Iiri, Leedu ja Eesti tekstiilitudengite ühisnäitus TOUCH / PUUDUTUS ja video.

Läbi terve 2019. aasta toimus Iiri, Leedu ja Eesti kõrgkoolide tekstiilitudengite ühisnäitus TOUCH/PUUDUTUS, mis kutsus mõtlema puudutuse mitmetähenduslikkusele.  

Projektis osalesid Crawfordi kunsti- ja disainikool (Iirimaa), Vilniuse Kunstiakadeemia (Leedu) ja Kõrgem Kunstikool Pallas. Projekti idee autor on Crawfordi kunstikooli tekstiiliõppejõud Pamela Hardesty, kelle kutsel liitusid algatusega Vilniuse Kunstiakadeemia prorektor, tekstiilikunstnik Egle Ganda Bogdaniene ning Pallase tekstiiliosakonna professor Aet Ollisaar. Tegemist oli juba mitmenda samas vormis toimunud koostööprojektiga, kus erinevate kõrgkoolide tudengid töötasid ühisel teemal oma kodukõrgkoolis ning toimus tihe suhtlus õppejõudude vahel, üliõpilaste tööprotsessi jagati sotsiaalmeedia vahendusel. Kolmes riigis toimunud näitused andsid üliõpilastele ja juhendajatele võimaluse ka reaalselt kohtuda.  

Näituseprojekt TOUCH keskendus Bauhausis õppinud Anni Albersi kujundusprintsiipidele, kuid mitte ainult. Oluline on ka projekti teema Touch / Puudutus erinevate tasandite avamine ning käsitlemine läbi materjali. Mis on see, mis kutsub puudutama ja mis peletab? Milliseid tähendusi tekstiil endas kannab ja kui palju me oskame neid lugeda? Projekti eesmärgiks oli laiendada tekstiilikunsti piire ja uurida materjalide kasutamist kunstiteose kontekstis ning luua ühine platvorm erinevate riikide kõrgkoolide tekstiiliosakondadele.  

Rahvusvahelisel näitusel oli esindatud kolme üliõpilase tööd igast osalevast kõrgkoolist. Tööde tagamaid avavad näitusel intervjuud osalevate tudengitega.  

Näituse esmaesitlus toimus märtsis 2019 Corkis, galeriis Noorus oli väljapanek avatud mais 2019 ja projekti lõpetas näitus Vilniuses novembris 2019.  

Video asub SIIN.

Projektis osalesid: Anneli Kurm, Deimantė Bielskutė, Diane Keating, Helene Puusep, Kristin Mällo, Lucy Hyland, Taisija Kalinina, Severija Žukauskytė, Tina Whelan.  

Pallase videomaterjali autorid on meediadisaini osakonna üliõpilased Hindrek Väravas ja Jan Henrik Pärnik.  

Üliõpilasi juhendasid Pamela Hardesty, Egle Ganda Bogdaniene, Eva Jakovits ja Aet Ollisaar.  

Kõrgema Kunstikooli Pallas üliõpilaste osalemist näituseprojektis toetas Eesti Kultuurkapital. 

Fotol Helene Puusepa töö Õeke.