KARgE – Pallase tudengite eksperimentaalsed kudumid

Pallase tekstiiliosakonna üliõpilased väärtustavad Eestis kasvanud lammaste villa, luues õhulisi ja mahulisi tekstuure ning kergeid ja voolavaid vorme. 

KARgE on Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna kolmanda kursuse tudengite ühiskollektsioon, mis ühendab endas Eestis kasvanud lammaste villa ja tudengite julge fantaasialennu. Kollektsiooni autorid Anett Niine, Liisi Tamm ja Marge Allik seadsid eesmärgiks väärtustada kohalikku toorainet ja pakkuda kootud esemete disainis uusi väljundeid 

Kollektsioon näitab villase lõnga kasutamise võimalusi mantlist lühikeste püksteni. Rõhutakse naturaalsusele ning seetõttu on kasutatud looduslikke villatoone, mille valik on üllatavalt rikkalik. Kombineerituna linase materjaliga mängitakse tekstuuri ja läbipaistvusega ning pööratakse pea peale tavapärane arusaam villasest kudumist, luues õhulisi ja mahulisi tekstuure ning kergeid ja voolavaid vorme. 

Läbiva mustri loomiseks on ammutatud inspiratsiooni Eesti rahvarõivaid kaunistanud horisontaalsest siksak-joonest. See sümboliseerib ussi kui kodukaitsjat, metsa ning voolujoonelisemal kujul ka voolavat vett. Samas toetab KARgE kõike kodust, mille olemasolu kipub globaliseeruvas maailmas ununema. 

KARgE toob Eesti rahvarõivaste traditsioonilisi motiive kaasaegsesse moedisaini. Iseloomulikuks on kihilisus, läbipaistvus ning pitsilised ja voldilised tekstuurid. 

Moekollektsioon toetub Pallase tekstiiliosakonna rakendusuuringule, mis uurib kohaliku villa töötlemise võimalusi Eesti villavabrikutes. Lisaks kollektsioonile on näitusel võimalik tutvuda Pallase tekstiiliosakonna ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu koostöös korraldatud aksessuaaride konkursi võidutöödega, mis on loodud Eestis kasvanud lammaste villast. Konkursi korraldamise eesmärgiks oli leida uusi põnevaid võimalusi kohaliku tooraine kasutamiseks. Esimene seeria eksperimentaalsetest toodetest on jõudnud ka Kaarmanni kaupluse müügilettidele.

Näitus on avatud 1.09 – 23.10.2020
Vanaturu kael 8, Tallinn 

Foto KARgE kollektsioonist: Signe Milkov
Fotod vaateaknast: Anett Niine

Lisainfo Aet Ollisaar