kauksi. https://kultuur.postimees.ee/7671631/miks-loomeinimesed-vaesed-on-luulega-eestis-ara-ei-ela-kaugeltki-mitte#_ga=2.77876948.1580747713.1673014716-1182663241.1669376176

2022. aasta kokkuvõte olulisematest kultuuripoliitilistest protsessidest Pallase fotograafia osakonna juhi abi Kaisa Eiche sulest: https://kultuur.postimees.ee/7683273/tohutu-kobarkakk-eesti-kultuuris-valitsused-vaikisid-euroopa-paastevahendid-maha/comments

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.