Iirimaal Corkis on avatud rahvusvaheline tekstiilitudengite näitus Whisper

Iirimaal Corkis galeriis Grand Parade on avatud rahvusvaheline tekstiilitudengite näitus “Whisper” (Sosin), kus on eksponeeritud ka Pallase tudengite looming. Näituse kuraator, MTU Crawford College of Art and Design õppejõud ja kunstnik Pamela Hardesty on aastaid vedanud projekti, mis toob kokku tudengid ja nende tööd Iirimaalt, Leedust ja Eestist. Pallase tekstiiliosakond on osalenud näituseprojektides alates 2016. aastast, ka sel korral oli Pallase tekstiiliosakonnal võimalus valida näitusele kolm tööd.

Näitusel esitletakse tudengite teoseid, mis ühendavad materjali ja heli, uurivad helilainete visuaalset keelt või tõlgendavad sosistamist visuaalsesse keelde. Näitusel osalesid tudengid neljast kõrgkoolist: MTU Crawford College of Art and Design (Iirimaa), MTU School of Music (Iirimaa), Vilnius Academy of Arts, Kaunas Faculty (Leedu) ja Kõrgem Kunstikool Pallas (Eesti).

Pallase tekstiiliosakonnast osalevad näitusel Mari Saffre, Johanna Tuisk ja Miina Aleksandra Piho:

  • Mari Saffre uurib oma teoses inimese ja sakraalobjekti suhet ning pakub pühapaika neile, kes seda vajavad: Tule, istu ja siin oled sa pühak. Sa oled osa altarist, mis austab sind ja oma ainulaadsust. Siin oled sa võimas. Sa oled kaitstud.
    See teos uurib vaataja ja sakraalse objekti suhet. Üks on kirikus kauge ja puutumatu, teine ​​kutsuv ja vahetu. Üks on valmistatud külmast kivist ja kullast, teine ​​pehmetest kangastest. Ühes on inimene vaid alandlik patune, teises ülendatud pühakuks.
  • Johanna Tuisk kutsub viljapõllule, mille lakooniline maastik pakub meeltele rahu. Johanna ütleb oma kaastekstis: Põllu serval seistes tunnen täielikku rahu. Kõik siin on nähtav, korras ja etteaimatav. Võib-olla isegi natuke igav. Aga mulle meeldib igavus, see tähendab, et kõik on korras. Lõdvestu, midagi ei juhtu. Ja kui sa seisad hästi paigal ja tuul puhub täpselt õige nurga alt, võid kuulda, kuidas nisu sulle oma saladusi sosistab.
  • Miina Aleksandra Piho ütleb oma teose “99 Hz” kohta nii: 99 Hz on Tartus Karlova linnaosas asuva elektrikilbi tekitatav helisagedus – teise oktavi G. Kuuldes seda pidevat vingumist ikka ja jälle, tõlkisin ärrituse loominguks. Salvestasin 99 Hz tooni ja hakkasin seejärel koguma teisi helisid: oma kadunud vanaema juttu, onu tobedat laulu, tugevat vihma Eesti Disainiöö ajal, kiirabi sireeni. Teisendasin need salvestised spektrogrammideks ja kombineerisin tulemused mustriks.

Näitus kaasneb MTU Crawford College of Art and Design korraldatava rahvusvahelise sümpoosioniga MAKE, mille peakorraldaja on samuti Pamela Hardesty. Seekordse sündmuse teema oli Textile and Sound ning esinejad avasid teemat väga erinevate vaatenurkade alt.

Pallase tekstiiliosakonnast osalesid Eesti Kultuurkapitali ja Erasmuse stipendiumi toel sümpoosionil ja näituse avamisel kolmanda kursuse tudengid Johanna Tuisk, Mari Saffre ja Miina Aleksandra Piho ning professor Aet Ollisaar. Pallase tudengite tööde juhendajad olid Eike Eplik ja Kadi Pajupuu. Valik näitusest eksponeeritakse kevadel 2026 ka Tartus Pallase tekstiiliosakonna galeriis.

Näitus “Whisper” on avatud kuni 24. märtsini galeriis MTU Gallery Corkis. Galerii asub aadressil: 46 Grand Parade, Cork, Ireland.

Kõrgem Kunstikool Pallas
Privaatsuse ülevaade

Privaatsuspoliitika

Kõrgema Kunstikooli Pallas veebilehe külastamine

Kõrgema Kunstikooli Pallas veebileht kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda parimat võimalikku kasutuskogemust.

Veebilehe külastamisel piirduvad külastaja kohta kogutavad ja säilitatavad andmed kasutatava arvuti veebilehitseja ja operatsioonisüsteemi tarkvaraversiooniga, millist seadet kasutatakse, külastamise ajaga (kellaaeg, kuupäev, aasta), kui kaua ja millistel veebilehtedel viibitakse ning äratundmine, kui naasete veebisaidile. Veebilehe külastamisel külastaja kohta kogutavaid ja säilitatavaid andmed ei ole võimalik seostada konkreetse isikuga. Kogutud andmeid kasutatakse veebilehe korrektseks toimimiseks ja mugavamaks kasutamiseks ning külastusstatistika tegemiseks, et selle põhjal veebilehte arendada ja veelgi külastajasõbralikumaks muuta.

Küpsised võivad olla loodud ka erinevate väliste teenusepakkujate poolt, kelle abil täiustame veebilehte (näiteks Facebook või Google). Kasutajad loetakse küpsistega nõustunuks, kui veebilehitseja seadistustes on lubatud küpsised. Kui nendega ei nõustuta, siis võivad mõned veebilehe funktsioonid olla piiratud.

Isikuandmete töötlemisest ja teabenõude esitamisest: https://pallasart.ee/korgkoolist/teabenoue-ja-isikuandmed/